Drewniane zabawki

Drewniane zabawki budzą we mnie wiele ciepłych skojarzeń. Być może dlatego, że są ponadczasowe i nie poddają się chwilowym modom. Drewno jest pięknym, naturalnym i bezpiecznym surowcem do tworzenia zabawek. Rodzice coraz częściej to dostrzegają i jednocześnie coraz bardziej zwracają uwagę na jakość produktów, które kupują dla swoich pociech.

Producenci natomiast starają się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom rodziców i tworzą coraz ciekawsze, kreatywne zabawki, z bezpiecznych, ekologicznych materiałów. Dbają przy tym o jakość, estetykę i piękne wzornictwo. Chciałabym przedstawić Wam kilka drewnianych zabawek, które bardzo mi się spodobały. Wybierając je sprawdzałam jakie pełnią funkcje, jak stymulują rozwój dziecka, czy posiadają odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa. Oczywiście brałam też pod uwagę wygląd, ponieważ zabawka powinna być atrakcyjna i przykuwać uwagę dziecka. Wytypowałam po jednej zabawce dla każdej grupy wiekowej między pierwszym, a piątym rokiem życia.

12 MIESIĘCY: Grube puzzle drewniane Tidlo FARMA.

Roczne dziecko najczęściej rozpoznaje już popularne zwierzęta i chętnie uczy się naśladować wydawane przez nie dźwięki. Jest to też okres rozwoju umiejętności manualnych, dlatego dla dziecka w tym wieku wybrałabym grube, drewniane puzzle FARMA. Zabawka rozwija umiejętność dopasowywania, koordynację wzrokowo-ruchową oraz zręczność i motorykę dłoni. Na drewnianej tabliczce z kolorowym obrazkiem jest siedem miejsc, do których trzeba dopasować figurki zwierząt domowych. Ułożenie puzzli mogłoby być trudnym wyzwaniem dla rocznego dziecka, dlatego producent umieścił na tabliczce podpowiedź w postaci wizerunków zwierzątek.

Puzzle są grube i dość masywne, co ma dwie zalety. Po pierwsze figurki da się postawić, dzięki czemu można je wykorzystywać do różnych zabaw. Po drugie, dziecko z łatwością trzyma je w rączce. Naukę układania można poprzedzić zabawą drewnianymi zwierzątkami i zgadywaniem jakie dźwięki wydają. Ciekawym pomysłem jest też wymyślanie historyjek i odgrywanie krótkich scenek z udziałem figurek. Elementy układanki mogą posłużyć także starszym dzieciom jako szablony do odrysowywania zwierząt i wykonywania różnych prac plastycznych.

18 MIESIĘCY: Drewniany sorter Bajo ŚLIMAK.

Półtoraroczne dziecko zazwyczaj już chodzi i ogromną radość sprawiają mu zabawki, które mu w tym towarzyszą czyli takie, które można pchać przed sobą lub ciągnąć za sznureczek. Jednocześnie dziecko doskonali umiejętności, o których wspomniałam w opisie poprzedniej zabawki: koordynację wzrokowo-ruchową, umiejętność dopasowywania. Dlatego też dla półtorarocznego dziecka wybrałabym drewnianego Ślimaka na kółkach, ze sznureczkiem do ciągnięcia. Kiedy dziecko ciągnie zabawkę, skorupa ślimaka obraca się, a włożone do środka klocki podskakują wydając dźwięki, co sprawia dziecku dodatkową radość. Skorupa ślimaczka jest wyjmowana i pełni rolę sortera. Zadaniem dziecka jest dopasowanie drewnianego klocka, do odpowiedniego otworu w sorterze. Klocki mają sześć różnych kształtów i kolorów. Zabawka rozwija spostrzegawczość, zdolności manualne, poznawcze i motoryczne. Uczy rozpoznawania kształtów i kolorów.

2 LATA: Drewniane klocki sensoryczne Wonderworld.

Klocki sensoryczne to znakomita zabawka edukacyjna. Zestaw składa się z 9 różnych klocków i podstawki, a całość umieszczona jest w płóciennym woreczku. Wybrałam je jako mój typ zabawki dla dwulatka, ponieważ do takiej kategorii wiekowej zakwalifikował je producent, ale myślę, że z powodzeniem mogą się nimi bawić również młodsze dzieci – oczywiście wyłącznie pod opieką rodziców. Zabawa tradycyjnymi klockami stymuluje fizyczny, psychiczny, oraz społeczny rozwój dziecka. Natomiast klocki sensoryczne dodatkowo w szczególny sposób pobudzają zmysły.

  • Zmysł dotyku: klocki posiadają elementy stworzone z materiałów o różnych fakturach.
  • Zmysł słuchu: w klockach zostały umieszczone koraliki, które wydają dźwięki podczas zabawy.
  • Zmysł wzroku: w klockach zostały umieszczone przezroczyste szkiełka w trzech podstawowych kolorach: czerwonym, żółtym i niebieskim. Można nakładać je na siebie i sprawdzać jakie kolory powstają w wyniku łączenia podstawowych barw.

Zabawka rozwija kreatywność, pobudza wyobraźnię, rozwija umiejętność logicznego myślenia.

3 LATA: Kulodrom Trix Track Wonderworld – zestaw SAFARI TRACK.

Trzylatek potrafi zazwyczaj budować bardziej skomplikowane konstrukcje i lubi kreatywne zabawy, dlatego mój wybór to Kulodrom Trix Track. Najprościej rzecz ujmując jest to tor do puszczania kulek. Zestawy Trix Track składają się z drewnianych elementów, po których toczą się kulki oraz plastikowych klocków podporowych, na których opiera się konstrukcja. W ramach jednego zestawu można budować tory na wiele różnych sposobów, a połączenie kilku zestawów daje wręcz nieograniczone możliwości budowania dużych, rozgałęzionych konstrukcji. Oczywiście tocząca się kulka nie porusza się jednostajnie. Każdy zestaw zawiera różne elementy, które uatrakcyjniają jej ruch.

Najbardziej spodobał mi się komplet SAFARI TRACK ponieważ zawiera urocze elementy w postaci zwierzątek: słonia, który macha trąbą i przenosi w ten sposób kuleczkę, żyrafkę, która długą szyją robi kołowrotek i popycha kulkę oraz krokodyla, który sprawia, że kuleczka zabawnie podskakuje. Zabawka rozwija percepcję i wyobraźnię, uczy kreatywności. Obserwując ruch kulki dziecko poznaje związki przyczynowo-skutkowe.

4 -5 LAT: Tabliczka do malowania Hape SOWA.

Dla starszych przedszkolaków wybrałam zestaw do kreatywnego malowania ze śliczną sówką. Znajdziemy w nim:

  • 6 różnokolorowych farb i pędzelek,
  • drewnianą tabliczkę ze szkicem obrazka,
  • drewniane elementy, które należy pomalować i umieścić w konturach na tabliczce, tak aby stworzyły sowę siedzącą na drzewie,
  • 2 kolorowe nici, którymi można wyszyć dookoła tabliczki ramkę, która dodaje uroku pomalowanemu obrazkowi.

Zabawka pobudza wyobraźnię i pozwala ćwiczyć zdolności manualne. Bardzo podoba mi się to, że nie jest to tylko zwykła kolorowanka. Dziecko koloruje elementy, które musi potem ułożyć na tabliczce tak jak puzzle. Wyszywanie ramki jest dodatkowym, oryginalnym wyzwaniem. W rezultacie powstaje efektowny, drewniany obrazek, który można powiesić na ścianie lub podarować komuś w prezencie.

Oczywiście jestem też ciekawa Waszych doświadczeń i opinii na temat drewnianych zabawek. Będzie mi miło, jeśli podzielicie się Waszymi spostrzeżeniami w komentarzach.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem Bobelo: www.bobelo.pl
Zdjęcia: www.bobelo.pl

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email
Print

3 thoughts on “Drewniane zabawki”

Zostaw komentarz

little-girl-putting-piece-of-stacking-game-while-p-2024-04-30-16-00-05-utc
Jak urządzić przytulny pokój dziecięcy?
Tworzenie przytulnego pokoju dziecięcego może być wyzwaniem, ale dzięki naszemu kompleksowemu przewodnikowi,...
Dziecko
Najlepsze atrakcje dla dzieci w Katowicach: przewodnik dla rodziców
Planując wizytę w Katowicach z dziećmi, warto poznać najciekawsze atrakcje dla dzieci Katowice mają do...
Dziecko
Uczulenie na pampersy: przyczyny, objawy i metody leczenia
Uczulenie na pampersy to problem, z którym borykają się niektóre dzieci i ich rodzice. W niniejszym artykule...
Klapki i sandały dla dzieci na lato
Klapki i sandały dla dzieci na lato - 5 najlepszych modeli
Sandały i klapki stanowią podstawę wyposażenia każdej wakacyjnej garderoby. Odpowiednio dopasowane obuwie...
Jak wybrać pierwszy rower dla dziecka
Jak wybrać pierwszy rower dla dziecka?
Jazda na rowerze jest jedną z ulubionych aktywności każdego dziecka. Dostarcza zdrowej dawki ruchu, pozytywnie...
jakie kocyki wybrać dla niemowlaka
Bawełniane czy bambusowe - jakie kocyki wybrać dla niemowlaka?
Który kocyk dla dziecka jest lepszy – bambusowy czy bawełniany? Oba typy okrycia dla niemowląt...