Bajki o samochodach dla dzieci

Bajki dla dzieci o samochodach to jedne z ulubionych opowieści dla maluchów zarówno wśród chłopców, jak i dziewczynek. 

Z artykułu dowiemy się:

  • Jakie są zalety oglądania bajek
  • Jak oglądanie bajek wpływa na zdrowie dziecka
  • W jakim wieku oraz jak długo dzieci mogą oglądać bajki
  • Jakie są najpopularniejsze bajki dla dzieci o samochodach.

Zapraszamy także do artykułu Jak być skutecznym rodzicem.

Czy dziecko powinno oglądać bajki?

Kilka dekad temu większość dzieci oglądało kilkunastominutową wieczorynkę na dobranoc. Dziś maluchy przez cały dzień mogą oglądać bajki w telewizji oraz w Internecie. Ma to swoje plusy. Możemy wybierać odpowiednie seriale animowane dla dzieci – zarówno pod względem ich wartości oraz upodobań naszych latorośli. Filmy rysunkowe wspierają bowiem rozwój dziecka. Niestety mając stały dostęp do bajek dziecko może zatracić się w ich oglądaniu. Dlatego tak ważne jest wyznaczenie dziecku ograniczonego czasu na oglądanie telewizji.

Zainteresowanie dziecka konkretnym serialami animowanymi możemy wykorzystać w zupełnie inny sposób niż oglądanie telewizji. Wystarczy zaopatrzyć dziecko w malowanki z ulubionymi postaciami oraz kolorowe kredki, aby oderwać maluchy od ekranów, smartphona czy też laptopów. Urządzenia te wytwarzają szkodliwy dla zdrowia elektrosmog. Ponadto u dzieci może pojawić się uzależnienie od urządzeń mobilnych – bardzo częste w dzisiejszych czasach.

Oglądanie bajek może prowadzić do zubożenia języka. W związku z tym, że w serialach oraz filmach animowanych dla dzieci obraz jest stawiany na pierwszym miejscu, język jest znacznie uboższy – w porównaniu do książek, gdzie sceneria, przedmioty, wygląd bohaterów, wydarzenia, uczucia oraz myśli są opisywane słowami. Oglądając telewizję dziecko realizuje to, co się wydarzyło w bajce, ale często nie potrafi tego nazwać, gdyż brakuje mu słów.

Jak bajki wpływają na zdrowie dziecka?

Zbyt częste oraz długie przesiadywanie przed ekranem telewizora może mieć negatywny wpływ na zdrowie dziecka. W poniższej tabelce znajdziemy informacje na temat tego, w jaki sposób nadmiar bajek może zaszkodzić dziecku.

Zdrowie dziecka Skutki nadmiernego oglądania bajek
Wzrok dziecka ·         Krótkowzroczność – człowiek jest przystosowany do patrzenia w dal (w poszukiwaniu pożywienia lub dostrzeżenia czyhającego na niego zagrożenia). Długotrwałe oglądanie bajek z bliskiej odległości może prowadzić do powstania wady wzroku.

·         Stan zapalny/ podrażnienie rogówki lub spojówek – człowiek mrugając w naturalny sposób nawilża gałkę oczną. Oglądając bajki dziecko jest tak bardzo skupione, że zapomina o mruganiu. Może to prowadzić do podrażnienia oczu, a nawet do stanu zapalnego.

Otyłość u dzieci ·         Dziecko pochłonięte oglądaniem bajki nie spożywa posiłków świadomie.

·         Maluch nie zwraca uwagi na to, że głód został zaspokojony.

·         Częste jedzenie podczas oglądania bajek może wyrobić w dziecku nawyk jedzenia przed telewizorem. Oglądanie filmu dla dzieci będzie dla malucha (a także dla nastolatka oraz dorosłego człowieka) jednoznaczne z przyjmowanie pokarmu – bez względu na to, czy pojawi się głód).

·         Brak odpowiedniej ilości ruchu.

Zaburzenia snu ·         Emitowane przez ekran telewizora, komputera oraz smartphone światło zaburza wytwarzanie melatoniny znanej także pod nazwą hormonu snu. Dlatego dzieci najpóźniej godzinę przed pójściem spać nie powinny oglądać bajek.
Wada postawy ·         Długotrwałe oglądanie telewizji w nienaturalnej dla kręgosłupa pozycji siedzącej np. wpół leżącej może przyczynić się do wady postawy.
Układ nerwowy ·         Nadmierna ilość edytowanych bodźców w bardzo krótkim czasie przyczynia się do problemów z pamięcią oraz koncentracją. Dziecko może także stać się nadpobudliwe.

 

Od jakiego wieku i ile dziennie dziecko może oglądać bajki?

W niemal każdej rodzinie zdania na temat tego, od jakiego wieku oraz jak długo dziecko może oglądać bajkę są podzielone. Dla opiekuna moment, kiedy dziecko jest zajęte oglądaniem filmów to chwila wytchnienia lub szansa na zajęcie się innymi obowiązkami. Większość z nas cierpi na deficyt czasu i posadzenie pociechy przed telewizorem wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Oglądanie bajek wpływa co prawda pozytywnie na rozwój dziecka, jednak nie powinniśmy bagatelizować negatywnego wpływu telewizji, smartphonów oraz komputerów na zdrowie maluchów. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby przed ukończeniem przez dziecko 18 miesięcy, nie puszczać dziecku bajek.

Niektórym może wydawać się to niemożliwe. Przecież dziecko będzie upominało się o filmy! Tymczasem, jeśli rodzice, dziadkowie, opiekunowie czy starsze rodzeństwo nie pokażą mu, że istnieje coś takiego jak bajki dla dzieci, maleństwo nie będzie miało pojęcia o ich istnieniu i nie będzie się o nie upominało. Pokój dziecinny wcale nie musi być wyposażony w telewizor. Aczkolwiek zarówno w telewizji, jak i w Internecie dostępne są poradniki, które uczą jak być szczęśliwym, informacje te możemy przekazać maluchom w inny sposób np. czytając książeczki dla dzieci.

Ile bajek dziennie może oglądać dziecko? Maluchy nie powinny oglądać ich dłużej niż jedną godzinę dziennie. Im mniejszy brzdąc, tym mniej czasu powinien on spędzać przed telewizją. Pozwalając dzieciom na oglądanie jej powinniśmy już na początku poinformować, jak długo będą mogły one oglądać ulubione programy. Możemy zezwolić na 2-3 odcinki. Świetnym rozwiązaniem są także minutnik lub klepsydra. W ten sposób dziecko samo będzie mogło śledzić, jak długo jeszcze może oglądać bajki.

Czy bajki mogą pomóc dziecku w rozwoju?

Bajki mają także zalety. Wspierają one rozwój dziecka. Czego uczą nas bajki? Oto wiedza oraz umiejętności, jakie małe brzdące mogą posiąść oglądając przygody fikcyjnych bohaterów:

  • poznawanie świata – maluchy poznają zwierzęta, zawody, uczą się jak funkcjonuje szkoła, praca, mają okazję poznać ciekawe miejsca na świecie;
  • odróżniania dobra od zła – w filmach dla dzieci bardzo często grają pozytywni oraz negatywni bohaterowie. Dzieci oglądając bajki uczą się rozpoznawać, co jest dobre oraz złe. Poznają one także konsekwencje złych czynów – w bajkach zawsze wygrywa dobro. To wspaniała lekcja dla dzieci, która uczy ich postępowania według obowiązujących norm oraz zasad moralnych;
  • rozpoznawanie emocji – małe dziecko płacze, gdy jest głodne, gdy je coś boli, gdy czuje się źle. Płaczem wyraża swoje emocje. Jest to naturalny odruch, który pierwszy raz ma miejsce wraz z przyjściem niemowlęcia na świat. W późniejszym czasie mają one do czynienia z całym wachlarzem emocji, które uczą się rozumieć, wyrażać oraz obchodzić się z nimi. Obserwując co czują oraz w jaki sposób radzą sobie bohaterowie bajek w poszczególnych sytuacjach, maluchy poznają kolejne emocje, potrafią je nazwać i uczą się, jak sobie z nimi radzić;
  • wspaniała rozrywka – dla dzieci najważniejsze jest to, aby dobrze się bawiły. Ciekawe przygody budzą ich zainteresowanie. Uwagę maluchów przyciągają dźwięki, zmieniająca się sceneria, barwne kolory oraz mnóstwo żarcików, z których nawet nie jeden dorosły się zaśmieje;
  • rozwój pod względem uczuciowym – dzieci oglądając bajki nie tylko uczą się rozpoznawać emocje, ale ich doświadczają. Utożsamiając się z głównymi bohaterami rozwijają w sobie uczucia tj. empatia, współczucie, sympatia, smutek, żal czy radość;
  • nauka języka obcego – umożliwiają to bajki edukacyjne oraz filmy dla dzieci w oryginalnym języku.

Ważne jest, aby wybierać bajki odpowiednie dla wieku dziecka – zarówno pod względem treści, jak i dźwięku oraz szybkości przekazywanego obrazu. Jakie bajki wybrać dla rocznego dziecka? Zasada jest prosta: im mniejsze dzieci, tym dynamika bajek powinna być wolniejsza oraz dźwięki łagodniejsze.

Zanim dziecko zasiądzie przed telewizorem, sprawdźmy, czy w bajce nie ma wulgaryzmów, agresji oraz przemocy. Treści takie mogą spowodować, że maleństwo będzie miało koszmary. Warto także obserwować reakcję podopiecznego podczas oglądania telewizji. Jeśli zauważymy zbyt duże emocje tj. lęk, powinniśmy zaproponować dziecku coś innego.

Bajki o samochodach dla dzieci – nasze propozycje

Dla maluchów niezwykle interesujące są samochody, motocykle, ciuchcie, wozy policyjne oraz strażackie. Dlatego też powstają liczne bajki o samochodach. W niektórych z nich auta mają cechy ludzkie – mówią, myślą, czują oraz mają niesamowite przygody. Dzięki nim szkraby zdobywają ważną wiedzę o samochodach oraz o poruszaniu się w ruchu drogowym.

Bajki dla dzieci o samochodach policyjnych, strażackich czy też karetce pogotowia uczą dzieci zawodów tj. policjant, strażak oraz lekarz. Maluchy dowiadują się, że są ludzie oraz auta, które w trudnych sytuacjach przybywają nam z pomocą. Filmy dla dzieci o samochodach strażackich są dla wielu maluchów inspiracją. Nie jeden chłopiec marzy o tym, aby zostać strażakiem jak np. główny bohater bajki strażak Sam. Oczywiście wszelkie informacje są przekazywany w odpowiedni dla dziecka sposób.

Programy dla dzieci o samochodach policyjnych i strażackich pt. „Patrol policyjny”, w którym głównymi bohaterami są Mat (radiowóz policyjny) i Frank (wóz strażacki) to jedna z ulubionych bajek dla najmłodszych. Maluchy poznają tu także inne samochody oraz pojazdy tj. pociąg, koparka, ciężarówka, autobus, śmieciarka czy też ambulans. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się także bajki dla dzieci o samochodach wyścigowych tj. „Cars”.

Jeśli nasze dzieci uwielbiają oglądać bajki o samochodach, warto kupić im zabawki z autami z ulubionych bajek. To świetny sposób, aby więcej się ruszały w pewnym stopniu pozostając jednocześnie w świcie filmowych bohaterów.

 

FAQ

Czy dzieci mogą oglądać bajki?

Tak, oglądanie bajek przez dzieci nie jest niczym złym, ale należy zachować w tym umiar. Spędzanie czasu przed ekranem nie powinno zagospodarować większości dnia pociechy. Należy dziecku wyznaczyć konkretny limit i ograniczyć seanse tylko do ulubionych i zweryfikowanych przez samych rodziców tytułów.

 

Jakie bajki o samochodach dla dzieci są dobre?

W tym segmencie godne polecenia są np. przygody Zygzaka McQueen czy serial animowany „Patrol policyjny”.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email
Print

Zostaw komentarz

LEGO
Co musi mieć każdy fan LEGO?
Klocki LEGO to nie tylko zabawka, ale również pasja, sposób na rozwijanie kreatywności i spędzanie wolnego...
little-girl-putting-piece-of-stacking-game-while-p-2024-04-30-16-00-05-utc
Jak urządzić przytulny pokój dziecięcy?
Tworzenie przytulnego pokoju dziecięcego może być wyzwaniem, ale dzięki naszemu kompleksowemu przewodnikowi,...
Dziecko
Najlepsze atrakcje dla dzieci w Katowicach: przewodnik dla rodziców
Planując wizytę w Katowicach z dziećmi, warto poznać najciekawsze atrakcje dla dzieci Katowice mają do...
Dziecko
Uczulenie na pampersy: przyczyny, objawy i metody leczenia
Uczulenie na pampersy to problem, z którym borykają się niektóre dzieci i ich rodzice. W niniejszym artykule...
Klapki i sandały dla dzieci na lato
Klapki i sandały dla dzieci na lato - 5 najlepszych modeli
Sandały i klapki stanowią podstawę wyposażenia każdej wakacyjnej garderoby. Odpowiednio dopasowane obuwie...
Jak wybrać pierwszy rower dla dziecka
Jak wybrać pierwszy rower dla dziecka?
Jazda na rowerze jest jedną z ulubionych aktywności każdego dziecka. Dostarcza zdrowej dawki ruchu, pozytywnie...