Jak zadbać o zęby dziecka?

Zdrowe zęby u dziecka to gwarancja pięknego uśmiechu i prawidłowej dykcji. Jak ochronić dziecko przed próchnicą i chorobami jamy ustnej?

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym rozwoju dziecka, ciekawe artykuły znajdziesz w sekcji poświęconej wychowaniu i rozwojowi. A czego dowiesz się po przeczytaniu poniższego tekstu?

 • Jaka szczoteczka będzie najlepsza dla dziecka;
 • jak dobrać akcesoria do higieny jamy ustnej zgodnie z wiekiem;
 • czym kierować się podczas wyboru pasty;
 • kiedy i jak często należy szczotkować zęby;
 • jakie sposoby pomogą skutecznie zachęcić pociechę do regularnego mycia zębów;
 • dlaczego dziecko zgrzyta zębami w nocy.

Jaką szczoteczkę wybrać dla dziecka?

Zepsute zęby u dziecka to poważny problem, którego nie należy lekceważyć. Wielu rodziców uważa, że nie ma potrzeby dokładnego szczotkowania zębów mlecznych. Nic bardziej mylnego! Próchnica może bardzo szybko przenieść się na zęby stałe w okresie mieszanego uzębienia. Podstawą do uniknięcia problemów z jamą ustną dziecka jest odpowiednia profilaktyka. Aby regularne szczotkowanie przynosiło oczekiwane efekty, należy zaopatrzyć się w dobrą szczoteczkę i pastę. Szczotka do zębów dla rocznego dziecka powinna być wykonana z bezpiecznego tworzywa, które jest trwałe i przebadane dermatologicznie. Większość szczotek dla najmłodszych posiada niewielkie główki oraz szerokie trzonki, ułatwiające proces czyszczenia. Elektryczna szczoteczka do zębów dla dziecka może zostać wprowadzona do higieny jamy ustnej nawet najmłodszych dzieci. Delikatne ruchy i obecność wyłącznika czasowego w większości modeli, umożliwia sprawne i efektywne czyszczenie uzębienia.

Świadome rodzicielstwo to także znajomość cyklu rozwojowego swojej pociechy. Warto wiedzieć podstawowe rzeczy m.in ile zębów ma dziecko, a także w jakim wieku zaczynają wyrzynać się zęby stałe. Nie bez znaczenia jest też dobór odpowiedniej szczoteczki do wieku dziecka. Jakie akcesoria zalecają stomatolodzy i kiedy ich użycie można wprowadzić do codziennej rutyny?

Wiek dziecka Akcesoria do oczyszczania jamy ustnej
do 6 miesiąca życia gaza, silikonowa szczotka, naparstek stomatologiczny 
do 5 roku życia standardowa szczoteczka z miękkim włosiem (dopuszczalne są zarówno szczotki tradycyjne, jak i elektryczne), irygatory
po ukończeniu 6 roku życia oprócz standardowej szczoteczki, zalecane jest stosowanie szczotki do języka oraz płukanek
po ukończeniu 8 roku życia dodatkowo nici dentystyczne i szczoteczki do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych

Jaka pasta będzie odpowiednia dla małego dziecka?

Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych past do zębów. Wybór odpowiedniej, może okazać się nie lada wyzwaniem. Pasta do zębów dla rocznego dziecka powinna zawierać w przybliżeniu 1mg fluoru na 1g pasty (1000 ppm). Zmiany należy dokonać dopiero po ukończeniu przez dziecko 6 roku życia.  Wtedy ilość fluoru powinna wzrosnąć do 1450 ppm. Zawartość fluoru to główny wyznacznik wyboru odpowiednio dopasowanej do potrzeb malucha pasty.

Należy też pamiętać o nakładaniu na szczoteczkę odpowiedniej ilości produktu. Stomatolodzy zalecają kuleczkę o wielkości ziarnka grochu. Szczotkowanie powinno być przeprowadzane dwa razy dziennie – początkowo przez rodziców, a w momencie rozwinięcia odpowiednich umiejętności manualnych – przez dziecko. Regularne stosowanie pasty z fluorem dobrej jakości to doskonały sposób na uniknięcie próchnicy w przyszłości. Aby profilaktyka była wielotorowa warto zadbać również o inne aspekty związane z ograniczaniem ryzyka wystąpienia próchnicy. Informacji warto szukać na sprawdzonych portalach dla mam lub zadawać pytania podczas wizyt u stomatologa.

Systematyczność mycia zębów – jak często i kiedy myć zęby?

Zęby u dziecka powinny być myte od momentu kiedy pierwszy z nich pojawi się w jamie ustnej. Bez względu na wiek – szczotkowanie należy wykonywać przynajmniej dwa razy w ciągu dnia. Wraz z dorastaniem dziecka zmienia się jedynie ilość pasty oraz akcesoria higieniczne. Najlepsze efekty przynosi szczotkowanie rano i wieczorem. Na koniec dnia należy szczególną wagę przyłożyć do dokładności.

Warto też odpowiedzieć sobie na pytanie: jak myć zęby? Aż do dziesiątego roku dziecko powinno korzystać z pomocy rodziców. Dopiero w późniejszym wieku można pozwolić na samodzielne szczotkowanie. Jak krok po kroku zadbać o higienę jamy ustnej?

 • Najmłodszym dzieciom należy myć zęby w pozycji leżącej. Cały proces powinien trwać około 2 minut;
 • ruchy szczoteczki powinny przesuwać się w przód i w tył;
 • ważne jest, aby nie spłukiwać resztek pasty. Powoduje to niwelowanie działania fluoru i zmniejsza jego skuteczność;
 • szczoteczka do zębów powinna być myta po każdym szczotkowaniu i pozostawiona do wyschnięcia. Regularnie należy ją wymieniać aby nie dopuścić do wykrzywienia się włosia i rozwoju bakterii.

W jaki sposób zmobilizować dziecko do systematycznego mycia zębów?

Higiena jamy ustnej jest niezbędna, aby dziecko mogło w przyszłości cieszyć się zdrowym, pięknym uśmiechem. Wiele dzieci jednak nie przepada za szczotkowaniem. Jak zachęcić pociechy do regularnego dbania o higienę? Co zrobić, aby mycie zębów nie było uciążliwym obowiązkiem, a przyszłe wizyty u dentysty nie wywoływały lęku?

 • Mycie zębów wraz z rodzicami – dobrym pomysłem może być wprowadzenie do rodzinnego życia pewnych rytuałów. Każdego dnia po śniadaniu i kolacji warto zebrać się wspólnie i po prostu w miłej atmosferze umyć zęby.
 • Nauka przez zabawę – istnieje wiele wierszyków i piosenek o szczotkowaniu zębów. Podczas codziennej higieny można śpiewać ulubioną piosenkę malucha, aż wyszczotkowane zostaną wszystkie ząbki
 • Edukacja zdrowotna – w przypadku starszych dzieci warto rozmawiać o szkodliwych konsekwencjach braku higieny. Istnieje wiele zabawnych książeczek czy filmów, które z pewnością spodobają się dziecku i pomogą mu się zmobilizować.
 • Pozytywne wzmacnianie – im częstsze pochwały i docenianie dbałości dziecka o zęby, tym bardziej ugruntowany nawyk na przyszłość. Nie należy używać kar czy ironii jeśli pociecha nie wyszczotkuje danego dnia zębów. Warto po prostu zachęcić dziecko dobrym słowem i pochwalić po odniesionym sukcesie.
 • Atrakcyjna szczoteczka i pasta – w drogeriach można znaleźć szczoteczki dla najmłodszych, które są przyozdobione wizerunkiem bajkowych bohaterów. W połączeniu ze smaczną, owocową pastą, taki zestaw to prawdziwa zachęta do regularnego i dokładnego mycia zębów.

Dlaczego dziecko zgrzyta zębami w nocy?

Dziecko zgrzyta zębami w nocy – co robić? W przypadku niemowlaków jest to zupełnie naturalne zjawisko. Wynika z tego, że układ mięśniowy – podobnie jak i nerwowy – wciąż się rozwija. Często jest to również oznaka pojawiania się mleczaków, które zmieniają ułożenie całej żuchwy. Nie należy więc przejmować się zgrzytaniem aż do trzeciego roku życia

Zgrzytanie zębami u dziecka staje się problemem po przekroczeniu 7 roku życia. Problem ten określany jest mianem bruksizmu. Określa się, że w dużej mierze jest to zjawisko dziedziczne. Często wiąże się też ze współwystępującymi objawami takimi jak bóle głowy, chrapanie i oddychanie buzią. Napięcie mięśniowe i duży stres związane ze zgrzytaniem zębami to tylko niektóre sygnały, które wskazują na konieczność przeprowadzenia diagnostyki i wdrożenia odpowiednio zaplanowanego leczenia. Często również krzywe zęby u dziecka są powiązane z bruksizmem – z reguły wymaga to interwencji ortodontycznej.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email
Print

Zostaw komentarz

Kolorowanka XXL
Kolorowanka XXL – twórcza zabawa dla całej rodziny
Kolorowanie to nie tylko popularna forma zabawy dla dzieci, ale również kluczowy element wspomagający...
Czarna sypialnia
Czarna sypialnia – jak zaaranżować ją ze smakiem?
Czarny to kolor, który kojarzy się z tajemniczością i klasyczną elegancją. Nie każdy jednak odważy się...
Dlaczego warto liczyć kroki
Dlaczego warto liczyć kroki?
W dzisiejszych czasach dbanie o kondycję fizyczną i pozostanie zmotywowanym jest niezwykle ważne dla...
Wygodne botki damskie
Wygodne botki damskie na sezon 2023/2024 - jaki model wybrać, by komfortowo w nich chodzić?
Sezon 2023/24 przynosi ze sobą nie tylko nowe trendy w modzie, ale także innowacje w zakresie wygody...
Jak pomóc dziecku w nauce
Jak pomóc dziecku w nauce? Metody i techniki efektywnego uczenia się
W obliczu wyzwań, jakie stawia przed młodymi ludźmi dzisiejszy świat, zdolność efektywnej nauki staje...
Jak wybrać zielony kolor ścian do swojego wnętrza
Jak wybrać zielony kolor ścian do swojego wnętrza? Poradnik krok po kroku
Idealny odcień zielonego na ścianie? To możliwe! Poznaj sekret doboru zielonej farby do swojego wnętrza! Wiele...