Zaparcia u niemowląt karmionym mlekiem modyfikowanym

zaparcia-u-niemowlat-karmionym-mlekiem-modyfikowanym

Każdy rodzic chce, aby jego dziecko zdrowo rosło i było szczęśliwe. Bardzo ważne jest karmienie. Niestety nie zawsze możliwe jest jedynie karmienie piersią. Bardzo często konieczne jest przejście na mleko modyfikowane lub częściowe dokarmianie dziecka. Choć jest to mleko stworzone specjalnie dla dzieci, może prowadzić do zaparć lub zmian koloru stolca. Jaka powinna być kupa po mleku modyfikowanym oraz jak zaradzić zaparciom u niemowląt? O tym będzie nasz artykuł.

Kolor kupy u niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym

Dziecko karmione mlekiem modyfikowanym może oddawać stolce w kolorze jasnożółtym do jasnobrązowego. Wszystko zależy od ilości białka, które znajduje się w składzie naszego mleka modyfikowanego. Oprócz różnicy w kolorze, taka kupa ma zupełnie inną konsystencję niż u dzieci karmionych piersią. Każdy rodzic powinien obserwować kupę dziecka, aby móc reagować na pojawiające się problemy. Chodzi tu nie tylko o bolesne zaparcia, ale również kolor kupy, który może informować rodzica o wielu problemach zdrowotnych.

Twarda kupka u noworodka po mleku modyfikowanym

Ogromnym problemem dla rodzica może być twarda kupka u niemowlaka karmionego sztucznie. Wiele dzieci ma naturalną skłonność do zaparć, szczególnie po spożyciu mleka modyfikowanego. Warto podawać wodę, stosować masaże brzuszka. W trudnych przypadkach dobrze jest skonsultować się z lekarzem, który wystawi receptę na specjalny syrop czy czopki, które pomogą dziecku w wypróżnianiu.

Objawy zaparć u dzieci:

  • kupa jest zbita, twarda i sucha,
  • kupa jest trudna do wypchnięcia,
  • dziecko ma twardy brzuszek,
  • wypróżnianie prowadzi do dolegliwości bólowych.

twarda-kupka-u-noworodka-po-mleku-modyfikowanym

Brak kupy u noworodka karmionego mlekiem modyfikowanym

Kolor kupy po mleku modyfikowanym oraz brak kupy po mleku modyfikowanym niepokoi wielu rodziców zatroskanych o zdrowie swojego dziecka. Warto zadbać o to, aby w sytuacji karmienia naprzemiennego tj. piersią i mlekiem modyfikowanym, aby w diecie dominowały jedynie  zdrowie i nieprzetworzone produkty. Koniecznie jest zmniejszenie spożycia kofeiny, którą znajdziemy w kawie, zielonej, białej i czarnej herbacie, napojach typu Cola, napojach z guarany, energetykach, a także w czekoladzie. Bardzo ważne jest, aby ograniczyć spożywanie mało wartościowych posiłków, na rzecz zdrowych, które służą mamie i dziecku. Polecane jest również picie herbatek ziołowych np. melisy czy rumianku. Warto również układać dziecko na brzuszku, masować brzuszek okrężnymi ruchami. Pomocna może okazać się ciepła kąpiel, która działa rozluźniająco. Co ważne, kluczowe jest odbijanie po posiłku. Każde dziecko podczas spożywania mleka połyka spore ilości powietrza, dlatego tak ważne jest, aby zadbać o odbicie. Należy nosić malucha do momentu odbicia połkniętego powietrza. Można również pomyśleć o okładach ciepłą pieluszką, a także ćwiczeniach nóżkami tzw. rowerku. Można wykorzystać masaż Shantala, który obejmuje całe ciało, dzięki czemu pobudza pracę jelit i ułatwia wypróżnianie. Kluczowe jest również nawodnienie.

Brak kupy po mleku modyfikowanym – dieta

Rodzice u większych dzieci około 4-6 miesiąca życia mogą rozpocząć rozszerzanie diety o produkty, które są w stanie pozytywnie wpłynąć na układ pokarmowy. Dieta powinna obfitować w produkty bogate w błonnik, czyli warzywa i owoce. To właśnie błonnik odpowiada za perystaltykę jelit. Warto wiedzieć, że zaparcia u dzieci mogą pojawić się w sytuacji zmiany mleka modyfikowanego, rozszerzania diety, przejścia z karmienia piersią na mleko modyfikowane, czy w sytuacji niskiej podaży płynów i błonnika. Mogą być przejściowe i minąć, kiedy dziecko przyzwyczai się do nowych produktów.

Warto udać się do lekarza w sytuacji częstych zaparć, które trwają długo, a także, kiedy zaobserwujemy krew w kupie czy inne niepokojące objawy. Dodatkowo dobrze jest skonsultować się z lekarzem, jeśli zmiana diety nie wpływa na zmniejszenie problemów z zaparciami oraz wtedy, kiedy dziecko nie przybiera na wadze czy chudnie. Lekarz zleci badania lub przepisze środki, które ułatwią wypróżnianie.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email
Print
Jak nawilżać suche usta
Jak nawilżać suche usta, a przy tym sprawić, że staną się miękkie i jędrne?
Zima nie jest ulubioną porą roku dla naszej skóry, która często staje się przesuszona. Także usta często...
ciepło podczas snu
5 akcesoriów, które zapewnią ci ciepło podczas snu
Zima to czas, kiedy chcemy się wtulić w miękką kołdrę i zasnąć w przytulnym łóżku. Nie zawsze jest to...
Buty zimowe
Jakie buty zimowe najlepiej sprawdzają się w mieście?
Spacery po mieście w zimie mogą być wyzwaniem, dlatego tak ważne jest, aby wybrać odpowiednie buty, które...
Wkładki supinujące
Wkładki supinujące – czym są i dlaczego warto je stosować?
Wkładki supinujące to specjalne wkładki ortopedyczne zaprojektowane, by korygować nadmierne pronowanie...
zasady pielęgnacji cery
7 kroków do uzyskania pięknej skóry twarzy! O tych zasadach pamiętaj!
Twoja skóra, jak wielu z nas nie jest idealna? A może potrafi spłatać Ci figla w postaci wyprysków, zaczerwień,...
Łuszczyca przyczyny i leczenie choroby skóry
Łuszczyca - przyczyny i leczenie choroby skóry
Łuszczyca jest przewlekłą chorobą skóry, która  dotyka około 2-3% populacji światowej. Charakteryzuje...