Plecak dla dziecka – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Planujesz rodzinną wycieczkę w góry, a może kompletujesz szkolną wyprawkę? Dowiedz się, jak wybrać idealny plecak dla dziecka! 

Kupując plecak dla swojej pociechy, trzeba zwrócić uwagę na coś więcej niż tylko atrakcyjny design. Choć maluchowi pewnie wystarczy, że plecak będzie ładny i kolorowy, rolą rodziców jest zadbanie o zdrowie i komfort dziecka. Kształtujący się młody kręgosłup potrzebuje odpowiedniego podparcia. Jak zatem znaleźć solidny i pojemny plecak? Z tego artykułu dowiesz się:

 • jakie elementy decydują o jakości plecaka dziecięcego,
 • jak dopasować plecak do wzrostu dziecka,
 • jaka pojemność plecaka sprawdzi się w różnych sytuacjach,
 • czym charakteryzuje się dobry plecak do szkoły,
 • jaką wagę powinien mieć.

Dzięki poniższym wskazówkom łatwiej będzie ci wybrać idealny plecak dla dziecka. Idealny, czyli jaki? Przede wszystkim zdrowy, funkcjonalny i odpowiadający gustowi malucha! Zobacz także artykuł: Walizka dla dziecka – czyli przyjaciel na podróże małe i duże.

Plecak dla dziecka – na jakie elementy należy zwrócić szczególną uwagę? 

Plecaki dziecięce dostępne w sklepach kuszą żywą kolorystyką i motywami z ulubionych bajek. To ważne, by wygląd plecaka podobał się dziecku, bo w przeciwnym razie raczej niechętnie będzie z niego korzystać. Jeszcze większe znaczenie ma jednak ergonomiczny kształt i względy praktyczne. Warto pamiętać, że źle dobrany plecak może sprzyjać wadom postawy – zwłaszcza, jeśli maluch używa go często, na przykład w szkole. Natomiast zdrowy plecak dla dziecka będzie równomiernie rozkładał ciężar na całych plecach, umożliwiając prawidłowy rozwój kręgosłupa. Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu, sprawdź, czy posiada następujące elementy:

 • usztywniane plecy i dno,
 • wyprofilowany tył,
 • nieprzemakalny i łatwy w czyszczeniu materiał wykonania,
 • części odblaskowe,
 • wygodne szelki z opcją regulacji,
 • odpowiednia liczba kieszeni i przegródek.

Oczywiście wybór plecaka dziecięcego jest uzależniony od jego przeznaczenia. Tornister szkolny powinien mieć dobrze zorganizowane wnętrze i być wygodny w codziennym użytkowaniu. Plecak turystyczny musi posiadać odpowiednią pojemność i odznaczać się wytrzymałością. Natomiast plecak na basen czy jednodniowe wycieczki z maluchem może mieć niewielkie rozmiary, być lekki i atrakcyjny wizualnie.

Jak dobrać plecak do wzrostu dziecka? 

Jedną z kluczowych kwestii podczas wyboru plecaka dziecięcego jest wzrost jego przyszłego właściciela. Najlepiej, jeśli przed zakupem dziecko przymierzy kilka modeli, by sprawdzić, który leży najlepiej. Jak zatem dobrać plecak do wzrostu dziecka? Najogólniej mówiąc, im niższe jest dziecko, tym krótszy powinien być system nośny plecaka. Dolna krawędź plecaka musi sięgać nieco nad kość miedniczą malucha. Wybrany model nie może być też zbyt szeroki. To oznacza, że plecak nie powinien wykraczać poza obszar barków. Jego górna część nie może także wystawać ponad ramiona i szyję. W przeciwnym wypadku poruszanie się z plecakiem będzie dla malucha niekomfortowe. Staranne dopasowanie plecaka jest niezbędne, jeśli chcesz, by twoje dziecko uniknęło bólu pleców i przeciążenia kręgosłupa. Z pomocą przychodzą regulowane szelki, które należy dostosować do postury dziecka. Po założeniu plecaka paski naramienne należy ściągnąć lub poluzować w taki sposób, by jego tył przystawał do pleców dziecka. Szelki nie mogą wpijać się w ramiona, powinny jednak gładko przylegać do ich konturu.

Pojemność plecaka, a jego przeznaczenie 

Kolejny czynnik, który decyduje o funkcjonalności plecaka dziecięcego, to jego pojemność. Parametr ten najczęściej jest wyrażany w litrach. Podczas krótkich wycieczek, spacerów czy zabawy na świeżym powietrzu zazwyczaj wystarczy worko-plecak dla dziecka, w którym pomieści niezbędne drobiazgi, przekąski czy napój. Nieco większy model przyda się na zajęciach sportowych. Plecak na basen dla dziecka może mieć pojemność 5-7 litrów. Taka wielkość wystarczy, by umieścić w nim strój na zmianę, portfel i klucze. Trochę trudniej jest dobrać plecak turystyczny dla dziecka oraz model do szkoły. Pomocna może okazać się poniższa tabelka.

Przeznaczenie Pojemność
plecak dla przedszkolaka 5 litrów
plecak dla ucznia klas 1-3 do 10 litrów
plecak dla ucznia klas 4-8 do 20 litrów
plecak dla ucznia szkoły średniej do 30 litrów
plecak na jednodniową wycieczkę 7-15 litrów
plecak na kilkudniową wycieczkę 35-50 litrów

Czym powinien się charakteryzować idealny plecak szkolny? 

Rozpoczęcie nauki w szkole jest ważnym etapem w rozwoju dziecka i wyjątkowym wydarzeniem dla rodziców. Wielu z nich rozpoczyna kompletowanie wyprawki szkolnej już wiele tygodni wcześniej. Jednym z niezbędnych elementów wyposażenia jest oczywiście pojemny plecak dla dziecka. Czym powinien się charakteryzować? Jak już wspomniano, plecak szkolny musi posiadać sztywny system nośny wzmocniony gąbką lub pianką. Dobrze, gdy tylna część plecaka jest wyprofilowana i wyposażona w otwory wentylacyjne. Niezbędne są także regulowane szelki, które pozwolą dopasować plecak do wzrostu dziecka. Regulacja powinna być na tyle prosta, by maluch potrafił dostosować szelki samodzielnie bez zdejmowania plecaka. Niektóre modele posiadają dodatkowy pas piersiowy i biodrowy, co przydaje się w sytuacji, gdy trzeba zapakować więcej książek i zeszytów. Plecak do szkoły musi być na tyle duży, aby pomieścić format A4. Wewnątrz powinny znajdować się co najmniej dwie przegrody. Mile widziane są także dodatkowe kieszenie na małe przedmioty, kanapki, chusteczki czy bidon. Usztywniane dno lub plastikowe nóżki zapobiegną przewracaniu się plecaka na boki. Dziecko będzie mogło położyć go na podłodze bez obawy, że zawartość wypadnie. Najlepsze plecaki szkolne są wykonane z trwałych, odpornych na uszkodzenia materiałów, które można łatwo wyczyścić bez użycia pralki. Warto by materiał był także nieprzemakalny, co uchroni książki i zeszyty przed zalaniem.

Jaka jest maksymalna waga plecaka dla dziecka? 

Ostatnią sprawą, którą trzeba wziąć pod uwagę, kupując plecak dziecięcy, jest jego waga. Okazuje się, że niektóre modele są naprawdę ciężkie. Tymczasem tornister szkolny czy plecak na wycieczkę dla dziecka musi być lekki, aby nie przeciążyć drobnego ciała. Jak podaje Główny Inspektor Sanitarny, ciężar plecaka do szkoły nie powinien przekraczać 10-15% wagi dziecka. Podobną zasadę można przyjąć, wybierając plecak turystyczny dla dziecka. Jeśli więc twój brzdąc waży 30 kilogramów, waga plecaka wraz z zawartością nie może być większa niż 3-4,5 kilograma. Lepiej wybrać lekki, ale pakowny model. Podczas wyjazdów w góry dobrym rozwiązaniem może okazać się plecak ze stelażem, który pozwala na prawidłowe rozłożenie ciężaru i jest odporny na odkształcenia. Należy jednak pamiętać, że obecność stelaża wiąże się z większą wagą plecaka. Modele ze stelażem nie są odpowiednie dla dzieci poniżej 7. roku życia. Podczas krótkich wycieczek wystarczy plecak bez stelaża.

Najczęściej zadawane pytania:

Na jakie elementy należy zwrócić uwagę, kupując plecak dla dziecka?

Plecak dziecięcy powinien być funkcjonalny i ergonomiczny. Podczas zakupu zwróć szczególną uwagę na budowę systemu nośnego. Ważnym kryterium jest także pojemność plecaka, jego waga i liczba kieszeni.

Jak dobrać plecak do wzrostu dziecka?

Plecak nie powinien być szerszy niż barki dziecka. Górna część nie może wystawać ponad ramiona i szyję, a dolna powinna kończyć się nad kością miedniczą.

Jaka pojemność plecaka dziecięcego jest odpowiednia?

Pojemność plecaka dla dziecka należy dobrać do jego indywidualnych potrzeb. Plecak pierwszoklasisty nie powinien przekraczać pojemności 10 litrów. Podczas krótkich wycieczek czy spacerów dobrze sprawdzi się natomiast mały plecak mieszczący 5-7 litrów.

Jakie cechy powinien mieć idealny plecak do szkoły?

Najważniejszym elementem szkolnego plecaka jest usztywniana i wyprofilowana część tylna. Plecak powinien mieć także regulowane szelki i wzmocniony spód. Dla ucznia wybierz model, który posiada co najmniej dwie przegrody wewnątrz oraz praktyczne kieszenie.

Ile powinien ważyć plecak dla dziecka?

Plecak dziecięcy powinien być lekki. Podczas wyboru konkretnego modelu należy kierować się zasadą, według której dziecko nie może nosić na plecach ciężaru większego niż 10-15% jego wagi.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email
Print
jakie kocyki wybrać dla niemowlaka
Bawełniane czy bambusowe - jakie kocyki wybrać dla niemowlaka?
Który kocyk dla dziecka jest lepszy – bambusowy czy bawełniany? Oba typy okrycia dla niemowląt...
Sukienki dziewczęce
Sukienki dziewczęce – na święta i na co dzień
Dziewczynki kochają sukienki, podobnie jak dorosłe już kobiety. Miłość ta nie mija z wiekiem. Wśród sukienek...
Jak dobrać krzesła do stołu w jadalni?
Jak dobrać krzesła do stołu w jadalni?
Zakup nowych krzeseł do stołu w jadalni to ważna decyzja, która może wpłynąć na funkcjonalność i wygląd...
Stół Family marki Lissy
Stół Family marki Lissy - wyjątkowa elegancja i funkcjonalność w Twoim Domu
W poszukiwaniu idealnych mebli do Twojego domu, warto wybierać te, które łączą w sobie nie tylko estetykę,...
otulacz niemowlęcy
Otulacz do spania - bezpieczeństwo podczas snu
Świat, który witamy przy narodzinach, jest pełen nowych bodźców, dźwięków i doznań. Opieka nad noworodkiem...
Butelki do karmienia
Butelki do karmienia i ich rodzaje
Wybór odpowiedniej butelki do karmienia stanowi jedno z ważniejszych zadań, przed którym stają rodzice....