Laptop dla dziecka — jakie parametry powinien posiadać

Wydajny laptop dla dziecka to współcześnie konieczność. Zobacz jakie modele warto wziąć pod uwagę i czym się kierować podczas zakupu.

Z artykułu dowiesz się:

  • jaki jest najlepszy laptop dla dziecka,
  • jakie są rodzaje laptopów,
  • czym powinien wyróżniać się laptop dla dziecka,
  • na jaki system operacyjny się zdecydować,
  • czy komputer stacjonarny jest lepszy niż laptop.

Zobacz także artykuł: Badaczka e-uzależnień: Obniżanie wieku korzystania z urządzeń mobilnych przez najmłodsze dzieci może niepokoić.

W dzisiejszych czasach nauka coraz częściej odbywa się zdalnie lub po prostu z pomocą komputera. To powoduje wzrost zapotrzebowania na sprzęt o określonych parametrach, umożliwiających swobodne korzystanie z wszelkich pomocy naukowych. Niestety spora część rodziców nie wie, jaki komputer wybrać. Czym powinien charakteryzować się sprzęt dla dziecka? Z jakim kosztem wiąże się jego zakup. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Jak wybrać laptop dla dziecka?

Podstawowy laptop interaktywny dla dziecka nie musi charakteryzować się zbyt dużą mocą, jeżeli będzie wykorzystywany tylko do przeglądania internetu oraz nauki zdalnej. Do takich zadań w zupełności wystarczy budżetowy laptop za 2-3 tys. zł. Nieco więcej będą musieli zapłacić rodzice, którzy kupują sprzęt zarówno do nauki, jak i grania. W takim przypadku trzeba już zainwestować w mocny procesor, sporą ilość RAM (pamięć operacyjna) oraz dedykowaną kartę graficzną.

Wybierając procesor, należy zwrócić uwagę nie tylko na jego model, ale również generację. W większości przypadków informuje o niej liczba umieszczona zaraz za nazwą, na przykład Intel Core i3-10110U. W tym przypadku jest to CPU 10 generacji, a literka U oznacza, że sprzęt cechuje się niskim napięciem i umiarkowaną wydajnością. Pełna informacja o generacjach procesorów i innych parametrach jest tematem na osobny artykuł, więc nie będziemy się nim szczegółowo zajmować.

Poniżej znajdziesz informacje o proponowanych podzespołach, występujących w popularnych laptopach dla dzieci.

Nazwa podzespołu Najlepszy wybór do nauki Najlepszy wybór do nauki i gier
Ekran Od rozmiaru ekranu zależy ogólny rozmiar laptopa. Jeżeli będzie od często przenoszony lepiej zdecydować się na mniejszy o przekątnej 13-14”. Do gier lepiej sprawdzają się laptopy o dużych ekranach w rozmiarze powyżej 15 cali.
Matryca
Procesor Na przykład Intel Core i3, Razen 3. Na przykład MD Razen 5, 7, 9.
RAM Co najmniej 6 GB RAM. Więcej niż 10 GB RAM.
Dysk SSD o pojemności minimum 512 GB i prędkości zapisu minimum 1100 Mb/s. SSD o pojemności większej niż 512 GB i prędkości zapisu minimum 1100 Mb/s.

Kiedy sprzęt jest już wybrany, warto również zastanowić się, czy przysługuje nam dofinansowanie do laptopa dla dziecka. Taka pomoc finansowa może okazać się naprawdę sporym ułatwieniem, a laptop kupiony za dodatkowe pieniądze z pewnością będzie wydajniejszy i posłuży przez dłuższy czas.

Rodzaje laptopów dostępnych na rynku

Laptopy dla dziecka różnią się ze względu na ich przeznaczenie. Na rynku znajdziemy co najmniej kilka typów urządzeń, cechujące się odmienną funkcjonalnością i wydajnością.

Dostępne rodzaje laptopów:

  • laptop domowy,
  • laptop gamingowy,
  • laptopy biznesowe,
  • laptopy hybrydowe,
  • ultrabooki.

Dla dziecka, które potrzebuje komputera wyłącznie do nauki, odpowiedni będzie zwyczajny laptop domowy. Ten typ charakteryzuje się umiarkowaną ceną oraz wydajnością. Do gier odpowiedniejszy będzie laptop gamingowy, który ma znacznie lepsze podzespoły i dedykowaną, mocną kartę graficzną. W niektórych sytuacjach pomocne będą także laptopy hybrydowe, czyli takie oferujące ruchomy ekran, który może imitować tablet. Dla dzieci, które często przenoszą sprzęt, z pewnością najlepszym wyborem będzie nowoczesny ultrabook, zapewniający minimalną wagę przy zachowaniu najlepszej wydajności.

Jakie cechy powinien posiadać laptop dla dziecka?

Omówiliśmy już podstawowe cechy, jakie powinien posiadać laptop dla dziecka. Pozostaje jeszcze odpowiedź na pytanie, jaki sprzęt wybrać pod względem wytrzymałości i dodatkowych funkcjonalności. W tym aspekcie warto postawić na model z wytrzymałą obudową, która pozwoli na bezawaryjne użytkowanie przez wiele lat. Nie mniej istotna jest również bateria. Warto zdecydować się na taką, która wytrzyma bez ładowania co najmniej 4-5 godzin.

Kupując laptop do nauki, trzeba również wziąć pod uwagę akcesoria dodatkowe. Niezbędna będzie kamera internetowa oraz torba na laptopa dla dziecka. Równie ważna okaże się myszka. W przypadku małych dzieci najlepiej wybrać model przewodowy, którego elementy się nie zgubią podczas przenoszenia.

Można również pomyśleć o oprogramowaniu blokującym nieodpowiednie treści. Taka blokada pozwoli w łatwy i intuicyjny sposób kontrolować zawartość oglądaną przez dziecko. Takie programy uniemożliwiają dostęp do treści pornograficznych oraz związanych z przemocą i narkotykami. Dzięki temu rodzic zyskuje pewność, że dziecko nie jest narażone za żadne niebezpieczeństwa. Oczywiście programy tego typu można ustawiać zgodnie z preferencjami i stopniować poziom kontroli. Wszystko zależy bowiem od wieku dziecka i zasad, jakie panują w domu.

Laptop dla dziecka – jaki system operacyjny wybrać?

Kupując pierwszy laptop dla dziecka, warto zastanowić się nad systemem operacyjnym. Pierwszą kwestią jest zdecydowanie, czy kupuje się laptop z preinstalowanym systemem, czy bez niego. Na drugą opcję mogą zdecydować się osoby, które posiadają już system na płycie i nie chcą za niego płacić drugi raz. Dla większości użytkowników lepsza będzie jednak opcja z preinstalowanym systemem, który pozwoli użytkować sprzęt od razu po jego zakupie.

System odpowiedni dla większości użytkowników to Windows. Najlepiej postawić na ten w najnowszej wersji, czyli Win 10 lub 11. W przypadku komputerów Apple będzie to macOS Sierra. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników można również pomyśleć nad darmowym Linuxem. Dla początkujących najlepszy będzie Linux w wersji Ubuntu. Ta dystrybucja jest wyjątkowo przejrzysta i stabilna, co ułatwia pracę nowicjuszom, a jednocześnie pozwala się zaznajomić z tajnikami tego systemu. Inną stabilną wersją, polecaną przez specjalistów jest Debian.

Laptop czy może komputer stacjonarny?

Dobry laptop dla dziecka cechuje się wytrzymałością i niezawodnym działaniem. Można go również przenosić, co pozwala na pracę z każdego miejsca na świecie. Często okazuje się jednak, że dziecko potrzebuje sprzętu tylko w domu. W takiej sytuacji warto wziąć pod uwagę zakup komputera stacjonarnego. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na stosunek jakości podzespołów do ceny. Wersja stacjonarna zawsze będzie tańsza, a za cenę średniego jakościowo laptopa, można kupić naprawdę dobry komputer stacjonarny.

Czy warto więc postawić na jednostkę domową? Wszystko zależy od potrzeb. Każdy rodzic musi sam zdecydować, jaki sprzęt jest dla niego najodpowiedniejszy. Idealną sytuacją jest oczywiście posiadanie dwóch urządzeń, jednego przenośnego, a drugiego w domu. Ten pierwszy może w takim przypadku służyć wyłącznie do pracy, a jego podzespoły mogą być słabsze. W efekcie cena laptopa spada, a zaoszczędzone pieniądze można zainwestować w naprawdę mocny komputer stacjonarny.

FAQ

Jakie cechy powinien mieć laptop dla dziecka?

Jeżeli laptop będzie użytkowany tylko do nauki, wystarczy że będzie wyposażony w zintegrowaną kartę graficzną, średniej jakości procesor oraz dysk SSD umożliwiający szybkie uruchamianie. Laptop bardziej uniwersalny, w tym do gier powinien mieć dedykowaną kartę graficzną, sporo pamięci RAM oraz wysokiej klasy procesor.

Jaki system operacyjny wybrać dla dziecka?

Dla dziecka najlepszy jest najnowszy system operacyjny Windows. Dla starszych dzieci, uczęszczających do klas o profilu informatycznym można również zdecydować się na system Linux w wersji Ubuntu lub Debian.

Czy laptop jest lepszy niż komputer stacjonarny? 

Komputery stacjonarne są znacznie tańsze, niż laptopy. Dla dziecka warto więc wybrać taki model, chyba że będzie ono często korzystało z komputera poza domem.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email
Print

Zostaw komentarz

little-girl-putting-piece-of-stacking-game-while-p-2024-04-30-16-00-05-utc
Jak urządzić przytulny pokój dziecięcy?
Tworzenie przytulnego pokoju dziecięcego może być wyzwaniem, ale dzięki naszemu kompleksowemu przewodnikowi,...
Dziecko
Najlepsze atrakcje dla dzieci w Katowicach: przewodnik dla rodziców
Planując wizytę w Katowicach z dziećmi, warto poznać najciekawsze atrakcje dla dzieci Katowice mają do...
Dziecko
Uczulenie na pampersy: przyczyny, objawy i metody leczenia
Uczulenie na pampersy to problem, z którym borykają się niektóre dzieci i ich rodzice. W niniejszym artykule...
Klapki i sandały dla dzieci na lato
Klapki i sandały dla dzieci na lato - 5 najlepszych modeli
Sandały i klapki stanowią podstawę wyposażenia każdej wakacyjnej garderoby. Odpowiednio dopasowane obuwie...
Jak wybrać pierwszy rower dla dziecka
Jak wybrać pierwszy rower dla dziecka?
Jazda na rowerze jest jedną z ulubionych aktywności każdego dziecka. Dostarcza zdrowej dawki ruchu, pozytywnie...
jakie kocyki wybrać dla niemowlaka
Bawełniane czy bambusowe - jakie kocyki wybrać dla niemowlaka?
Który kocyk dla dziecka jest lepszy – bambusowy czy bawełniany? Oba typy okrycia dla niemowląt...