Mały Basen – nauka pływania od małego

Basenik dla dzieci to gwarancja wspaniałej zabawy na świeżym powietrzu. Na wakacje w basenie ogrodowym może kąpać się cała rodzina.

Z artykułu dowiemy się:

 • W jakim wieku dziecko może zacząć kąpać się basenie ogrodowym.
 • Jaka powinna być temperatura wody w baseniku dla dziecka.
 • W jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo dziecka podczas kąpieli w basenie.
 • Jakie zabawki sprawdzą się w basenie.

Młodych rodziców zapraszamy do artykułu: Jak być skutecznym rodzicem.

Czy mały basenik dla dziecka to dobry pomysł?

Młode mamy mogą mieć pewne obawy, w jakim wieku można zacząć kąpać dziecko w baseniku. Niemowlęta wydają się takie delikatne i kruche. Tymczasem kąpiel oraz zabawa w baseniku ogrodowym wspiera zdrowie dziecka. Pozwalając maleństwu na zabawę w wodzie na świeżym powietrzu hartujemy jego odporność. Ponadto przebywanie w baseniku ogrodowym to nowe doświadczenie, które pozytywnie wpływa na rozwój malucha. To świetna zabawa dla 1,5 rocznego dziecka oraz dla starszych dzieci.

W jakim wieku możemy kąpać dziecko w ogrodowym basenie? Tak naprawdę możemy zacząć już w wieku 4-6 miesięcy – gdy dziecko sztywno trzyma główkę lub gdy samodzielnie siedzi. Oczywiście przy tak malutkich dzieciach konieczna jest stała obecność rodziców. Dziecko nie będzie jeszcze samodzielnie pływało i się bawiło, jednak oswoi się z wodą. Możemy je polewać delikatnym strumieniem wody, głaskać zwilżonymi dłońmi oraz próbować zainteresować niewielkimi zabawkami, które używamy podczas zwykłej kąpieli w wannie.

Jaki basen dla rocznego dziecka? Dla małego szkraba w wieku sześciu miesięcy lub roku sprawdzi się niewielki basen w formie brodzika o średnicy 1,5 metra. Pozwoli to dziecku na zabawę w wodzie na świeżym powietrzu. Taka wielkość basenu umożliwia mamie wejście do basenu. Dla małego dziecka będzie to bardzo komfortowa sytuacja. Obecność mamy w basenie pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo kilku- lub kilkunastomiesięcznego dziecka.

W tabelce poniżej znajdziemy najważniejsze informacje na temat basenów dla dzieci. Pamiętajmy, że należy zadbać odpowiednio o podłoże, na którym ułożymy basen. Nie bez znaczenia jest temperatura oraz czystość wody. Na rynku mamy dostępne różne baseny ogrodowe wyposażone w ciekawe dodatki. Aby zainteresować dziecko kąpielą na świeżym powietrzu i zapewnić mu dodatkowe atrakcje wspierające rozwój malucha możemy dokupić dodatkowe zabawki.

Pytania Odpowiedzi
Jaki basen dla dziecka wybrać Basenik dla dzieci powinien być dostosowany do wieku oraz umiejętności dziecka.

1.        W przypadku niemowląt powinniśmy sięgnąć po niewielki brodzik.

2.        Starsze dzieci mogą pływać w głębszym basenie (zawsze pod nadzorem rodziców).

Jaka temperatura wody w basenie dla dziecka 1.       Woda w basenie dla niemowlaka powinna być nieco niższa od temperatury ciała. Zalecana jest woda w temperaturze 30-34°C. Taka temperatura sprawi, że dziecko będzie czuło się komfortowo.

2.        W przypadku starszych dzieci woda w basenie może być znacznie chłodniejsza – w granicach 20-22°C. Zbyt zimna woda może prowadzić do szoku termicznego!

Jak utrzymać czystą wodę w małym basenie Aby utrzymać czysta wodę w basenie, należy:

1.       Zakrywać basen na noc lub podczas złej pogody – w ten sposób zapobiegniemy dostawaniu się do niego liści, kurzu, owadów oraz innych zanieczyszczeń przyniesionych przez wiatr.

2.       Przed wejściem do basenu możemy ułożyć ręcznik, w które dziecko może wytrzeć stopy z trawy, piasku czy też z ziemi. Świetnie sprawdza się także niewielki pojemnik z wodą.

3.       Zakładanie dziecku specjalnej pieluszki do kąpania.

4.       Chemia basenowa tj. chlor czy tabletki z aktywnym tlenem.

5.       W dużych basenach ogrodowych zaleca się stosowanie pompy basenowej z filtrem.

6.       Używanie podwodnego odkurzacza.

Jakie zabawki sprawdzą się w basenie dla dziecka Basenik dla dzieci możemy wypełnić następującymi zabawkami:

·         dmuchane zabawki w kształcie zwierząt oraz ryb

·         kubeczki, wiadereczka oraz inne pojemnik do przelewania wody

·         zabawki do kąpieli tj. kaczuszki, rybki, okręty

·         zjeżdżalnie

·         dmuchany plac zabaw np. w kształcie zamku lub statku pirackiego

·         dmuchane piłki różnej wielkości

·         kosze na piłeczki, do których dzieci mogą trafiać

 

Basen – urozmaicenie dnia dla dziecka

Maluchy mogą kąpać się w basenie, ale nie tylko. Za pomocą basenów ogrodowych z placem zabaw, zjeżdżalnią, koszami na piłki możemy zapewnić im wspaniałą zabawę. Warto zakupić dodatkowe zabawki. Im więcej atrakcji zapewnimy naszej latorośli, tym większy rozwój dziecka będziemy mogli zaobserwować. To doskonała alternatywa dla telewizji oraz gier komputerowych, które w nadmiarze mogą mieć negatywne skutkiZabawy dla dziecka z autyzmem zorganizowane w basenie ogrodowym działają relaksująco. Świeże powietrze, ciepłe promienie słoneczne oraz plusk wody wpływają pozytywnie na samopoczucie chorego chłopca lub dziewczynki.

Dobra zabawa w upalne dni

Basenik dziecięcy to doskonałe wyposażenie ogrodu na okres wakacji. Dzieci mają wówczas mnóstwo czasu. Czasami brakuje im pomysłów, jak wykorzystać wolny czas. Kąpiel w basenie zachęci maluchy do zabawy na świeżym powietrzu. W upalne dni, kiedy temperatura powietrza wynosi ponad 30°C, powinniśmy zwracać uwagę na to, aby dzieci nie przebywały w ogrodzie w południe. W największe upały powinniśmy zorganizować zabawy dla dziecka w domu. Ponadto nie powinniśmy zapominać o ochronie skóry dziecka przed słońcem. Przydatne będą kremy z filtrem dla dzieci oraz osłona głowy np. kapelusz lub czapeczka.

Za rozłożeniem basenu dla dzieci przemawia wiele faktów. Zalety basenu dla dzieci:

 • prosty do rozłożenia oraz złożenia;
 • łatwy do przechowywania;
 • świetna rozrywka w ogrodzie lub na działce w upalne dni;
 • dodatki tj. zjeżdżalnia do basenu, fontanna, dmuchane zabawki, urozmaicają dziecku czas spędzony w basenie oraz wspierają rozwój malucha;
 • dodatkowy daszek może chronić dziecko przed słońcem, co jest szczególnie ważne w przypadku małych dzieci;
 • basenik dla dziecka to tania zabawka do ogrodu, z której może korzystać więcej dzieci;
 • dzieci oswajają się z wodą, co może być pomocne podczas nauki pływania w dużym basenie;
 • maluchy uczą się utrzymać balans na śliskiej powierzchni basenu oraz w wodzie;
 • kąpiel w baseniku działa stymulująco na zdolności poznawcze dziecka;
 • zabawa w basenie w ogrodzie hartuje dziecko;
 • świetny sposób na to, aby dziecko się dotleniło;
 • w przypadku dużych basenów wspólna kąpiel dziecka z rodzeństwem lub rodzicami pogłębia więzy rodzinne.

Niektórzy rodzice mogą mieć pewne wątpliwości, czy basen jest zdrowy dla dziecka. Obawiają się, że dziecko kąpiąc się na świeżym powietrzu może się rozchorować. Jeśli zadbamy o odpowiednią temperaturę wody oraz o to, aby dziecko zaraz po wyjściu z basenu dokładnie się wytarło, nie musimy obawiać się żadnego przeziębienia. W ten sposób hartujemy dziecko i w przyszłości z pewnością będzie ono bardziej odporne, niż gdybyśmy na nie „chuchali i dmuchali” od najmłodszych lat. Aby dziecko się nie rozchorowało, należy także zadbać o czystą wodę w basenie.

Trochę ruchu i wody – wsparcie rozwoju ruchowego i zdrowia dziecka

Ruch oraz kąpiel w basenie wymaga od dzieci nabycia dodatkowych umiejętności tj. utrzymanie równowagi na śliskiej powierzchni, chodzenie w wodzie, która stawia większy opór niż powietrze, utrzymanie się na powierzchni wody. Dzieci nie powinniśmy zostawiać w basenie ogrodowym bez nadzoru. Warto zaopatrzyć basenik dla dziecka w matę antypoślizgową, która pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwa dziecka. W przypadku nieco głębszych basenów powinniśmy zaopatrzyć nasze pociechy w opaski na ręce lub koła ratunkowe, które pozwolą utrzymać im się na powierzchni. Aczkolwiek dziecko już w wieku 6 miesięcy zamyka usta w kontakcie z wodą, lecz przez nieuwagę może się zakrztusić np. podczas intensywnej zabawy z rodzeństwem. Dlatego stała obecność osób starszych jest tak ważna.

Prosty sposób jak przezwyciężyć strach naszej pociechy przed wodą

Niektóre dzieci mogą mieć problem z przezwyciężeniem strachu przed wejściem do basenu dla dzieci. Może to się wiązać z niemiłymi doświadczeniami tj. zachłystnięcie się wodą. Aby dziecko przezwyciężyło strach, możemy zacząć od pustego basenu, do którego będziemy wlewać stopniowo coraz więcej wody. Rodzic może wejść także wspólnie z dzieckiem do baseniku. Ponadto świetną opcją może być dmuchany fotelik, na którym usadzimy dziecko. Siedząc na nim będzie ono czuło się bezpiecznie. Jednocześnie trzymając stopy w wodzie dziecko może poczuć się zachęcone do wejścia do wody. Gdy do tego dojrzeje, w każdej chwili będzie mogło ono wejść do wody. Warto zaopatrzyć malucha w okularki do pływania oraz opaski na ręce. Lęk dziecka przed wodą może także przełamać starsze rodzeństwo, które pokaże młodszemu bratu lub siostrze, że jest to bezpieczna oraz przyjemna zabawa. Zachęcające mogą być także duże dmuchane zabawki, na których dziecko (z naszą pomocą) będzie dryfowało na powierzchni wody.

Co ciekawe, zabawy ruchowe dla dziecka w domu są także możliwe w basenie dla maluchów. Na rynku są bowiem dostępne tzw. suche baseny. Są to baseniki dla dzieci z piłkami. Nasze pociechy mogą się bawić w nich przez cały rok – łącznie z nurkowaniem, które jest znacznie bezpieczniejsze niż nurkowanie w basenie z wodą. Oprócz basenów możemy zakupić inne piękne rzeczy dla dzieci tj. kuchenka dla dziewczynki czy tor wyścigowy dla chłopców.

Faq

Jak zabezpieczyć basenik dla dziecka przed uszkodzeniem od podłoża?

Basen ogrodowy powinien zostać ułożony na równej powierzchni. Przed rozłożeniem basenu, powinniśmy starannie przygotować miejsce usuwając wszelkie nierówności oraz suche gałązki, chwasty czy też ostre kamienie, które mogłyby uszkodzić materiał. Ponadto pod basen możemy rozsypać piasek, rozłożyć maty basenowe czy też kawałek wykładziny.

Czy kąpiel w chlorowanej wodzie jest bezpieczna dla dziecka?

Preparaty do czyszczenia wody w basenie na bazie chloru zasadniczo są bezpieczne. W przypadku niektórych dzieci może jednak pojawić się alergia. Jeśli zauważymy reakcję alergiczną w postaci zaczerwienionej skóry lub wysypki, nie powinniśmy używać chloru do czyszczenia wody. Obecnie na rynku są dostępne również inne środki do utrzymania czystej wody w basenie.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email
Print

Zostaw komentarz

Kolorowanka XXL
Kolorowanka XXL – twórcza zabawa dla całej rodziny
Kolorowanie to nie tylko popularna forma zabawy dla dzieci, ale również kluczowy element wspomagający...
Czarna sypialnia
Czarna sypialnia – jak zaaranżować ją ze smakiem?
Czarny to kolor, który kojarzy się z tajemniczością i klasyczną elegancją. Nie każdy jednak odważy się...
Dlaczego warto liczyć kroki
Dlaczego warto liczyć kroki?
W dzisiejszych czasach dbanie o kondycję fizyczną i pozostanie zmotywowanym jest niezwykle ważne dla...
Wygodne botki damskie
Wygodne botki damskie na sezon 2023/2024 - jaki model wybrać, by komfortowo w nich chodzić?
Sezon 2023/24 przynosi ze sobą nie tylko nowe trendy w modzie, ale także innowacje w zakresie wygody...
Jak pomóc dziecku w nauce
Jak pomóc dziecku w nauce? Metody i techniki efektywnego uczenia się
W obliczu wyzwań, jakie stawia przed młodymi ludźmi dzisiejszy świat, zdolność efektywnej nauki staje...
Jak wybrać zielony kolor ścian do swojego wnętrza
Jak wybrać zielony kolor ścian do swojego wnętrza? Poradnik krok po kroku
Idealny odcień zielonego na ścianie? To możliwe! Poznaj sekret doboru zielonej farby do swojego wnętrza! Wiele...