U dzieci szczególnie istotne jest, aby nauka szła w parze z zabawą. Idealnym rozwiązaniem łączącym te dwa elementy są gry karciane.
W tym artykule dowiesz się:
- na czym polegają gry karciane,
- jakie rodzaje gier w karty wyróżniamy,
- czy gry karciane są dobrym sposobem na spędzanie czasu z dzieckiem,
- jakie umiejętności mogą rozwijać gry w karty,
- które gry karciane dla dzieci są najlepsze,
- w jaki sposób karty mogą usprawnić zdolności matematyczne.
Karty są znane od wielu stuleci, jednak gry tworzone z myślą o dzieciach powstały stosunkowo niedawno. Tego typu pozycje to nie tylko cudowna forma zabawy i spędzania czasu wolnego z rodziną – gry karciane uczą również logicznego myślenia, ogólnej wiedzy o świecie, koncentracji uwagi oraz innych cennych umiejętności.
Zobacz także artykuł: Planszówki (nie) są dla nudziarzy! Szukamy gier dla przedszkolaka.
Czym są gry karciane i jakie są ich rodzaje?
Gry karciane, jak sama nazwa wskazuje, to rozgrywki z udziałem przynajmniej jednej talii kart. Ich historia sięga czasów średniowiecza – początkowo były znane jedynie w Chinach, skąd trafiły do Europy i rozprzestrzeniły się po całym świecie. Dawniej karty były niezwykle cenne i zarezerwowane dla elit, dziś natomiast każdy może sobie pozwolić na tę formę rozrywki. Na rynku możemy odnaleźć różnorodne rodzaje gier karcianych dla dzieci i dorosłych – najbardziej znany podział przedstawiamy w tabelce poniżej:
Gry polegające na pozbywaniu się lub zdobywaniu kart | Gry, w których porównuje się poszczególne karty | Gry polegające na tworzeniu układów z kart | |
Przykłady | · wojna,
· makao, · kierki, · remik, · oszust. |
· wojna,
· blackjack, · oczko. |
· kuku,
· kent, · poker. |
W powyższych rodzajach gier wykorzystuje się tradycyjne talie kart (z asem, królem, damą, waletem i poszczególnymi numerami). Stosunkowo nową kategorią gier karcianych są tytuły kolekcjonerskie, w których rozgrywka schodzi na drugi plan na rzecz zbierania i katalogowania kart. Tego typu warianty są szczególnie popularne wśród dzieci, istnieją jednak produkty chętnie kupowane również przez dorosłych.
Innym rodzajem gier karcianych dla dzieci są pozycje przygodowe lub strategiczne umożliwiające rozgrywkę z ciekawą fabułą. Czasem mogą być one połączone z klasycznym formatem gier planszowych, jak ma to miejsce w przypadku rodzinnej gry Przygodzianki.
Gry karciane sposobem na wolny czas
Karciane gry dla dzieci to świetny sposób na spędzenie czasu w rodzinnym gronie. Wspólna rozgrywka to nie tylko doskonała zabawa i forma odpoczynku, ale również cudowna okazja do pogłębiania więzi z dziećmi. Karty pozwalają skupić się na obecnej chwili i w pełni zaangażować w interakcje z innymi graczami, co jest szczególnie ważne zarówno dla najmłodszych, jak i ich rodziców czy innych członków rodziny.
W obecnych czasach dorośli często są zabiegani i zapracowani, a chwile wolnego czasu często spędzają przed telewizorem. Warto jednak szukać takich form aktywności, które można realizować z całą rodziną, a zabawa z kartami świetnie się do tego nadaje. Wzbudza ona pozytywne uczucia i w zależności od rodzaju mobilizuje do współpracy lub zdrowej rywalizacji, co umożliwia podtrzymanie relacji i poczucie zintegrowania z innymi członkami rodziny. Chociaż dzieci mogą grać w gry karciane we własnym gronie, rozgrywka z rodzicami czy krewnymi jest dla nich szczególnie emocjonującym i angażującym sposobem na spędzenie czasu wolnego. Do najchętniej wybieranych gier rodzinnych należą niewątpliwie kalambury, w których hasła do przedstawiania zapisane są na kartach, jak również pozycje strategiczne lub fabularne.
Jakie umiejętności rozwijają u dzieci gry karciane?
Z zabawą w karty wiąże się nie tylko wspaniała rozrywka, ale również rozwijanie przydatnych w codziennym życiu umiejętności. Jakie są zalety gier karcianych dla dzieci?
- Nauka współpracy i umiejętności rozwiązywania problemów – większość gier karcianych stanowi świetną okazję do rozwoju kompetencji społecznych u dzieci. Negocjacje z innymi graczami, wspólne dążenie do celu czy zdrowa rywalizacja to niezwykle cenne umiejętności, które przydają się nie tylko w młodym wieku, ale także w późniejszym, dorosłym życiu.
- Rozwój logicznego myślenia i zdobywanie wiedzy z różnych dziedzin – karty dla dzieci są doskonałym sposobem na naukę poprzez zabawę. Gry motywują do opracowywania strategii i pogłębiania swojej wiedzy na różne tematy dotyczące zwierząt, roślin, pojazdów mechanicznych, geografii czy historii – w zależności od kategorii danej pozycji.
- Ćwiczenie skupienia i podejmowania decyzji – gry karciane wymagają dużego zaangażowania uwagi, co rozwija w dzieciach umiejętność skupienia się na chwili obecnej i rozwiązaniu danego problemu. Uczą też sprawnego podejmowania decyzji prowadzących do osiągnięcia celu.
Najlepsze gry karciane, czyli przegląd popularnych gier karcianych dla dzieci
Jedną z najbardziej popularnych gier karcianych dla dzieci (i nie tylko!) jest niewątpliwie UNO. Pozycja ta przypomina w swoich założeniach tradycyjne Makao, jednak dzięki specjalnej talii jest zdecydowanie bardziej atrakcyjna i łatwiejsza do zrozumienia. Karty do gry w UNO ponumerowane są od 0 do 9 i są w czterech różnych barwach, a oprócz nich w talii znajdują się też karty specjalne, które zmieniają kierunek lub blokują drugiego gracza na jedną turę. Celem gry jest jak najszybsze pozbycie się kart trzymanych w ręku.
Kolejną znaną na całym świecie pozycją jest gra w memory, która pozwala ćwiczyć pamięć oraz koncentrację. Na początku rozgrywki wszystkie karty są układane obrazkami do dołu, a gracze kolejno odkrywają po dwie dowolne karty – jeśli pasują one do siebie, gracz może zabrać je na swój stosik. W przeciwnym wypadku z powrotem je zakrywa. Obecnie na rynku dostępne są różnorodne warianty gry karcianej memory, dzięki którym możliwa jest nie tylko dobra zabawa, ale również nauka – chociażby poprzez dopasowywanie zwierząt czy słówek w języku obcym.
Niezwykłą popularnością od wielu lat cieszy się również gra karciana Dobble. Na każdej karcie znajduje się kilka obrazków, spośród których jeden jest wspólny z inną dowolną kartą. Rozgrywka polega na jak najszybszym odnalezieniu elementu łączącego obie karty, a następnie – w zależności od wariantu – na zabraniu nowej karty ze stosiku lub odrzuceniu tej trzymanej w ręce. Dobble rozwija koncentrację uwagi, szybkie reagowanie oraz zręczność, a gra jest świetną zabawą nie tylko dla najmłodszych, ale również dla całej rodziny.
Do ciekawych i angażujących gier karcianych dla nieco starszych dzieci należą niewątpliwie pozycje strategiczne, w których gracze dysponują kartami postaci i z ich pomocą wykonują różne operacje, aby osiągnąć zamierzony cel. Tego typu gry często nawiązują w swej tematyce do popularnych filmów, książek czy seriali. Na rynku dostępne są między innymi gry karciane inspirowane Gwiezdnymi Wojnami, Parkiem Jurajskim, Harrym Potterem, Marvelem, Władcą Pierścieni czy nawet Minecraftem.
Jak wzmocnić umiejętności matematyczne poprzez gry karciane dla dzieci?
Szkolna matematyka często jest nie lada wyzwaniem dla dzieci, dlatego warto rozwijać ich umiejętności matematyczne już od najmłodszych lat. Skutecznym, a jednocześnie przyjemnym sposobem, jest nauka poprzez zabawę, na przykład z wykorzystaniem gier karcianych. W tym celu wystarczy nawet tradycyjna talia z numerami od 1 do 9. W zależności od wieku i umiejętności dziecka może ono nazywać poszczególne liczby lub też wykonywać na nich operacje dodawania, odejmowania, mnożenia czy dzielenia.
Na rynku dostępne są również specjalne karty dla dzieci dedykowane rozwojowi umiejętności matematycznych. Umożliwiają one ciekawe rozgrywki, podczas których gracze mogą wykazać się logicznym myśleniem lub mobilizują się do wykonywania szybkich obliczeń. Karty sprawiają, że nauka przestaje być nudna, a dzieci zaczną kojarzyć matematykę z czymś ciekawym i przydatnym zamiast z trudnym szkolnym przedmiotem.
Najczęściej zadawane pytania
Jakie są rodzaje gier karcianych?
Klasyczny podział gier karcianych obejmuje warianty, w których porównuje się poszczególne elementy, tworzy z nich konkretne układy lub też zdobywa bądź odrzuca karty. Wyróżniamy również gry strategiczne i przygodowe oraz pozycje kolekcjonerskie.
Jakie umiejętności może rozwijać gra w karty?
Rozgrywki uczą logicznego myślenia, podejmowania decyzji oraz współpracy z innymi graczami. Pozycje edukacyjne pozwalają również pogłębić wiedzę o otaczającym świecie, a gry typu memory usprawniają pamięć i koncentrację.