Biurko dla dziecka powinno być dostosowane do jego potrzeb. Kolejny niezwykle ważny element w kąciku do nauki to fotel biurowy.
Z artykułu dowiemy się:
- Jakie cechy powinno posiadać biurko dla dziecka;
- Co pomoże w utrzymaniu ładu na biurku;
- W jaki sposób możemy wpłynąć na ergonomię pracy;
- Na jakiej wysokości ustawić biurko;
- Jaka powinna być postawa dziecka podczas nauki i dlaczego jest ona taka ważna;
- Jaki fotel do biurka dla dziecka wybrać;
- Jak zrobić biurko dla dziecka samodzielnie.
Zapraszamy także do artykułu: Prezenty dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym.
Biurko dla dziecka – jakie cechy powinno posiadać?
Biurko dla dziecka to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia pokoju maluchów w wieku szkolnym. Kącik do nauki powinien być cichy oraz dobrze oświetlony. Dla naszej latorośli duże znaczenie będzie odgrywał nowoczesny styl biurka adekwatny do wystroju pomieszczenia. Nie bez znaczenia są drobne akcesoria. Na biurku mogą znaleźć się następujące przedmioty:
- stylowa, regulowana lampka w oryginalnym kształcie;
- organizer na biurko dla dziecka;
- szufladki na kartki z zadaniami;
- podpórka na książki;
- podkładka na biurko w formie kalendarza lub mapy świata;
- podkładka pod myszkę.
Akcesoria na biurko dla dziecka pomogą mu w organizacji kącika do nauki. Dzięki temu maluch będzie mógł pracować wydajnie. Dziecko nie będzie traciło niepotrzebnie czasu na poszukiwania niezbędnych do nauki przedmiotów. Markery, linijka, kalkulator czy też notatki będą miały swoje stałe miejsce. Blat biurka powinien być na tyle duży, aby pomieścił najważniejsze przybory, które dziecko używa każdego dnia.
Jak dobre biurko wpływa na ergonomię pracy
Zdrowe biurko dla dziecka powinno być dopasowane do jego wzrostu. Idealnym rozwiązaniem z krzesłem z regulowaną wysokością. Będą one rosły wraz z dzieckiem. Kącik do nauki powinien znajdować się w miejscu z dostępem do światła dziennego. Najlepsze miejsce na biurko znajduje się pod oknem. Podczas nauki dziecko będzie mogło oderwać wzrok od książek i spojrzeć w dal. W ten sposób jego oczy zyskają chwilę wytchnienia. Taki relaks pomoże zregenerować nieco umysł – zwłaszcza, jeśli z okna rozpościera się widok na park lub ogród. Świeże powietrze doda dziecku energii do nauki.
Odpowiednio dopasowane pod względem wysokości biurko oraz krzesło dla malucha to nie wszystko. Kącik do nauki musi być dobrze zorganizowany. Dziecko powinno mieć najważniejsze książki, zeszyty, komputer, drukarkę oraz przybory szkolne w zasięgu ręki. Najlepiej, gdy to wszystko pomieści się w meblu oraz na jego blacie. Jakie biurko dla dziecka wybrać, aby zmieściły się w nim wszystkie niezbędne do nauki przedmioty? Należy zwrócić uwagę na to, aby zawierało ono następujące elementy:
- szuflady na drobiazgi;
- szafka na książki oraz zeszyty;
- półka na drukarkę;
- wysuwana półka na laptopa lub klawiaturę;
- półka na komputer;
- półka na ekran.
Dobrym wyborem może być biurko z półkami. Dziecko może umieścić na nich kolejne książki, głośniki oraz bibeloty, które umilą mu czas podczas nauki. Jeśli kupiliśmy mebel bez półek, możemy samodzielnie zawiesić nad nim odpowiednio dobrany regalik.
Na jakiej wysokości należy ustawić biurko?
Prawidłowa postawa dziecka podczas siedzenia odgrywa ogromną rolę w profilaktyce chorób kręgosłupa. Duży wpływ na zdrowie oraz komfort dziecka mają rodzice. Powinniśmy wyposażyć pokój małolata w odpowiednie biurko dla dziecka. Ponieważ nasze pociechy stale rosną, najlepszym rozwiązaniem będzie mebel z regulowaną wysokością. Pozwoli nam to dopasować wysokość sekretarzyka do wzrostu dziecka.
Na jakiej wysokości należy ustawić biurko? Nie ma uniwersalnej wysokości. Powinniśmy zwrócić uwagę na postawę dziecka podczas nauki. W tabelce poniżej znajdziemy najważniejsze parametry, jakie powinny być zachowane podczas pracy przy biurku.
Kącik do nauki dla dziecka | Parametry |
Wysokość biurka dla dziecka | 55-75 cm |
Wysokość fotela biurowego | 30-50 cm |
Kąt ułożenia stóp do podłoża | 0-15° |
Kąt zgięcia nóg | 90° |
Kąt zgięcia rąk | 90-110° |
Odległość oczu od ekranu monitora | 40-75 cm |
Co to oznacza w praktyce? Postawa dziecka podczas siedzenia przy biurku powinna wyglądać następująco:
- proste plecy;
- ręce swobodnie ułożone na blacie biurka;
- nogi swobodnie opadające na podłogę;
- stopy przylegające do podłogi lub podnóżka.
Krzesło do biurka dla dziecka powinno być wygodne oraz odpowiednio dopasowane do wysokości blatu. Najlepiej zdecydować się na zakup fotela biurowego.
Jakie krzesło wybrać do biurka?
Fotel do biurka dla dziecka to kolejny niezwykle ważny element wyposażenia pokoju malucha. Ma on wpływ na komfort oraz zdrowie naszej pociechy. W tym przypadku również warto zainwestować w krzesło z regulowaną wysokością. Jaki fotel biurowy wybrać dla dziecka? Warto zwrócić uwagę na następujące elementy:
- regulowana wysokość;
- regulowane oparcie;
- podłokietniki;
- regulowany zagłówek;
- oddychające oraz miękkie siedzisko;
- trwałe oraz łatwe do utrzymania w czystości obicie;
- stabilna podstawa.
Kupując zdrowe krzesełko do biurka powinniśmy uwzględnić upodobania dziecka pod względem kolorystyki. Oprócz klasycznych, jednokolorowych modeli, dostępne są nowoczesne fotele biurowe w różnych barwach. Nasza pociecha z pewnością ucieszy się mogąc wybrać mebel wspólnie z rodzicami.
Jak samemu zrobić biurko dla dziecka?
Jeśli posiadamy zdolności majsterkowiczów, zdrowe biurko dla dziecka możemy skonstruować samodzielnie. Wystarczy zaopatrzyć się w następujące materiały oraz sprzęt:
- nowy blat lub pozostałości po remoncie innego pomieszczenia;
- nogi do stołu – możemy je kupić lub użyć nogi ze starego, wysłużonego stołu;
- wiertarka oraz wkrętarka;
- wkręty;
- kątownik;
- okleina do mebli lub farba.
Projekt biurka możemy stworzyć wspólnie z dzieckiem. Ciekawą opcją jest biurko zrobione z łóżeczka. Wychowanek w wieku szkolnym już go nie potrzebuje. Przy odrobinie wyobraźni można stworzyć z niego stylowy mebel do pokoju malucha. Biurko DIY zrobione wspólnie z pociechą z pewnością będzie napawało nasze dziecko dumą.
Ile kosztuje zrobienia biurka dla dziecka? Cena takiego przedsięwzięcia może być różna. Zależy ona od projektu oraz użytych materiałów. Jeśli do zrobienia biurka użyjemy starych mebli, które zalegają nam w piwnicy, wtedy koszt może być niewielki lub wręcz zerowy. Będziemy musieli zainwestować odrobinę czasu. Warto w pracę nad tworzeniem biurka do pokoju dziecka zaangażować naszą pociechę. Pozwoli nam to na zacieśnienie więzi. Dla malucha będzie to ciekawe oraz pouczające doświadczenie. Jeśli zdecydujemy się na zakup blatu, nóżek, okleiny lub farby, koszty wzrosną. Najprawdopodobniej nie przekroczą one ceny gotowego biurka dla dziecka.
Faq
Czy można zrobić biurko dla dziecka z łóżka piętrowego?
To bardzo dobry pomysł. Pozwoli nam to zaoszczędzić mnóstwo miejsca. Dziecko będzie mogło spać na piętrze. Na parterze natomiast będzie znajdowało się miejsce przeznaczone do nauki. W tym przypadku koniecznie należy zadbać o właściwe oświetlenie biurka.
Moje dziecko skarży się na ból pleców podczas nauki. Zarówno krzesło, jak i biurko są odpowiednio dopasowane. Co zrobić?
Warto się przyjrzeć, czy dziecko siedzi we właściwej pozycji. Jeśli tak nie jest, powinniśmy zwracać mu uwagę na odpowiednią postawę podczas siedzenia. Ergonomia pracy to także regularny odpoczynek. Dziecko powinno odpoczywać po każdej godzinie nauki. Może wykonać w tym czasie kilka ćwiczeń. Jeśli problemy z kręgosłupem nie ustąpią, najlepiej skontaktować się ze specjalistą.
Nauka przy komputerze męczy oczy dziecka. Co można zrobić oprócz zachowania odpowiedniej odległości od monitora?
Dziecko powinno co kilkanaście minut odrywać wzrok od monitora. Warto sprawdzić ustawienia ekranu. Zbyt jasny obraz bardziej męczy wzrok. Jeśli monitor jest przestarzały lub mały, możemy rozważyć zakup większego, nowoczesnego monitora. – Najlepiej z filtrem blokującym niebieskie światło. Możemy także pobrać program blokujący niebieskie światło. Warto też zainwestować w okulary bez korekcji do pracy przy komputerze z filtrem niebieskiego światła.