Guarana – działanie, właściwości i skutki uboczne

Guarana

Guarana czyli Paulinia cupana jest rośliną, pochodzącą z Ameryki Środkowej i Południowej. Ceniona jest ze względu na swoje ziarna. Niewielkie ziarenka guarany mają barwę od czerwonej do brązowej i są wielkości ziaren kawy. Posiadają liczne właściwości prozdrowotne. Mimo, iż nie zawierają wiele witamin i mikroelementów, posiadają cenne flawonoidy, antyoksydanty oraz alkaloidy. Warto stosować guaranę w codziennej diecie, lecz należy zwrócić uwagę na zawartość kofeiny w jej ziarnach. Pełnię właściwości osiągniesz, stosując niewielką ilość guarany oraz łącząc ją z żeń-szeniem i mleczkiem pszczelim. 

Guarana – co to za roślina

Guarana jest rośliną, należącą do grupy roślin mydlanych. Rosnąca na terenie Południowej oraz Środkowej Ameryki guarana posiada liczne, efektowne owoce, zawierające cenne ziarna. Jest to często występująca roślina, spokrewniona z liczi oraz „smoczym okiem”. Ziarna guarany zawierają znaczną ilość katechin i epikatechin, które należą do flawonoidów. Te z kolei mają zadania antyoksydacyjne, przeciwutleniające. Proantocyjanidyny wraz z kofeiną korzystnie wpływają na pracę serca oraz czynność układu krążenia. Roślina wykazuje się licznymi właściwościami, nie tylko dodaje energii i poprawia koncentrację.

Guarana – właściwości i zastosowania

Dzięki zawartości kofeiny właściwości lecznicze guarany są bardzo zróżnicowane. Cenne nasiona guarany wpływają na zwiększenie poziomu energii i wydajności organizmu, a także wpływają na redukcję wagi poprzez przyspieszenie metabolizmu. Poprawia mikrokrążenie skóry, wpływając tym samym na jej jędrność i zmniejszenie obrzęków. Wspiera ochronę UV. Metyloksantyny odpowiadają za stymulację ośrodkowego układu nerwowego oraz zwiększają ilość wydalanego moczu. Flawonoidy wpływają nie tylko na usunięcie szkodliwych wolnych rodników ale korzystanie wpływają na pracę serca, stawy i układ krążenia. Guarana znana jest ponadto z właściwości regulujących pracę układu trawiennego oraz ograniczenia objawów zaparć. Udowodniono również jej pozytywny wpływ na obniżenie poziomu złego cholesterolu LDL.

Na co pomaga guarana – dowiedz się podstaw

Guarana przede wszystkim stosowana jest w postaci suplement diety, wpływających na obniżenie odczucia zmęczenia i znużenia. Zawierająca dużo kofeiny guarana mielona może być stosowana samodzielnie lub w duecie z substancjami, wpływającymi na jeszcze lepszą efektywność zastosowania. Guarana doskonale pomaga na zmęczenie, działając zdecydowanie lepiej niż kawa i herbata. Wysoka zawartość kofeiny doskonale wpływa na zwiększenie koncentracji, poziomu energii oraz redukcję zmęczenia. Poprawa tempa metabolizmu reguluje prace układu trawiennego, dlatego polecana jest osobom, zmagającym się z zaparciami oraz stosującym dietę odchudzającą. Guarana pomaga na pracę serca oraz układ krążenia. Walcząc z wolnymi rodnikami wpływa na poprawę wyglądu skóry, zwiększenie je elastyczności oraz spowolnienie procesów starzeniowych. Jej zadaniem jest ponadto ochrona UV.

Kiedy należy unikać przyswajania guarany?

Guarana ze względu na wysoką zawartość kofeiny powinna być spożywana w niewielkich, dopuszczalnych w systemie dobowym ilościach. Nie można przyjmować jej stale, gdyż łatwo uzależnia właśnie ze względu na zawartość kofeiny. Ta substancja jest niewskazana w przypadku kobiet ciężarnych oraz matek, karmiących piersią. Guarana może być stosowana w ciągu dnia, gdyż podobnie jak kawa wieczorem mogłaby niekorzystnie wpływać na tryb zasypiania. Jej silnie pobudzające działanie może wywołać efekt drżenia rąk, bólu głowy, nieregularnego bicia serca, niepokoju, problemy trawienne, mdłości oraz zaburzenia senności. Niekorzystne efekty mają najczęściej związek ze zbyt dużym spożyciem guarany w cyklu dobowym, a także ze stosowaniem jej przewlekle. Używana w bezpiecznych, niewielkich ilościach, również na skórę w postaci kosmetyków jest uznawana za produkt leczniczy i bezpieczny. Wysokiej jakości, sprawdzone ziarna guarany zaliczane są do superfood i cenione ze względu na swoje prozdrowotne właściwości.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email
Print
natec camel lite 02
Góry, miasto i delegacja - czy plecak Camel Lite sprosta każdej podróży?
Czy istnieje plecak, który jest jednocześnie lekki, pakowny, odporny na trudy podróży i na tyle uniwersalny,...
sometimes-your-hair-needs-a-little-pick-me-up-2024-07-12-02-24-33-utc
Olejek roucou - sekret pięknej skóry i włosów z Ameryki Południowej
Czy wiesz, co to jest olejek roucou i skąd pochodzi? A może słyszałeś o jego kosmetycznych właściwościach...
1668636454_wp676a5e52176400
Jak wybrać idealną kartkę świąteczna? Inspiracje
Wysyłanie kartek świątecznych to zwyczaj znany od lat, który jednak coraz częściej odchodzi w zapomnienie....
917120900_wp67653f2c80e729
Dlaczego warto dodać kwas hialuronowy do codziennej rutyny?
O kwasie hialuronowym słyszał chyba każdy. Substancja najpierw stała się popularna dzięki swojemu zastosowaniu...
classic-balcony-with-flowers-and-green-plants-2023-11-27-05-35-44-utc
Najlepsze sposoby na dekorację balkonu: od aranżacji po wybór odpowiednich dekoracji
Chcesz stworzyć przytulny i funkcjonalny balkon? Poznaj najlepsze sposoby na dekorację balkonu, które...
floral-leaves-romance-decoration-freshness-lush-2023-11-27-05-19-55-utc
Najlepsze sposoby na dekorację okien: Praktyczne porady i inspiracje
Wybór odpowiednich dekoracji okiennych może być kluczowy dla estetyki i funkcjonalności wnętrza. W tym...