Telefon dla dziecka – kiedy warto wyposażyć pociechę w to urządzenie? Jakie zagrożenia i korzyści płyną z użytkowania smartfonu?
Czego dowiesz się z poniższego artykułu?
- w jakim wieku można bezpiecznie podarować dziecku telefon;
- jak uchronić pociechę przed uzależnieniem;
- jak kontrolować dziecko, aby nie korzystało z nieodpowiednich treści;
- jaki telefon i system operacyjny wybrać;
- czy edukacja poprzez zabawę na smartfonie ma sens.
Jeśli interesuje Cię zdobywanie wiedzy, wtedy polecamy interesujące artykuły o nauce w Poslce.
Pierwszy smartfon dla dziecka – jaki wiek będzie odpowiedni?
Badania przeprowadzone przez Amerykańską Akademię Pediatrii wskazują, że dzieci, które nie ukończyły 18 miesiąca życia, nie powinny w ogóle przebywać w miejscach gdzie w zasięgu ich wzroku znajduje się ekran emitujący światło niebieskie (telewizor, smartfon, tablet komputer). Zgodnie z zaleceniami, dobrym pomysłem jest wprowadzenie treści – ale jedynie tych edukacyjnych – w wieku 2 lat. Jednak ważne jest to, aby używanie smartfonu czy innego urządzenia odbywało się pod kontrolą osoby dorosłej i nie przekraczało godziny w ciągu dnia.
Smartfon dla dziecka – w jakim wieku będzie to dobry pomysł? Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne mówi, że optymalny czas to dopiero 15. rok życia. Według badań, mózg nastolatka dopiero wtedy jest na tyle rozwinięty, aby podejmować racjonalne decyzje i korzystać z telefonu rozsądnie. W zderzeniu z obecną rzeczywistością, podarowanie dziecku smartfona w tym wieku jest praktycznie niemożliwe. Nieustannie obniża się wiek, w którym najmłodsi otrzymują swoje pierwsze urządzenia mobilne. Zaleca się jednak odwlekanie momentu wyposażenia pociechy w telefon jak najdłużej.
Co zrobić, aby dziecko się nie uzależniło od Internetu?
Telefon komórkowy dla dziecka może przyczynić się do powstania uzależnienia od internetu. Specjaliści z reguły wyróżniają dwa rodzaje uzależnień – społeczne i niespołeczne. Szacunkowo, ponad 50% osób uzależnia się już po upływie 6 miesięcy korzystania z urządzeń łączących się z internetem. Im młodszy wiek – tym szybciej wykształca się zależność od urządzeń mobilnych.
Aby uchronić dziecko przed uzależnieniem, przede wszystkim warto wiedzieć jak się ono objawia. Jest to przede wszystkim nieustanne zabieranie telefonu – dosłownie wszędzie. Odblokowywanie ekranu bez wyraźnej przyczyny, zasypianie ze smartfonem. Dzieci opuszczają się w nauce i rezygnują ze swoich dotychczas ulubionych aktywności. Czasem może wydarzyć się też wykształcenie zachowań agresywnych, a nawet stanowcza odmowa uczestniczenia w zajęciach szkolnych.
Co zrobić, aby pierwszy telefon dla dziecka nie wywołał negatywnych skutków związanych z uzależnieniem od internetu?
- limitowanie czasu spędzanego przed ekranem;
- oferowanie innych, interesujących aktywności;
- przedstawianie świata realnego jako atrakcyjnej alternatywy dla treści internetowych;
- pokazywanie edukacyjnych treści, skłaniających do refleksji.
Jak kontrolować dziecko w obawie o nieodpowiednie treści w Internecie?
Telefon dla dziecka w wieku 8 lat nie musi oznaczać jedynie negatywnych konsekwencji i zaburzenia procesu rozwoju pociechy. Niezbędna jest jednak rozsądna postawa rodziców, która będzie wzorem dla dzieci i ochroni je przed zagrożeniami znajdującymi się w internecie. O jakich niebezpieczeństwach należy pamiętać i jak kontrolować dziecko, aby nie odczuwało braku zachowania ze strony dorosłych?
Zagrożenia | Jak reagować? |
Niebezpieczne znajomości | Czasem zawieranie znajomości przez serwisy społecznościowe, może okazać się niebezpieczne. Warto zachęcić dziecko, aby komunikowało się jedynie z osobami poznanymi w realnym świecie, a o wszystkich próbach kontaktów z nieznajomymi, informowało rodziców. |
Seksting | Przesyłanie nagich zdjęć to znaczący problem dotyczący osób w wieku nastoletnim. Remedium na tego rodzaju problemy może okazać się poinformowanie dziecka, że zdjęcia przesyłane znajomym mogą później trafić w ręce innych osób. |
Cyberprzemoc | Cyberprzemoc najczęściej dotyczy kontaktów rówieśniczych. W celu zapobiegania należy z zainteresowaniem rozmawiać z pociechą o kontaktach ze znajomymi. Gdy dziecko dotknie cyberprzemoc, należy wesprzeć je i jak najszybciej zareagować. Współpraca z policją i ze szkołą będzie niezbędna. |
Nielegalne treści | Najprostsze rozwiązanie to korzystanie z kontroli rodzicielskiej. |
Aplikacje niedostosowane do wieku | Programy i gry posiadają wskazanie limitu wiekowego – determinuje on rodzaj treści adekwatnych dla danego przedziału wiekowego. Obecnie gry posiadają także piktogramy, które ostrzegają o niebezpieczeństwach dotyczących treści. Należy zezwalać dziecku na korzystanie jedynie z programów dostosowanych do jego grupy wiekowej. |
Jaki model telefonu, oprogramowanie będzie najkorzystniejsze dla naszej pociechy?
Jaki telefon dla dziecka będzie odpowiedni? Przede wszystkim warto zastanowić się w jakich celach urządzenie ma być wykorzystywane. Warto pamiętać o tym, że wybrany model nie musi być drogi. Tani telefon dla dziecka również doskonale będzie spełniał swoje funkcje. Dla najmłodszych najważniejsza powinna być możliwość komunikowania się z rodzicami. W przypadku małych dzieci warto wybrać wytrzymały telefon dla dziecka. Można spodziewać się, że będzie ulegał częstym upadkom. Wraz z wiekiem oczekiwania rosną – niezbędne będzie zwrócenie uwagi na możliwość robienia atrakcyjnych zdjęć i instalowania popularnych gier.
A jaki system operacyjny wybrać? Niezwykle funkcjonalny jest iOS. Oferuje wiele możliwości i jest praktycznie bezawaryjny. Wadą telefonów od firmy Apple jest jednak ich wysoka cena. Biorąc pod uwagę ryzyko zniszczenia urządzenia może okazać się, że lepszym wyborem będzie tani smartfon dla dziecka. Modele charakteryzujące się korzystnym stosunkiem jakości wykonania do ceny produktu, z reguły wyposażone są w system Windows lub Android.
Jak zachęcić do edukacji przez zabawę na smartfonie
Świadome rodzicielstwo polega na oferowaniu dziecku możliwości rozwoju, dbaniu o jego dobrostan psychiczny i fizyczny. Ważne jest także zapewnienie jak najbardziej beztroskiego dzieciństwa. Może wydawać się, że smartfony są urządzeniami utrudniającymi rozsądne wychowanie. Warto jednak pamiętać, że w przypadku kontrolowanego użytkowania, mogą również przynieść wiele dobrego. W sieci dostępnych jest wiele materiałów edukacyjnych, które dostępne są na popularnych platformach z materiałami audio-wideo.
Zwiększa się także dostępność różnorodnych gier, które są lubiane przez najmłodszych, a równocześnie oferują zdobywanie wiedzy. Przede wszystkim logiczne myślenie, kreatywność czy umiejętności językowe to kompetencje, w których zdobyciu może pomóc korzystanie z sieci. Ciekawym pomysłem jest też oferowanie zajęć ruchowych i wykonywanie ćwiczeń wraz z dzieckiem, na podstawie dostępnych filmów. Tego rodzaju zadania mogą dotyczyć chociażby nauki podstawowych kroków tanecznych.
Smartfony są też coraz chętniej wykorzystywane przez nauczycieli. Z reguły, najkorzystniejsze okazują się zajęcia, podczas których wykorzystanie telefonu jest poprzedzone wspólnym stworzeniem regulaminu. Wspólne użytkowanie aplikacji edukacyjnych może zachęcić najmłodszych do nauki i pomóc w utrwalaniu zdobytych dotychczas informacji.
Najczęściej zadawane pytania:
Jakie są oznaki uzależnienia od internetu?
Oznaki uzależnienia od internetu to m.in nieustanne noszenie urządzenia ze sobą, zmiany nastroju, wzrost konfliktowości i rozdrażnienia. U dzieci z reguły następuje też pogorszenie wyników w nauce, utrata zdolności koncentracji, a w ekstremalnych przypadkach, w momencie odebrania urządzenia, występuje zespół abstynencyjny (niepokój, irytacja, a nawet agresja).
W jakim wieku można podarować dziecku smartfon?
Dziecko w wieku szkolnym może bezpiecznie korzystać ze smartfonu, jeżeli użytkowanie urządzenia odbywa się pod kontrolą rodziców.
Jakie zagrożenia wynikają z korzystania przez dziecko z internetu?
Zbyt częste korzystanie z internetu może wpływać negatywnie na zdrowie psychiczne i fizyczne. Zagrożenia obecne w sieci to m.in cyberprzemoc, seksting, niebezpieczne znajomości, łatwy dostęp do niebezpiecznych treści.