Pieluszki dla noworodka to jeden z najważniejszych elementów wyprawki dla dziecka. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie pieluszki wybrać!
Z tego artykułu dowiesz się:
- Co warto wiedzieć o pieluszkach dla noworodków?
- Co to są pieluszki tetrowe dla noworodka?
- Czym są pieluszki bambusowe dla noworodka?
- Co wybrać – pieluszki tetrowe czy bambusowe?
Koniecznie przeczytaj również artykuł „Jak długo powinno spać dziecko? Zalecana ilość snu” i dowiedz się, jak sen wpływa na rozwój dziecka!
Pieluszki dla noworodka – to warto wiedzieć
Dostępne w sklepach pieluszki dla noworodka można podzielić na dwa rodzaje produktów. Są to:
- Pieluszki jednorazowe dla noworodka – które są wygodne w użyciu i nie trzeba ich prać;
- Pieluszki wielorazowe dla noworodka – które są ekologiczne, a zarazem tanie w użytku.
Niezależnie od ich wad i zalet, istnieje jeszcze kilka innych rzeczy, które warto o nich wiedzieć. Mowa tu m.in. o tym, jak wybrać pieluszki dla noworodka.
Jaki rozmiar pieluszek dla noworodka wybrać?
Dobre pieluszki dla noworodka powinny być przede wszystkim dobrane pod względem wymiarów niemowlaka. Każde dziecko rodzi się inne – inaczej również przybiera na masie, przez co zmienia się jego ciało. Jaki zatem rozmiar wybrać? Pomocna okazuje się tabela rozmiarów pampersów, którą zamieszczamy poniżej.
Rozmiar pieluszki jednorazowej Pampers | Nazwa rozmiaru | Waga dziecka |
0 | Micro | < 2.5kg |
1 | New Born | 2-5kg |
2 | Mini | 3-6kg |
3 | Midi | 4-9kg |
4 | Maxi | 7-14kg |
4+ | Maxi Plus | 9-16kg |
5 | Junior | 11-18kg |
6 | Extra Large | >15kg |
Pieluszki wielorazowe – co warto o nich wiedzieć?
Wielorazowe pieluszki dla niemowląt mają szerokie zastosowanie. Produkt ten, który dawniej służył głównie do przewijania dziecka, obecnie staje się niezastąpionym gadżetem, który można stosować również jako prześcieradło, kocyk lub do zrobienia cienia. Co więcej, pieluszki materiałowe można wykorzystać do usypiania malucha. Znakomicie sprawdzą się jako przytulanka lub gryzak dla dziecka. Ponadto można je wykorzystać także po karmieniu, gdy w celu odbeknięcia układa się bobasa na ramieniu. Dzięki temu na wypadek, gdyby maluchowi się ulało – nie pobrudzi on ubrania rodzica. Takie pieluszki można też wykorzystać jako myjka do kąpieli lub by przykryć bobasa. Nie ulega więc wątpliwości, że wielorazowa pieluszka materiałowa znalazła się na bardzo wysokiej pozycji na liście przydatnych gadżetów i rzeczy dla dzieci.
Co to są pieluszki tetrowe dla noworodka?
Pieluszki tetrowe dla noworodka to od lat jedne z najbardziej popularnych pieluszek materiałowych dla dzieci. Używały ich jeszcze nasze babcie, a nawet i prababcie – jednak głównie do przewijania. Na przestrzeni ostatnich lat znacznie uległo to zmianie. Miejsce pieluszek tetrowych zajęły pieluszki jednorazowe, a te obecnie wykorzystuje się na wiele innych sposobów.
Wszystko za sprawą ich niezwykłych właściwości. Pieluszki tetrowe dla niemowląt są w 100% wykonane z bawełny. Tkanina ta jest znaną ze swoich szczególnych właściwości. Dzięki temu, że bardzo dobrze przepuszcza powietrze, pozwala ona oddychać ciału niemowlęcia. To z kolei zapobiega przepacaniu się niemowlaka, który śpi pod tetrową pieluszką. W dodatku jest ona na tyle delikatna i naturalna, że nie podrażnia skóry. Warto wspomnieć, że są ekologiczne, niedrogie i bardzo odporne na wysokie temperatury. Można je prać nawet w 95°C.
Czym są pieluszki bambusowe dla noworodka?
Pieluszki z bambusa to produkt mniej popularny od pieluszek tetrowych. Jak się jednak okazuje, materiał ten posiada bardzo wiele zalet. Bambusowe pieluszki dla noworodka wyróżniają się właściwościami antyalergicznymi. Dlatego tez szczególnie poleca się je stosować w przypadku dzieci o wrażliwej skórze i skłonnościach do podrażnień. Wszystko dzięki temu, że pieluchy bambusowe są w 100% naturalne, ponieważ wyprodukowano je z przędzy bambusa. Materiał ten charakteryzuje się również ponadprzeciętną trwałością. W dodatku posiadają właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne.
Co więcej, pieluszka bambusowa jest niezwykle delikatna i przyjemna w dotyku. Kolejną z jej zalet jest bardzo wysoka chłonność. Dla porównania warto wspomnieć, że potrafi ona przyjąć nawet o połowę więcej wody niż pieluszka tetrowa. Do ich produkcji nie wykorzystuje się żadnych substancji chemicznych, przez co bardzo często zdobywają certyfikaty potwierdzające ich wysoką jakość. Z kolei dzięki ich właściwościom termoregulacyjnym mogą zostać wykorzystane jako ochrona przed promieniowaniem UV. Skutecznie więc zabezpieczą one maluszka przed przegrzaniem się w wózeczku. Z kolei ze względu na to, że świetnie przepuszczają powietrze, nie powodują przepacania ani odparzeń.
Równie ciekawą oraz ekologiczną alternatywą dla pieluszek bambusowych są także pieluszki bambusowo-algowe. Są niezwykle miękkie, dzięki czemu poleca się ich używać do pielęgnacji skóry bardzo wrażliwej. Warto również wspomnieć, że są one całkowicie biodegradowalne.
Pieluszki tetrowe i bambusowe – porównanie
Zastanawiasz się nad tym, które pieluszki wybrać? Tetrowe czy bambusowe? Tak naprawdę różnica pomiędzy nimi jest naprawdę niewielka. Obydwie tkaniny są ekologiczne i delikatne w dotyku. W dodatku są tanie i przeznaczone do wielorazowego użytku. Jednak pod względem higieny wygrywają pieluszki bambusowe, które są antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Ponadto wyróżniają się one ponadprzeciętnymi właściwościami higroskopijnymi. W przeciwieństwie do pieluszek tetrowych te bambusowe potrafią wchłonąć nawet o połowę więcej wody. Warto również zwrócić uwagę na to, że do ich produkcji nie wykorzystuje się żadnych substancji chemicznych, co niestety zdarza się w przypadku pieluszek tetrowych. Co więcej, pieluchy bambusowe są zdolne do termoregulacji, dzięki czemu w gorące dni, dziecko się nie przegrzeje. Z tego również powody pieluszki z chłonnego bambusa są nieco droższe niż tetrowe. Na końcu warto również wspomnieć o tym, że zdaniem wielu użytkowników są one zdecydowanie bardziej przyjemne w dotyku.
Ranking pieluszek dla noworodka
Na samym końcu warto również odpowiedzieć sobie na pytanie, jak znaleźć dobre pieluszki dla noworodka – zarówno jednorazowe, jak i te wielokrotnego użytku. Z pewnością pomoże w tym dobry ranking pieluszek dla noworodka, który wskaże, jakie produkty zasługują na uwagę. Na rynku dostępne są różne modele pieluszek materiałowych, w tym m.in. muślinowe, tetrowe, flanelowe i bambusowe. Jednak to właśnie pieluszki tetrowe od lat cieszą się największym zaufaniem. Mimo iż na przestrzeni tych kilku pokoleń zmieniło się ich zastosowanie i raczej nie stosuje się ich już do przewijania niemowlęcia – zdecydowanie jednak zajmują one ważne miejsce pośród najbardziej przydatnych akcesoriów dla dzieci. Wszystko za sprawą ich szerokiego zastosowania, które sprawia, że można je wykorzystać na wiele sposobów. Z kolei pieluszki bambusowe są ich bardzo ciekawą alternatywą. Hipoalergiczne, chłonne i bardzo delikatne, są przeznaczone dla maluchów o skłonnościach do alergii oraz podrażnień.
Jakie zatem wybrać pieluszki dla noworodka? Ze wszystkich rodzajów pieluszek materiałowych najlepiej prezentują się pieluszki bambusowe. W porównaniu do nich po wielu praniach pieluszki tetrowe mogą się filcować, co niestety sprawi, że nie będą już takie miękkie i delikatne. Pod tym względem wygrywają więc pieluszki z bambusa, które są najdelikatniejsze i absolutnie nie podrażniają skóry dziecka.
FAQ
Jakie są rodzaje pieluszki dla niemowląt?
Dostępne w sklepach modele można podzielić na pieluszki jednorazowe oraz wielorazowego użytku. Wśród tych drugich na wyróżnienie zasługują m.in. pieluszki tetrowe i bambusowe.
Do czego można wykorzystać pieluszki wielorazowe?
Pieluszki wielobranżowe dla niemowlaka można wykorzystać nie tylko do przewijania, ale i używać jako kocyk, myjka do kąpieli, prześcieradło lub gryzak. ponadto sprawdzą się one także do usypiania dziecka oraz podczas karmienia.
Które pieluszki są lepsze – tetrowe, czy bambusowe?
Oba materiały bez wątpienia posiadają bardzo wiele zalet. Stosowanie od pokoleń pieluszki tetrowe są sprawdzonym wyborem, które przetestowały nasze babcie i prababcie. Nie trudno jednak nie zauważyć, że pieluszką bambusowe są bardziej chłonne, a w dodatku można je stosować na dzieciach z alergiami.