Siemię lniane – na co pomaga i jakie ma właściwości?

siemię lniane

Prozdrowotne właściwości, jakimi cechuje się siemię lniane, znane są od dawna. Działa zarówno odchudzająco, jak i przeciwzapalnie. Wszystko dzięki temu, że siemię lniane bogate jest m.in. w nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę E oraz cynk. Warto zatem dokładniej wiedzieć jak działa i jakie właściwości wykazuje.

Czym jest siemię lniane?

Siemię lniane to niewielkiej wielkości oleiste ziarna lnu pospolitego w kolorze brązowym bądź lekko złotym. Jak już wspomniano, wykazują one duże właściwości prozdrowotne. Siemię lniane bogate jest w kwasy omega-3, a także w błonnik, lignany oraz fitosterole. Poza tym w siemieniu lnianym znajdują się bardzo duże ilości witamin B2, B6 i E, a także kwasu foliowego, magnezu, cynku, wapnia, fosforu oraz potasu.

Siemię lniane – właściwości zdrowotne

Tak duża ilość witamin i składników mineralnych sprawia, że siemię lniane nie tylko znakomicie odżywia, ale wykazuje także właściwości lecznicze. Przede wszystkim skutecznie obniża poziom cholesterolu we krwi oraz upośledza wchłanianie glukozy w przewodzie pokarmowym. To jednak nie wszystkie właściwości zdrowotne, jakie wykazuje siemię lniane. Wspomnieć trzeba tu koniecznie jeszcze o tym, że wykazuje ono także właściwości przeciwnowotworowe, przeciwmiażdżycowe i przeciwzapalne.

Siemię lniane a uchyłki jelita grubego – jak wpływa?

Mówiąc o właściwościach prozdrowotnych, warto podkreślić, że siemię lniane to bardzo skuteczny sposób na uchyłki jelita grubego. Przyczyną uchyłkowatości jelit jest najczęściej zła dieta w dużej mierze oparta na produktach wysoko przetworzonych o bardzo niskiej zawartości błonnika pokarmowego. Siemię lniane posiada silne właściwości powlekające i łagodzące błonę śluzową przełyku, żołądka oraz dwunastnicy. Chroni przed negatywnym działaniem soków żołądkowych, a także wywiera łagodne działanie ograniczające stan zapalny. Wszystko to sprawia, że siemię lniane wspomaga trawienie i ułatwia wypróżnienie. Dlatego jego przyjmowanie jest bardzo zalecane w przypadku stanu zapalnego przewodu pokarmowego, choroby wrzodowej, a także właśnie w przypadku uchyłków jelita grubego.

Jak przyjmować siemię lniane?

Siemię lniane można włączyć do codziennej diety na różne sposoby. Ciekawym rozwiązaniem jest na pewno olejek z siemienia lnianego. Można go z powodzeniem dodawać choćby do różnego rodzaju sałatek czy sosów. Olejkiem można także po prostu skraplać wybrane dania, co pozwoli na uzupełnienie wartości odżywczych. Oczywiście siemię lniane zakupić można także w postaci całych ziaren bądź gotowego proszku, który dodawać można do wybranych potraw. Dużą popularnością cieszy się na pewno kleik z siemienia lnianego. Wynika to choćby z tego, że jego przygotowanie jest bardzo proste. Jak zaparzać siemię lniane? W tym celu wystarczy zalać 2-3 łyżki całych ziaren szklanką gorącej wody i odstawić na ok. godzinę. Po tym czasie kleik jest gotowy do spożycia. Istotne jest jednak jak pić siemię lniane. Tak przygotowany napój spożyć powinno się w trzech porcjach. Dzięki temu pozytywnie wpływać będzie na stan układu pokarmowego. Często usłyszeć można pytanie dotyczące tego, kiedy pić siemię lniane – rano czy wieczorem? Tak naprawdę zależy to wyłącznie od indywidualnych preferencji. Każdy samodzielnie zdecydować może, czy napój woli spożywać rano, czy wieczorem.

Jakie zastosowanie ma siemię lniane w kosmetyce?

Ze względu na swoje właściwości siemię lniane znajduje swoje zastosowanie także w kosmetyce. Warto tu wspomnieć choćby o tym, że znakomicie wpływa na kondycję włosów. Wśród pań bardzo popularny jest kisiel z siemienia lnianego, który nakłada się na włosy i skórę głowy. Taka maseczka z siemienia lnianego powinna być dokładnie wmasowana i pozostawiona na włosach nawet na ok. 40 minut. Regularne stosowanie takiego zabiegu sprawi, że włosy staną się błyszczące i puszyste. Warto dodać, że siemię lniane bardzo dobrze wpływa także na stan paznokci. Aby poprawić ich kondycję, wystarczy maczać paznokcie w miseczce z kisielem z siemienia lnianego.

Siemię lniane – przeciwwskazania

Choć siemię lniane ma bardzo duże właściwości zdrowotne, to nie powinno być ono wprowadzane do diety od razu w bardzo dużych ilościach. Może to bowiem wywoływać wzdęcia, gazy, nudności czy bóle brzucha. Dlatego przyjmuje się, aby dzienna ilość siemienia lnianego nie przekraczała trzech łyżeczek.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email
Print
Domki nad morzem w Dźwirzynie
Wakacje 2023. Zaplanuj wcześniej i taniej. Wybierz domki w Dźwirzynie
Wybrzeże Bałtyku zaskakuje swoim pięknem i różnorodnością, dlatego też to jeden z ulubionych wakacyjnych...
Czarne sandały i klapki damskie
Czarne sandały i klapki damskie - Podstawa letniej stylizacji
Letnie stylizacje pozwalają nam na swobodny, wygodny, a zarazem bardzo kobiecy look, który powinien być...
Korzeń maca
Korzeń maca to nie tylko cudowny afrodyzjak? Sprawdź jak działa na organizm
Chociaż korzeń maca jest często kojarzony z poprawą libido, warto znać jego inne korzyści i działania...
Sok z trawy pszenicznej
Sok z trawy pszenicznej - jakie ma właściwości?
Sok z trawy pszenicznej to niezwykły napój o wielu korzystnych właściwościach zdrowotnych. Ten zielony...
Shot z imbiru, kurkumy i cytryny
Shot z imbiru, kurkumy i cytryny - szybki sposób na odporność
Infekcje mogą pojawiać się nie tylko w sezonie jesienno-zimowym – sporo osób choruje również o...
Co warto kupić na lato w lumpeksie
Co warto kupić na lato w lumpeksie?
Zakupy w lumpeksie to świetny sposób na odświeżenie swojej garderoby, a lato to idealna pora roku, by...