Czy warto grać w Kalambury? 30 haseł do zabawy z dziećmi

Byłam ostatnio na domowej imprezie urodzinowej dla dzieci we wczesnym wieku szkolnym i naszła mnie pewna refleksja. Po torcie i rozpakowaniu prezentów przez jubilata, dzieci poszły się bawić do drugiego pokoju, a dorośli zostali w salonie. Dzieci całkiem dobrze sobie radziły: dwaj chłopcy układali Lego, kilkoro dzieci grało w gry planszowe, etc. Po jakimś czasie jednak, do dziecięcego pokoju zaczęło się wkradać znudzenie, więc my, dorośli, postanowiliśmy zorganizować wspólną rozrywkę. Zaproponowaliśmy grę w kalambury… i okazało się, że tylko jedno dziecko zna tę zabawę! Byłam bardzo zdziwiona, bo w czasach mojego dzieciństwa, gry typu kalambury, okręty, inteligencja (zwana inaczej: Państwa, Miasta) to była podstawa. Zabawy te wymagały posiadania jedynie kartki i długopisu, a w przypadku kalamburów nawet to nie było potrzebne. Pomyślałam wtedy, że dzisiaj nasze dzieci są zasypywane ogromem fantastycznych zabawek i gier, ale to wszystko nagle wydało mi się zbyt materialne i skomercjalizowane. Oczywiście, nie odrzucam tego – sama mam w domu mnóstwo gier planszowych: zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych – i nie zamierzam z nich rezygnować. Jednak uważam, że dzieci powinny też znać te najprostsze, stare, sprawdzone gry, niewymagające żadnych gadżetów.
Witaj w świecie Pięknych Rzeczy. Podoba Ci się tutaj? Polub proszę nasz profil na Facebooku, aby być z nami w kontakcie 🙂
Chociaż, kiedy poszperałam w Internecie, okazało się, że gra Kalambury również istnieje w zmaterializowanej postaci! Jeśli więc wolicie mieć namacalną wersję tej gry, to zajrzyjcie tu: Kalambury. Niemniej jednak, dzisiaj biorę na widelec klasyczne, domowe Kalambury. Na pewno świetnie znacie tę zabawę, ale dla odświeżenia pamięci, przypominam ogólne zasady:
  • Kalambury rysowane: uczestnik musi przedstawić hasło graficznie. Podczas rysowania nie może nic mówić. Nie może też pisać liter.
  • Kalambury pokazywane: uczestnik za pomocą mimiki i mowy ciała musi przedstawić zgadywane hasło. Nie może się przy tym odzywać.
  • Kalambury mówione: uczestnik przedstawia hasło za pomocą słów. Nie może jednak użyć żadnego z wyrazów, które występują w haśle.
Podczas gry z dziećmi można się umówić, że po wylosowaniu hasła, uczestnik sam wybierze, w jaki sposób chce je przedstawić.

Jak grać w kalambury?

  • Drużynowo: Dzielimy się na dwie drużyny. Pierwsze drużyna wybiera jedną osobę. Wybrany uczestnik losuje hasło (lub dostaje je od drużyny przeciwnej) i przedstawia je swojej ekipie, tak aby umożliwić jak najszybsze odgadnięcie. Druga drużyna pilnuje, żeby nie było żadnych nieprawidłowości lub odmierza czas. Potem przychodzi kolej na drugi zespół. Za każde odgadnięte hasło przyznaje się punkty. Przy kolejnych rundach osoby, które pokazują hasło mogą się zmieniać.
  • Pojedynczo: Jedna osoba przedstawia wylosowane lub wymyślone przez siebie hasło, a reszta uczestników zabawy zgaduje. Ten kto zgadnie wskazuje kolejną osobę, która będzie pokazywała hasło.

Zalety gry z dzieckiem

Kalambury uczą kreatywnego myślenia, przełamywania nieśmiałości. W zależności od wariantu w który gramy, pomagają ćwiczyć motorykę, mowę ciała, umiejętność wypowiadania się, a także poszerzają słownictwo (szukanie synonimów w kalamburach mówionych bywa nie lada wyzwaniem!). Jest jeszcze jedna nieoceniona zaleta: wspólne spędzanie czasu, budowanie więzi.

Jak się przygotować?

Przed przystąpieniem do gry można przygotować sobie hasła do losowania – na przykład zapisać je na karteczkach i wrzucić do woreczka. Można też skorzystać z zasobów Internetu – istnieją strony z generatorami haseł do gry. Jesli gramy z małymi dziećmi, na przykład z przedszkolakami, najlepiej jest wymyślać proste, jednowyrazowe hasła. Na bardziej ambitne zgadywanki, takie jak tytuły filmów i książek lub przysłowia, przyjdzie jeszcze czas! Poniżej znajdziecie moją propozycję 30 prostych haseł do zabawy z najmłodszymi dziećmi. (Jeśli interesują Cię hasła dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, zapraszam na wpis: Kalambury (2). 30 haseł do zabawy ze starszymi dziećmi.)
Księżniczka
Pies
Sklep
Prezent

Rower

Baba Jaga

Okno

Policjant

Skrzypce
Rycerz

Dom

Strażak

Lustro

Klucze
Kwiatek
Zegar
Jabłko
Krasnoludek
Potwór
Samochód
Lekarz
Szczoteczka
Lekarz
Telefon
]Igloo
Św. Mikołaj
Kot w Butach
Ciuchcia

Kot

Niemowlę

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email
Print

7 thoughts on “Czy warto grać w Kalambury? 30 haseł do zabawy z dziećmi”

  1. Joanna Kwasny

    Bardzo fajny pomysł. Nawet dorośli lubią kalambury, dlaczego więc nie dzieci?

  2. To fakt, szybko zapominamy o zabawach z naszego dzieciństwa. Ostatnio z mężem graliśmy w „gierki małżeńskie”, które częściowo składają się właśnie z kalamburów i oboje się uśmialiśmy do łez, warto przekazać to również dzieciakom 🙂

  3. Bardzo fajne hasła 😀 Ja jako dziecko uwielbiałam grać w kalambury! Rysowane, pokazywane, dźwiękowe 🙂 Pamiętam taką grę Pictonary chyba, grało się drużynami i właśnie rysowało dziwne hasło 🙂

    1. Hasła prościutkie, do zabawy z kilkuletnimi dziećmi 😛 Kojarzę Pictonary, ale chyba nigdy w to nie grałam 😉

  4. Gramy czasem z dorosłymi, kiedy dzieci już spią, jest to dla nas świetna forma rozrywki i odreagowania po całym dniu! Z córka jeszcze nie próbowałam 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siemię lniane
Siemię lniane - na co pomaga i jakie ma właściwości?
Prozdrowotne właściwości, jakimi cechuje się siemię lniane, znane są od dawna. Działa zarówno odchudzająco,...
Wspomaganie męskiej płodności
Wspomaganie męskiej płodności. Czy istnieją tabletki na poprawę nasienia?
Niestety coraz więcej par spotyka się z problemem niepłodności. Problem ten nie zawsze leży po stronie...
moringa olej i roślina
Jakie właściwości ma moringa? Sekret długiego życia wprost z lasów tropikalnych
Moringa to egzotyczna roślina, która zyskuje coraz większą popularność. Wszystko za sprawą niezwykłych...
opiekunka dzieci niania
Jak zostać nianią na pełen etat? Poradnik dla przyszłych opiekunek
Jeśli jesteś osobą, która uwielbia spędzać czas z dziećmi i szuka sposobu na stałe zatrudnienie, zostań...
Złoty naszyjnik na szyi dziewczyny
Złoty naszyjnik - 5 ważnych faktów, które powinnaś znać o tym materiale szlachetnym
Dla wielu z nas złota biżuteria ma nieco inne znaczenie. Jedni patrzą na nią w aspekcie modowym (w końcu...
skoki-rozwojowe-u-dzieci-czym-sa-i-kiedy-wystepuja
Skoki rozwojowe u dzieci - czym są i kiedy występują?
Pierwsze lata życia dziecka to intensywny czas w jego rozwoju fizycznym oraz intelektualnym. W tym czasie...