Dowód osobisty dla dziecka – dlaczego warto go wyrobić, kiedy może się przydać i ile kosztuje?

W Polsce każda pełnoletnia osoba zobowiązana jest do posiadania dowodu osobistego. Kiedy jednak taki dokument tożsamości przydaje się dziecku?

Z poniższego artykułu dowiesz się:

 • Czy powinieneś wyrobić dziecku dowód osobisty?
 • Jak złożyć wniosek o dowód osobisty dla dziecka oraz jak wygląda taka procedura?
 • Czy wyrobienie dowodu osobistego dla dziecka jest kosztowne?
 • Ile wynosi czas oczekiwania na dowód osobisty dla dziecka?

Niekiedy okazuje się, że rodzice muszą wyrobić swojemu dziecku dowód osobisty. W jakich sytuacjach są to tego zobowiązani? Jak mogą otrzymać taki dokument tożsamości dla swojej pociechy? Czy cała procedura jest skomplikowana?

Chcesz poczytać więcej o wakacyjnych podróżach? Jeśli tak, zapoznaj się również z tą stroną: wakacje.

Dlaczego warto wyrobić dowód osobisty dla dziecka?

Dowód osobisty jest potrzebny dziecku, które chce wraz ze swoimi rodzicami udać się za granicę. To właśnie ten dokument umożliwi mu podróżowanie do państw znajdujących się w strefie Schengen, Unii Europejskiej oraz wybranych krajów, które dopuszczają wjazd na teren swojego państwa na podstawie dowodu osobistego. W sytuacji, w której podopieczny chce udać się do kraju znajdującego się poza strefą Schengen, konieczne jest wyrobienie dla niego paszportu. Niestety nie wjedzie na teren takich państw, posiadając sam dowód osobisty.

Dowód osobisty dla dziecka — ważność dokumentu:

 • dziecko, które ma mniej niż 5 lat, otrzymuje dowód osobisty na 5 lat,
 • dziecko, które ma więcej niż 5 lat, otrzymuje dowód osobisty na 10 lat.

Jaka jest procedura wyrobienia dowodu osobistego dla dziecka i jak złożyć wniosek?

Wniosek o dowód osobisty dla dziecka można złożyć przez Internet lub w dowolnym urzędzie gminy. W pierwszym przypadku maluch nie może ukończyć 12 lat. Dlaczego? Powyżej tego wieku, wydawane są e-dowody z podpisem oraz odciskami palców. Wniosek o wydanie dokumentu dla podopiecznego może złożyć tylko jeden z jego rodziców lub opiekunów prawnych. Co więcej — w przypadku składania wniosku nie są potrzebne podpisy obojga. O dowód dla dziecka może również wnioskować jego kurator.

Dowód osobisty dla dziecka online — jak wygląda składanie wniosku?

 1. Wejdź na portal GOV.pl – w prawym górnym roku kliknij „Mój GOV” i zaloguj się profilem zaufanym. Następnie kliknij e-usługę „Uzyskaj dowód osobisty dla dziecka lub podopiecznego”. 
 2. Kliknij „Złóż wniosek”.
 3. Zaznacz, że składasz wniosek jako rodzic dziecka (możesz również być jego kuratorem lub opiekunem prawnym).
 4. Podaj dane dziecka.
 5. Podaj, dlaczego składasz wniosek o wyrobienie dowodu osobistego dla dziecka. Wprowadź również urząd, w którym zamierzasz odebrać ten dokument tożsamości.
 6. Wprowadź zdjęcie dziecka (musi być kolorowe, wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy, jego wielkość nie może przekroczyć 2,5 MB, a wymiary muszą wynieść co najmniej 492 × 633 piksele).
 7. Dodaj dane kontaktowe (na adres e-mail, który podasz, otrzymasz numer wniosku oraz nazwę urzędu, w którym dowód będzie czekał do odebrania).
 8. Podpisz elektronicznie wniosek (e-dowodem lub profilem zaufanym).

Wniosek o wyrobienie dowodu osobistego dla dziecka można również złożyć w dowolnym urzędzie gminy. W tej sytuacji nie ma znaczenia, w jakiej miejscowości mieszka dziecko. Wybierając tradycyjną metodę wnioskowania o dowód dla dziecka, będziesz potrzebować wniosku, który dostępny jest na stronie gminy lub w samej placówce. O czym jeszcze musisz pamiętać?

Będziesz potrzebować również:

 • 2 zdjęcia do dowodu — 45 mm wysokości oraz 35 mm szerokości (najlepiej będzie skorzystać z pomocy profesjonalnego fotografa, który na co dzień zajmuje się wykonywaniem tego typu zdjęć);
 • dokumentu, który potwierdzi prawo do opieki nad dzieckiem — wydawany jest przez sąd w przypadku opiekunów prawnych oraz kuratorów sprawujących opiekę nad dzieckiem;
 • swojego dowodu (ewentualnie paszportu); 
 • dowodu osobistego lub paszportu dziecka — jeśli posiada któryś z tych dokumentów.

Ile kosztuje wyrobienie dowodu osobistego dla dziecka?

Ku uciesze wielu rodziców, wyrobienie dowodu osobistego dla dziecka jest bezpłatne. Oznacza to, że wszystkie formalności związane z wyrobieniem tego dokumentu tożsamości nic nie kosztują. Opłaty nie są pobierane ani za złożenie wniosku, ani za wyrobienie samego dowodu.

Ile oczekuje się na wydanie dowodu osobistego dla dziecka?

Dowód osobisty dla dziecka — ile wynosi czas oczekiwania? To pytanie zadaje sobie wiele rodziców oraz opiekunów prawnych. Wydanie tego dokumentu tożsamości nastąpi maksymalnie w ciągu 30 dni od złożenia wniosku. Czasami termin ten może się wydłużyć. Jednak są to sporadyczne sytuacje. Jeśli tak się stanie, urzędnicy Cię o tym poinformują.

W przypadku internetowego wnioskowania o dowód osobisty odbierasz ten dokument w urzędzie, który podałeś we wniosku. Jeśli natomiast wnioskowałeś o dowód, udając się do określonego urzędu, właśnie tam odbierasz wspomniany wcześniej dokument tożsamości. W obu sytuacjach zabierz ze sobą swój dowód osobisty lub paszport. Dokument może odebrać również ten rodzic, który nie składał wniosku. Jeśli jego pociecha ukończyła 5 lat, musi być obecna przy wydawaniu swojego dokumentu tożsamości.

Rodzic może również odebrać dowód dla swojego dziecka bez obecności swojej pociechy. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy jego dziecko ma mniej niż 5 lat. Dopuszcza się również odebranie dokumentu tożsamości przez rodzica, kiedy jego dziecko ma więcej niż 5 lat (ale mniej niż 12 lat) i było obecne przy składaniu wniosku. Dziecko może również samo odebrać dowód, jeśli w momencie składania wniosku miało ukończone 13 lat. W trakcie odbioru dowodu jego posiadacz może określić kod PUK, 4-cyfrowy kod PIN, a także 6-cyfrowy kod PIN potrzebny do podpisu elektronicznego. Ten stanie się ważny w chwili osiągnięcia przez dziecko pełnoletności. Należy dodać, że wszystkie kody może ustalić tylko i wyłącznie dziecko. Bez jego udziału nie może tego dokonać ani jego rodzic, ani opiekun.

Jeśli dalej zastanawiasz się, czy lepszą opcją jest wyrobienie dla dziecka dowodu osobistego, czy może paszportu, zapoznaj się z poniższą tabelą. Znajdziesz w niej porównanie obu dokumentów tożsamości.

Dowód osobisty  Paszport 
Ważność — jeśli dziecko ma mniej niż 5 lat, dowód jest ważny 5 lat, jeśli ma więcej niż 5 lat — dowód jest ważny 10 lat Ważność — jeśli dziecko ma mniej niż 13 lat, paszport jest ważny 5 lat, jeśli ma więcej niż 13 lat — paszport jest ważny 10 lat
 

Opłata — dowód osobisty dla dziecka jest bezpłatny

 

 

Opłata — paszport dla dziecka poniżej 13 lat kosztuje 60 zł, natomiast dla dziecka powyżej 13 roku życia — 140 zł
Wniosek — jego złożenie jest prostsze Wniosek — jego złożenie jest bardziej skomplikowane

Jeśli zamierzasz podróżować z dzieckiem do państw znajdujących się w Unii Europejskiej oraz w strefie Schengen wystarczy, że wyrobisz mu sam dowód osobisty. Paszport przyda się natomiast wtedy, gdy postanowisz zabrać swoją pociechę do krajów spoza strefy Schengen. Decyzja, jaką podejmiesz, zależy więc od celu podróży.

FAQ

Dowód osobisty dla dziecka — kiedy wyrobić?

Dowód osobisty dla dziecka wyrabiają jego rodzice, opiekunowie prawni lub kurator. Ten dokument tożsamości jest potrzebny w sytuacji, w której dziecko chce pojechać do państw znajdujących się w UE, strefie Schengen lub do krajów akceptujących wjazd na ich teren na podstawie samego dowodu osobistego.

 

Ile kosztuje dowód osobisty dla dziecka?

Wyrobienie dowodu osobistego dla dziecka jest bezpłatne. Zarówno złożenie wniosku, jak i wydanie samego dokumentu tożsamości nic nie kosztują.

 

Wyrobienie dowodu dla dziecka — ile się czeka i jak go odebrać?

Dowód osobisty dla dziecka odbierzesz w ciągu maksymalnie 30 dni od momentu złożenia wniosku (czasami termin ten może się wydłużyć, jednak z pewnością zostaniesz o tym poinformowany przez urzędników). Jeśli dziecko ukończyło 13 lat, może samo odebrać swój dowód, jeśli ma od 5 do 12 lat przy odbieraniu dowodu musi być obecne zarówno ono, jak i jego rodzic, jeśli natomiast ma mniej niż 5 lat, rodzic może sam odebrać jego dowód. Rodzic może również samodzielnie odebrać dowód, jeśli jego dziecko ma od 5 do 12 lat i było obecne w czasie składania wniosku.

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email
Print

Zostaw komentarz

jakie kocyki wybrać dla niemowlaka
Bawełniane czy bambusowe - jakie kocyki wybrać dla niemowlaka?
Który kocyk dla dziecka jest lepszy – bambusowy czy bawełniany? Oba typy okrycia dla niemowląt...
Sukienki dziewczęce
Sukienki dziewczęce – na święta i na co dzień
Dziewczynki kochają sukienki, podobnie jak dorosłe już kobiety. Miłość ta nie mija z wiekiem. Wśród sukienek...
Jak dobrać krzesła do stołu w jadalni?
Jak dobrać krzesła do stołu w jadalni?
Zakup nowych krzeseł do stołu w jadalni to ważna decyzja, która może wpłynąć na funkcjonalność i wygląd...
Stół Family marki Lissy
Stół Family marki Lissy - wyjątkowa elegancja i funkcjonalność w Twoim Domu
W poszukiwaniu idealnych mebli do Twojego domu, warto wybierać te, które łączą w sobie nie tylko estetykę,...
otulacz niemowlęcy
Otulacz do spania - bezpieczeństwo podczas snu
Świat, który witamy przy narodzinach, jest pełen nowych bodźców, dźwięków i doznań. Opieka nad noworodkiem...
Butelki do karmienia
Butelki do karmienia i ich rodzaje
Wybór odpowiedniej butelki do karmienia stanowi jedno z ważniejszych zadań, przed którym stają rodzice....