Jak wybrać tablet dla dziecka. Czym kierować się przy jego wyborze?

Dobry tablet edukacyjny dla dziecka może przyśpieszać naukę i rozwijać zdolności poznawcze. Jak wybrać odpowiedni sprzęt? 

Z artykułu dowiesz się:

 • czy warto kupić dziecku tablet,
 • w jakim wieku kupić dziecku pierwszy tablet,
 • jakie cechy powinien mieć tablet dla dziecka,
 • czy tablet jest dobrym prezentem na komunie,
 • jak zabezpieczyć tablet przed uszkodzeniami.

Zobacz również inne porady: Artykuły popularnonaukowe o dzieciach i nie tylko.

Współczesny świat oparty jest na technologii, która towarzyszy ludziom w każdym momencie ich życia. Szeroka dostępność telefonów komórkowych, tabletów i komputerów, sprawiła że styl życia przeciętnego człowieka uległ znaczącej zmianie w porównaniu do epoki sprzed komputeryzacji. W dzisiejszej rzeczywistości liczy się informacja i jej szybkie przyswajanie. Wiąże się to z koniecznością nabycia nowych umiejętności, takich jak ocena rzetelności źródeł oraz zdolność do selekcji faktów, które warto zapamiętać. Biegłości te wydają się obecnie jednymi z ważniejszych w życiu codziennym. Oznacza to, że ich nauka powinna rozpoczynać się jak najwcześniej. Czy w tym może pomóc dziecku tablet?

Czy warto zainwestować w tablet dla dziecka?

Z nowoczesnej technologii korzysta każdy członek naszego społeczeństwa. W wyniku rewolucji informacyjnej urządzenia mobilne stały się codziennością w każdym domu. Nic więc dziwnego, że również dzieci wykazują zainteresowanie tymi przedmiotami. Maluchy uczą się w końcu, naśladując rodziców i starając się uczestniczyć we wszystkich wykonywanych przez nich czynnościach. Z pewnością nie umyka więc ich uwadze, że telefon, tablet, czy komputer towarzyszą dorosłym w każdym momencie, zarówno podczas kontaktów towarzyskich, pracy, rozrywki jak i czasie rozwijania zainteresowań i nauki. Już sam ten fakt skłania ku temu, aby zakupić tablet edukacyjny dla dziecka. Czy jednak poza oczywistym faktem, że trudne i krzywdzące byłoby odcięcie dziecka od tak ważnego aspektu współczesnego życia, zakup tabletu ma jeszcze jakieś plusy?

Pierwszą funkcją takiego gadżetu jest z pewnością rozrywka. Tablet oferuje możliwość instalowania na nim przeróżnych gier i aplikacji oraz oglądanie filmów i przeglądanie Internetu. To całe morze możliwości. Rozsądnie wydzielany czas na zabawę na tablecie może z pewnością ułatwić wiele codziennych czynności. Rodzice chwalą sobie np. tablet do samochodu dla dziecka, dzięki któremu podróż staje się spokojniejsza i mniej męcząca, zarówno dla nich, jak i pociechy.

Tablet to jednak nie tylko możliwość oddawania się uciechom. Urządzenie może stać się również idealnym narzędziem do nauki, rozwijającym motorykę, ale również pozwalającym na odkrywanie nowych pasji.

W jakim wieku tablet dla dziecka będzie rozsądnym zakupem? 

Badanie z 2015 r. zlecone przez Fundację Dzieci Niczyje pokazało, że zdecydowana większość dzieci ma kontakt z technologią, a spora ich część posiada na własność jakieś urządzenie mobilne. Takie wyniki nadal niepokoją naukowców i skłaniają do dalszych badań nad wpływem technologii na dzieci.

Wiek Ile procent dzieci korzysta z urządzeń mobilnych należących do kogoś innego Ile procent dzieci posiada na własność urządzenie mobilne
1-2 43% 13%
3-4 62% 25%
5-6 84% 39%

Powyższa tabela pokazuje, że naprawdę spora grupa dzieci w 2015 r. miała stały kontakt z technologią. Można też przypuszczać, że obecnie wyniki te są jeszcze wyższe. Te same badania wskazują również, że dzieci w wieku przedszkolnym korzystając z tabletu i młodsze najczęściej grają w gry edukacyjne lub korzystają z programów mających rozwijać kreatywność.

Główne aktywności dzieci na urządzeniach mobilnych:

 • oglądanie filmików (80% dzieci),
 • granie w gry (62%),
 • zabawa bez celu (63%).

Autorzy badania zauważają, że korzystanie z urządzeń mobilnych przez dzieci może mieć wiele korzyści. Przede wszystkim obcowanie z urządzeniem pozwala na zapoznanie się z realiami współczesnego świata. Tablet jest również doskonałym narzędziem do naukirysowania, czy przeprowadzania absorbujących lekcji. Wszystkie te zalety występują jednak tylko w przypadku spełnienia pewnych warunków.

Pierwszym z nich jest odpowiedni wiek dziecka. Naukowcy nie zalecają dawania żadnych urządzeń mobilnych podopiecznym poniżej 2 roku życia. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na brak jakichkolwiek dowodów na możliwość wystąpienia pozytywnych efektów takiego kontaktu. Rezultaty są wręcz przeciwne, a pociecha może łatwo zamknąć się w wirtualnym świecie i zaprzestać dążenia do kontaktów społecznych. Nietrudno sobie wyobrazić, jak bardzo szkodliwe jest to zjawisko.

Z drugiej strony tablet edukacyjny dla dziecka może być efektywnym narzędziem do nauki, a także przedmiotem umożliwiającym zapoznanie się ze współczesnym światem i jego technologią. Sukces zależy tu tylko od dostosowania czasu korzystania z urządzenia oraz inicjowania na nim kreatywnych, rozwijających działań. Przykładem jest tu choćby tablet do rysowania dla dziecka, który rozwija umiejętności motoryczne. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ pomimo pozytywnego wpływu takich ćwiczeń na dzieci, nie zastąpią one tradycyjnych zadań i zabaw. 

Czym się kierować przy wyborze tabletu dla dziecka?

Podjęcie decyzji o zakupie tabletu to dopiero początek. W następnej kolejności trzeba zdecydować jaki tablet dla dziecka będzie odpowiedni. Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na parametry techniczne. Powinny być na tyle dobre, żeby umożliwić płynne korzystanie z wszelkich funkcji. Dobry tablet do gier i nauki dla dziecka powinien mieć więc co najmniej 4 GB RAM (pamięci operacyjnej).

Inną istotną kwestią jest wielkość urządzenia. Maluchom w zupełności wystarczy takie o przekątnej około 7”. Starszym dzieciom można kupić już nieco większe 10” urządzenie. Tej wielkości gadżet może bez problemu posłużyć do aktywnej nauki w szkole, a także pisania referatów i wypracowań. W takim przypadku warto dokupić do niego klawiaturę.

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku tabletów do rysowania. Ich wielkość powinna wynosić co najmniej 8,5”. Warto też, aby do urządzenia był dołączony rysik, który ułatwia korzystanie z jego funkcji.

Czy tablet będzie dobrym prezentem na komunię?

Tablety są obecnie bardzo popularnym prezentem komunijnym. Przemawia za tym przede wszystkim ich niska cena i zdatność do zabawy oraz nauki. To szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, kiedy dzieci często pobierają edukację z domu, zdalnie łącząc się z nauczycielem.

Taki prezent na komunię z pewnością również spodoba się dziecku i wywoła uśmiech na jego twarzy. Możliwości urządzenia mogą bowiem zapewnić rozrywkę oraz umożliwić rozwijanie pasji. Warto więc przed wyborem konkretnego modelu zapoznać się z zainteresowaniami obdarowanego i dobrać sprzęt do indywidualnych potrzeb.

Jak zabezpieczyć tablet dla dziecka?

Dzieci powinny korzystać z tabletu wyłącznie pod nadzorem rodziców. Nie zawsze jest jednak czas, aby być obecnym podczas każdej chwili podopiecznego z gadżetem. Jak przygotować się na takie sytuacje?

Przygotowanie tabletu dziecka powinno obejmować:

 1. Instalacje programów kontroli rodzicielskiej i ich konfigurację.
 2. Wylogowanie się z kont, które mają podpięte karty płatnicze lub umożliwienie płatności wyłącznie po podaniu hasła.
 3. Instalacje przeglądarki bezpiecznej dla dzieci, czyli blokującej nieodpowiednie strony.
 4. Kupno wytrzymałej obudowy, zapobiegającej uszkodzeniom.
 5. Ewentualnie wykupienie ubezpieczenia na wypadek zniszczenia sprzętu przez dziecko.

Tak przygotowany tablet można bez obaw dać maluchowi, pamiętając oczywiście o ograniczeniu czasu jego użytkowania i zachęcaniu go do podejmowania kreatywnych czynności.

FAQ

W jakim wieku kupić dziecku pierwszy tablet?

Nie zaleca się kupowania tabletu i innych urządzeń mobilnych dzieciom poniżej 2 roku życia. Starsze dzieci mogą z nich korzystać, jednak przez ograniczony czas i pod nadzorem.

W jaki sposób zabezpieczyć tablet? 

Tablet dziecka powinien być wyposażony w program kontroli rodzicielskiej oraz nie umożliwiać dokonywania żadnych opłat. Warto również zadbać o wytrzymałe etui chroniące przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz ubezpieczenie na wypadek zniszczenia sprzętu.

Dlaczego warto kupić dziecku tablet? 

Tablet wykorzystywany do ćwiczenia kreatywności i nauki może mieć pozytywny wpływ na kształtowanie się umiejętności. Należy jednak pamiętać, że urządzenie powinno być używane pod nadzorem i w odpowiedni sposób.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email
Print

Zostaw komentarz

jakie kocyki wybrać dla niemowlaka
Bawełniane czy bambusowe - jakie kocyki wybrać dla niemowlaka?
Który kocyk dla dziecka jest lepszy – bambusowy czy bawełniany? Oba typy okrycia dla niemowląt...
Sukienki dziewczęce
Sukienki dziewczęce – na święta i na co dzień
Dziewczynki kochają sukienki, podobnie jak dorosłe już kobiety. Miłość ta nie mija z wiekiem. Wśród sukienek...
Jak dobrać krzesła do stołu w jadalni?
Jak dobrać krzesła do stołu w jadalni?
Zakup nowych krzeseł do stołu w jadalni to ważna decyzja, która może wpłynąć na funkcjonalność i wygląd...
Stół Family marki Lissy
Stół Family marki Lissy - wyjątkowa elegancja i funkcjonalność w Twoim Domu
W poszukiwaniu idealnych mebli do Twojego domu, warto wybierać te, które łączą w sobie nie tylko estetykę,...
otulacz niemowlęcy
Otulacz do spania - bezpieczeństwo podczas snu
Świat, który witamy przy narodzinach, jest pełen nowych bodźców, dźwięków i doznań. Opieka nad noworodkiem...
Butelki do karmienia
Butelki do karmienia i ich rodzaje
Wybór odpowiedniej butelki do karmienia stanowi jedno z ważniejszych zadań, przed którym stają rodzice....