Okulary przeciwsłoneczne dla dziecka – czym warto się kierować przy ich wyborze

Okulary przeciwsłoneczne dla dziecka pomogą ochronić jego oczy przed niebezpiecznym promieniowaniem UV. Jakie  szkła wybrać i na co zwrócić uwagę?

 

Z poniższego artykułu dowiesz się:

  • W jakim wieku dziecko może nosić okulary przeciwsłoneczne.
  • Kiedy pierwsze okulary przeciwsłoneczne dla dziecka?
  • Na co zwrócić uwagę podczas zakupu okularów przeciwsłonecznych dla dziecka?
  • Jakie firmy produkujące okulary przeciwsłoneczne są najlepsze?

 

Okulary przeciwsłoneczne dla dziecka wydają się bardzo racjonalnym rozwiązaniem. To właśnie one chronią oczy najmłodszych przed promieniowaniem UV. Należy dodać, że ich źrenica jest dużo większa niż u dorosłych, a soczewka oka — bardziej przezroczysta. Jakie więc wybrać okulary przeciwsłoneczne dla dzieci?

Jeśli opiekujesz się dzieckiem i chcesz poznać więcej zagadnień związanych z dbaniem o najmłodszych, koniecznie zajrzyj na stronę:  Wychowanie i rozwój dzieci.

Od jakiego wieku dzieci mogą nosić okulary przeciwsłoneczne?

Od kiedy okulary przeciwsłoneczne dla dziecka? To pytanie zadaje sobie wiele rodziców. Na rynku możemy spotkać okulary, które są przeznaczone już dla 6-miesięcznych dzieci. Musisz wiedzieć, że Twoja pociecha narażona na działanie szkodliwych promieni UV, nawet gdy leży w wózku. Warto dodać, że narząd wzroku kształtuje się do wieku 12-15 lat. Ciągłemu rozwojowi podlega, chociażby soczewka oka. Niektórzy okuliści polecają noszenie okularów przeciwsłonecznych dopiero od 4 roku życia, inni z kolei uważają, że mogą je zakładać już ponad 6-miesięczne dzieci. Pierwsi z nich swoje stanowisko argumentują ograniczeniem pola widzenia oraz zaburzeniem naturalnej ciekawości poznawania świata. Zamiast okularów rekomendują zakładanie dzieciom czapek z daszkiem. Może ona ochronić nawet przed 80% wpadającego promieniowania słonecznego. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc udanie się do okulisty dziecięcego, który doradzi, od jakiego wieku Twoja pociecha może nosić okulary przeciwsłoneczne.

Kiedy kupić pierwsze okulary przeciwsłoneczne dziecku?

Na samym początku należy zaznaczyć, że dzieci, które mają mniej niż 1 rok, nie powinny być w ogóle poddawane ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Wychodząc na spacer ze swoją pociechą, wybieraj godziny o mniejszym nasłonecznieniu. W upały nie spaceruj ze swoim dzieckiem między godziną 12:00 a 16:00. Oprócz kremów z filtrem UV, Twoja pociecha potrzebuje również ochrony oczu przed promieniowaniem UV. Jak pisaliśmy wcześniej — niektórzy okuliści polecają okulary przeciwsłoneczne dla małego dziecka powyżej 6 miesięcy, a jeszcze inni — powyżej 4 lat. Co ciekawe — kilkunastomiesięczne dzieci czasami nie chcą nosić okularów przeciwsłonecznych i je zrzucają.

Czym kierować się przy wyborze okularów przeciwsłonecznych dla dziecka?

Wybierając okulary przeciwsłoneczne dla swojego dziecka, powinieneś wziąć pod uwagę kilka czynników. Okulary, które wybierzesz, muszą posiadać stosowane certyfikaty, kategorię, która określa stopień zaciemnienia soczewki (od 0 do 4), a także oznaczenia pokazujące rodzaj zastosowanej ochronny, np. UV400, lub CE100%UV. Kategorią szkieł polecaną dla dzieci jest 3. To właśnie ona odpowiada za redukowanie ilości światła, które pada na soczewkę. Kategoria 3 redukuje go o nawet 82-92%. W tym miejscu warto dodać, że najlepszym rozwiązaniem będą okulary, które blokują od 99 do 100 % promieni krótkich (UVB) oraz długich (UVA).

Poniższa tabela obrazuje ilość przepuszczanego światła w zależności od posiadanej kategorii szkieł.

numer kategorii ilość przepuszczanego światła
0 od 80 do 100 %
1 od 43 do 80 %
2 18 do 43 %
3 od 8 do 18 %
4 od 3 do 8 %

 

 

Kupując okulary przeciwsłoneczne, zwróć uwagę na rodzaj oprawy oraz jej dopasowanie. Dla dzieci najlepszym wyborem będą oprawki wykonane z plastiku. Takie okulary nie powinny mieć metalowych elementów. Musisz również wiedzieć, że ochrona oczu oraz skóry wokół nich, wzrasta wraz ze wzrostem wielkości tarczy oprawy. Wybierając się do salonu optycznego po okulary przeciwsłoneczne dla swojego dziecka, zabierz je ze sobą. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której dziecko nie będzie chciało chodzić w okularach, ponieważ mu się nie podobają.

W poprzednim akapicie wspomnieliśmy o zakupie w salonie optycznym. Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ właśnie tam specjaliści pomogą dobrać odpowiednie okulary przeciwsłoneczne. Niektóre z okularów dostępnych w sklepach nie mają odpowiednich powłok ochronnych (nawet gdy są przyciemniane), przez co mogą szkodzić oczom. Pamiętaj, że stosowanie słabo jakościowych soczewek jest dużo gorsze niż ich brak. Nieodpowiednie okulary przeciwsłoneczne mogą powodować bóle oczu i głowy, prowadzić do zaburzonego widzenia i szczypania oczu.

Niektóre okulary przeciwsłoneczne mają także powłoki antyrefleksyjne oraz filtr niebieski. To właśnie one odpowiadają za wyższy komfort użytkowania okularów. Filtr ochroni oczy dziecka przed niebieskim światłem. Razem z powłoką antyrefleksyjną zagwarantują lepszą widoczność obrazu oraz percepcję kolorów. Redukują również odblaski, które pojawiają się zwłaszcza podczas korzystania przez dzieci z urządzeń, których wyświetlacze emitują sztuczne światło. Warto dodać, że powłoka antyrefleksyjna ochroni szkła przed zarysowaniami.

Sprawdź również, czy okulary przeciwsłoneczne mają polaryzację. Jest to bardzo ważny czynnik zwłaszcza przy wyjazdach plenerowych. Okulary przeciwsłoneczne, które mają polaryzację, chronią oczy dzieci przed promieniami słonecznymi, które odbijają się od tafli wody, czy śniegu. Warto również dodać, że polaryzacja poprawia widzenie kolorów oraz polepsza kontrast widzenia.

Dobre okulary przeciwsłoneczne dla dzieci powinny mieć:

  • odpowiednie certyfikaty i atesty,
  • kategorię szkieł przynajmniej 3,
  • oprawki wykonane z plastiku,
  • powłoki antyrefleksyjne oraz filtr niebieski,
  • ewentualnie — polaryzację.

Które firmy okularów przeciwsłonecznych dla dzieci są najlepsze?

Jedną z firm produkujących okulary przeciwsłoneczne dla najmłodszych jest Babiators. To amerykańska marka, która oferuje nie tylko modne, ale i wytrzymałe okulary na dzieci w wieku 0-3, 3-7 i 7-14 lat. Okulary firmy Babiators dają najmłodszym 100% ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV: UVA, UVB i UVC. Są odporne na uderzenia, rozbicia, a także nie zniekształcają obrazu. Co więcej — spełniają rygorystyczne wymogi UE — PN EN 71 oraz PN EN 1836:2005+A1:2007 (E). Okulary nie zawierają BPA, czyli bis fenolu A i są wyprodukowane z elastycznej gumy. W przypadku odgięcia lub wykręcenia oprawek wracają na swoje miejsce.

Real Kids Shadeds to kolejna amerykańska firma zajmująca się produkcją okularów przeciwsłonecznych dla dzieci. Okulary są produkowane z bezpiecznych materiałów, a także posiadają szkła z filtrem UV 400. Okulary Real Kids Shadeds nie zawierają substancji chemicznych, do których należą m.in. bis fenol A – BPA, czy rtęć. Mają odpowiednie atesty oraz certyfikaty. Pochłaniają 100% promieniowania UVA, UVB oraz UVC. Nie zniekształcają obrazu, ponieważ posiadają szkła o klasie optycznej 1. Z kolei kategoria 3 zapewnia optymalne przyciemnienie. Oprawki większości modelów są wykonane z TPEE, czyli nietoksycznego materiału. Jest to mieszanka plastiku oraz kauczuku, która zapewnia wysoką odporność oprawek na uderzenia. Warto dodać, że obie firmy produkują okulary przeciwsłoneczne dla rocznego dziecka.

Okulary przeciwsłoneczne dla dziecka ochronią go przed szkodliwym promieniowaniem UV. Jeśli zdecydujesz się na ich zakup, warto najpierw poradzić się okulisty, który doradzi, jakie soczewki będą najlepsze dla wieku Twojej pociechy. Pamiętaj, aby kupować okulary przeciwsłoneczne, które mają odpowiednie certyfikaty i atesty oraz są przystosowane do wieku Twojego dziecka.

 

 

FAQ

Od jakiego wieku pierwsze okulary przeciwsłoneczne dla dzieci?

Niektórzy okuliści uważają, że dzieci mogą nosić okulary przeciwsłoneczne od 6 miesiąca życia. Inni natomiast, że od 4 roku życia. W celu uzyskania odpowiedzi na to pytanie, warto poradzić się zaufanego okulisty dziecięcego.

 

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu okularów przeciwsłonecznych dla dzieci?

Sprawdź, czy posiadają odpowiednie certyfikaty. Kategoria szkieł powinna wynieść przynajmniej 3. Dobrze, aby oprawki były wykonane z plastiku i miały filtr niebieski oraz powłoki antyrefleksyjne.

 

Jakie są najlepsze firmy, które produkują okulary przeciwsłoneczne dla dzieci?

Są to Babiators oraz Real Kids Shadeds. Oba amerykańskie przedsiębiorstwa produkują wysokojakościowe okulary przeciwsłoneczne dla dzieci. Mają stosowane certyfikaty oraz pochłaniają 100% promieni UV.

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email
Print

Zostaw komentarz

Klapki i sandały dla dzieci na lato
Klapki i sandały dla dzieci na lato - 5 najlepszych modeli
Sandały i klapki stanowią podstawę wyposażenia każdej wakacyjnej garderoby. Odpowiednio dopasowane obuwie...
Jak wybrać pierwszy rower dla dziecka
Jak wybrać pierwszy rower dla dziecka?
Jazda na rowerze jest jedną z ulubionych aktywności każdego dziecka. Dostarcza zdrowej dawki ruchu, pozytywnie...
jakie kocyki wybrać dla niemowlaka
Bawełniane czy bambusowe - jakie kocyki wybrać dla niemowlaka?
Który kocyk dla dziecka jest lepszy – bambusowy czy bawełniany? Oba typy okrycia dla niemowląt...
Sukienki dziewczęce
Sukienki dziewczęce – na święta i na co dzień
Dziewczynki kochają sukienki, podobnie jak dorosłe już kobiety. Miłość ta nie mija z wiekiem. Wśród sukienek...
Jak dobrać krzesła do stołu w jadalni?
Jak dobrać krzesła do stołu w jadalni?
Zakup nowych krzeseł do stołu w jadalni to ważna decyzja, która może wpłynąć na funkcjonalność i wygląd...
Stół Family marki Lissy
Stół Family marki Lissy - wyjątkowa elegancja i funkcjonalność w Twoim Domu
W poszukiwaniu idealnych mebli do Twojego domu, warto wybierać te, które łączą w sobie nie tylko estetykę,...