Jak być skutecznym rodzicem?

Co dziś oznacza bycie skutecznym rodzicem? O odpowiedź na to pytanie, poprosiłam panią Monikę Czajkę, trenera Polskiego Centrum Edukacji Gordona.

Przez wiele pokoleń hierarchia w rodzinie była sztywno ustalona i nienaruszalna. Najważniejszymi osobami byli rodzice, niemal równi bogom decydującym o wszystkim, co działo się w domu. Z tamtych czasów pochodzi znane powiedzenie dzieci i ryby głosu nie mają. Jedynym dziecka zadaniem było nie przeszkadzać dorosłym. Nikt nie liczył się z ich zdaniem, potrzebami wybiegającymi dalej niż biologiczne, co było fatalne w skutkach, ponieważ nieszczęśliwe dzieci wyrastały na zamkniętych w sobie, oschłych, zakompleksionych dorosłych.

Około 100 lat temu sytuacja zaczęła się zmieniać. Coraz większą popularność zyskały tezy głoszone przez J. Korczaka, M. Montessori i innych światłych pedagogów. I tak dziś dziecko, z jego wszystkimi potrzebami, stało się centrum rodziny. Całe życie przestało kręcić się wokół spraw dorosłych, a zaczęło wokół spraw dziecka. Wszystko, co dotyczy dziecka jest teraz na pierwszym planie. W imię szczęścia dziecka dorośli niemal się ich słuchają zapominając lub świadomie rezygnując ze swoich potrzeb. Dzieci stały się bardziej otwarte, odważniejsze, pewniejsze siebie. Rzadko widać wstydliwe, zalęknione, siedzące w kątku. Wydawałoby się, że to słuszny kierunek. Popatrzmy jednak na współczesnych rodziców – coraz częściej są sfrustrowani, bezradni, rozżaleni. Przecież tyle dają swoim dzieciom a one takie niewdzięczne, niczego nie szanują i wciąż tylko żądają. Niestety ponownie znaleźliśmy się w pułapce. Teraz rodzice są nieszczęśliwi, bo niedocenieni i nieszanowani.

Szczęśliwi rodzice

W latach 60-tych zaobserwował początki tego procesu amerykański psycholog Thomas Gordon. W czasie wielu lat swojej praktyki opracował własną metodę budowania relacji między rodzicami a ich dziećmi opartą na konkretnych sposobach komunikowania się. Jest to tzw. Trening Skutecznego Rodzica opisany w książce pt. Wychowanie bez porażek. Stosowanie tej metody zapewnia zaspokojenie potrzeb wszystkich członków rodziny. Nikt nikomu nie jest podporządkowany. Nie ma kompromisów, które przecież polegają na rezygnowaniu z czegoś przez obydwie strony. Dzieci nie manipulują rodzicami płacząc, marudząc, robiąc tzw. sceny, a rodzic nie manipuluje dzieckiem przekupując ulubioną atrakcją. Wszyscy czują się szanowani, ważni i ich potrzeby są zaspakajane. Brzmi pięknie i niewiarygodnie, prawda? A jednak to możliwe.

Jak i gdzie można się tego nauczyć?

W ciągu 24 godzin warsztatów (8 spotkań) uczymy się konkretnych technik komunikacyjnych, rozpoznawania po czyjej stronie leży problem w danej sytuacji. Pozbywamy się starych nawyków. Uczymy się też jak pomóc dzieciom poradzić sobie z ich osobistymi problemami oraz rozwiązywać konflikty między rówieśnikami. Wszystko to prowadzi do sukcesu, jakim jest wzajemne zrozumienie, szacunek i pogłębienie więzi. Zaczynamy lepiej rozumieć uczucia swoje i innych członków rodziny. Aby uchylić rąbka tej cudownej tajemnicy, przytoczę przykładowy dialog:

Rozmowa prowadzona tradycyjnie:
– Marysia: Nie będę jadła kolacji.
– Mama: Jak to nie?
– Marysia: Nie i już. Nie chcę.
– Mama: Będziesz głodna. Rośniesz – musisz jeść!
– Marysia: Daj mi spokój! Wiem co dla mnie dobre!
– Mama: Nie dyskutuj! Siadaj i jedz.
– Marysia: Nie rozkazuj mi!

Rozmowa prowadzona metodą Gordona:
– Marysia: Nie będę jadła kolacji.
– Mama: Wygląda na to, że dziś nie masz ochoty na kolację.
– Marysia: Nie mam. Jestem zbyt zdenerwowana.
– Mama: Wydaje się, że coś bardzo Cię trapi.
– Marysia: Gorzej. Boję się.
– Mama: Czujesz przed czymś lęk.
– Marysia: Dzwonił Janek. Obawiam się, że chce ze mną zerwać.

Któż z nas nie chciałby wychowywać się w takiej atmosferze? Myślę, że warto przełamać stereotypy i zbudować relację nowej jakości ze swoimi dziećmi. Zapraszam do Centrum Terapii Harmonia Zmysłów na Trening Skutecznego Rodzica. Najbliższe warsztaty rozpoczynają się 23 kwietnia br.

Kontakt:
Monika Czajka
Trener Polskiego Centrum Edukacji Gordona
[email protected]
Tel.: 508-754-492, 505-308-155

 

Zdjęcia: Pixabay.com/CC0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email
Print

1 thoughts on “Jak być skutecznym rodzicem?”

  1. Trzeba po prostu znaleźć złoty środek. Wyznaczać dziecku granice i być stanowczym, ale jednocześnie traktować dziecko z ogromną miłością, zrozumieniem, wczuwać się w jego zachowanie. Zazwyczaj za złym zachowaniem dziecka kryje się „drugie dno” Trzeba rozmawiać z dziecmi, tłumaczyć wszystko, wyjaśniać. Panować nad swoimi emocjami. Trudne, ale możliwe!

Zostaw komentarz

Kolorowanka XXL
Kolorowanka XXL – twórcza zabawa dla całej rodziny
Kolorowanie to nie tylko popularna forma zabawy dla dzieci, ale również kluczowy element wspomagający...
telewizor do salonu
Telewizory Hisense – który model wybrać do salonu?
Szukasz dobrego telewizora do salonu? Sprawdź ofertę marki Hisense! Sprzęty zbierają entuzjastyczne recenzje...
Najsłynniejsi ojcowie wśród sportowców
Najsłynniejsi ojcowie wśród sportowców
Czy oglądając mecz piłki nożnej lub tenisa zastanawiałeś się kiedyś, kto z biegających tam zawodników...
marula olejek właściwości kosmetyczne
Odkryj kosmetyczne właściwości olejku marula!
W świecie kosmetyków naturalnych, marula olejek właściwości kosmetyczne zdobywa coraz większą popularność....
henna pudrowa brwi
Henna pudrowa brwi: przewodnik po stylizacji i zabiegach
Henna pudrowa brwi to innowacyjne rozwiązanie w dziedzinie stylizacji brwi, które zdobywa coraz większą...
sposoby na piękny biust
Topowe, sprawdzone sposoby na piękny i jędrny biust
W poszukiwaniu sposobów na piękny biust, warto zwrócić uwagę na różnorodne metody, które pomogą osiągnąć...