Ferie zimowe 2023 – podstawowe zasady bezpieczeństwa dla dzieci

bezpieczne ferie zimowe w górach

W województwach lubelskim, łódzkim, podkarpackim, śląskim i pomorskim rozpoczęły się ferie zimowe 2023. Aby były to bezpieczne ferie, czuwa zwiększona liczba policjantów prewencji i drogówki. Mundurowi będą się koncentrować szczególnie nad bezpieczeństwem na drogach i w miejscowościach turystycznych. Rodzice z dziećmi wybierający się na odpoczynek za granicę powinni pamiętać o ewentualnych obostrzeniach sanitarnych w krajach pobytu.

16 stycznia dzieci i młodzież z województw śląskiego, lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego i pomorskiego rozpoczęły zimową przerwę w nauce, która potrwa do 29 stycznia.

Ferie zimowe 2023 terminy

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej  i Sportu, w dniach 23 stycznia-5 lutego odpoczywać będą uczniowie z podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, 30 stycznia-12 lutego – z kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego, a 13-26 lutego 2023 z dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego.

Aby zapewnić bezpieczeństwo dzieci podczas ferii, odpowiednie działania rozpoczęli policjanci oraz przedstawiciele różnych służb. Mundurowi dbają o bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz sprawdzają miejsca zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży. Nad bezpieczeństwem na stokach czuwają policjanci z patroli narciarskich.

Wychowawcy grup kolonijnych powinni mieć na uwadze zasady bezpieczeństwa w górach dla dzieci. Najważniejszą jest zachowanie zdrowego rozsądku i rozwagi. Gdy będziemy trzymać się tej zasady, powinniśmy uniknąć większości zagrożeń.

Wybierając się w góry, należy wyposażyć pojazd w ogumienie zimowe, a nawet w łańcuchy, które wymagane na niektórych odcinkach dróg. Samochód trzeba odpowiednio przygotować do trasy, najlepiej w sprawdzonym warsztacie, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Kierujący powinni pamiętać, że bezpieczeństwo w ruchu drogowym dla dzieci zależy w dużej mierze od takiego wyposażenia pojazdu, jak foteliki dziecięce.

dziewczynka bawiąca się kulkami śniegu

Bezpieczeństwo dzieci podczas ferii

Foteliki dziecięce służą ochronie podczas podróży samochodem. W handlu dostępne są foteliki w różnych kategoriach wagowych. Ważny jest również dobór siedziska w zależności od wzrostu dziecka według europejskiej normy i-Size (R129). Fotelik obowiązuje od urodzenia do około pierwszego roku życia dziecka. Powinien być stosowany do czasu, gdy pociecha urośnie na tyle, by mogła bezpiecznie używać trzypunktowych pasów samochodowych.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, stosowanie fotelika samochodowego wymagane jest zawsze, gdy podróżujemy z dzieckiem, którego wzrost nie przekracza 150 cm. Aby zapewnić dziecku odpowiednie bezpieczeństwo, nie należy przewozić go w foteliku zamontowanym na przednim siedzeniu, co dotyczy zwłaszcza samochodów z aktywną poduszką powietrzną dla pasażera. Przed podróżą trzeba dezaktywować poduszkę lub zamontować fotelik na tylnym siedzeniu.

Przed wyjazdem na ferie powinniśmy zadbać o opaski bezpieczeństwa dla dzieci. Jest to fajny gadżet wpływający na poczucie bezpieczeństwa u dzieci, a dla rodziców zabezpieczenie na wypadek zaginięcia ich pociechy. Opaska wyglądająca jak zwyczajna gumowa bransoletka w modnym kolorze musi dobrze trzymać się nawet na małej rączce. Producenci wykorzystują silikon ze sprężynującą blaszką w środku, dzięki czemu produkt dopasowuje się do ciała. Na zewnętrznej stronie opaski znajduje się miejsce do wpisania imienia dziecka oraz numeru telefonu do rodziców. Jeśli nasze dziecko jeździ na nartach, nie możemy również zapomnieć o odpowiednim kasku narciarskim.

Wyjazd na ferie zimowe

Celem prowadzonych przez policjantów drogówki działań w czasie ferii zimowych jest zwrócenie uwagi kierującym pojazdami na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego (m.in. stosowanie się do ograniczeń prędkości, dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, korzystanie z pasów bezpieczeństwa), stan techniczny pojazdu, bezpieczeństwo pasażerów, stan psychofizyczny, koncentrację w trakcie prowadzenia pojazdu, w tym zagrożenia związane z korzystaniem z telefonu komórkowego.

Mając na uwadze wyjazdy na ferie 2023, policja przygotowała wykaz miejsc prowadzenia kontroli stanu technicznego autobusów oraz kierowców tych pojazdów przewożących dzieci i młodzież. Wykaz ten zawiera zestawienie punktów z terenu kraju wraz z numerami telefonów kontaktowych, gdzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autobusów i kierowców.

Wyjazdy na ferie obostrzenia

Rodzice z dziećmi wybierający się na odpoczynek za granicę powinni pamiętać o ewentualnych obostrzeniach sanitarnych w krajach pobytu. Np. od 1 czerwca 2022 nie trzeba okazywać negatywnych wyników testów lub certyfikatów szczepienia/ozdrowienia we Włoszech. Nie ma obowiązku okazywania Unijnego Certyfikat Covid (tzw. green pass) w celu m.in. wejścia do wnętrza lokali gastronomicznych czy udziału w wydarzeniach kulturalnych i rozrywkowych.

Noszenie maseczek klasy FFP2 jest obowiązkowe w szpitalach, domach opieki i placówkach ochrony zdrowia. Noszenie maseczek w pozostałych miejscach (np. w transporcie publicznym, barach, restauracjach, sklepach oraz w salach koncertowych, kinowych, teatralnych) nie jest wymagane, ale rekomendowane.

Turyści wybierający się do Egiptu mogą podróżować do Hurghady, Marsa Alam, Sharm el Sheikh, Dahabu i Taby. Wakacje w tym kraju odbywają się bez większych obostrzeń związanych z koronawirusem. Nie są wymagane testy ani certyfikaty szczepienia, ale każda osoba podróżująca do Egiptu zobowiązana jest do wypełnienia i podpisania deklaracji sanitarnej.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email
Print
granitowy zlew w kuchni
Dlaczego warto wybrać granitowy zlew do kuchni?
Granitowe zlewy stały się w ostatnich czasach niezwykle modne. Nie ma w tym nic dziwnego, kiedy weźmiemy...
Sprzątanie biurka w domu
Jak utrzymać porządek w domu? 5 przydatnych zasad
Sprzątanie domu bywa postrzegane jako nigdy niekończąca się praca, przez to, że właściwie zawsze znajdzie...
kobieta odmładzanie skóry laserem
Laserowe odmładzanie skóry po 40. – wypróbuj laser Harmony Alma ClearLift
Laserowe odmładzanie skóry to zabieg, który świetnie sprawdza się w celu rewitalizacji skóry po czterdziestce....
Kobieta rozmyśla na fotelu
Jak radzić sobie z depresją?
Kiedy jesteś w depresji, nie możesz tak po prostu zmusić się do „otrząśnięcia się”. Jednak strategie...
1083829417_wp6389f9261a1cc4
Jak wybrać najlepszy smartwatch dla dziecka?
Rodzice chcą zapewnić dzieciom najwyższy poziom bezpieczeństwa. Aby zagwarantować sobie większą kontrolę...
68844121_wp637dd180e6cd53
Jak pomóc dziecku zasnąć? Poznaj nasze sprawdzone sposoby na to, jak szybko uspać dziecko
Wieczorne usypianie dziecka to dla wielu rodziców spore wyzwanie. Zwłaszcza jeśli czynności tej towarzyszy...