Wybór pierwszych kolczyków dla dziecka bywa problematyczny. Sprawdź, na co zwracać uwagę, aby wybrany model był maksymalnie bezpieczny i wygodny.
Z artykułu dowiesz się:
- o czym należy pamiętać, wybierając kolczyki dla dziewczynki,
- jakie są rodzaje kolczyków dla dzieci,
- kiedy można bezpiecznie przekłuć uszy dziecka,
- jaki metal nie uczula.
Sprawdź też, jakie prezenty warto kupić, czytając artykuł: Pomysły na świąteczne prezenty.
Kolczyki są jednym z najchętniej wybieranych elementów biżuterii. Przekłuwanie uszu to w zasadzie standard w naszym społeczeństwie. Z tego powodu wiele dzieci domaga się zakupienia takiej ozdoby i wykonania dziurek w uszach. W jakim wieku warto pozwolić pociesze na taki zabieg? Jak wybrać pierwsze kolczyki? Zapraszamy do lektury!
Kolczyki dla dziewczynki – o czym należy pamiętać?
Najważniejszą zasadą podczas kupna pierwszych kolczyków dla dziecka powinno być zachowanie maksymalnego bezpieczeństwa. Oznacza to, że biżuteria powinna być wykonana z najwyższej jakości metali, najlepiej szlachetnych. Z tego powodu najlepszym wyborem są złote kolczyki dla pociechy lub ich srebrne odpowiedniki. Te materiały przez wzgląd na małą zawartość domieszek rzadko uczulają, dzięki czemu ucho nie ropieje i nie jest podatne na zakażenia.
Kolejną kwestią związaną z bezpieczeństwem jest wielkość kolczyków. Dla małych dzieci lepiej nie kupować w prezencie dużych modeli. Takie ozdoby mogą spowodować spore niebezpieczeństwo, głównie ze względu na możliwość zaczepienia nimi o różne przedmioty. Drugie niebezpieczeństwo z tym związane dotyczy zbyt dużej wagi kolczyków. Delikatne ucho szkraba może być w jej wyniku nazbyt obciążone, co może prowadzić do nieestetycznego rozciągnięcia dziurki.
Inną cechą, na którą warto zwrócić wagę, jest rodzaj zapięcia. Dla bardzo małych dzieci poleca się standardowy wkręt, którym ciężko się zranić, a jednocześnie trudno go odpiąć. Jest to szczególnie ważne w przypadku niemowlaków, które mogłyby połknąć część zapięcia i się nią zadławić. W przypadku starszych dzieci można również zdecydować się na zapięcie typu bigiel. Ten typ ma przewagę nad innymi, ponieważ dość trudno go odpiąć, co sprawia, że praktycznie niemożliwe jest zgubienie kolczyka podczas zabawy.
Rodzaje kolczyków dostępnych na rynku
Kolczyki dzielimy zwykle przez wzgląd na rodzaj zapięcia. Najprostszymi są te z typu wkręt. To zapięcie zakłada się z dwóch części, to znaczy długiego walca, który umieszcza się w uchu i nakładki zabezpieczającej ozdobę przed wypadnięciem. Bardzo popularne są również te typu bigiel, które polegają na wsunięciu podłużnej części w specjalnie przygotowane nacięcie. Kolejne są zapięcia typu rybka, kształtem przypominające to zwierzę. Nie potrzebują dodatkowych zabezpieczeń. Podobnie jest z ozdobami przeciąganymi. Dziurek nie wymagają niektóre nausznice oraz klipsy.
Modele zapięć dostępne na rynku:
- Wkrętki,
- Bigiel klasyczny,
- Bigiel angielski,
- Bigiel angielski typu lira,
- Klips,
- Rybka,
- Przeciągane,
- Nausznice.
Kolczyki dla dziewczynki – od jakiego wieku?
Przebijanie uszu małym podopiecznym to dyskusyjny temat. Wiele osób twierdzi, że nie powinno się przekłuwać uszu niemowlętom i dzieciom do 5 roku życia. Z jednej strony nie ma bardzo dużych medycznych przeciwwskazań do przedziurawienia uszu niemowlakowi. Oczywiście jeżeli zabieg jest przeprowadzony w sterylnych warunkach u profesjonalisty. Z drugiej jednak strony trudno znaleźć przekonujące argumenty za takim działaniem. Dziecko, któremu przebija się uszy, jest narażone na ból, a jednocześnie może przypadkowo zerwać kolczyk lub zabrudzić ranę narażając się na konsekwencje zdrowotne. To duże ryzyko, które umotywowane jest zwykle tylko chęcią poprawienia estetyki i tak już ślicznego bobasa.
My rekomendujemy przebijanie uszu tylko pociechom, które są na tyle świadome, aby same podjąć decyzję o zabiegu. Nie oznacza to jednak, że kolczyki dla dziecka na chrzest to zły pomysł. Można kupić taki prezent, który będzie spokojnie czekał na dorośnięcie obdarowanego lub stanie się dla niego inwestycją, zwłaszcza jeśli jest wykonany z metalu o wysokiej próbie. Każdy rodzic podejmuje jednak samodzielne decyzje. Poniżej wymieniamy plusy i minusy przebicia uszu w poszczególnym wieku.
Wiek | Zalety przekłucia uszu | Wady przekłucia uszu |
0-5 | Względy estetyczne, niektórzy podają również argument, że małe dziecko szybciej zapomina o bólu. | Wyższe ryzyko powikłań i alergii, ból sprawiany nieświadomemu dziecku, możliwość braku sympatii dziecka do kolczyków w późniejszym wieku, ryzyko zakażenia rany podczas zabawy. |
5-10 | Większa świadomość dziecka, które samo może zdecydować o swoim ciele. | Ryzyko powikłań i alergii, ból, ryzyko zakażenia rany podczas zabawy. |
10+ | Duża świadomość dziecka, mniejsze ryzyko zakażenia. | Ryzyko powikłań i alergii, ból. |
Jak wybrać pierwsze kolczyki dla dziewczynki?
Przez wzgląd na bezpieczeństwo malucha, który może podczas zabawy zerwać kolczyk lub się nim skaleczyć, nie poleca się kupowania modeli wiszących i zbyt dużych. Zdecydowanie lepszym wyborem są małe złote kolczyki dla dziecka, które tylko częściowo odstają od ucha. Warto również zainwestować w biżuterię z wysokiej jakości metalu. Takie wyroby z pewnością nie będą uczulać i nie wyrządzą żadnych szkód zdrowotnych. Ewentualnie można zastanowić się nad kolczykami z elementami kolorowymi, wykonanymi z plastiku, zwłaszcza jeśli dziecko ma nosić ozdoby na co dzień. Różnobarwne modele z motywami z bajek lub kwiatami, są uwielbiane przez najmłodszych i na pewno będą chętnie noszone.
Z jakiego materiału powinny być wykonane kolczyki, aby nie wywoływały uczulenia?
Pierwszym objawem uczulenia na materiał jest nieprzyjemne swędzenie i niewielki obrzęk ucha. W przypadku ich wystąpienia trzeba działać szybko i nie bagatelizować objawów, zwłaszcza u dzieci. Należy jak najszybciej usunąć ozdobę i pod żadnym pozorem nie zakładać ponownie. To jednak nie oznacza, że nie można nosić kolczyków wykonanych z innego rodzaju metalu.
Jednym z najbezpieczniejszych wyborów są złote kolczyki dla dziecka. Metal ten nie uczula w zdecydowanej większości przypadków. Bardzo dobrze sprawdzają się również srebrne błyskotki. W przypadku tych materiałów tylko kilka procent osób odnotowuje reakcje alergiczne. Wszystko zależy oczywiście od osoby, ale również od czystości metalu. Ogólna zasada jest taka, że im większa próba kolczyków, tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia uczulenia.
Innym popularnym wyborem dla alergików są kolczyki dla dziecka ze stali chirurgicznej lub tytanu. Ten drugi jest nieco droższy, jednak jednocześnie o wiele trwalszy i dostępny w kilku wariantach kolorystycznych. Mniej trwały, jednak bardziej plastyczny jest bioplast. Poza właściwościami hipoalergicznymi ma on jeszcze jedną zaletę, a mianowicie miękkość i plastyczność, która sprawia że ciężko się nim skaleczyć.
Jakich materiałów unikać?
Do materiałów najbardziej uczulających zalicza się nikiel. Szacuje się, że uczulenie na ten metal może mieć nawet 20% dorosłych. Niestety jest to również jeden z najczęściej używanych do produkcji biżuterii metali. Poza tym alergicy powinny unikać błyskotek z domieszką kobaltu oraz chromu, a także takiej wykonanej ze słabej jakości metali.
FAQ
Jaki materiał na kolczyki nie uczula?
Uczulenia najczęściej nie wywołują kolczyki z czystego złota oraz srebra. Bezpieczne są także kolczyki tytanowe, ze stali chirurgicznej oraz bioplastu.
W jakim wieku można przekłuć dziecku uszy?
Nie ma większych przeciwwskazań medycznych, aby przekłuć uszy niemowlakowi. Problematyczne może być jedynie możliwość skaleczenia się przez dziecko ostrą częścią kolczyka. Niektórzy lekarze zalecają więc poczekać z przebiciem uszu, do momentu aż dziecko będzie świadome.
Jakie są rodzaje kolczyków?
Kolczyki możemy podzielić między innymi przez wzgląd na sposób ich zapinania. W sklepach dostępne są kolczyki wkrętki (zapinane na zatrzask), kolczyki z jednoczęściowym zapięciem angielskim, kolczyki koła, kolczyki na bigiel otwarty, zamknięty i typu lira, kolczyki przeciągane oraz nausznice.