Kurzajki czyli popularne brodawki, występujące na ludzkiej skórze pojawiają się najczęściej w wyniku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który rozwija się najczęściej poprzez dotyk zainfekowanych przedmiotów, na basenach, w saunach oraz w środkach komunikacji publicznej, przenoszony bywa drogą płciową. Brodawczaki czyli kurzajki są zmianami skórnymi, które nie wywołują nieprzyjemnych objawów, jednak kurzajki na stopie, zwłaszcza pomiędzy palcami mogą powodować ból. Można pozbyć się ich, stosując leki na kurzajki, dostępne w aptece bez recepty oraz domowymi sposobami, które wymagają odrobinę dłuższej terapii oraz regularności.
Kurzajki – jak wyglądają i jakie są ich rodzaje
Wśród wielu zmian skórnych kurzajki nie są bolesne i stosunkowo łatwo ich się pozbyć. Kluczem do skuteczności terapii jest wyeliminowanie jej przyczyny, czyli w większości przypadków wirusa HPV. Kurzajki zwykłe są wywoływane przez wyżej wspomniany wirus, mają średnicę od 5 do 10 mm i posiadają różowatą lub brązowawą barwę. Są najczęściej występującymi brodawczakami. Kurzajki płaskie występują przeważnie u dzieci i młodzieży. Kurzajki u dzieci osiągają do kilku milimetrów średnicy. Oprócz nich wyróżnia się kurzajki stóp oraz kurzajki narządów płciowych. Leczenie kurzajek jest procesem długotrwałym, wymagającym regularnego stosowania preparatów, eliminujących wirus HPV.
Czym można usunąć kurzajki na skórze?
Najczęściej stosowane są plastry na kurzajki, a także preparaty, dostępne w aptekach bez recepty. Poza nimi często używa się produktów, dostępnych w każdym domu. Leki na kurzajki zawierają głównie kwas mlekowy i kwas salicylowy i powinny być stosowane miejscowo na zmianę skórną. W zależności od rodzaju kurzajki (płaska, wypukła, o kalafiorowatej strukturze) może nastąpić zróżnicowany czas leczenia. Najczęściej terapia ukazuje rezultaty po około 6-8 tygodniach stosowania preparatu. Alternatywnie dla preparatów aptecznych na kurzajki stosowane są domowe sposoby. Przekonaj się, które produkty, dostępne w domu lub na okolicznych łąkach mogą przydać się w walce z kurzajkami.
Domowe sposoby na usuwanie kurzajek
Wśród najczęściej stosowanych, skutecznych sposobów na kurzajki możemy wyróżnić kurację z użyciem okolicznie występujących roślin. Glistnik (jaskółcze ziele) oraz mniszek lekarski, rosnące w okolicy wystarczy zerwać i złamać ich łodygę. Dzięki sokowi, wypływającemu z wnętrza łodygi możesz skutecznie pozbyć się kurzajek. Stosuj ten sposób kilka razy w ciągu dnia, a rezultaty pojawią się już po kilku dniach stosowania. Całkowicie pozbędziesz się kurzajek po kilku tygodniach stosowania tych sposobów. Warto zastosować również czosnek na kurzajki. Wystarczy go rozgnieść i przyłożyć papkę czosnkową na kurzajkę. Dzięki regularnemu stosowaniu zaobserwujesz wyjątkowe efekty. Podobnie zadziała kąpiel w roztworze soli. 6-7 łyżeczek soli wystarczy rozpuścić w litrze wody. Możesz stosować tę kąpiel regularnie jako jeden z elementów kuracji na kurzajki. Warto również zastosować olejek z drzewa herbacianego, który po zaaplikowaniu na kurzajkę powoduje jej stopniowe obumieranie. Zastanawiasz się, ile czasu jest potrzebne i kiedy kurzajka umiera, leczona domowymi sposobami? Potrzebne będzie Ci kilka tygodni terapii.
Czy domowe sposoby są skuteczne, by pozbyć się kurzajki?
Pozbycie się kurzajek domowymi sposobami jest możliwe, jeżeli potrafisz skupić się na regularnej, stałej terapii za pomocą naturalnych substancji. Działające antyseptycznie i przeciwwirusowo produkty, dostępne w domach, dzięki aplikacji bezpośrednio na kurzajkę pozwalają pozbyć się zmiany skórnej oraz przyczyny jej powstania. Wirus HPV jest jedną z najczęściej występujących przypadłości i szacuje się, że dotyka aż 10% populacji. Warto wiec próbować naturalnych metod walki z jego skutkami. Efektywny sposób na kurzajki nie musi oznaczać stosowania preparatów na receptę. Jeżeli jednak domowe sposoby oraz preparaty apteczne nie działają konieczna jest wizyta u lekarza i zastosowanie preparatów na receptę.