Jak długo powinno spać dziecko? Zalecana ilość snu

Home/Wychowanie i Rozwój/Jak długo powinno spać dziecko? Zalecana ilość snu

Kilka dni temu złapałam się na tym, że po raz enty wpisałam w wyszukiwarkę tytułowe hasło: Ile powinno spać dziecko… (w miejscu kropek zmienna – wiek dziecka). Gdy synek był noworodkiem, sprawdzałam, kiedy powinien zacząć przesypiać całe noce, ile powinno być drzemek w ciągu dnia. W okresie niemowlęcym szukałam norm dla snu mniej więcej co miesiąc, potem coraz rzadziej. Wiadomo – wypracowałam już jakiś rytm dnia, dziecko spało tyle ile potrzebowało. Kiedy zaczęliśmy przygodę z przedszkolem, chciałam zweryfikować, czy kładę synka spać o odpowiedniej porze, bo budzimy go niemiłosiernie o 6.20, a niewyspany przedszkolak to marudny przedszkolak. Zauważyłam, że jeśli dziecko śpi mniej więcej tyle, ile wynosi norma dla jego wieku, to ma zdecydowanie lepszy humor i koncentrację.

Witaj w świecie Pięknych Rzeczy. Podoba Ci się tutaj? Polub proszę nasz profil na Facebooku, aby być z nami w kontakcie. Zachęcam Cię także do zostawienia komentarza pod artykułem! :)

 

W związku z tym, że co jakiś czas sprawdzam wytyczne dotyczące czasu snu dziecka, postanowiłam zrobić ściągę na blogu. Może Wam również się przyda. :)

Normy snu dla dzieci:

 • Niemowlęta do 3 miesiąca powinny spać od 14 do 17 godzin na dobę w regularnych odstępach czasu (w tym drzemki)
 • Niemowlęta w wieku 4 – 12 miesięcy powinny spać od 12 do 16 godzin na dobę, w regularnych odstępach czasu (w tym drzemki)
 • Dzieci w wieku 1 – 2 lata powinny spać od 11 do 14 godzin na dobę w regularnych odstępach czasu (w tym drzemki)
 • Dzieci w wieku 3 – 5 lat powinny spać od 10 do 13 godzin na dobę w regularnych odstępach czasu (w tym drzemki)
 • Dzieci w wieku 6 – 12 lat powinny spać od 9 do 12 godzin na dobę
 • Młodzież w wieku 13 – 18 lat powinna spać od 8 do 10 godzin na dobę

Przy okazji sprawdźmy, czy my – dorośli się wysypiamy. Przecież nie ma to, jak wypoczęty, pełen energii i chęci do zabawy rodzic! :)

Normy snu dla dorosłych:

 • Dorośli w wieku 18 – 25 lat powinni spać od 7 do 9 godzin na dobę
 • Dorośli w wieku 26 – 64 lat powinni spać od 7 do 9 godzin na dobę
 • Dorośli w wieku powyżej 65 lat powinni spać od 7 do 8 godzin na dobę

Dane dla dzieci od 4 miesiąca do 18 roku życia pochodzą z Journal Clinical Sleep Medicine.

Pozostałe dane to zalecenia The National Sleep Foundation opublikowane na łamach czasopisma: Sleep Health: The Official Journal of the National Sleep Foundation.

 • Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza. :) Aby dodawać komentarze, nie trzeba być zalogowanym w Disquss.

  Po napisaniu treści i podaniu imienia, pojawi się checkbox: „Wolę pisać jako gość”.

Zdjęcia: Pixabay.com/CC0