Inhalator dla dzieci — czym kierować się przy jego wyborze

Inhalatory dla dzieci ułatwiają podawanie leków, stosowanych w infekcjach górnych dróg oddechowych. Jak wybrać odpowiedni model?

Z artykułu dowiesz się:

  • dlaczego warto mieć w domu inhalator,
  • jak używać inhalatora dla dzieci,
  • czym się kierować, wybierając inhalator dla dziecka,
  • ile kosztuje inhalator,
  • czym różni się inhalator od nebulizatora?

Inhalatory dla dzieci reklamowane są zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, gdy odnotowuje się wzrost zachorowań na przeziębienie i grypę. Za ich pomocą można podawać dziecku leki, takie jak na przykład antybiotyki czy preparaty rozszerzające oskrzela. Lekarze są zdania, że każdy rodzic powinien posiadać w domu podobny sprzęt, gdyż dzięki regularnym inhalacjom dziecko może łatwiej wygrać z infekcją.

Czytaj także: Zdrowie

Inhalator dla dzieci – dlaczego warto rozważyć jego zakup?

Leki można podawać dzieciom na różne sposoby – zazwyczaj pediatrzy przepisują syropy lub zawiesiny, natomiast starszakom zaleca się przyjmowanie tabletek. Po co więc inhalatory? Otóż pozwala on podać specyfik do miejsca, w którym ma zadziałać. Zwykle są to oskrzela oraz gardło – pomija się przy tym żołądek, co przynosi dziecku wiele korzyści, nie obciążając nadmiernie jego układu pokarmowego. Lekarze są zdania, że efekty terapii pojawiają się szybciej, jeśli lek podany jest właśnie w formie inhalacji. Dobrym przykładem są chociażby astmatycy, którzy muszą zaaplikować preparat bezpośrednio w miejsce, w którym ma zadziałać. Nie przyjmują oni tabletek, które zanim poprawią ich stan zdrowia, muszą zostać przetworzone przez układ pokarmowy, co zajmuje sporo czasu. Dobry inhalator dla dzieci i dorosłych warto mieć w domu, ponieważ:

  • trudno uniknąć zachorowania w sezonie jesienno-zimowym,
  • chorobę można szybciej wyleczyć za pomocą inhalacji,
  • przygotowanie inhalacji jest niezwykle proste,
  • inhalacje nie obciążają układu pokarmowego pacjenta,
  • urządzenie posłuży nam przez wiele lat.

Jak działa inhalator dla dzieci i jak go używać?

Inhalator, najprościej rzecz ujmując, zamienia lek w formie ciekłej w aerozol do wdychania. Dzięki temu trafia on bezpośrednio do leczonego miejsca, omijając jednocześnie żołądek pacjenta. Na rynku dostępne są różne rodzaje inhalatorów, czego rodzice powinni mieć świadomość. Przedstawione zostały one w poniższej tabeli:

Rodzaj inhalatora Charakterystyka
Pneumatyczny Najpopularniejszy inhalator, który nadaje się do podawania wszystkich leków. Stosunkowo tani, lecz pracuje bardzo głośno
Ultradźwiękowy Charakteryzuje go cicha praca, jednak sam sprzęt jest dosyć duży. Nie nadaje się do podawania wszystkich leków.
Siateczkowy Są to małe i ciche urządzenia, które nadają się do podawania większości leków. Ich wadą jest wysoka cena.
Membranowy Niewielkich rozmiarów urządzenie zasilane na baterie. Pracuje stosunkowo cicho, można przenosić je w dowolne miejsce.

Inhalacje wykonujemy, gdy dziecko siedzi spokojnie w jednym miejscu. Lekarze radzą, aby maluchy do 3. roku inhalować przez specjalną maseczkę. Nie powinna mieć ona otworów bocznych, za to musi ściśle przylegać do twarzy. Najmłodsi, którzy nie tolerują inhalacji, mogą po prostu wdychać aerozol wydostający się z urządzenia, jednak należy mieć świadomość, że w takim przypadku o wiele mniej leku dostaje się bezpośrednio do miejsca infekcji. Co ważne, za pomocą inhalatora można nie tylko leczyć (środkami przepisanymi przez specjalistę), ale również wspomagać terapię. Przykładowo, w chorobach gardła inhalowanie pomaga nawilżyć struny głosowe, jednocześnie stwarzając nieodpowiednie warunki do rozwoju patogenów.

Co należy wziąć pod uwagę przy zakupie inhalatora dla dzieci?

Rodzice często biorą pod uwagę rankingi inhalatorów dla dzieci, jednak należy pamiętać przede wszystkim o podstawowych parametrach urządzenia, tak aby spełniało ono swoje funkcje. Podstawowym aspektem jest to, czy inhalator posiada maskę. Dziecko poniżej 3. roku życia inhalowane jest wyłącznie za jej pomocą, natomiast starszakom potrzebny będzie ustnik. Sprawdzi się on dobrze również w przypadku osób dorosłych. Inhalator dla dzieci i dorosłych powinien wykazywać się jak najmniejszą objętością martwą. Oznacza to, że w komorze znajdzie się mniej, niż 0,7 ml leku już po jego podaniu. Zwróćmy uwagę na drobinki, jakie tworzy urządzenie. Co do zasady, te powyżej 5 mikrometrów leczą górne drogi oddechowe, natomiast poniżej 4-5 mikrometrów nadają się do leczenia dolnych dróg oddechowychWażny jest też parametr FPF, który wskazuje, jaka ilość drobinek trafia do drobnych oskrzeli. Jego wartość powinna być wyższa, niż 65%. Wśród rodziców dużą popularnością cieszy się inhalator dla dzieci ze smoczkiem, który ma za zadanie uspokoić malucha. Niemniej jednak lekarze odradzają jego zakup, głównie ze względu na fakt, iż dziecko w czasie inhalacji połyka lek, a więc trafia on do żołądka, zamiast do oskrzeli czy do krtani. To natomiast sprawia, że leczenie nie jest tak efektywne, jak mogłoby być. Pamiętajmy, że dobór sprzętu jest bardzo istotny zwłaszcza w przypadku, gdy dziecko ma za jego pomocą przyjmować preparaty przepisane przez lekarza. W przypadku inhalacji z soli fizjologicznej poszczególne parametry nie odgrywają aż tak dużej roli.

Ile kosztuje inhalator dla dzieci?

Przekrój cen inhalatorów dla dzieci jest naprawdę szeroki. Najprostsze modele kupimy za mniej, niż 100 zł, jednak w większości przypadków musimy liczyć się z nieco większym wydatkiem. Inhalator pneumatyczny kosztuje średnio od 120 do 200 zł, w zależności od konkretnych parametrów. Co ważne, w sklepach dostępne są również urządzenia w kształcie zwierzątek czy misiów, które mają zachęcać dzieci do przyjmowania leków. Będą one nieco droższe, jednak w niektórych przypadkach efektywniejsze. Tymczasem inhalator membranowy dla dzieci będzie kosztował nieco więcej, bo około 150-250 zł. Jeśli chcemy zakupić cichy inhalator dla dzieci, to musimy liczyć się z wydatkiem około 200 zł. Tyle mniej więcej kosztują urządzenia siateczkowe, które charakteryzuje cicha praca. Warto mieć na uwadze, że cena podobnych sprzętów znacząco różni się między sobą, a wpływa na nią między innymi jakość oraz użyteczność. Pewnym jest jednak, że na dobrym inhalatorze nie warto oszczędzać, gdyż może on posłużyć przez wiele lat.

Czym inhalator różni się od nebulizatora?

Pojęcia inhalator i nebulizator często używane są zamiennie, jednak warto mieć świadomość, że nie są to dokładnie takie same urządzenia. W rzeczywistości bowiem nebulizator jest częścią inhalatora. Jest to zbiorniczek, do którego wlewa się płyn, czyli ciecz, która ma zostać zamieniona w aerozol. Co do zasady, nebulizacja wykonywana jest lekami w formie płynnej, natomiast sama inhalacja może zostać przeprowadzona za pomocą preparatów w formie sproszkowanej. Różnica pomiędzy nebulizatorem, a inhalatorem jest zatem czysto kosmetyczna, natomiast w języku potocznym pojęcia te stosuje się wymiennie. Nawet lekarze używają czasami zwrotu nebulizacja, a czasami inhalacja. Jeśli więc pójdziemy do apteki, możemy poprosić o najlepszy inhalator dla dzieci bądź o najlepszy nebulizator – w rzeczywistości otrzymamy ten sam sprzęt. Warto też wiedzieć, że niektóre preparaty, zwłaszcza stosowane w nagłych atakach astmy, wyposażone są już w inhalator, celem szybszego ich podania. Są to niewielkie pojemniczki, za pomocą których można dozować aerozol.

FAQ:

Dlaczego warto mieć w domu inhalator?

Inhalatory pomagają zaaplikować lek bezpośrednio do miejsca, w którym powinien on zadziałać. Powszechnie wykorzystywane są w leczeniu schorzeń górnych i dolnych dróg oddechowych.

Ile kosztuje inhalator?

Inhalator można kupić już za około 100 zł, jednak jeśli zależy nam na wydajnym sprzęcie, to trzeba będzie za niego zapłacić około 200 zł. Najdroższe są ciche, przenośne urządzenia, z którymi najbardziej lubią pracować najmłodsi.

Czym różni się inhalator od nebulizatora?

Nebulizator jest częścią inhalatora – pojemniczkiem, do którego wlewany jest lek w formie ciekłej. W języku potocznym pojęć tych używa się zamiennie.

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email
Print

Zostaw komentarz

Sukienki dziewczęce
Sukienki dziewczęce – na święta i na co dzień
Dziewczynki kochają sukienki, podobnie jak dorosłe już kobiety. Miłość ta nie mija z wiekiem. Wśród sukienek...
Jak dobrać krzesła do stołu w jadalni?
Jak dobrać krzesła do stołu w jadalni?
Zakup nowych krzeseł do stołu w jadalni to ważna decyzja, która może wpłynąć na funkcjonalność i wygląd...
Stół Family marki Lissy
Stół Family marki Lissy - wyjątkowa elegancja i funkcjonalność w Twoim Domu
W poszukiwaniu idealnych mebli do Twojego domu, warto wybierać te, które łączą w sobie nie tylko estetykę,...
otulacz niemowlęcy
Otulacz do spania - bezpieczeństwo podczas snu
Świat, który witamy przy narodzinach, jest pełen nowych bodźców, dźwięków i doznań. Opieka nad noworodkiem...
Butelki do karmienia
Butelki do karmienia i ich rodzaje
Wybór odpowiedniej butelki do karmienia stanowi jedno z ważniejszych zadań, przed którym stają rodzice....
gimnastyka-mata-edukacyjna-z-drewnianym-stojakiem-boho-chic
Maty edukacyjne dla dzieci - jak wybrać?
W momencie, gdy maleństwo pojawia się w rodzinie, rodzice robią wszystko, aby zapewnić mu najlepszy start...