Gry planszowe dla dzieci pozwalają doskonale się bawić, a jednocześnie zdobywać wiedzę i nowe umiejętności.
Z artykułu dowiesz się:
- jak bawić się i uczyć dzięki grom planszowym,
- czy dzieci nadal lubią gry planszowe,
- jak wybrać najlepsze planszówki dla dzieci,
- jak gry planszowe wpływają na rozwój dziecka,
- dlaczego planszówki to świetny sposób na rodzinną zabawę.
Gry planszowe większość z nas doskonale pamięta z czasów dzieciństwa. Ich oferta nie była tak bogata, jak obecnie, jednak chętnie spędzaliśmy w ten sposób czas z przyjaciółmi i rodziną. Dziś planszówki przeżywają swoisty renesans. Pozwalają bowiem nie tylko bawić się, ale również zdobywać wiedzę i nowe umiejętności. Jakie gry planszowe dla dzieci wybierać?
Czytaj także: Planszówki (nie) są dla nudziarzy! Szukamy gier dla przedszkolaka
Zabawa i nauka poprzez gry planszowe
Gry dla dzieci można podzielić na wiele rodzajów, przy czym jednym z nich są właśnie planszówki. Coraz chętniej sięgamy po nie, chcąc nie tylko zapewnić maluchom ciekawą rozrywkę, lecz również pomoc w zdobywaniu wiedzy i kolejnych umiejętności. Oferta gier planszowych jest niezwykle bogata – niektóre z nich dedykowane są nawet dwulatkom, podczas gdy inne warto wybierać dla dzieci w wieku szkolnym. Realizują one ideę nauki przez zabawę, dzięki czemu doskonale sprawdzają się zwłaszcza w przypadku pociech, które niekoniecznie chcą uczyć się w tradycyjny sposób. Stanowią doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu w deszczowe dni, jednak są i rodziny, które do tego stopnia lubią planszówki, że zabierają ze sobą na wakacje przynajmniej jedną grę. Jeśli nie mamy pomysłu na prezent dla dziecka, warto postawić właśnie na gry planszowe, choć oczywiście wyboru konkretnej pozycji należy dokonać rozsądnie, biorąc pod uwagę między innymi wiek czy zainteresowania malucha.
Czy dzieci wciąż lubią gry planszowe?
Rozrywka dla dzieci niejedno ma imię, zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Starsze pokolenia uwielbiały grać w gry planszowe, jednak obecnie dzieci mogą spędzać czas na różne sposoby. Pojawia się więc pytanie, czy najmłodsi nadal chętnie sięgają po gry planszowe. Okazuje się, że tak, zwłaszcza że mają one zupełnie inną formułę. Niegdyś do dyspozycji mieliśmy głównie chińczyka czy grzybki. Teraz niemal każda gra przykuwa uwagę grafiką, a także odmiennymi zasadami, które wzbudzają ciekawość najmłodszych. Dzieci cenią sobie ponadto fakt, że w gry planszowe mogą grać wspólnie z rodzicami, którym w natłoku codziennych obowiązków często trudno jest znaleźć dla nich czas. Planszówki to również doskonały sposób na nawiązywanie nowych relacji i więzi z rówieśnikami. Warto pamiętać, że gra planszowa, która ma zainteresować dziecko, powinna być dopasowana przede wszystkim do jego wieku oraz umiejętności, jakie posiada.
Jak wybrać najlepsze gry planszowe dla dzieci?
Na sklepowych półkach znaleźć można wiele gier planszowych dedykowanych dzieciom w różnym wieku. Czym się kierować, wybierając konkretną propozycję? Czynniki, które warto wziąć pod uwagę, przedstawia poniższa tabela:
Co warto wziąć pod uwagę, wybierając grę planszową? | Charakterystyka |
Wiek dziecka | Producenci najczęściej określają przedział wiekowy, dla jakiego można wybrać konkretną grę, jednak widełki mogą być dosyć szerokie. Warto pamiętać, że zupełnie inne gry dedykowane są maluchom w wieku przedszkolnym, inne natomiast dzieciom w wieku szkolnym. |
Zainteresowania dziecka | Dziecku, które interesuje się przyrodą, z pewnością spodoba się gra z motywami natury, tymczasem maluchy zainteresowane motoryzacją chętnie sięgną po grę z motywami samochodowymi. |
Umiejętności, jakie ma rozwijać gra | Producenci zwykle określają zakres wiedzy i umiejętności, jakie można rozwinąć, sięgając po konkretną pozycję. Jednocześnie warto ocenić, na jakim etapie rozwoju jest dziecko i czy rzeczywiście poradzi ono sobie z nowymi wyzwaniami. |
Szata graficzna | Szata graficzna to bardzo istotny aspekt zwłaszcza z punktu widzenia dziecka. Kolorowe ilustracje przedstawiające realistyczne obrazy zachęcą najmłodszych do zabawy. |
Wybierając grę planszową, zwróćmy też uwagę na te, które mają na celu wspomaganie terapii, na przykład wczesnego rozwoju dziecka czy autyzmu. Zwykle dzieci pracują z konkretnymi materiałami edukacyjnymi w trakcie sesji terapeutycznych, jednak aby osiągnąć lepsze efekty, powinny one również doskonalić niektóre umiejętności w domu. Niemniej jednak w takich przypadkach dobór odpowiednich gier stanowi już o wiele większe wyzwanie, dlatego warto wtedy poprosić o pomoc terapeutę lub doświadczonego pedagoga.
Jak gry planszowe wpływają na rozwój dziecka?
Najlepsze gry planszowe pozwalają nie tylko wypełnić wolny czas i świetnie się bawić, lecz również doskonale wpływają na rozwój najmłodszych. Zazwyczaj gra się w nie przynajmniej z jedną osobą, dlatego już w tym aspekcie umożliwiają kształtowanie relacji społecznych i nawiązywanie więzi. Wśród zalet gier planszowych możemy też wymienić:
- pomoc w skupieniu uwagi na konkretnej czynności,
- motywowanie w podejmowaniu działań, dzięki którym można osiągnąć wyznaczony cel,
- rozwój zdolności logicznego myślenia,
- rozwój myślenia analitycznego,
- naukę rywalizacji i godnego przegrywania,
- naukę przestrzegania uzgodnionych zasad,
- rozwój umiejętności obserwowania i wyciągania wniosków,
- rozwój umiejętności planowania.
Coraz częściej producenci gier planszowych skupiają się również na innych aspektach związanych z przyswajaniem wiedzy i zdobywaniem nowych umiejętności. Przykładowo, dzięki grom planszowym dzieci mogą uczyć się rozpoznawania kształtów, liczb, liter czy kolorów. Nauka języków obcych, zasad ekonomii, a nawet gramatyki także jest możliwa dzięki regularnemu graniu w planszówki. W tym kontekście warto podkreślić walor stricte edukacyjny tego typu gier, na którym często skupiają się zarówno rodzice, jak i nauczyciele.
Planszówki jako sposób na rodzinną zabawę
Rodzinne gry planszowe podaje się jako przykład doskonałego sposobu na spędzenie deszczowego popołudnia, wolnej niedzieli czy części dnia w czasie, gdy dziecko po chorobie dochodzi do zdrowia. Najlepsze gry planszowe dla dzieci pozwalają zdobywać wiedzę, a także integrować całą rodzinę. Na rynku dostępnych jest wiele pozycji, które przeznaczone są dla najmłodszych w różnych przedziałach wiekowych, na przykład 4-9 lat. Oznacza to, że rodzeństwo z powodzeniem może po nie sięgnąć, chcąc spędzić razem czas. Nie ulega wątpliwości, że aspekt socjalizacji jest w przypadku gier planszowych jednym z istotniejszych. Dotyczy to zwłaszcza czasów, w których większość dnia spędzamy oddzielnie – rodzice w pracy, dzieci w szkole lub w przedszkolu. Gdy już mamy możliwość, aby pobyć ze sobą, nie ograniczajmy się do oglądania telewizji lub czytania książek. Choć każda aktywność może być w jakiś sposób cenna, warto znaleźć chwilę na gry planszowe. Jeśli nie wiemy, co wybrać, sięgnijmy po najpopularniejsze gry planszowe, jakie pamiętamy jeszcze z dzieciństwa, na przykład po chińczyka. Wśród ciekawych propozycji znajdziemy także Grzybobranie w Zielonym Gaju czy 5 Sekund (gra ta dostępna jest też w wersji Junior, dla najmłodszych). W przypadku starszych dzieci dobrze sprawdza się gra Dobble oraz Kolejka. Jak się okazuje, zapewniają one również doskonałą rozrywkę rodzicom czy nawet dziadkom, którzy w ten sposób mogą niejako powrócić do czasów, gdy sami byli dziećmi.
Najczęściej zadawane pytania:
Jakie umiejętności rozwijają gry planszowe?
Gry planszowe pomagają rozwinąć umiejętność logicznego myślenia, planowania działań, podejmowania szybkich i trafnych decyzji. Jednocześnie pozwalają oswajać się z przegrywaniem, a także umożliwiają budowanie nowych relacji.
Dlaczego warto grać rodzinnie w planszówki?
Rodzinna gra w planszówki pomaga zintegrować się z najbliższymi, a także bacznie obserwować swoje dziecko pod kątem zdobywania przez niego kolejnych umiejętności czy odkrywania talentów.
Czym się kierować, wybierając grę planszową?
Przy wyborze konkretnej gry planszowej warto wziąć pod uwagę przede wszystkim wiek dziecka, umiejętności, jakie pomaga zdobywać dana pozycja oraz zainteresowania malucha.