Zbuduj rafę koralową – recenzja gry Reef

 

Niech Was nie zwiodą proste zasady oraz kolorowe elementy gry wyglądające jak klocki dla maluchów.

Owszem, Reef jest bardzo atrakcyjny wizualnie i tematycznie. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że to pozycja skierowana do dzieci. Jednak zapewniam, że wytrawni gracze też będą zadowoleni. Reef to gra logiczna i mimo banalnych zasad, trzeba się nieźle nakombinować, aby zoptymalizować ruchy i zdobyć naprawdę dużo punktów.

 

Grę możecie kupić w Księgarni internetowej Inverso: tutaj.

Wygląd

Gra jest bardzo ładnie wydana. Piękna, kolorowa grafika przyciąga uwagę i zachęca do gry. Elementy rafy, które będziemy układać na planszy wyglądają jak klocki dla dzieci. Jest to zdecydowanie ich plus. Są duże i wystarczająco ciężkie, dzięki czemu łatwo się je układa, stabilnie leżą na planszy, a w dłuższej perspektywie – nie niszczą się.

 

Czas gry: 30 minut

Wiek: 8+

Liczba graczy: 2-4

 

Elementy gry

W pudełku znajdziemy następujące elementy:

Plansze dla graczy – na nich będziemy budować własną rafę;

Fragmenty rafy koralowej – klocki w czterech kolorach i kształtach do układania na planszy. Pamiętajmy, że maksymalna wysokość rafy to 4 elementy. Zaczynamy grę z 4 fragmentami w różnych kolorach;

Karty – zaczynamy grę z 2 kartami. W trakcie gry możemy mieć na ręku maksymalnie 4 karty;

Punkty zwycięstwa – zaczynamy grę z 3 punktami (przydają się, jeśli chcemy kupić wierzchnią kartę ze stosu, która nie jest jeszcze wyłożona jako karta do „darmowego” dobierania).

Zasady i mechanika gry

Gracze wykonują swoje ruchy po kolei. W trakcie swojej tury gracz ma 2 opcje do wyboru:

Dobranie karty – gracz dobiera kartę, która najbardziej pasuje do jego strategii – i na tym jego ruch się kończy;

Zagranie karty – zagrywając kartę gracz musi wykonać następujące czynności (w takiej kolejności, jak wymieniam poniżej):

  1. Dobrać fragmenty rafy, które są na górnej części karty
  2. Położyć dobrane korale na swojej planszy – to jest najważniejszy i często najtrudniejszy moment. Trzeba bowiem położyć elementy tak, aby nie zasłonić fragmentów rafy, za które za chwilę chcemy zebrać punkty. Jednocześnie musimy zaplanować ich położenie tak, aby w kolejnych turach umożliwiły nam zdobycie punktów. (Trzeba więc na bieżąco planować i kontrolować za jaki układ dadzą nam w przyszłości punkty pozostałe karty, które mamy na ręku.) Co ważne: liczą się tylko te fragmenty rafy, które widzimy patrząc z góry.
  3. Zebrać punkty za układ, który jest widoczny na dolnym obrazku zagranej karty. Jeśli udało nam się zbudować taki układ wielokrotnie – dostajemy wielokrotność liczby punktów widniejącej na karcie.

 

Tak wygląda gra w ogólnym zarysie (po szczegóły odsyłam oczywiście do instrukcji:) ).

 

Gra z dziećmi

Uważam, że gra jest bardzo rozwijająca dla dzieci w wieku szkolnym:

  • uczy planowania,
  • rozwija wyobraźnię przestrzenną,
  • uczy spostrzegawczości.

 

Dużym plusem w grze z dziećmi jest to, że w Reefie nie ma negatywnej interakcji między graczami, czyli „szkodzenia” sobie nawzajem. Jedynym takim elementem jest „podebranie” karty innemu graczowi, ale myślę, że zdarza się to raczej przypadkowo. W tej grze bowiem większe korzyści przynosi skupienie się na zdobywaniu punktów dla siebie.

Spokojnie możemy bawić się grą z młodszymi dziećmi, aby w przyjemny sposób rozwijać w nich wymienione wyżej zdolności. Świadomie użyłam wyrażenia „bawić się”, ponieważ o ile mechanika gry z pewnością będzie zrozumiała dla przedszkolaka, to jednak dziecko w tym wieku nie będzie moim zdaniem jeszcze gotowe na poważną rozgrywkę. Natomiast zabawa w układanie z rodzicem rafy tak, aby odwzorować układy na kartach z pewnością sprawi maluchom wiele frajdy i będzie bardzo rozwijająca.

 

Gra dla dorosłych

 

Powtórzę to, co napisałam na początku: niech Was nie zwiodą z pozoru proste zasady gry. Reef niesie wiele wyzwań dla wytrawnych graczy. Trzeba się bowiem mocno natrudzić, aby ułożyć sekwencję kart tak, żeby zoptymalizować ruchy i mocno zapunktować. Kluczem do sukcesu jest takie rozplanowanie rozgrywki, aby:

 

  • Punktować podczas każdego zagrania karty
  • Zbierać punkty za wielokrotnie ułożony wzór

 

Utrudnieniem jest to, że zazwyczaj przy zagraniu karty jesteśmy zmuszeni, aby wziąć kolory rafy, które nie pasują nam do układu, za który mamy zebrać punkty, więc musimy rozegrać turę tak, aby nie zasłonić układów, za które za chwilę zapunktujemy i jednocześnie przygotować sobie układ, który zapewni nam punkty podczas kolejnego zagrania karty.

Rywalizując z doświadczonymi graczami musimy skupić się na optymalizacji ruchów i bardzo dobrze przemyśleć dobór kart oraz kolejność ich zagrywania. W profesjonalnej rozgrywce liczy się dosłownie każdy punkt i nie ma mowy o przypadkowym wykładaniu kart lub braku planu na kolejne ruchy.

Podsumowując: rozgrywka jest dość dynamiczna, tematyka bardzo wdzięczna, a planowanie i kombinowanie sprawia dużą przyjemność zarówno dzieciom, jak i dorosłym, dlatego zdecydowanie polecam tę grę.

 

Wpis powstał we współpracy z Księgarnią internetową Inverso.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email
Print

Zostaw komentarz

henna pudrowa brwi
Henna pudrowa brwi: przewodnik po stylizacji i zabiegach
Henna pudrowa brwi to innowacyjne rozwiązanie w dziedzinie stylizacji brwi, które zdobywa coraz większą...
Jak dobrać krzesła do stołu w jadalni?
Jak dobrać krzesła do stołu w jadalni?
Zakup nowych krzeseł do stołu w jadalni to ważna decyzja, która może wpłynąć na funkcjonalność i wygląd...
sposoby na piękny biust
Topowe, sprawdzone sposoby na piękny i jędrny biust
W poszukiwaniu sposobów na piękny biust, warto zwrócić uwagę na różnorodne metody, które pomogą osiągnąć...
Kombinezon damski
Kombinezon damski to coroczny hit. Jaki wybrać i z czym go nosić?
Jest idealny na każdą okazję, pasuje na każdą sylwetkę, a do tego nie wychodzi z mody. To kombinezon...
Stół Family marki Lissy
Stół Family marki Lissy - wyjątkowa elegancja i funkcjonalność w Twoim Domu
W poszukiwaniu idealnych mebli do Twojego domu, warto wybierać te, które łączą w sobie nie tylko estetykę,...
Bluzy damskie
Bluzy damskie – modne i komfortowe
Bluzy damskie to nie tylko element garderoby, ale także wyraz osobistego stylu i wygody. Stanowią one...