Bajki terapeutyczne i relaksacyjne

Bohaterowie tych bajek mają takie same problemy jak nasze dzieci. Uczą się jak sobie z nimi radzić. Jednak nie używają do tego magii lub zaklęć. Nie przydarzają im się też żadne niewiarygodne rzeczy, jak to ma miejsce w innych opowieściach. O czym mowa? O bajkach terapeutycznych. Ich bohaterowie po prostu uczą się rozpoznawać emocje i radzić sobie z nimi.

Pewnego dnia, na zebranie rodziców w przedszkolu, została zaproszona pani psycholog, aby opowiedzieć rodzicom o normach rozwojowych dzieci i jednocześnie nauczyć, jak rodzice powinni wspierać rozwój dziecka oraz jak reagować na różne zachowania pociech. Uważam, że taka „pogadanka” to świetna sprawa i mam nadzieję, że we wszystkich przedszkolach jest organizowane takie spotkanie w razach tak zwanej wywiadówki.

Bajki polecane przez przedszkolnego psychologa (po kliknięciu na link, zobaczycie porównanie cen wybranej książki w różnych sklepach):

Bajki Terapeutyczne – Maria Molicka 

Bajki Terapeutyczne – Maria Molicka (audiobook w atrakcyjnej cenie)

Bajeczne Mikstury – Elżbieta Śnieżkowska-Bielak 

Każde dziecko może przeżywać emocje, z którymi sobie nie radzi

Pani Psycholog bardzo polecała bajki terapeutyczne. Słyszałam o nich wcześniej, ale myślałam, że to książki dla dzieci z problemami. Okazało się jednak, że nie. Warto czytać te bajki każdemu dziecku. Dotykają one bowiem nie tylko poważnych problemów, ale również zwykłych emocji, które pojawiają się w codziennym życiu, a z którymi dziecko nie zawsze potrafi sobie poradzić. My kupiliśmy Bajeczne Mikstury, czyli trzecią pozycję z wymienionych wyżej książek.

Bez magii

W tradycyjnych bajkach bohaterowie zazwyczaj otrzymują pomoc w niezwykły sposób. Raz to jest dobra wróżka, innym razem cudowny kot w butach lub czarodziejskie ziarno fasoli. Bajki te są świetne i oczywiście nadal będę czytać je dziecku, jednak analizując te historie, doceniłam wartość bajek terapeutycznych. Tu główne postaci otrzymują wsparcie od najbliższych w całkowicie zwyczajny, życiowy sposób. Dzięki tej pomocy, bohaterowie, z którymi identyfikuje się nasze dziecko, uczą się jak radzić sobie ze złością, strachem, smutkiem, a także odzyskują poczucie własnej wartości. Bajki poruszają również takie tematy jak niepełnosprawność, rozwód rodziców itp.

Witaj w świecie Pięknych Rzeczy. Podoba Ci się tutaj? Polub proszę nasz profil na Facebooku, aby być z nami w kontakcie. Zachęcam Cię także do zostawienia komentarza pod artykułem! 🙂
 

Bajki relaksacyjne – idealne przed snem

Warto też wspomnieć o bajkach relaksacyjnych. Jest to świetny sposób na wyciszenie dziecka przed snem. Bajki te nie są nudne, ale są napisane w taki sposób, że rzeczywiście uspokajają i pomagają zasnąć.

Wpis zawiera linki afiliacyjne. Jak to działa? Jeśli wejdziecie przez nie na stronę Ceneo, a potem do któregoś z pokazanych tam sklepów, to ja otrzymam z tego tytułu niewielką prowizję od serwisu Ceneo za polecanie produktu.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email
Print

8 thoughts on “Bajki terapeutyczne i relaksacyjne”

  1. Magdalena S.

    Bajki terapeutyczne są super dla dzieci, wspierają i pomagają rozwiązać wewnętrzne troski dziecka. Poza tym uczą otwartości i radzenia sobie z troskami. Świetny wpis 🙂

  2. Patrycja Dorsz Vel Drożdż

    Uwielbiam bajki terapeutyczne zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. To metaforyczna siła zmiany…

  3. Żyć nie umierać

    Nie słyszałam jeszcze o takich bajkach, ale uważam, że to super pomysł. Na pewno pomogą dziecku poradzić sobie z jakimś większym strachem, czy zrozumieć coś o śmierci. Przydatne te książki.

  4. Takie bajki terapeutyczne to świetna sprawa. Będąc jeszcze w ciąży wpadła mi w ręce jedna pozycja dedykowana właśnie ciezarnym i przyznam że był to strzał w dziesiątkę więc myślę że odpowiedniego tego typu bajki mogą dzieciom wiele rzeczy wyjaśnić czy pomoc zrozumieć

  5. Karolina Borycka

    Nigdy pod tym kątem nie patrzyłam na bajki. Muszę bardziej sie temu przyjrzeć i zakupić kilka pozycji dla chłopaków.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

łóżko w sypialni
Sprawdzone pomysły na pokój dla bliźniaków
Kiedy w domu pojawia się dziecko, wszystko się zmienia. Nie mówiąc już o sytuacji, w której ma się do...
skoki-rozwojowe-u-dzieci-czym-sa-i-kiedy-wystepuja
Skoki rozwojowe u dzieci - czym są i kiedy występują?
Pierwsze lata życia dziecka to intensywny czas w jego rozwoju fizycznym oraz intelektualnym. W tym czasie...
Explaining multiplication table
Tabliczka mnożenia - niezbędny element w nauce matematyki
Tabliczka mnożenia to podstawa matematyki, bez której niemożliwe jest przyswojenie większości zagadnień....
Game of chess
Dlaczego warto uczyć dzieci gry w szachy?
Szachy dla dzieci nie muszą być stereotypowo kojarzoną nudną grą. Czy warto zainteresować swoją pociechę...
Happy pupil with backpack in park
Plecak dla dziecka – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?
Planujesz rodzinną wycieczkę w góry, a może kompletujesz szkolną wyprawkę? Dowiedz się, jak wybrać idealny...
Mother and daughter playing card game at home
Gry karciane dla dzieci - wspieraj naukę poprzez zabawę
U dzieci szczególnie istotne jest, aby nauka szła w parze z zabawą. Idealnym rozwiązaniem łączącym te...