Rozwój kreatywności u dzieci – Kolorowanki

Kolorowanki dla dzieci dobrane odpowiednio do wieku dziecka wspierają jego rozwój.

Z artykułu dowiemy się m.in.:

  • Jakie kolorowanki dla dzieci wybrać.
  • Jaki wpływ na rozwój dziecka mają kolorowanki.
  • Gdzie znaleźć kolorowanki dla dzieci za darmo.
  • Jak zachęcić dzieci do malowania kolorowanek.
  • Dlaczego warto sięgnąć po malowanki.

Osoby, które szukają alternatywy dla malowanek, zapraszamy także do zapoznania się z artykułem: Piasek kinetyczny.

Kolorowanki od najmłodszych lat – ćwiczenie sprawności manualnej

Dla najmłodszych dzieci świetnie nadają się wodne kolorowanki. Malowanie kolorowanek wodnych przypomina czary. Mały szkrab może obserwować, jak po naniesieniu wody na biało-czarny obrazek, zamienia się on w przepiękne, kolorowe malowidło. Maluch, który ma jeszcze słąbo rozwinięte zdolności manualne może spokojne wychodzić pędzelkiem poza linię. Dla starszych dzieci doskonale nadają się kolorowanki, które możemy wypełniać kredkami świecowymi, ołówkowymi, flamastrami, a nawet farbkami. Kolorując maluchy ćwiczą sprawność manualną. Wraz z upływem czasu staranne malowanie wychodzi im coraz sprawniej. Widoczne postępy w nauce kolorowania są doskonałą motywacją dla maluchów. To także świetne przygotowanie do nauki pisania. 

Sprawności manualnych dzieci nie nabędą podczas obsługi smartphone, komputera czy innych urządzeń elektronicznych. Ponadto zbyt długie przesiadywanie przed telewizorem, telefonem czy też laptopem hamuje rozwój dziecka pod względem emocjonalnym, społecznym czy też w kwestiach kreatywności. Nasi podopieczni, spędzając czas przed komputerem, izolują się od rzeczywistego świata, nie potrafią się bawić oraz nie utrzymują kontaktu z rówieśnikami. Uzależnienie od urządzeń mobilnych może prowadzić do wybuchów agresji. Dziecko oderwane przez rodziców od komputera może czuć się nierozumiane. Gry komputerowe oraz wydarzenia w mediach społecznościowych stały się bowiem jego całym światem. Nie potrafi ono skoncentrować się na niczym innym – łącznie ze spożywaniem posiłków czy też nauką.

Kolorowanki, czyli świetny sposób na nudę

Kolorowanki dla małych dzieci to przede wszystkim wspaniały sposób na nudę. Na rynku mamy dostępne malowanki, które sprawdzą się nawet dla dzieci w wieku 2-3 lat. Wraz z wiekiem malowanki powinny być coraz trudniejsze, aby wspierać m.in. rozwój zdolności manualnych dziecka. Możemy sięgnąć po kolorowanki edukacyjne. Maluchy chętnie malują kolorowanki z postaciami z bajek np. kolorowanki dla dzieci z postaciami z filmów wytwórni Disney. Aby zachęcić nastolatków do kolorowania świetnie sprawdzą się kolorowanki z ich idolami np. gwiazdami muzycznymi, aktorami czy też sportowcami.

Dlaczego warto sięgnąć po malowanki? Niekiedy dzieci nie wiedzą, co zrobić z czasem wolnym – zwłaszcza, jeśli nie mają one rodzeństwa lub jest ono znacznie starsze. Zamiast bawić się zabawkami, sięgają po smartphony, komputery czy też przesiadują całymi dniami przed telewizorem. To powoduje problem z uzależnieniem dzieci od gier komputerowych oraz mediów społecznościowych, z którymi najmłodsi zapoznają się w coraz wcześniej.

Rozwój kreatywności u dziecka – kolorowanki

Malowanie kolorowanek – podobnie, jak inne zabawy tj. układanie klocków czy też zabawa lalkami oraz samochodzikami, rozwijają w dzieciach kreatywność. Powinniśmy im pozwolić na samodzielne dobieranie kolorów – nawet, jeśli nie są to standardowe barwy. 3-4 latka to najlepszy wiek, aby wyżyć się artystycznie. Z czasem dzieci będą musiały dostosować się do obowiązujących norm malując niebo na niebiesko, a nie np. na różowo. Dopóki jednak nie jest to konieczne, powinniśmy dać im pełną swobodę podczas kolorowania. Maluchy są wspaniałymi obserwatorami i gdy przyjdzie na to czas, same zaczną wybierać odpowiednie kolory.

Kolorowanki – przyjemny sposób na naukę pisania

Jeśli zastanawiamy się, jak nauczyć dzieci pisać, z pomocą przyjdą nam kolorowanki. Wśród wielu malowanek znajdziemy bowiem również kolorowanki edukacyjne do nauki pisania. Dzięki nim dzieci mogą zapoznać się z alfabetem oraz podstawowymi słówkami tj. owoce, warzywa, zwierzęta czy też zawody. Za pomocą kolorowanek maluchy nauczą się, jak ładnie pisać.

Kolorowanki edukacyjne pozwalają nie tylko na naukę pisania w języku polskim, ale także w innych językach tj. język angielski czy niemieckiNauka języków obcych dla dzieci jest według wielu rodziców priorytetem. Organizują oni dla swoich latorośli korepetycje z native speakerem oraz decydują się na prywatne przedszkola, w których ma miejsca nauka języka angielskiego. Niektórzy z rodziców próbują nawet rozmawiać z dziećmi w różnych językach. Kolorowanki to doskonałe narzędzie do nauki języków obcych, np. angielskiego czy niemieckiego.

Nie powinniśmy zapominać o matematyce oraz liczeniu. To bardzo ważna umiejętność, która przydaje się w szkole oraz w dorosłym życiu. Aby zapoznać dzieci z liczbami, możemy sięgnąć po kolorowanki po numerach. Dzięki nim maluchy zapoznają się nie tylko z liczbami, ale zaczną malować według konkretnych wskazówek dobierając narzucone z góry kolory.

Tani sposób na przeróżne kolorowanki

Alternatywą dla gotowych malowanek są kolorowanki dla dzieci do wydruku. Możemy je pobrać na wielu stronach internetowych. Wybór jest ogromny. Możemy wybrać nie tylko obrazki odpowiednie dla wieku dziecka, ale także zgodne z jego zainteresowaniami. Dzięki temu zachęcimy je do malowania. W poniższej tabelce możemy sprawdzić, jakie kolorowanki dla dziecka kupić lub pobrać w zależności od ich umiejętności i potrzeb oraz jakie są ich zalety.

Rodzaj kolorowanki Umiejętności/ potrzeby/ zalety
Kolorowanki na wodę ·         Kolorowanki dla najmłodszych, które mają na celu zachęcić je do nauki malowania

·         Nauka posługiwania się pędzlem oraz na tym etapie „niebrudzącymi farbkami”, czyli zwykłą wodą

Kolorowanki z postaciami z bajek ·         Zgodne z zainteresowaniami dziecka

·         Pobudzają wyobraźnie

·         Rozwijają zdolności manualne

·         Uczą koordynacji oko-ręka

Kolorowanki edukacyjne ·         Nauka pisania (kolorowanki z alfabetem oraz słowami podzielonymi na różne kategorie)

·         Poznawanie liczb (kolorowanki po numerach, połącz numery oraz znajdź różnicę, które uczą także spostrzegawczości)

·         Nauka dobierania odpowiednich kolorów (kolorowanki po numerach)

·         Nauka języków obcych tj. język angielski lub język niemiecki

·         Zdobywanie informacji na tematy tj. flagi państw, popularne zabytki na świecie, znaki drogowe

Kolorowanki antystresowe dla dzieci tj. mandale (z wieloma drobnymi elementami) ·         Relaksują

·         Wyciszają

·         Uczą koncentracji

Kolorowanki tematyczne np. z kwiatami, owocami, warzywami, zawodami, ·         Pozwalają maluchom zapoznać się z otaczającym je światem
Kolorowanki chrześcijańskie, świąteczne oraz okazjonalne ·         Zapoznają dzieci ze zwyczajami świątecznymi

·         Przekazują podstawową wiedzę z zakresu religii

·         Dzieci uczą się, kiedy obchodzimy święta tj. Dzień Matki, Dzień Dziadka – kolorowanki pdf mogą zastąpić laurki

W jaki sposób używać kolorowanki dla dzieci do wydruku? Aby móc pobrać przeróżne obrazki wystarczą komputer z dostępem do Internetu oraz drukarka. Malowanki w pliku pdf drukujemy i kolorujemy, jak zwykłe malowanki. Ich zaletą jest to, że to my decydujemy, które obrazki wydrukujemy. Możemy wybrać je wspólnie z dziećmi. Z pewnością zdecydują się one na najlepsze dla nich kolorowanki, których malowanie sprawi im sporo radości.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy okazjonalne kolorowanki do wydruku mogą zastąpić laurki. Ciekawą opcją są spersonalizowane kolorowanki ze zdjęć. To idealny prezent dla Dziadka lub Babci z okazji ich święta. Własnoręcznie pokolorowana malowanka ze zdjęcia oprawiona w piękną ramkę może znaleźć się na biurku, szafce nocnej czy też na ścianie.

Dużą zaletą kolorowanek jest to, że dzieci mogą je malować samodzielnie, co w przypadku wielu zabaw nie jest możliwe. Ponieważ maluchy nie zawsze mają możliwość przebywania z rówieśnikami, powinniśmy zatroszczyć się o to, aby miały one stały dostęp do kolorowanek. Chociaż można je kolorować samodzielnie, warto od czasu do czasu zorganizować wspólne kolorowanie malowanek. Może to być np. ciekawa atrakcja na urodziny naszego dziecka, którą możemy połączyć z nagrodą za zajęcie pierwszego miejsca dla osoby, która najładniej pomaluje obrazek.

 

FAQ

Moje dziecko ma już 14 lat i wciąż siedzi „z nosem” w kolorowankach. Czy powinnam się tym martwić?

Kolorowanki sprawdzają się w każdym wieku. Również osoby dorosłe malują kolorowanki np. w ramach relaksu. Jeśli dziecko lubi kolorować, powinniśmy wspierać jego pasję. Warto porozmawiać z nastolatkiem, czy nie chce rozwijać się w tym kierunku. Ciekawą opcją dla dziecka może być kurs rysunku i malarstwa.

Co zrobić, gdy dziecko maluje niechlujnie i wyjeżdża za linię?

Kolorowanki dla dziecka powinny być dobrane odpowiednio do wieku oraz umiejętności. Jedne dzieci uczą się szybciej, inne wolniej. Warto zwrócić uwagę na stopień trudności kolorowanki i sięgnąć np. po malowanki z owocami oraz warzywami dla dzieci w wieku 3-5 lat. W książeczkach takich dominują proste kształty oraz duże elementy do pokolorowania.

Czy za kolorowanki dla dzieci do wydruku trzeba płacić?

Informacje na temat tego, czy za kolorowanki dla dzieci w formacie pdf musimy płacić, znajdziemy na stornie internetowej, z której chcemy je pobrać. Najczęściej są to darmowe kolorowanki. Możemy jednak spotkać się z tym, że za pobranie obrazków trzeba zapłacić np. w przypadku kolorowanek ze zdjęcia, których stworzenie wymaga dodatkowego nakładu pracy specjalistów.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email
Print

Zostaw komentarz

jakie kocyki wybrać dla niemowlaka
Bawełniane czy bambusowe - jakie kocyki wybrać dla niemowlaka?
Który kocyk dla dziecka jest lepszy – bambusowy czy bawełniany? Oba typy okrycia dla niemowląt...
Kolorowanka XXL
Kolorowanka XXL – twórcza zabawa dla całej rodziny
Kolorowanie to nie tylko popularna forma zabawy dla dzieci, ale również kluczowy element wspomagający...
Sukienki dziewczęce
Sukienki dziewczęce – na święta i na co dzień
Dziewczynki kochają sukienki, podobnie jak dorosłe już kobiety. Miłość ta nie mija z wiekiem. Wśród sukienek...
Jak dobrać krzesła do stołu w jadalni?
Jak dobrać krzesła do stołu w jadalni?
Zakup nowych krzeseł do stołu w jadalni to ważna decyzja, która może wpłynąć na funkcjonalność i wygląd...
Stół Family marki Lissy
Stół Family marki Lissy - wyjątkowa elegancja i funkcjonalność w Twoim Domu
W poszukiwaniu idealnych mebli do Twojego domu, warto wybierać te, które łączą w sobie nie tylko estetykę,...
otulacz niemowlęcy
Otulacz do spania - bezpieczeństwo podczas snu
Świat, który witamy przy narodzinach, jest pełen nowych bodźców, dźwięków i doznań. Opieka nad noworodkiem...