Pies dla dzieci – dobry czy zły pomysł?

Czy pies dla dzieci to dobry pomysł? Zobacz, jakie zalety czekają Cię po przyjęciu nowego domownika!

Z artykułu dowiesz się między innymi:

  • czy warto kupić psa dziecku,
  • czy pies pomaga dzieciom ze spektrum autyzmu,
  • jakie są wady i zalety posiadania psa,
  • jakie rasy najszybciej zaprzyjaźniają się z dziećmi.

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka, w tej kwestii nie ma wątpliwości. Ten towarzysz potrafi być najwierniejszym przyjacielem i motywatorem do działania. Czy psy tak samo wpływają na dzieci? Jakie korzyści płyną z posiadania psa? Zapraszamy do lektury!

Sprawdź również, czy warto pozwolić dziecku się nudzić, czytając artykuł: Nuda u dzieci bywa twórcza i ma potencjał rozwojowy.

Czy pies dla dziecka to dobry pomysł?

Pies i człowiek koegzystują ze sobą od około 30 tys. lat. To zwierzę przez lata nie tylko było wykorzystywane do rozmaitych prac, ale również pełniło rolę przyjaciela i opiekuna domu. Współcześnie niewiele w tej kwestii się zmieniło. Specyficzna więź pomiędzy psem a człowiekiem pozwala na zaspokojenie głodu emocjonalnego obu stron. Pies jest członkiem wielu rodzin i zwykle traktowany jest, jak jej integralna część. Czy istnieją jednak realne przesłanki skłaniające do zakupu psa dla dzieci? Oczywiście, że tak!

Rozpocznijmy od wpływu psa na zdrowie. Badanie przeprowadzone przez Allena i jego współpracowników1 pokazują, że kontakt z psem znacząco wpływa na obniżenie ciśnienia, tętna oraz poziomu cholesterolu. W eksperymencie badanym podano leki na obniżenie ciśnienia. Jedna z grup miała kontakt z psem, a druga nie. Uczestnicy mogący wejść w interakcje ze zwierzęciem mieli znacznie niższe ciśnienie, nawet w sytuacji powodującej napięcie. Obcowanie z psem obniżyło również poziom stresu. Badacze zauważyli, że efekty te są wynikiem emocjonalnej więzi, ale również aktywności wynikającej z codziennych spacerów.

Kolejną zaletą posiadania psa przez dzieci jest mniejsza podatność na alergie. Badania są w tym temacie dość jednoznaczne. Dzieci, które mają kontakt z psami od najmłodszych lat, rzadziej zapadają na astmę, alergie oraz egzemę. Jak pokazały badania Miho2 pies wpływa również na zwiększenie poziomu oksytocyny, która wpływa na tworzenie się więzi i pomaga tworzyć relacje. To powoduje, że dzieci łatwiej odnajdują się w grupie i zawierają więcej trwałych przyjaźni. Nietrudno sobie wyobrazić, że dzięki temu dziecko jest szczęśliwsze, a tym samym łatwiej im wkroczyć w dorosłość.

Niewątpliwym plusem zakupu psa jest również możliwość uczenia odpowiedzialności. Konieczność dbania o potrzeby zwierzaka pozwala dziecku na opracowanie schematów postępowania i uczy przyczynowości. Odpowiednio przygotowane na psa dziecko wypracowuje strategie i nawyki, które w znacznym stopniu przyczyniają się do ułatwienia opanowania obowiązków szkolnych i domowych. Codzienne spacery to również okazja do codziennej aktywności. Dzięki temu od najmłodszych lat dziecko jest mniej narażone na otyłość, a także ma wiele okazji do nawiązywania nowych kontaktów społecznych.

Czy pies dla dziecka z autyzmem to dobry pomysł?

Dogoterapia staje się coraz popularniejsza, a jej efekty są naprawdę zdumiewające. Ten rodzaj wspomagania leczenia stosuje się w przypadku chorób związanych z funkcjami poznawczymi i problemów neurologicznych. Doskonałe efekty osiąga się również stosując go u dzieci ze spektrum autyzmu. Badania pokazują, że dodatkowa terapia z udziałem specjalnie przeszkolonego psa, powoduje poprawę zdolności społecznychwyciszenie emocjonalne oraz zwiększenie możliwości ruchowych. Już 45-minutowa terapia powoduje, że w organizmie dziecka obniża się poziom kortyzolu (hormon stresu) i zwiększa poziom endorfin (hormon szczęścia). Pies jest również motywatorem do zabawy i pracy z terapeutą. To oczywiście tylko wierzchołek góry zalet płynącej z dogoterapii, a wyczerpujący artykuł na ten temat zająłby wiele stron.

Czy jednak takich samych efektów można spodziewać się, kupując psa dla dzieci do domu? Odpowiedź na to pytanie nie jest (i nie może być) jednoznaczna. Każde dziecko jest inne i ma nieco inne potrzeby. Przed zdecydowaniem się na przyjęcie nowego członka rodziny warto więc skontaktować się z terapeutą i rozważyć wszelkie opcje. Na początek zdecydowanie lepiej jest zdecydować się na pracę ze specjalnie wyszkolonym psem. Dzięki temu w łatwy sposób można sprawdzić, jak dziecko reaguje i czy taka forma kontaktów jest dla niego odpowiednia.

Wady i zalety kupna psa dla dziecka

Jakie są główne zalety kupna psa dla dzieci? Poniżej lista wad i zalet posiadania w domu pupila.

Największe zalety posiadania psa w domu:

  • obniżenie ciśnienia, tętna oraz poziomu cholesterolu,
  • zwiększenie poziomu oksytocyny odpowiadającej za budowanie więzi,
  • mniejsza podatność na alergie, jeżeli kontakt z psem jest realizowany od najmłodszych lat,
  • codzienna aktywność fizyczna podczas spacerów i możliwość zawierania nowych znajomości,
  • uczenie się odpowiedzialności i systematyczności,
  • szybszy rozwój funkcji ruchowych i społecznych,
  • zwiększenie koncentracji i poprawa pamięci,
  • regulacja emocji i zmniejszenie stresu.

Wady posiadania psa w domu:

  • konieczność codziennych spacerów,
  • konieczność kupowania karmy i akcesoriów,
  • możliwość zniszczenia mebli przez psa,
  • sierść w domu,
  • konieczność systematycznych wizyt u weterynarza.

Która rasa psa jest najlepsza dla dziecka?

Po podjęciu decyzji o posiadaniu pupila pojawia się pytanie, jaki pies dla dzieci jest odpowiedni. Obawy o wybór właściwej rasy rodzą się w głowach rodziców, a w szczególności zatroskanych mam. To zagadnienie jest niezwykle ważne, a wybór adekwatnej rasy psa dla dzieci będzie miał kluczowy wpływ na czerpanie korzyści z jego obecności. Większość specjalistów jest w tej kwestii zgodnych. Pies dla dzieci powinien być przyjaznyopiekuńczy i wykazywać niewielki poziom agresji. Jakie rasy wykazują się tymi cechami?

Rodzaj psa Zalety Wady
Cocker spaniel Łatwo się adaptują, są ruchliwe i wesołe. Wymagają dużo zabiegów pielęgnacyjnych, w szczególności czyszczenia uszu.
Owczarek szkocki Mocno się przywiązują, są skore do zabawy, nie są agresywne. Pozostawione na długo w samotności mogą się nudzić i niszczyć sprzęty domowe.
Siberian husky Przyjacielskie usposobienie, łagodność, wytrzymałość. Upodobanie rasy do kopania dołków i ucieczek.
Labrador retriever Szybko uczy się zasad, łagodny, przyjacielski. Konieczność bycia konsekwentnym podczas układania.
Golden retriever Szybko uczy się zasad, łagodny, przyjacielski, potrzebuje dużo ruchu. Nie można zostawiać go na długo samego. Potrzebuje ciągłego kontaktu z człowiekiem.
West highland white terrier Towarzyski, łagodny, skory do zabawy, szybko się uczy zasad domowych, mały pies dla dzieci. Wymagają częstych kąpieli i potrafią głośno szczekać.
Samojed Niezwykle cierpliwy, przyjazny. Posiada długą sierść, która osiada na meblach.

Obronne psy dla dzieci

Pies w wielu domach pełni również funkcję obronną. Czy da się ją jednak pogodzić z obecnością dzieci? Oczywiście, że tak! Istnieją duże psy dla dzieci, które doskonale sprawdzą się w roli obronnej oraz opiekuńczej. Idealnym przykładem jest owczarek podhalański. Ta rasa doskonale pilnuje domu i wykazuje się nieustraszonym charakterem. Mimo tego wśród znanych osób jest łagodna i opiekuńcza. Wykazuje się również dużą cierpliwością w stosunku do dzieci.

Inne rasy obronnych psów dla dzieci to na przykład owczarek niemiecki, mastiff oraz airedale terrier. Wszystkie te rasy wykazują się dużym przywiązaniem do właściciela oraz cierpliwością. Należy jednak pamiętać, że ostateczne zachowanie psa w dużej mierze zależy od jego wychowania. Dobrze ułożony pies z pewnością nie będzie stanowić zagrożenia dla dzieci. Warto więc przed zakupem upewnić się, że posiada się podstawową wiedzę o metodach tresury.

  1. Allen K., Blascovich J., Mendes W.: Cardiovascular reactivity and the presence of pets, friends, and spouses: The truth about cats and dogs. Psychosom. Med., 2002, 64, 727-739
  2. Miho N., Kikusui T., Onaka T. et al.: Dog`s gaze at its owner increases owner`s urinary oxytocin social interaction. Horm. Behav., 2009, 55, 434-444.
  3. Kubryn, T. WPŁYW DOGOTERAPII NA ROZWÓJ DZIECKA Z AUTYZMEM–AKTUALNY STAN WIEDZY. Interdyscyplinarne rozumienie problemów związanych z diagnostyką i terapią dziecka, 94.

 

 

FAQ

Jakie są największe zalety zakupu psa dla dziecka?

Nie sposób wymienić wszystkich zalet kontaktu dziecka z psem. Główne to redukcja stresu, zwiększenie poziomu hormonów szczęścia, poprawa koordynacji ruchowej, funkcji społecznych, pamięci oraz koncentracji.

Jakie rasy są przyjazne dzieciom? 

Dla dzieci poleca się rasy łagodne takie jak: samojed, west highland white terrier, labrador retriever, czy cocker spaniel.

Czy pies pomaga dzieciom z autyzmem? 

Pies w zdecydowanej większości przypadków pomaga w terapii dzieci z autyzmem. Dogoterapia rozwija empatię, uczy zachowań społecznych i redukuje niedostatki emocjonalne.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email
Print

Zostaw komentarz

little-girl-putting-piece-of-stacking-game-while-p-2024-04-30-16-00-05-utc
Jak urządzić przytulny pokój dziecięcy?
Tworzenie przytulnego pokoju dziecięcego może być wyzwaniem, ale dzięki naszemu kompleksowemu przewodnikowi,...
Dziecko
Najlepsze atrakcje dla dzieci w Katowicach: przewodnik dla rodziców
Planując wizytę w Katowicach z dziećmi, warto poznać najciekawsze atrakcje dla dzieci Katowice mają do...
Dziecko
Uczulenie na pampersy: przyczyny, objawy i metody leczenia
Uczulenie na pampersy to problem, z którym borykają się niektóre dzieci i ich rodzice. W niniejszym artykule...
Klapki i sandały dla dzieci na lato
Klapki i sandały dla dzieci na lato - 5 najlepszych modeli
Sandały i klapki stanowią podstawę wyposażenia każdej wakacyjnej garderoby. Odpowiednio dopasowane obuwie...
Jak wybrać pierwszy rower dla dziecka
Jak wybrać pierwszy rower dla dziecka?
Jazda na rowerze jest jedną z ulubionych aktywności każdego dziecka. Dostarcza zdrowej dawki ruchu, pozytywnie...
jakie kocyki wybrać dla niemowlaka
Bawełniane czy bambusowe - jakie kocyki wybrać dla niemowlaka?
Który kocyk dla dziecka jest lepszy – bambusowy czy bawełniany? Oba typy okrycia dla niemowląt...