Siemię lniane – na co pomaga i jakie ma właściwości?

siemię lniane

Prozdrowotne właściwości, jakimi cechuje się siemię lniane, znane są od dawna. Działa zarówno odchudzająco, jak i przeciwzapalnie. Wszystko dzięki temu, że siemię lniane bogate jest m.in. w nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę E oraz cynk. Warto zatem dokładniej wiedzieć jak działa i jakie właściwości wykazuje.

Czym jest siemię lniane?

Siemię lniane to niewielkiej wielkości oleiste ziarna lnu pospolitego w kolorze brązowym bądź lekko złotym. Jak już wspomniano, wykazują one duże właściwości prozdrowotne. Siemię lniane bogate jest w kwasy omega-3, a także w błonnik, lignany oraz fitosterole. Poza tym w siemieniu lnianym znajdują się bardzo duże ilości witamin B2, B6 i E, a także kwasu foliowego, magnezu, cynku, wapnia, fosforu oraz potasu.

Siemię lniane – właściwości zdrowotne

Tak duża ilość witamin i składników mineralnych sprawia, że siemię lniane nie tylko znakomicie odżywia, ale wykazuje także właściwości lecznicze. Przede wszystkim skutecznie obniża poziom cholesterolu we krwi oraz upośledza wchłanianie glukozy w przewodzie pokarmowym. To jednak nie wszystkie właściwości zdrowotne, jakie wykazuje siemię lniane. Wspomnieć trzeba tu koniecznie jeszcze o tym, że wykazuje ono także właściwości przeciwnowotworowe, przeciwmiażdżycowe i przeciwzapalne.

Siemię lniane a uchyłki jelita grubego – jak wpływa?

Mówiąc o właściwościach prozdrowotnych, warto podkreślić, że siemię lniane to bardzo skuteczny sposób na uchyłki jelita grubego. Przyczyną uchyłkowatości jelit jest najczęściej zła dieta w dużej mierze oparta na produktach wysoko przetworzonych o bardzo niskiej zawartości błonnika pokarmowego. Siemię lniane posiada silne właściwości powlekające i łagodzące błonę śluzową przełyku, żołądka oraz dwunastnicy. Chroni przed negatywnym działaniem soków żołądkowych, a także wywiera łagodne działanie ograniczające stan zapalny. Wszystko to sprawia, że siemię lniane wspomaga trawienie i ułatwia wypróżnienie. Dlatego jego przyjmowanie jest bardzo zalecane w przypadku stanu zapalnego przewodu pokarmowego, choroby wrzodowej, a także właśnie w przypadku uchyłków jelita grubego.

Jak przyjmować siemię lniane?

Siemię lniane można włączyć do codziennej diety na różne sposoby. Ciekawym rozwiązaniem jest na pewno olejek z siemienia lnianego. Można go z powodzeniem dodawać choćby do różnego rodzaju sałatek czy sosów. Olejkiem można także po prostu skraplać wybrane dania, co pozwoli na uzupełnienie wartości odżywczych. Oczywiście siemię lniane zakupić można także w postaci całych ziaren bądź gotowego proszku, który dodawać można do wybranych potraw. Dużą popularnością cieszy się na pewno kleik z siemienia lnianego. Wynika to choćby z tego, że jego przygotowanie jest bardzo proste. Jak zaparzać siemię lniane? W tym celu wystarczy zalać 2-3 łyżki całych ziaren szklanką gorącej wody i odstawić na ok. godzinę. Po tym czasie kleik jest gotowy do spożycia. Istotne jest jednak jak pić siemię lniane. Tak przygotowany napój spożyć powinno się w trzech porcjach. Dzięki temu pozytywnie wpływać będzie na stan układu pokarmowego. Często usłyszeć można pytanie dotyczące tego, kiedy pić siemię lniane – rano czy wieczorem? Tak naprawdę zależy to wyłącznie od indywidualnych preferencji. Każdy samodzielnie zdecydować może, czy napój woli spożywać rano, czy wieczorem.

Jakie zastosowanie ma siemię lniane w kosmetyce?

Ze względu na swoje właściwości siemię lniane znajduje swoje zastosowanie także w kosmetyce. Warto tu wspomnieć choćby o tym, że znakomicie wpływa na kondycję włosów. Wśród pań bardzo popularny jest kisiel z siemienia lnianego, który nakłada się na włosy i skórę głowy. Taka maseczka z siemienia lnianego powinna być dokładnie wmasowana i pozostawiona na włosach nawet na ok. 40 minut. Regularne stosowanie takiego zabiegu sprawi, że włosy staną się błyszczące i puszyste. Warto dodać, że siemię lniane bardzo dobrze wpływa także na stan paznokci. Aby poprawić ich kondycję, wystarczy maczać paznokcie w miseczce z kisielem z siemienia lnianego.

Siemię lniane – przeciwwskazania

Choć siemię lniane ma bardzo duże właściwości zdrowotne, to nie powinno być ono wprowadzane do diety od razu w bardzo dużych ilościach. Może to bowiem wywoływać wzdęcia, gazy, nudności czy bóle brzucha. Dlatego przyjmuje się, aby dzienna ilość siemienia lnianego nie przekraczała trzech łyżeczek.

Artykuł przygotowany przy współpracy z partnerem strony.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email
Print
dining-table-near-opened-balcony-door-2023-11-27-04-55-28-utc
Jak urządzić funkcjonalny przedpokój?
Jak urządzić funkcjonalny przedpokój to pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Przedpokój jest pierwszym...
a-woven-rug-made-of-old-things-eco-friendly-devel-2024-04-05-13-19-31-utc
Jak wybrać idealny dywan do salonu?
Jak wybrać idealny dywan do salonu? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które chcą urozmaicić swoje wnętrze...
happy-couple-eating-a-pizza-on-the-couch-2023-11-27-05-10-39-utc
Kompleksowy przewodnik po stylu industrialnym w aranżacji wnętrz
Styl industrialny to jeden z najbardziej rozpoznawalnych trendów we współczesnym wzornictwie wnętrz....
decorated-christmas-tree-view-from-inside-christm-2023-11-27-05-01-00-utc
Najlepsze dekoracje świąteczne: Przegląd ozdób, które ożywią Twój dom
Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy chcemy, aby nasz dom wyglądał wyjątkowo i nastrojowo. Właśnie...
dressing-room-in-light-room-at-home-2023-11-27-05-02-53-utc
Jakie są najlepsze sposoby na organizację garderoby: Kompleksowy przewodnik
Jakie są najlepsze sposoby na organizację garderoby? Odpowiedź na to pytanie zależy od indywidualnych...
rustic-decor-with-wooden-box-and-herbs-wedding-ar-2023-11-27-05-22-14-utc
Jak wybrać idealne zasłony do salonu?
Wybór odpowiednich zasłon do salonu może być kluczowym elementem aranżacji wnętrza. Właściwie dobrane...