Dzień dziecka to świetna okazja, aby sprawić radość naszym pociechom. Dzieci zazwyczaj z niecierpliwością czekają na niespodzianki związane z tym świętem. Zresztą cofnijmy się nieco w czasie i przypomnijmy sobie jak było, kiedy sami byliśmy dziećmi. Kto z nas nie przeszukiwał szafek przed Gwiazdką, urodzinami lub Dniem Dziecka? 😉
Lubię dawać prezenty, które niosą ze sobą jakąś wartość, dlatego zazwyczaj wybieram zabawki edukacyjne, rozwijające wiedzę, wyobraźnię, spostrzegawczość i inne umiejętności dziecka albo takie, które umożliwiają wspólne, rodzinne spędzanie czasu i pogłębianie relacji.
Gry planszowe
Większość gier planszowych idealnie wpisuje się w podaną przeze mnie definicję wartościowej zabawki. Oto kilka gier planszowych, które mamy, lubimy i możemy z czystym sumieniem polecić:
Dobble
Gra rozwijająca spostrzegawczość. Jej zalety to proste zasady, szybka rozgrywka i kompaktowe opakowanie – idealne do zabrania na podróż.
Sprawdź cenę w różnych sklepach: Dobble / Dobble Kids .
Wsiąść do pociągu: Europa
Gra dla starszych dzieci (sugerowany wiek: 8 lat). Gracze budują trasy kolejowe zgodnie z wybranymi wcześniej biletami. Tu, aby wygrać nie wystarczy szczęście. Trzeba włączyć myślenie strategiczne, szczególnie jeśli gra się w 3 lub więcej osób.
Sprawdź cenę w różnych sklepach: Wsiąść do pociągu: Europa.
Kotek Psotek
Gra dla najmłodszych przedszkolaków (polecana dla dzieci od 3 lat). Na uwagę zasługuje fakt, że jest to gra kooperacyjna, co oznacza, że gracze współpracują, a nie rywalizują. Fabuła: 3 zwierzątka: ptaszek, wiewiórka i myszka uciekają przed tytułowym kotkiem psotkiem. Jeśli uda im się uciec do swoich domków – wygrywamy. Gra jest dość losowa, ale uważam, że jest to świetny wstęp do świata gier dla najmłodszych dzieci, ponieważ uczy związków przyczynowo-skutkowych i podejmowania prostych decyzji, które mają wpływ na wygraną.
Sprawdź cenę w różnych sklepach: Kotek Psotek.
Labirynt
Gra polecana dla dzieci powyżej 7 lat, ale my zaczęliśmy w nią grać, jak syn miał 5 lat, a teraz jako sześciolatek naprawdę nieźle sobie radzi. Jak przebiega rozgrywka? Każdy gracz dostaje karty z artefaktami do zdobycia. Należy przesuwać ściany labiryntu tak, aby ułożyć ścieżkę, za pomocą której dotrzemy do tych przedmiotów. Gra jest wciągająca, a w dodatku czasem trzeba się natrudzić i sporo myśleć (co jest oczywiście niwątpliwą zaletą: ).
Sprawdź cenę w różnych sklepach: Labirynt / Labirynt Junior.
Memory
Znana, lubiana i sprawdzona gra. Cel: należy znaleźć dwa takie same (lub, w niektórych wersjach, pasujące do siebie) obrazki. Im więcej zasłoniętych par na stole, tym gra jest trudniejsza. Aby wygrać, trzeba wysilić pamięć. Najbardziej lubimy Memory z Adamigo (mamy kilka wersji). Kupiliśmy takie, które mają po 40 par. Jeśli mamy mniej czasu, lub chcemy zmniejszyć poziom trudności, możemy wybrać mniejszą ilość klocków do gry.
Sprawdź cenę w różnych sklepach: Memory Odkryj Świat, Adamigo.
Klocki LEGO
Klocki LEGO to ponadczasowa zabawka – nie bez powodu. O zaletach Lego pisałam nie raz. Podtrzymuję każde moje słowo – i dlatego nie mogło zabraknąć LEGO na niniejszej liście pomysłów na prezent. 🙂
Czas spędzony w rodzinnym gronie
Warto pamiętać, że najlepszym prezentem dla dziecka jest uwaga, jaką poświęcają mu rodzice. Dlatego przede wszystkim zaplanujmy na ten dzień spędzenie czasu w rodzinnym gronie. Może to być wspólna gra w jedną z zaproponowanych przeze mnie planszówek, wyjście na spacer, na lody, do kina, lub wycieczka w jakieś atrakcyjne dla dzieci miejsce… i niech to nam wejdzie w nawyk – nie tylko od święta! 🙂
Wpis zawiera linki afiliacyjne. Jak to działa? Jeśli wejdziecie przez nie na stronę Ceneo, a potem do któregoś z pokazanych tam sklepów, to ja otrzymam z tego tytułu niewielką prowizję od serwisu Ceneo za polecanie produktu.