Czy szczoteczka soniczna jest dobra dla dzieci? Odpowiadamy!

Higiena jamy ustnej to podstawa, jeśli chcemy zachować piękny uśmiech na lata. Czy szczoteczki soniczne będą dobry wyborem dla dzieci?

Z artykułu dowiesz się:

 • jak działa szczoteczka soniczna,
 • czym różni się szczoteczka elektryczna od sonicznej,
 • od jakiego wieku można stosować szczoteczkę soniczną,
 • jak wybrać najlepszą szczoteczkę soniczną?

Wydaje się, że mycie zębów to prosta czynność, której jest się w stanie nauczyć nawet małe dziecko. Tymczasem w rzeczywistości problematyczny jest nawet dobór produktów, które pomogą zachować prawidłową higienę jamy ustnej. Na rynku dostępne są bowiem różnego rodzaju pasty, a także szczoteczki do zębów. Coraz więcej rodziców decyduje się na szczoteczkę soniczną, która teoretycznie pozwala lepiej doczyścić zęby. Jak jest w praktyce?

Czytaj także: Jak zadbać o zęby dziecka?

Jak działa szczoteczka soniczna?

Szczoteczka soniczna do zębów działa następująco – wykonuje ona od 31 do 62 tys. obrotów na minutę, w zależności od modelu. Dzieje się tak za pomocą fal ultradźwiękowych, które wprawiają w drgania włókna na główce. To jednak nie koniec – fale są dłuższe, niż włókna główki, dzięki czemu wprawiają w ruch cząsteczki śliny, która miesza się z pastą do zębów. Mikrobąbelki skierowane są wzdłuż linii dziąseł, a także do przestrzeni znajdujących się pomiędzy zębami. Dzięki wysokim częstotliwościom (powyżej 260 Mhz) fale mają właściwości bakteriobójcze. Jednocześnie są one w pełni bezpieczne dla ludzi. Korzystanie ze szczoteczki sonicznej sprawia, że czyszczenie zębów staje się o wiele efektywniejsze. Podczas mycia jednocześnie pozbywamy się bakterii z okolic dziąseł, a także języka czy policzków. Warto mieć na uwadze, że to właśnie w tych okolicach gromadzą się drobnoustroje, dlatego dentyści mówią, że samo szczotkowanie zębów to za mało, aby mówić o prawidłowej higienie jamy ustnejZalety stosowania szczoteczki sonicznej to między innymi:

 • dokładność w higienizacji jamy ustnej,
 • lepsza ochrona szkliwa,
 • lepsza ochrona dziąseł,
 • skuteczne usuwanie płytki nazębnej,
 • usuwanie bakterii z trudno dostępnych przestrzeni.

Jaka różnica jest pomiędzy szczoteczką elektryczną, a szczoteczką soniczną?

Pojęcia szczoteczka elektryczna oraz szczoteczka soniczna często używane są zamiennie, jednak warto mieć na uwadze, że nie są one tożsame. Oczywiście, szczoteczka soniczna dla dzieci i elektryczna mają kilka cech wspólnych, a należą do nich:

 • wygoda użytkowania,
 • większa precyzja w higienizacji zębów,
 • skuteczność działania bez względu na umiejętność mycia zębów,
 • podobny wygląd.

Niemniej jednak wiele cech odróżnia od siebie te dwa modele. Szczegóły zostały przedstawione w tabeli:

Cecha Szczoteczka soniczna Szczoteczka elektryczna
Wymagany dodatkowy ruch Tak – wymiatający Nie
Ruchy główki około 31 000 ruchów około 10 500 oscylacji i 48 000 pulsacji
Czas ładowania około 12 godzin od 12 do 24 godzin
Technologia Fale ultradźwiękowe Ruchy rotacyjno-pulsacyjne o wysokiej częstotliwości

Szczoteczki elektryczne są chętniej wybierane przez dorosłych, głównie ze względu na fakt, iż nie jest wymagane wykonywanie żadnych dodatkowych ruchów podczas ich stosowania. Zastanówmy się jednak, czy będą one odpowiednim wyposażeniem toaletki małego dziecka? Otóż stomatolodzy są zdania, że lepsza będzie soniczna szczoteczka do zębów dla dzieci. Powodem jest fakt, iż najmłodsi muszą nauczyć się wykonywać prawidłowo ruchy, które mają na celu usunięcie płytki nazębnej i dokładne oczyszczenie jamy ustnej. Tymczasem w przypadku, gdy maluch niemalże od początku używa szczoteczki elektrycznej, nie ma możliwości nabycia takiej umiejętności. To sprawia, że w przypadku, gdy przyjdzie mu korzystać ze szczoteczki manualnej (a takie wymagane są w wielu przedszkolach), nie będzie umiał odpowiednio doczyścić zębów. Można więc powiedzieć, że szczoteczka soniczna będzie trafniejszym wyborem, niż szczoteczka elektryczna dla dzieci, zwłaszcza w przypadku maluchów, które dopiero uczą się prawidłowo dbać o swój uśmiech.

Szczoteczka soniczna dla dzieci – od jakiego wieku?

Powszechnie wiadomo, że utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej warto uczyć malucha już w momencie, gdy w jego buzi pojawi się pierwszy ząbek. Obecnie stomatolodzy zalecają nawet, aby czyścić wyłącznie dziąsła, przy pomocy specjalnych nakładek – można to robić już od pierwszych dni życia dziecka. Tymczasem pojawia się pytanie, od kiedy właściwie można stosować szczoteczkę soniczną? Z pewnością nie używamy jej do czyszczenia samych dziąseł, gdy maluch nie ma jeszcze swoich zębów. Zdania wśród stomatologów, dotyczących tego, od jakiego wieku szczoteczka soniczna będzie bezpiecznym rozwiązaniem, są podzielone. Jedni wskazują na wysoką skuteczność tego rodzaju produktu, inni na potencjalne niebezpieczeństwa, jakie niesie za sobą niewłaściwe użytkowanie. Większość urządzeń dedykowana jest maluchom, które ukończyły 3. rok życia. Na rynku dostępne są również szczoteczki dla młodszych dzieci, jednak specjaliści odradzają ich stosowanie w trosce o zgryz podopiecznych. Powodem jest fakt, iż młodsze dziecko:

 • zwykle nie potrafi jeszcze efektywnie pracować ręką przy myciu zębów,
 • może uszkodzić sobie delikatne dziąsła, stosując szczoteczkę soniczną,
 • może doprowadzić do poranienia zębów czy języka, nieumiejętnie trzymając szczoteczkę.

Dużym ryzykiem jest obijanie częściami plastikowymi o zęby, co może doprowadzić nawet do ich ukruszenia. Dobrym rozwiązaniem jest więc zaproponowanie dziecku użytkowania szczoteczki sonicznej dopiero w momencie, gdy ukończy 3. rok życia. Niektórzy twierdzą nawet, że powinno się nią czyścić zęby dopiero po 7. roku życia, gdy podopieczny w pełni opanuje już technikę samodzielnego szczotkowania.

Jak wybrać idealną szczoteczkę soniczną?

Wiadomo już czy szczoteczka soniczna, czy elektryczna dla dzieci będzie lepszym wyborem. Poszukując idealnej, zwróćmy uwagę właśnie na te pierwsze. Czym się kierować przy ich zakupie? Najlepsza szczoteczka soniczna dla dzieci jest przede wszystkim dobrze dopasowana do wieku malucha. Powinna ona posiadać miękkie włosie, tak aby nie uszkodzić kruchego i delikatnego szkliwa mleczaków. Zwróćmy uwagę także na:

 • czas pracy na jednym ładowaniu,
 • możliwość regulacji prędkości,
 • czujnik siły nacisku.

Wiele szczoteczek posiada również dodatkowe ułatwienia, takie jak na przykład wbudowany minutnik, który pozwoli określić, jak długo należy myć poszczególne partie jamy ustnej. Niemniej jednak możemy z tego typu akcesoriów zrezygnować, zwłaszcza jeśli nasz budżet jest nieco ograniczony. Jaka szczoteczka soniczna dla dzieci zachęci je do regularnego dbania o higienę jamy ustnej? Tutaj warto zwrócić uwagę przede wszystkim na kolorowe modele, przedstawiające np. ulubionych bohaterów dziecięcych bajek. Oczywiście, przede wszystkim skupiamy się na parametrach technicznych szczoteczki, dopiero później na jej designie, jednak nie da się ukryć, że to właśnie on zachęca najmłodszych do codziennego i dokładnego szczotkowania. Pozostaje pytanie, ile mniej więcej kosztuje szczoteczka soniczna dla dziecka? Najprostszy model kupimy już za kilkadziesiąt złotych, jednak w przypadku nieco bardziej zaawansowanych będziemy musieli zapłacić nawet około 100 zł. Jednocześnie pamiętajmy, że bardzo istotną kwestią jest regularna wymiana końcówek – zwykle służą one nie dłużej, niż 3 miesiące.

FAQ:

Od jakiego wieku dziecko może używać szczoteczki sonicznej?

Szczoteczka soniczna nie powinna być używana przez dzieci, które nie ukończyły 3. roku życia. Niektórzy radzą, aby sięgnąć po nią dopiero wtedy, gdy maluch skończy 7 lat.

Jaka szczoteczka dla dzieci będzie lepszym wyborem – soniczna czy elektryczna?

Stomatolodzy są zdania, że dzieci powinny używać przede wszystkim szczoteczek sonicznych. Za ich pomocą mogą nauczyć się wykonywać ruch wymiatający, a jednocześnie dobrze doczyścić poszczególne przestrzenie w jamie ustnej.

Czym się kierować, wybierając szczoteczkę soniczną dla dziecka?

Przy wyborze szczoteczki sonicznej dla dziecka weźmy pod uwagę zwłaszcza możliwość regulacji prędkości, czujnik nacisku czy czas pracy na jednym ładowaniu.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email
Print

Zostaw komentarz

jakie kocyki wybrać dla niemowlaka
Bawełniane czy bambusowe - jakie kocyki wybrać dla niemowlaka?
Który kocyk dla dziecka jest lepszy – bambusowy czy bawełniany? Oba typy okrycia dla niemowląt...
Sukienki dziewczęce
Sukienki dziewczęce – na święta i na co dzień
Dziewczynki kochają sukienki, podobnie jak dorosłe już kobiety. Miłość ta nie mija z wiekiem. Wśród sukienek...
Jak dobrać krzesła do stołu w jadalni?
Jak dobrać krzesła do stołu w jadalni?
Zakup nowych krzeseł do stołu w jadalni to ważna decyzja, która może wpłynąć na funkcjonalność i wygląd...
Stół Family marki Lissy
Stół Family marki Lissy - wyjątkowa elegancja i funkcjonalność w Twoim Domu
W poszukiwaniu idealnych mebli do Twojego domu, warto wybierać te, które łączą w sobie nie tylko estetykę,...
otulacz niemowlęcy
Otulacz do spania - bezpieczeństwo podczas snu
Świat, który witamy przy narodzinach, jest pełen nowych bodźców, dźwięków i doznań. Opieka nad noworodkiem...
Butelki do karmienia
Butelki do karmienia i ich rodzaje
Wybór odpowiedniej butelki do karmienia stanowi jedno z ważniejszych zadań, przed którym stają rodzice....