Baby blues – jak sobie z tym poradzić?

Macierzyństwo to piękny dar. Aby się nim jednak w pełni nacieszyć, czasami trzeba pokonać Baby Blues.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Czym jest Baby Blues?
  2. Czym różni się Baby Blues od depresji poporodowej?
  3. Jakie są objawy Baby Blues?
  4. Kiedy po porodzie warto się wybrać się do specjalisty ds. zdrowia psychicznego?
  5. Jak się leczy Baby Blues?

Koniecznie zobacz także artykuł: Cholestaza ciążowa – teoria i osobiste doświadczenia i dowiedz się, czym jest cholesteza ciążowa!

Co to jest Baby Blues?

Zastanawiasz się nad tym, co to jest Baby Blues? Syndrom ten dotyka nawet do 85% kobiet po porodzie i pojawia się on od 2 do 5 dni po narodzinach dziecka, choć nie zawsze jest to regułą. Równie dobrze Baby Blues może się ujawnić kilka tygodni później. Co więcej, syndrom ten traktowany jest jako stan chorobowy. Prowadzi on bowiem do znacznego obniżenia samopoczucia, smutku, a nawet depresji. Dlatego też pod żadnym względem nie należy go lekceważyć.

Co powoduje Baby Blues?

Ciąża i macierzyństwo bez wątpienia są pięknym darem, niestety nie zawsze bywa lekko. Zwłaszcza w obliczu natłoku uczuć, którym musi stawić czoła świeżo upieczona mama. W końcu zostanie matką to ogromna zmiana – nie tylko w dla całej rodziny, ale i w życiu głównej zainteresowanej, które właśnie przewraca się do góry nogami. W połączeniu ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w trakcie porodu (zwłaszcza CRH), nastrój matki drastycznie się obniża. Kiedy jednak jego poziom wraca do normy – mija Baby Blues.

Poziom kortykoliberyny w:  
 8–10. tygodniu ciąży zaczyna powoli wzrastać
Po 35. tygodniu ciąży zaczyna drastycznie wzrastać, aż jest nawet o 1000 razy większy niż przed ciążą, a punktem kulminacyjnym jest poród
Po 2 tygodniach od porodu powraca do normy sprzed ciąży

To jednak jeszcze nie wszystko. Przyczynami występowania Baby Blues mogą być także przykre doświadczenia związane z porodem, np. poronienie (i tzw. tęczowe rodzicielstwo) lub trudny poród. Ryzyko jego występowania wzrasta również u matek bardzo młodych oraz tych w bardzo dojrzałym wieku. Stan ten pogłębia się także w obliczu problemów zdrowotnych, jakie może mieć po porodzie matka lub dziecko. Do tego dochodzą także:

  • Brak snu;
  • Problemy z laktacją;
  • Przemęczenie;
  • Dolegliwości związane z połogiem;
  • Przytłoczenie nową rolą;
  • Uczucie braku wsparcia ze strony bliskich;
  • Presja społeczna związana z rolą matki.

Jak więc widać, przyczyn Baby Blues może być wiele. Co więcej, wiele z nich może spowodować również depresję porodową. Czym zatem różni się depresja poporodowa a Baby Blues?

Baby Blues a depresja poporodowa – różnice

Podstawowa różnica miedzy Baby Blues a depresją poporodową jest taka, że pierwsze z nich ustępuje samoczynnie – podczas gdy depresja poporodowa może utrzymywać się nawet przez kilka miesięcy. Biorąc pod uwagę, że Baby Blues dotyka nawet 85% młodych matek, można również stwierdzić, że jest on naturalnym efektem kumulacji różnych emocji kobiety, jakie towarzyszyły jej w ciągu ostatnich tygodni przed porodem. Mowa tu nie tylko o stresie, ale i strachem przed wejściem w nową rolę. Czasem zdarza się jednak, że pomimo upływu czasu Baby Blues nie zanika, a jego objawy zaczynają się nasilać. Wskutek złego nastroju, jaki utrzymuje się przez dłuższy czas, może dojść do depresji poporodowej, której objawami są m.in.: bezsenność, brak apetytu, ciągłe zamartwianie się, a nawet i obwinianie się bądź poczucie braku więzi z dzieckiem. W najbardziej skrajnych przypadkach depresja może doprowadzić nawet do myśli samobójczych.

Objawy Baby Blues

Zmiany hormonalne, jakie odczuwane są po 2-3. tygodniu od porodu, mogą być naprawdę przykre w skutkach. W dodatku  u różnych kobiet mogą się one nasilać w zupełnie innym tempie.

Baby Blues – objawy

Najczęściej spotykanym objawem Baby Blues jest obniżenie nastroju, które może mieć różne nasilenie. Ponadto kobiecie może doskwierać:

  • Rozdrażnienie;
  • Zmęczenie;
  • Płaczliwość;
  • Ciągły smutek;
  • Lękliwość,
  • Problemy z koncentracją;
  • Bezsenność;
  • Niepokój;
  • Frustracja;
  • Wahania nastroju.

W efekcie więc, zamiast tryskać radością i w pełni cieszyć się obecności maleństwa, świeżo upieczona mama jest przytłoczona i przygnębiona.

Kiedy warto się wybrać się do specjalisty?

Mimo iż Baby Blues zwykle mija samoczynnie, pod żadnym pozorem nie należy lekceważyć tej choroby. Stan ten może bowiem doprowadzić do powstania depresji poporodowej, która będzie wymagać leczenia. Dlatego też, jeżeli objawy Baby Blues nie znikają, a wręcz zaczynają się one nasilać – warto poszukać wsparcia nie tylko w najbliższych, ale i udać się po uzyskanie profesjonalnej pomocy. Tą z kolei można znaleźć m.in. w:

  • Poradni Zdrowia Psychicznego – i to w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia;
  • Ośrodku Interwencji Kryzysowej.

Ponadto warto również udać się po pomoc do szkoły rodzenia, która może polecić dobrego specjalistę. Wizytę tą warto zaplanować w momencie, gdy objawy Baby Blues zaczynają utrudniać  codzienne funkcjonowanie oraz gdy wpływają one negatywnie na relacje matki z dzieckiem. Po specjalistyczną pomoc należy sięgnąć również w momencie, gdy pojawiają się negatywne myśli, a nawet myśli samobójcze. Może bowiem okazać się, że kobieta cierpi na depresję poporodową, która wymaga leczenia farmakologicznego i psychologicznego.

Jak się leczy Baby Blues?

Z reguły Baby Blues nie wymaga leczenia farmakologicznego, czy psychiatrycznego. Dolegliwość ta ustępuje po upływie ok. 2-3 tygodni, kiedy w ciele młodej mamy dojdzie do ustabilizowania się gospodarki hormonalnej. Istnieje również wiele sposobów na to, by pomóc kobiecie się z tym uporać. Przede wszystkim należy jej m.in. nie denerwować. Dlatego też warto przeczytać artykuł „Jak zdenerwować młodą mamę – poznaj niezawodne sposoby” i dowiedzieć się, czego nie mówić młodej mamie, aby jej niepotrzebnie nie wyprowadzić z równowagi.

Baby Blues – jak sobie radzić?

Najlepszym lekiem na Baby Blues jest wsparcie najbliższych. Młoda mama potrzebuje towarzystwa rodziny, rozmów i odwiedzin, które sprawią, że poczuje się zauważona. Niezmiernie ważne jest także to, by miała ona kogoś, kto może ją odciążyć i pomóc przy dziecku, kiedy czuje się zmęczona. Kobieta musi poczuć się dowartościowana, w czym pomagają np. kwiaty, czy drobny prezent.

Młoda mama powinna być także wyrozumiała względem samej siebie oraz dużo odpoczywać razem z dzieckiem. Pomóc mogą także relaks przed telewizorem, ulubiona książka, wizyta u kosmetyczki, czy masaż. Niezmiernie ważnym elementem jest także kontakt z innymi matkami, które zrozumieją, przez co ona przechodzi.

Ile trwa leczenie Baby Blues?

Zastanawiasz się nad tym, ile trwa Baby Blues? Na szczęście z reguły ustępuje on samoczynnie po 2-3 tygodniach, kiedy wszystkie hormony powrócą do normy. W tym okresie warto więc zadbać o jej dobre samopoczucie oraz o to, by kobiecie niczego nie zabrakło. Oczywiście poza stresem, którego świeżo upieczona mama powinna unikać. Czasem jednak zdarza się, że jego objawy utrzymują się znacznie dłużej, a nawet i się zaostrzają. Wtedy należy udać się po pomoc do specjalisty. Zdarza się to bardzo rzadko, aczkolwiek należy mieć świadomość, że zignorowanie objawów Baby Blues może prowadzić do depresji poporodowej. Ta z kolei może zaważyć na przyszłych relacjach matki z dzieckiem.

 

FAQ

Co powoduje Baby Blues?

Baby Blues jest spowodowany głównie zmianami hormonalnymi, które zachodzą w  ciele matki. Mowa tu m.in. o CRH, którego obniżenie wpływa na nagłe pogorszenie się nastroju matki. Do pozostałych przyczyn zalicza się: przykre doświadczenia związane z porodem, problemy zdrowotne, brak snu, problemy z laktacją, zmęczenie oraz przytłoczenie nową rolą.

Ile trwa Baby Blues?

Baby Blues zwykle rozpoczyna się na 2-5 dni po narodzinach dziecka (choć nie jest to regułą) i samoczynnie ustępuje po ok. 2-3 tygodniach.

Czy Baby Blues wymaga pomocy psychologa?

Z reguły nie, ponieważ stan ten przemija samoczynnie. Jeżeli jednak po kilku tygodniach objawy Baby Blues nie znikają, a wręcz się nasilają – wtedy należy udać się po pomoc do specjalisty.?

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email
Print

Zostaw komentarz

nowy wideorejestrator kupujesz Ty
Raz, dwa, trzy – nowy wideorejestrator kupujesz Ty!
Wideorejestratory w zależności od modelu mogą być wyposażone w jedną, dwie lub nawet trzy kamery, co...
Jak-przygotowac-dziecko-na-pojawienie-sie-rodzenstwa.jpg
Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa?
Przygotowanie dziecka na przyjście nowego członka rodziny to proces pełen wyzwań, ale jednocześnie szansa...
natec camel lite 02
Góry, miasto i delegacja - czy plecak Camel Lite sprosta każdej podróży?
Czy istnieje plecak, który jest jednocześnie lekki, pakowny, odporny na trudy podróży i na tyle uniwersalny,...
sometimes-your-hair-needs-a-little-pick-me-up-2024-07-12-02-24-33-utc
Olejek roucou - sekret pięknej skóry i włosów z Ameryki Południowej
Czy wiesz, co to jest olejek roucou i skąd pochodzi? A może słyszałeś o jego kosmetycznych właściwościach...
1668636454_wp676a5e52176400
Jak wybrać idealną kartkę świąteczna? Inspiracje
Wysyłanie kartek świątecznych to zwyczaj znany od lat, który jednak coraz częściej odchodzi w zapomnienie....
917120900_wp67653f2c80e729
Dlaczego warto dodać kwas hialuronowy do codziennej rutyny?
O kwasie hialuronowym słyszał chyba każdy. Substancja najpierw stała się popularna dzięki swojemu zastosowaniu...