Melisa w ciąży

Melisa w ciąży to wciąż kontrowersyjny temat. Czy można bezpiecznie pić to zioło podczas oczekiwania na dziecko?

Jeżeli interesuje Cię temat zdrowia, przeczytaj też te artykuły: nasz blog oferuje cały dział poświęcony tej tematyce. A czego dowiesz się z poniższego tekstu?

  • Jak działa herbata z melisy;
  • czy istnieją przeciwwskazania do picia melisy w ciąży;
  • jakie właściwości ma melisa;
  • o jakiej porze najlepiej pić melisę;
  • jakie inne zioła są dozwolone, a jakie zabronione w ciąży.

Melisa w herbacie – jak działa?

Melisa ma działanie prozdrowotne. Na czym ono dokładnie polega? Mówi się o różnorodnych właściwościach farmakologicznych wpływających na dobre samopoczucie. Herbata z melisy to doskonały napój, który wykazuje właściwości antyoksydacyjne, wpływa korzystnie na cholesterol i neurotransmitery. Dlaczego warto włączyć picie melisy do swojej codziennej diety?

  • regularne picie naparu z melisy może wspomóc zwalczanie wolnych rodników, które występują w organizmie;
  • przeprowadzone badania wskazują, że melisa może mieć właściwości ochronne dla materiału genetycznego;
  • melisa może być stosowana jako środek wspomagający leczenie hipertriglicerydemii i hipercholesterolemii;
  • olejki z melisy – podobnie jak inne zdrowe oleje – wpływają korzystnie na poziom glukozy we krwi – jest to zioło, które może być stosowane przez osoby zmagające się z cukrzycą;
  • melisa może wywierać korzystny wpływ na receptory GABA-A i blokowanie enzymu MAO-A (zwiększa to ilość m.in serotoniny i dopaminy). Z tego względu, włączenie melisy do diety może być korzystne dla niektórych osób, które leczą się na depresję lub zespół lęku uogólnionego;

Melisa ma właściwości korzystne dla zdrowia – jednak tylko w przypadku jej regularnego stosowania. Jest przedmiotem wielu badań naukowych i spora część z nich potwierdza hipotezy mówiące o przydatności melisy w ziołolecznictwie.

Picie melisy w ciąży – czy są po temu przeciwwskazania?

Czy można pić melisę w ciąży? Zgodnie z amerykańską klasyfikacją leków FDA, a także australijską ADEC, melisa należy do leków kategorii A. Co to oznacza? Przeprowadzono szereg badań, w których wzięły udział kobiety w ciąży oraz kobiety w wieku rozrodczym. Wyniki wskazywały na brak wystąpienia wad czy innych działań szkodliwych dla płodu. Wiele pań decyduje się na picie melisy już w pierwszym trymestrze ze względu na to, że efektywnie zmniejsza uczucie nudności.

Istnieją teorie dotyczące olejków lotnych zawartych w liściu melisy. Niektórzy specjaliści twierdzą, że ich regularne stosowanie może pobudzać macicę, a nawet działać na nią w drażniący sposób. Biorąc pod uwagę ten pogląd, przed rozpoczęciem spożywania warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym i zasugerować się jego opinią. Nie istnieją jednak jednoznaczne przeciwskazania dotyczące picia melisy.

Melisa w ciąży – właściwości tego zioła

Picie melisy w ciąży nie jest odradzane, a wręcz może przynosić wiele korzyści i poprawiać samopoczucie przyszłej mamy. Wybór środków farmakologicznych jest w tym stanie mocno ograniczony, a zioła często mogą okazać się zbawienne w przypadku zmagań z różnego rodzaju dolegliwościami. Melisa wykazuje właściwości poprawiające samopoczucie. Kiedy warto ją zastosować?

  • Układ pokarmowy – już na samym początku ciąży, w pierwszym trymestrze, warto włączyć do swojej codziennej rutyny picie naparu z melisy.
  • Sen – melisa w ciąży może okazać się rozwiązaniem na problemy z bezsennością. W tym okresie bowiem odradzane jest stosowanie silnych leków nasennych.
  • Ból głowy – zalecane ilości mogą pomóc w pojawiających się bólach głowy czy migrenach.
  • Nastrój – picie melisy w ciąży wpływa korzystnie na samopoczucie i poprawia nastrój. Warto jednak pamiętać, że w przypadku długotrwałego i intensywnego obniżenia nastroju zioła nie wystarczą. Należy skonsultować się z terapeutą lub psychiatrą.
  • Źródło witamin – melisa zawiera stosunkowo duże ilości witaminy C. Wraz z innymi domowymi sposobami na przeziębienie, może okazać się zbawienna podczas choroby.
  • Pielęgnacja – okłady z melisy przynoszą ulgę podczas problemów skórnych, mogą też przyspieszyć proces regeneracji różnego rodzaju skaleczeń.
  • Możliwość łączenia z innymi ziołami.

Melisa to substancja przynosząca wiele korzyści dla zdrowia – jednak nie jest to jej jedyne zastosowanie. Co ciekawe – z melisy można zrobić wino. Doskonale sprawdzi się także do udekorowania tortu na przyjęcie – chociażby baby shower.

Kiedy pić melisę – rano czy wieczorem?

Melisa w herbacie może przynieść wiele pozytywnych skutków dla zdrowia. Warto jednak wiedzieć ile melisy można pić dziennie w ciąży i jakie pory dnia będą najlepsze na spożycie tego naparu. Ilość melisy jaką można zastosować, w dużej mierze zależy od tego czy równocześnie stosowane są inne środki farmakologiczne. Niektóre leki mogą bowiem wchodzić w interakcje z ziołami. W przypadku niestosowania żadnych innych substancji, melisę można pić praktycznie w nieograniczonych ilościach. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości – warto po prostu skorzystać z porady lekarskiej i poprosić o opinię.

Pora dnia zależy w tym wypadku od celu i oczekiwanego działania. Jeśli ma być to remedium na lekkie zaburzenia nastroju czy snu – najlepsze skutki można osiągnąć spożywając herbatę z melisy rano i wieczorem. Nie ma znaczenia czy będzie to przed, czy po posiłku. Nieco inaczej sytuacja ma się w stosunku do potrzeby zniwelowania dolegliwości bólowych. W tym przypadku pora dnia nie ma praktycznie żadnego znaczenia. Warto sięgnąć po melisę w momencie gdy rozpoczyna się odczuwanie bólu.

Zioła w ciąży – mięta, melisa a może rumianek?

Zioła w ciąży, które są bezpieczne do stosowania to nie tylko melisa. Często wybierana jest też mięta, rumianek, imbir, a nawet liście malin. Kobiety ciężarne najczęściej sięgają po tego rodzaju substancje ze względu na nudności, problemy z nastrojem i snem, infekcje, zaparcia, a także migreny czy przeziębienia. Jakie popularne zioła można bezpiecznie stosować zgodnie z klasyfikacją ESCOP i jak wpływają one na samopoczucie?

A – zioła dozwolone do stosowania w ciąży B – zioła dozwolone po konsultacji lekarskiej C – informacje są ograniczone i stosowanie dozwolone jest jedynie pod kontrolą lekarza D – stosowanie w ciąży jest zabronione
rumianek – przeciwzapalny, przeciwbakteryjny dziurawiec – działa przeciwskurczowo, moczopędnie nasienie kasztanowca – zmniejszają ból, hamują stany zapalne szałwia – działa przeciwzapalnie i dezynfekująco
len – osłania przewód pokarmowy porost islandzki – nawilża, osłania, działa przeciwzapalnie kora cynamonowca – poprawia proces trawienia, wpływa korzystnie na pracę nerek owoc jałowca – antyseptyczny, bakteriobójczy, poprawia krążenie krwi
babka płesznik – środek na zaparcia i biegunki pokrzywa – pobudza przemianę materii, jest źródłem witaminy C ziele i korzeń jeżówki – działanie przeciwgrzybicze, rozkurczowe, przyspiesza przemianę materii kłącze lukrecji – zapobiega wzdęciom
owoc anyżu – wykorzystywany przy chorobach żołądka imbir – pomocny w przypadku schorzeń układu pokarmowego ziele piołunu – wpływa na obronę organizmu przed pasożytami i działa przeciwzapalnie
korzeń żeń-szenia – poprawia zdolność koncentracji (działa na ośrodkowy układ nerwowy miłorząb – zwalcza wolne rodniki

Najczęściej zadawane pytania:

Czy można pić w ciąży herbatę z melisy?

Nie istnieją żadne przeciwwskazania mówiące o tym, że melisa w ciąży może przynieść szkodliwe skutki dla rozwoju płodu. W przypadku wątpliwości warto jednak skonsultować tę kwestię z lekarzem prowadzącym.

Jakie inne zioła można stosować w ciąży?

W ciąży można stosować rumianek, len, babkę płesznik i owoc anyżu. Nie istnieją również wyraźne przeciwwskazania dotyczące korzenia żeń-szenia, imbiru, pokrzywy, porostu islandzkiego i dziurawca.

Czy melisa skutecznie działa na obniżony nastrój i problemy z bezsennością?

Melisa może okazać się skuteczna w zmaganiach z lekkimi zaburzeniami nastroju i problemami ze snem. Należy jednak pamiętać, że zioła nie są rozwiązaniem w przypadku poważnych zaburzeń. Zmagając się z długotrwałym obniżeniem nastroju, należy skorzystać z profesjonalnej pomocy.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email
Print

Zostaw komentarz

Ból bioder podczas leżenia na boku w ciąży - objaw poważnej dolegliwości
Ból bioder podczas leżenia na boku w ciąży - objaw poważnej dolegliwości?
Bóle biodra w ciąży stanowią jeden z często występujących objawów, negatywnie wpływając na komfort codziennego...
chiński kalendarz płci
Chiński kalendarz płci - czy płeć dziecka da się zaplanować?
Chiński kalendarz płci to starożytna metoda, która ma pomóc w zaplanowaniu lub przewidywaniu płci dziecka....
picie-octu-jablkowego-korzysci-i-skutki-uboczne
Picie octu jabłkowego - korzyści i skutki uboczne
Picie octu jabłkowego ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Warto więc włączyć go do...
sok-z-marchwi-zastosowanie-oraz-wlasciwosci-lecznicze
Sok z marchwi - zastosowanie oraz właściwości lecznicze
Sok z marchwi to smaczny, stosunkowo słodki napój, który można przyrządzać przez cały rok. W artykule...
najlepszy-krem-na-rozstepy-po-ciazy-1
Najlepszy krem na rozstępy po ciąży
Rozstępy to bardzo powszechna przypadłość, która spotyka młode mamy. Dlatego podpowiadamy, jaki krem...
Fundacja Gajusz
Hospicjum perinatalne - miejsce wzruszających powitań i trudnych pożegnań
Poruszającą historię małego Mieszka poznałam kilka miesięcy temu. Były to dwa, pełne miłości listy napisane...