Posiadanie dzieci wpływa na wiele życiowych wyborów i obecność roślin w naszych domach. Jakie są bezpieczne rośliny doniczkowe dla dzieci?
Dlaczego warto wybrać odpowiednie rośliny do sypialni dziecka? Jest ku temu wiele powodów. Kwiaty i rośliny są nie tylko ozdobą. Mogą korzystnie wpływać na zdrowie i samopoczucie. Mogą jednak być także zagrożeniem zarówno dla dzieci, jak i zwierząt. W artykule poruszone zostaną tak ważne kwestie jak:
- Jakie rośliny są bezpieczne dla dzieci;
- Jakie rośliny są trujące i niebezpieczne dla zdrowia dzieci;
- Jakich roślin lepiej unikać w pokojach dziecięcych;
- Jak reagować, kiedy dziecko miało kontakt lub zje roślinę uznaną za trującą.
Warto wiedzieć jakie są bezpieczne rośliny doniczkowe dla dzieci i to na nie postawić chcąc wprowadzić do wnętrza zieleń. Wśród popularnych i ozdobnych roślin znajduje się wiele trujących. Należy wykluczyć je z mieszkania, w którym przebywają dzieci. Warto za to pomyśleć o roślinach, które nie tylko są bezpieczne, ale mają także dodatkowe właściwości – jak na przykład aloes czy geranium. Posiadanie dzieci nie oznacza konieczności pozbycia się roślin doniczkowych. Motywuje za to do poznania ich lepiej i odpowiedniej selekcji, w której priorytetem nie jest wygląd, a bezpieczeństwo.
Bezpieczne rośliny do pokoju dla dziecka
Rośliny bezpieczne dla dzieci to jednocześnie rośliny odpowiednie dla innych małych domowników – przede wszystkim dla zwierząt domowych. O tym, które rośliny są trujące warto wiedzieć także jeśli nie posiadamy ani dzieci, ani zwierząt. Po kontakcie z takimi kwiatami warto dokładnie umyć dłonie. Zdarzają się także gatunki, które lepiej pielęgnować w rękawicach. Rekompensatą za te niedogodności jest ich piękno. Niemniej można z powodzeniem wybrać gatunki roślin, które są jednocześnie piękne i bezpieczne. To właśnie na bezpieczne rośliny doniczkowe dla dzieci warto postawić kupując rośliny do domu czy mieszkania.
Rośliny, które powinny znaleźć się w pokoju dziecka bezwarunkowo muszą być bezpieczne. Nietrujące i nietoksyczne kwiaty doniczkowe w domu to gwarancja bezpieczeństwa dla wszystkich domowników. Które rośliny są najlepszym wyborem do pokoju dziecka? Wymienić należy kilka najpopularniejszych gatunków:
- sansewierie,
- trzykrotki,
- zielistki,
- eszeweria,
- juka,
- kalathee,
- maranta,
- paprocie (nie wszystkie),
- peperomie,
- zioła
- i inne.
Pomimo faktu, że niektóre rośliny mogą być trujące, albo działać drażniąco na skórę, planując dziecko nie trzeba rezygnować ze wszystkich roślin doniczkowych. Wielu rodziców zauważa znaczną poprawę w samopoczuciu swoich dzieci od kiedy rośliny pojawiły się w dziecięcych pokojach. Warto zaufać doświadczeniu innych i samemu także zobaczyć, jakie pozytywne efekty przynosi zieleń we wnętrzu.
Które rośliny pokojowe są trujące?
Kwiaty trujące dla dzieci znajdują się niemal w każdej kwiaciarni i sklepie ogrodniczym. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele popularnych i ozdobnych gatunków to nie są bezpieczne kwiaty doniczkowe dla dzieci. Których gatunków bezwzględnie należy unikać mając małe dzieci?
Roślina | Właściwości |
Aglaonema | Trująca dla ludzi i zwierząt, zawartość nierozpuszczalnych szczawianów wapnia w sokach rośliny. |
Diffenbachia | Jest rośliną silnie trującą, zawiera strychninę, może wywołać nudności, biegunkę, zaburzenia rytmu serca oraz paraliż |
Fikus | Sok mleczny fikusa zawiera lateks (kauczuk, kumarynę, żywicę i białko), którego spożycie jest bardzo niebezpieczne. |
Filodendron | Zawiera kryształy szczawianu wapnia. |
Kroton | Wytwarza toksyczny sok mleczny, który może wywołać stany zapalne skóry. |
Skrzydłokwiat | Zawiera szczawiany wapnia, które powodują podrażnienia, bóle brzucha oraz skurcze w klatce piersiowej. |
Pamiętajmy, że jest niewiele przeciwwskazań dla trzymania roślin w pokoju dziecka, nawet jeśli jest alergikiem. Jeśli przestrzegamy najważniejszych zasad, to bezpieczne rośliny doniczkowe dla dzieci mogą pełnić także ważną funkcję edukacyjną. Oglądając kwiaty, przyglądając się ich wzrostowi i pojawiającym się nowym liściom dziecko zdobywa wiedzę o świecie przyrody. Starsze dzieci mogą samodzielnie lub pod naszą kontrolą opiekować się roślinami. Wpłynie to na ich naukę obowiązkowości i systematyczności, rozwinie także poczucie odpowiedzialności.
Inne rośliny, których należy unikać w pokoju dziecka
Warto też pamiętać, o zasadach bezpieczeństwa, bez których nawet rośliny nietrujące mogą stanowić zagrożenie dla ciekawego świata malucha. W pokoju dziecka rośliny doniczkowe powinny znajdować się w miejscu niedostępnym dla dziecka. Jeżeli w domu znajdują się duże rośliny, warto szczególnie zadbać o to, aby były stabilne. Dzięki temu w trakcie zabawy lub eksploracji mieszkania dziecko nie przewróci na siebie doniczki, a przy małym dziecku o wypadki nietrudno.
Unikajmy także kaktusów, które znajdują się w zasięgu dziecięcych dłoni. Łatwo o przykre poranienie kolcami rączek lub innych części ciała, lepiej dziecku oszczędzić takich doświadczeń. Z zasady unikamy także roślin, które dają dekoracyjne owoce. Dziecko może po nie sięgnąć i nawet jeśli nie są trujące istnieje ryzyko zadławienia. Nie poleca się do pokoju dziecięcego także roślin silnie pachnących, takich jak hiacynty czy hoje. Mogą one wpłynąć na rozwój alergii, a u astmatyków zaostrzyć jej przebieg.
Co robić, kiedy dziecko zje trującą roślinę?
O tym co robić w nagłych wypadkach powinien wiedzieć każdy rodzic. Warto znać najważniejsze zasady pierwszej pomocy i mieć przygotowane scenariusze na wypadek sytuacji awaryjnych, w których trzeba reagować szybko pomimo silnego stresu. Dzięki temu, w sytuacji, kiedy wydarzy się wypadek, nie wpadniemy w panikę.
Jak powinno się postępować kiedy zauważymy, że dziecko zje trującą roślinę? W takiej sytuacji konieczne jest przede wszystkim poznanie jej nazwy i działania jakie może mieć na dziecko. Jeśli dziecko wzięło roślinę do ust, ale nie połknęło jej należy postąpić następująco:
- przepłukać buzię dziecka wodą, a wodę wypluć,
- wypić kolejne 2 szklanki wody i sprowokować wymioty.
Jeśli roślina wywołała podrażnienie na skórze dziecka, ale nie została połknięta, ani włożona do ust należy przemyć skórę dużą ilością wody. Jeśli pojawi się wysypka lub opuchlizna należy skonsultować dalsze postępowaniem z lekarzem.
Jeśli dziecko zjadło trującą roślinę, można podejrzewać zatrucie. W takim wypadku należy bezzwłocznie wywołać wymioty, warto także zgłosić się do lekarza. Można też skontaktować się z oddziałem toksykologii, aby uzyskać informacje na temat dalszego postępowania.
Kwiat do pokoju dziecka jest dobrym pomysłem pod warunkiem, że wybierzemy bezpieczne dla dzieci rośliny doniczkowe. Wiedza na temat ewentualnej szkodliwości rożnych substancji na zdrowie jest obowiązkiem rodzica. Przed każdym zakupem, poza warunkami jakie lubi roślina, warto sprawdzić także czy nie jest trująca i czy na pewno jest to dobra roślina do sypialni dziecka. Na szczęście jest tak wiele bezpiecznych roślin doniczkowych, że nie trzeba z nich rezygnować. Rośliny doniczkowe mają korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie wszystkich domowników – warto posiadać je również w pokoju dziecka.
FAQ
Czy przy małych dzieciach można mieć w domu rośliny doniczkowe?
Jak najbardziej, bezpieczne rośliny doniczkowe mają korzystny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Trzeba jednak wiedzieć jakie są bezpieczne rośliny doniczkowe dla dzieci i takie właśnie rośliny wybrać.
Jakie są najlepsze bezpieczne rośliny doniczkowe dla dzieci?
Bezpieczne rośliny doniczkowe dla dzieci to między innymi zielistka, maranta czy peperomie. Gatunków przeznaczonych do sypialni dziecka jest naprawdę dużo, nie trzeba obawiać się wprowadzenia zieleni do dziecięcego pokoju.
Jak rozpoznać rośliny trujące dla dzieci?
Trujące dla dzieci rośliny trzeba znać. Nie ma prostej zasady, aby odróżnić je od bezpiecznych roślin doniczkowych dla dzieci. Trujące rośliny mogą powodować zatrucie lub podrażnić skórę. Szczególnie należy uważać na krotony, szkrzydłokwiaty i diffenbachię. Kupując nową roślinę zawsze warto sprawdzić, czy na pewno jest to bezpieczna roślina do pokoju dziecka.