Bohaterowie tych bajek mają takie same problemy jak nasze dzieci. Uczą się jak sobie z nimi radzić. Jednak nie używają do tego magii lub zaklęć. Nie przydarzają im się też żadne niewiarygodne rzeczy, jak to ma miejsce w innych opowieściach. O czym mowa? O bajkach terapeutycznych. Ich bohaterowie po prostu uczą się rozpoznawać emocje i radzić sobie z nimi.
Pewnego dnia, na zebranie rodziców w przedszkolu, została zaproszona pani psycholog, aby opowiedzieć rodzicom o normach rozwojowych dzieci i jednocześnie nauczyć, jak rodzice powinni wspierać rozwój dziecka oraz jak reagować na różne zachowania pociech. Uważam, że taka „pogadanka” to świetna sprawa i mam nadzieję, że we wszystkich przedszkolach jest organizowane takie spotkanie w razach tak zwanej wywiadówki.
Bajki polecane przez przedszkolnego psychologa (po kliknięciu na link, zobaczycie porównanie cen wybranej książki w różnych sklepach):
Bajki Terapeutyczne – Maria Molicka
Bajki Terapeutyczne – Maria Molicka (audiobook w atrakcyjnej cenie)
Każde dziecko może przeżywać emocje, z którymi sobie nie radzi
Pani Psycholog bardzo polecała bajki terapeutyczne. Słyszałam o nich wcześniej, ale myślałam, że to książki dla dzieci z problemami. Okazało się jednak, że nie. Warto czytać te bajki każdemu dziecku. Dotykają one bowiem nie tylko poważnych problemów, ale również zwykłych emocji, które pojawiają się w codziennym życiu, a z którymi dziecko nie zawsze potrafi sobie poradzić. My kupiliśmy Bajeczne Mikstury, czyli trzecią pozycję z wymienionych wyżej książek.
Bez magii
W tradycyjnych bajkach bohaterowie zazwyczaj otrzymują pomoc w niezwykły sposób. Raz to jest dobra wróżka, innym razem cudowny kot w butach lub czarodziejskie ziarno fasoli. Bajki te są świetne i oczywiście nadal będę czytać je dziecku, jednak analizując te historie, doceniłam wartość bajek terapeutycznych. Tu główne postaci otrzymują wsparcie od najbliższych w całkowicie zwyczajny, życiowy sposób. Dzięki tej pomocy, bohaterowie, z którymi identyfikuje się nasze dziecko, uczą się jak radzić sobie ze złością, strachem, smutkiem, a także odzyskują poczucie własnej wartości. Bajki poruszają również takie tematy jak niepełnosprawność, rozwód rodziców itp.
Witaj w świecie Pięknych Rzeczy. Podoba Ci się tutaj? Polub proszę nasz profil na Facebooku, aby być z nami w kontakcie. Zachęcam Cię także do zostawienia komentarza pod artykułem! 🙂
Bajki relaksacyjne – idealne przed snem
Warto też wspomnieć o bajkach relaksacyjnych. Jest to świetny sposób na wyciszenie dziecka przed snem. Bajki te nie są nudne, ale są napisane w taki sposób, że rzeczywiście uspokajają i pomagają zasnąć.
Wpis zawiera linki afiliacyjne. Jak to działa? Jeśli wejdziecie przez nie na stronę Ceneo, a potem do któregoś z pokazanych tam sklepów, to ja otrzymam z tego tytułu niewielką prowizję od serwisu Ceneo za polecanie produktu.
8 thoughts on “Bajki terapeutyczne i relaksacyjne”
Bajki terapeutyczne są super dla dzieci, wspierają i pomagają rozwiązać wewnętrzne troski dziecka. Poza tym uczą otwartości i radzenia sobie z troskami. Świetny wpis 🙂
Uwielbiam bajki terapeutyczne zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. To metaforyczna siła zmiany…
Nie słyszałam jeszcze o takich bajkach, ale uważam, że to super pomysł. Na pewno pomogą dziecku poradzić sobie z jakimś większym strachem, czy zrozumieć coś o śmierci. Przydatne te książki.
Bajki terapeutyczne? Oj z chęcią poczyta 🙂
dobry pomysł taka bajka
Takie bajki terapeutyczne to świetna sprawa. Będąc jeszcze w ciąży wpadła mi w ręce jedna pozycja dedykowana właśnie ciezarnym i przyznam że był to strzał w dziesiątkę więc myślę że odpowiedniego tego typu bajki mogą dzieciom wiele rzeczy wyjaśnić czy pomoc zrozumieć
Nigdy pod tym kątem nie patrzyłam na bajki. Muszę bardziej sie temu przyjrzeć i zakupić kilka pozycji dla chłopaków.
Mamy w swojej kolekcji kilka takich książeczek, które pomagają nazwać i oswoić trudne emocje