Zagadki dla dzieci – jakie niosą ze sobą korzyści? Łamigłówki są sposobem na naukę przez zabawę.
Czego dowiesz się z poniższego artykułu?
- Czy zagadki to faktycznie nauka, a nie tylko zabawa;
- w jaki sposób dobrać poziom trudności łamigłówek do wieku dziecka;
- czy zagadki są dobrym sposobem na spędzanie czasu z dzieckiem;
- czy łamigłówki mogą pomóc pokonać trudności z matematyką;
- poznasz przykłady łatwych zagadek dla dzieci.
Jeśli interesujesz się tematyką rodzicielstwa i rozwoju dziecka, ciekawe artykuły znajdziesz w kategorii wychowanie i rozwój.
Dlaczego dla dzieci zagadki są nauką oprócz dobrej zabawy
Zagadki logiczne dla dzieci to z reguły doskonała zabawa. Zachęcają one do samodzielnego rozwiązywania problemów i porównywania prawdopodobieństw. Dostarczają duże ilości bodźców zachęcających do zaangażowania umysłowego, a dzięki temu zwiększają zdolność koncentracji. Warto jednak pamiętać o tym, że łamigłówki dla dzieci spełniają te funkcje jedynie jeśli są odpowiednio dopasowane do wieku oraz obszaru zainteresowań.
Zagadki logiczne dla dzieci traktowane są jako jeden z rodzajów zabaw dydaktycznych. Osoby zajmujące się badaniem rozwoju dziecka potwierdzają, że rozwiązywanie łamigłówek pobudzają najmłodszych do wzmożonej aktywności poznawczej. Zagadki typu „co to jest” wskazują dzieciom, jak można w wartościowy sposób rozwiązywać problemy. Kształcą umiejętność logicznego myślenia i wyciągania wniosków. Pokazują jak można zauważać zależności, a także są okazją do nauki wykorzystywania istniejących, znanych dziecku reguł.
Jak dobrać zagadkę do wieku dziecka?
Aby krótkie zagadki okazały się skutecznym środkiem do rozwijania kreatywności i zdolności poznawczych, powinny zostać dobrane odpowiednio do wieku dziecka. Ważny jest także sposób przedstawienia łamigłówek – zagadki dla dzieci 6-cio letnich powinny zostać pokazane w innej formie niż dla maluchów w wieku przedszkolnym lub nastolatków. Jakie są wyznaczniki doboru zagadek odpowiednio od wieku dziecka?
Problemy występujące podczas rozwiązywania zagadek | Jak je rozwiązać? |
niezrozumiały tekst zagadki | Formułując łamigłówkę należy stosować jedynie słowa dobrze znane i w pełni zrozumiałe dla dziecka, nawet jeśli mają to być podchwytliwe zagadki. |
zbyt łatwa lub zbyt trudna zagadka | Stopień trudności powinien zachęcać dziecko do poszukiwań – w przypadku zbyt łatwych lub zbyt trudnych łamigłówek, ich rozwiązywanie będzie nudne i zniechęcające. |
zbyt duża ilość przedmiotów | Przedmioty, które dziecko musi odgadnąć w zagadce powinny być nie tylko dobrze znane. Jeśli będzie ich zbyt dużo, pociecha może się pogubić i zniechęcić do rozwiązywania kolejnych problemów. |
nieciekawy tekst | Tekst powinien być interesujący – najlepiej jeśli będzie dotyczył lubianej przez dziecko tematyki. |
krzywdząca reakcja na udzielenie przez dziecko błędnej odpowiedzi | Jeśli dziecko udziela nieprawidłowe odpowiedzi, warto mu podpowiedzieć lub wskazać prawidłowe rozwiązanie wraz z wytłumaczeniem. Ironiczne komentarze za maską pochwały wyrządzą z pewnością więcej szkody niż pożytku. |
brak właściwego zrozumienia odpowiedzi | Warto zachęcać dziecka do podawania uzasadnienia podczas rozwiązywania każdej łamigłówki. |
Zagadki razem z dziećmi – dobry pomysł na spędzenie razem czasu
Podchwytliwe zagadki mogą okazać się doskonałym sposobem na wspólne spędzanie czasu z dziećmi. Prawidłowe rozwiązania w wyraźnym stopniu kształtują pewność siebie, poczucie własnej wartości i są motywacją do podejmowania kolejnych wyzwań. Ciekawym pomysłem może okazać się też zorganizowanie domowych zawodów w rozwiązywaniu łamigłówek. W internecie dostępnych jest wiele pomysłów na zagadki dla całej rodziny. Można też wybrać się do księgarni czy biblioteki, aby znaleźć interesujący zbiór pomysłów. Sposobem na rozwój kreatywności byłoby też z pewnością wymyślanie własnych zagadek. Jakie rodzaje i przykłady zagadek są najpopularniejsze i z powodzeniem można wykorzystać je podczas rodzinnych zabaw?
- zagadki logiczne – szukanie różnic;
- zagadki polegające na zapamiętywaniu – zapamiętywanie informacji z przeczytanego wcześniej tekstu lub oglądane filmu;
- łamigłówki językowe – rozsypanki wyrazowe;
- ćwiczenia wspomagające koncentrację – labirynty, porównania obiektów;
- zagadki polegające na rozwiązywaniu trudności matematycznych.
Zagadki które pomogą maluchowi w matematyce
Wychowanie i rozwój wielu dzieci wiąże się z trudnościami z matematyką. Zagadki matematyczne dla dzieci mogą pomóc w rozwiązaniu problemów z tym przedmiotem szkolnym. Aby skutecznie wybrać odpowiedni zestaw łamigłówek, warto dowiedzieć się najpierw czym jest inteligencja logiczno-matematyczna. Mówi się, że jej podstawą jest myślenie przyczynowo-skutkowe. Regularne rozwiązywanie zagadek matematycznych może przyczynić się do znacznego rozwoju tej inteligencji poprzez ukształtowanie konkretnych kompetencji. Umiejętności, które pomogą dzieciom podczas szkolnych zajęć matematycznych to m.in:
- zauważanie szczegółów;
- ignorowanie informacji, które nie są istotne;
- umiejętność myślenia w sposób abstrakcyjny;
- dostrzeganie elementów powiązanych;
- zaangażowanie podczas przeprowadzania eksperymentów i umiejętność wnioskowania;
- samodzielność i niezależność w rozwiązywaniu problemów.
Częste rozwiązywanie zagadek to możliwość poznawania elementów, które pojawią się w szkole dopiero za kilka lat. Chociażby układy równań liniowych w nauczaniu pojawiają się w 8 klasie, tymczasem można wprowadzić je dzieciom poprzez zagadki dotyczące wyliczania cen konkretnych produktów. Istnieje wiele różnorodnych rodzajów zagadek, a równocześnie bardzo łatwe jest wymyślanie swoich własnych łamigłówek. Każda mama czy tata może stworzyć dla swojej pociechy indywidualny zestaw zadań, dostosowany do rodzinnych zainteresowań.
Przykłady łatwych zagadek dla naszej pociechy
Odpowiedzialne rodzicielstwo to także troska o rozwój intelektualny dziecka. Jakie zagadki umożliwią kształtowanie zdolności poznawczych?
- Łamigłówki polegające na zgadywaniu wyrazów – co zaczyna się na literę „z” i wisi na ścianie? (zegar)
- Rebusy – odgadywanie zdań, które zapisano w postaci rysunków (np. Jaskółka „ule” + „piła” gniazdko)
- Wierszyki definiujące pewne obiekty – słodkie, czarne, znajdują się w lesie, a podczas jedzenia malują buzię (jagody). W przypadku tego rodzaju łamigłówek, warto pamiętać o egzekwowaniu odpowiedniego uzasadnienia.
- Szarady – pierwsze i drugie: je się z chlebem, drugie z pierwszym: tworzy strzechę na wiejskich dachach (ma-sło)
Możliwości układania różnych innych zagadek są praktycznie nieograniczone. Warto proponować dzieciom tworzenie własnych łamigłówek. Jest to niezastąpiony sposób na kształtowanie kreatywności. Decydując się na zabawę z dzieckiem w zagadki, warto unikać sformułowań, które będą wstrzymywały pociechę przed wyrażaniem opinii. Zdania takie jak „Aleś wymyślił”, „nie kombinuj”, „odpowiedź nie na temat”, „to nie pora na dyskusję”, są przez niektórych określane „mordercami pomysłów”. Wybierając nawet najłatwiejsze zagadki, należy wspierać dziecko w ich rozwiązywaniu i zachęcać nawet do najbardziej błahych pytań. Co ciekawe – istnieje nawet jednostka diagnostyczna zwana neofobią, która jest lękiem przed nowością wywołującym brak dążenia do badania i rozwiązywania problemów.
Zastanawiając się nad wyborem łamigłówek, które najbardziej spodobają się dziecku, warto wziąć pod uwagę style uczenia się. Określenie czy pociecha jest analitykiem, teoretykiem, pragmatykiem, a może aktywistą, może znacząco wspomóc proces rozwoju.
Najczęściej zadawane pytania:
Jak łamigłówki wpływają na rozwój dziecka?
Łamigłówki to sposób na zwiększanie pewności siebie dziecka. Umożliwiają też naukę samodzielnego rozwiązywania problemów, analizowania otrzymanych informacji i wybierania priorytetowych wiadomości przedstawionych w zadaniu.
Jakie łamigłówki warto proponować dziecku?
Zagadki lubiane przez najmłodszych to przede wszystkim rebusy, zabawy słowne i łamigłówki w postaci wierszyków. Starszym dzieciom warto zaproponować również zabawę w szarady.