Kołysanki dla dzieci były śpiewane noworodkom już wieki temu. Budują one emocjonalną więź między matką a dzieckiem.
Z artykułu dowiemy się:
- Czy warto słuchać muzyki w ciąży.
- Dlaczego powinniśmy śpiewać dziecku kołysanki.
- Jaką muzykę oprócz kołysanek możemy puszczać dziecku na dobranoc .
- Co to jest efekt Mozarta.
- Jakie są najpopularniejsze kołysanki dla dzieci.
Polecamy także artykuł Masaż Shantala.
Skąd wzięło się śpiewanie kołysanek dla dzieci
Kołysanki dla dzieci to naturalny sposób usypiania stosowany od tysięcy lat. Matki instynktownie wiedzą, w jaki sposób uspokoić lub położyć dziecko do snu. Na początku kołysanki nie miały słów. Było to zwykłe mruczenie lub nucenie. Dla dziecka liczy się bowiem głos matki, jego barwa, natężenie oraz spokój, jaki nucąca lub śpiewająca maleństwu kobieta przekazuje noworodkowi. Z czasem kobiety zaczęły śpiewać słowa, które pozwalały im uporać się z problemami dnia codziennego. Zaczęto także zwracać się bezpośrednio do dziecka – np. prosząc je o zaśnięcie czy życząc mu zdrowia. Niekiedy straszono dzieci, że jeśli nie zasną, to wydarzy się coś niedobrego. Teksty kołysanek były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Po kołysankach ludowych pojawiły się kołysanki artystyczne zaliczane do muzyki klasycznej. Są one idealne na spokojny sen.
Czy śpiewanie kołysanek buduje więź miedzy matką a dzieckiem?
Nawet jeśli nie posiadamy zdolności muzycznych, warto śpiewać dziecku proste melodie. Kołysanki dla dzieci budują silną więź między matką a dzieckiem. Zarówno dla matki, jak i noworodka znaczenie ma nie tylko samo zaśnięcie, ale tzw. integracja sensoryczna, czyli interakcja kobiety z maleństwem – przekazywane emocje, dotyk, zapach oraz kontakt wzrokowy. Gdy matka jest zdenerwowana, bobas często również staje się nerwowy, a nawet zaczyna płakać. Takich relacji nie ma między ojcem oraz dzieckiem. Mamy powinny umiejętnie obchodzić się z negatywnymi emocjami.
Śpiewaniu kołysanek może towarzyszyć kołysanie w ramionach lub w kołysce. Wskazany jest kontakt cielesny tj. jak głaskanie, pieszczenie czy przytulanie. Powinniśmy zadbać o to, aby podczas usypiania dziecka w pomieszczeniu panował przyjemny półmrok oraz odpowiednia temperatura. Jeśli z zewnątrz dochodzą nas dźwięki ruchu ulicznego, powinniśmy zamknąć okno, gdyż ma on negatywny wpływ na samopoczucie dziecka. Niemowlę przy takich dźwiękach może stać się nerwowe.
Jaki jest sens śpiewania jeszcze nienarodzonemu dziecku?
Nie da się ukryć, że muzyka ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie – pozwala nam się zrelaksować, wyciszyć lub wyszaleć (w zależności od rodzaju). Niektórym lepiej pracuje się słuchając ulubionych utworów. Muzyka wpływa pozytywnie na koncentrację np. podczas nauki. Może mieć ona wpływ na poziom inteligencji, wrażliwość oraz pomaga nam radzić sobie z emocjami.
Dlaczego warto słuchać muzyki w czasie ciąży? W tabelce poniżej znajdziemy informacje na temat tego, jak rozwija się słuch nienarodzonego dziecka.
Wiek płodu | Poziom zmysłu słuchu |
16-20. tydzień | Dziecko zaczyna słyszeć pierwsze dźwięki tj. bicie serca, oddech oraz głos matki, praca organów, szum płynącej krwi. |
5-6. miesiąc | Dziecko reaguje na dźwięki dochodzące z otoczenia matki. Niektóre z nich działają na dziecko kojąco, inne pobudzają je, a jeszcze inne wywołują w dziecku niepokój. |
7. miesiąc | Miejsce ma reakcja motoryczna dziecka na dźwięki dochodzące z zewnątrz. |
8. miesiąc | Dziecko zaczyna odróżniać głosy mamy, ojca, rodzeństwa oraz innych bliskich osób, które często pojawiają się w życiu matki. |
Jak widać, dziecko już będąc w brzuchu mamy zapoznaje się z jej otoczeniem. Po przyjściu na świat głos świeżo upieczonej mamy oraz innych bliskich osób jest znajomy dla dziecka. Dlatego warto mówić oraz śpiewać zarówno do nienarodzonych jeszcze dzieci, jak i do noworodków. Przeprowadzone badania pokazały, że dziecko pamięta piosenki śpiewane lub puszczane w czasie ciąży nawet do roku czasu. To właśnie te kołysanki będą miały najbardziej kojący, uspokajający oraz relaksujący wpływ na bobasa.
Powinniśmy zachęcać starsze rodzeństwo, aby rozmawiało z maleństwem, które ma przyjść na świat, lub śpiewało mu ulubione kołysanki. Dla dzieci przyjście na świat nowego członka rodziny to ogromne przeżycie. Rozmowa z płodem pozwoli im lepiej przepracować emocje związane z pojawieniem się nowej siostrzyczki lub braciszka. Warto także zachęcać maluchy do dotykania oraz głaskania brzuszka mamy.
Lepiej śpiewać dziecku czy puszczać muzykę?
Kołysanki dla dzieci powinny być różnorodne. Nie powinniśmy się ograniczać do jednego rodzaju muzyki. Zróżnicowana muzyka wpływa bowiem na rozwój dziecka na wielu płaszczyznach. Kołysanki wpływają na pracę naszego mózgu oraz na zdolności tj. podwyższona koncentracja, zdolność lepszego zapamiętywania, kreatywność czy wyobraźnia.
Kołysanki na dobranoc śpiewane przez rodzica to nie jedyna opcja. Możemy sięgnąć po następującą muzykę:
- kołysanki pozytywki;
- muzyka klasyczna;
- odgłosy natury;
- kołysanki ludowe odgrywane na urządzeniu tj. mp3 czy smartphone;
- tzw. biały, różowy lub czerwony szum.
Kołysanki powinny być melodyjne, harmonijne oraz radosne. Głośne oraz ostre dźwięki nie są wskazane w przypadku małych dzieci. Dla malucha pod względem emocjonalnym najcenniejsze są kołysanki śpiewane przez mamę. Fani muzyki rockowej muszą się uzbroić w cierpliwość. Dźwięki muzyki rockowej nie nadają się bowiem dla małego dziecka.
Kołysanki – najprostszy sposób na okazywanie uczuć
Kołysanki dla dzieci to najprostsza forma okazywania uczuć znana we wszystkich kulturach. Nie ma znaczenia, czy używamy słów oraz w jakim języku śpiewamy. Za pomocą kołysanki dla niemowląt przekazujemy emocje tj. miłość, radość, troskę czy wdzięczność. Muzyka uspokaja nie tylko dzieci, ale i rodziców. Dziecko słysząc znajome tony czuje się bezpieczne. Mama okazuje natomiast swoją troskę, niepokój czy też zmęczenie, które również powinno znaleźć swoje ujście.
Dzisiaj coraz rzadziej śpiewamy dzieciom prosto z serca. Jednak pierwsze kołysanki polegały właśnie na wylaniu uczuć do dziecka oraz świata poprzez śpiew. Powinniśmy spróbować zaśpiewać spontanicznie kołysankę dla dziecka według własnych słów. Niektórzy z nas mogą wówczas doznać podczas śpiewu niezapomnianych wrażeń. Nucąc tradycyjne kołysanki, warto zastanowić się nad ich słowami. Może okazać się, że wiele z nich wyraża dokładnie to, co czujemy.
Najpopularniejsze kołysanki dla dziecka
Najpopularniejsze kołysanki dla dziecka są śpiewane od lat. Wielu z nas zasypiało przy melodyjnej kołysance dla dzieci pt. „Iskiereczka”. Kolejna kołysanka na dobranoc to „Aaa kotki dwa”. W porównaniu do „Iskierki” jest ona bardziej rytmiczna oraz wesoła, podczas, gdy „Iskierka” należy do nostalgicznych kołysanek. Zrelaksowane oraz wyciszone dziecko łatwiej zasypia i śpi spokojnie przez kilka godzin, co ma ogromne znaczenie dla naszego potomstwa.
Z bardziej nowoczesnych kołysanek dla dzieci warto wymienić piosenkę śpiewaną przez Magdę Umer i Grzegorza Turnaua „Siwa chmurka” z płyty „Kołysanki Utulanki”. Zbigniew Wodecki zaśpiewał natomiast kołysankę, do której słowa napisała Agnieszka Osiecka. Utwór ten nosi tytuł „Kołysanka dla okruszka”. Zarówno Grzegorz Turnau, jak i Zbigniew Wodecki śpiewają niskim, kojącym tonem. To nie jedyne piosenki tych muzyków, które idealnie nadają się dla maluchów. Coraz częściej popularne są angielskojęzyczne kołysanki z bajek oraz programów dla dzieci np. „Twinkle, twinkle little star”, „Hush little baby” czy „Rock a bye baby”.
Kołysanki dla dzieci do snu pod postacią muzyki klasycznej kompozytorów tj. Mozart, Bach czy Vivaldi, to doskonała alternatywa do piosenek ludowych – podobnie jak dźwięki natury np. śpiew ptaków, szum wodospadu, kumkanie żab czy też spadające krople deszczu. Utworom Mozarta przypisuje się cudowną moc. Wiele młodych matek wierząc w tzw. efekt Mozarta puszcza swoim dzieciom utwory tj. Czarodziejski flet czy też Symfonia Nr. 4 D-Dur w nadziei, że dzięki temu maluchy wyrosną na wyjątkowo inteligentnych ludzi.
FAQ
Jakie są najlepsze kołysanki dla dziecka?
Badania naukowe pokazały, że różna muzyka wpływa na poszczególne umiejętności dziecka. Na przykład muzyka Mozarta ma wpływ na zdolności matematyczne oraz językowe. Tak naprawdę nie ma jednej sprawdzonej melodii oraz słów dla dziecka. Śpiewając maleństwu kołysankę powinniśmy obserwować reakcję dziecka. Jeśli bobas słucha melodii, uśmiecha się, uspakaja się oraz szybko zasypia, oznacza to, że kołysanka mu służy.