Czy wiesz, że sok z brzozy to naturalny sposób na wspomaganie nerek i wątroby? Sprawdź, dlaczego jeszcze warto go pić.
Z artykułu dowiesz się:
- jak przygotować sok z brzozy,
- jakie są właściwości soku z brzozy,
- na jakie dolegliwości stosować sok z brzozy,
- jak pić sok z brzozy,
- jak przechowywać sok brzozowy.
Zdrowie i witalność to cechy pożądane przez niemal każdego człowieka. Dbanie o prawidłowe funkcjonowanie organizmu bywa jednak trudne, a codzienna dieta często nie dostarcza wszystkich potrzebnych składników odżywczych. W takich sytuacjach warto sięgnąć po naturalne specyfiki, które nie tylko dostarczą moc witamin i minerałów, ale także wspomogą funkcjonowanie narządów. Wśród tego typu dodatków do diety bez wątpienia wyróżnia się sok z brzozy. Kiedy warto po niego sięgać i na co pomaga? Zapraszamy do lektury!
Zobacz również inne nasze przepisy w kategorii: Świat kuchni.
Jak zrobić sok z brzozy?
Zdobycie soku z brzozy może być dość wymagające, oczywiście jeżeli nie zdecydujemy się na zakup w sklepie. Cały proces wydobywania życiodajnych soków drzewa wymaga odpowiedniego przygotowania i specjalnych narzędzi. Istotna jest również pora wydobywania. Nie zniechęcaj się jednak, ponieważ najtrudniejszy jest pierwszy raz. Po skompletowaniu narzędzi i wydobywczym debiucie kolejne razy z pewnością staną się banalne. Od czego zacząć?
Najważniejszy jest odpowiedni sprzęt:
- mocna wiertarka, którą wywiercimy otwór w pniu,
- rurka lub lejek,
- pojemnik na wodę (najlepiej szklany),
- korek do zatkania dziury.
Po zaopatrzeniu się w powyższe narzędzia czas udać się do lasu. Brzoza ma najwięcej soków wczesną wiosną i to właśnie wtedy się je pobiera. Nie bez znaczenia jest także stan drzewa. Najlepiej wybierać takie, które rośnie w głębi lasu oraz cechuje się szeroką koroną i dość grubym pniem. Zgodnie z obserwacjami, najwięcej soku dają drzewa w wieku około 30-40 lat, jednak ma to większe znaczenie kiedy sok pobiera się w celach przemysłowych.
Kiedy odpowiednie drzewo zostało znalezione, czas na wiercenie. Otwór o średnicy 8-10 mm należy wykonać około 50-100 centymetrów nad ziemią. Kiedy z drzewa zaczną wydobywać się soki, wkładamy rurkę w otwór, a pod drugi jego koniec podstawiamy naczynie. W ten sposób pozyskamy od 0,5 do nawet 2 litrów soku w zależności od drzewa. Po zakończeniu zbioru otwór należy koniecznie zatkać korkiem, aby uchronić drzewo przed nadaremną utratą soków.
Właściwości zdrowotne soku z brzozy
Sok z brzozy, pomimo że jest dużo mniej popularny niż ten z marchwi, zawiera naprawdę wiele substancji wspomagających prace całego organizmu. Główne właściwości soku z brzozy to obniżenie ciśnienia, poziomu cholesterolu oraz wspomaganie całego organizmu w walce z różnego rodzaju schorzeniami w tym cholestazie ciążowej. To jednak dopiero początek. Wszystkie właściwości soku z brzozy znajdziesz w tabeli poniżej.
Co zawiera sok z brzozy? | Dlaczego substancja jest ważna? | Schorzenia, na które pomaga. | Zastosowanie w kosmetyce |
Betulina | Obniża poziom cholesterolu, działa antyoksydacyjne, przeciwzapalnie, a także chroni wątrobę oraz nerki zapobiegając tworzeniu się kamieni. | Miażdżyca, opryszczka, zapobieganie nowotworom, kamicy nerkowej i chorobom wątroby. | Pielęgnacja skóry wrażliwej i skłonnej do alergii, zapobieganie wypadaniu włosów, głębokie nawilżanie. |
Salicylan metylu | Wykazuje łagodne działanie przeciwzapalne oraz zapobiega zakrzepicy i chorobie niedokrwiennej serca. | Przeziębienie, lekkie infekcje. | |
Aminokwasy (glutamina, walina, izoleucyna, kwas asparaginowy) | Glutamina zwiększa odporność na choroby, pomaga w regeneracji mięśni po wysiłku. Walina działa antykatabolicznie. Izoleucyna umożliwia budowanie tkanki mięśniowej. Kwas asparaginowy stymuluje wydzielanie insuliny, glukagonu oraz hormony wzrostu. | Aminokwasy są niezbędne do prawidłowego działania organizmu i pozwalają na budowanie tkanki mięśniowej. | |
Witamina C | Między innymi przyśpiesza gojenie ran, obniża ciśnienie i poziom cholesterolu, zapobiega starzeniu. | Wspomaganie organizmu w walce z chorobami układu sercowo-naczyniowego, profilaktyka raka. | Odmładzanie i rozjaśnianie skóry. |
Garbniki | Działają bakteriobójczo oraz ograniczają rozwój komórek rakowych, oraz zapobiegają namnażaniu się wolnych rodników. | Profilaktyka nowotworów, łagodzenie zatruć. | Łagodzenie oparzeń, odmrożeń i podrażnień. |
Polifenole roślinne | Działają antyoksydacyjne, przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybicznie, moczopędnie i przeciwbólowo, a także chronią układ sercowo naczyniowy, obniżają ciśnienie. | Profilaktyka schorzeń wątroby, serca i nerek. | |
Kwas chlorogenowy | Stymuluje metabolizm tłuszczów i zmniejsza apetyt, spowalnia uwalnianie glukozy do krwi, zwiększa wrażliwość komórkową na insulinę. | Odchudzanie, cukrzyca, zapobieganie nowotworom, | |
Witaminy z grupy B, potas, magnez, fosfor, wapń, miedź, cynk, żelazo, mangan | Zapewniają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. |
Zastosowania soku z brzozy
Dzięki wysokiej zawartości witamin i minerałów sok z brzozy znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach. Najczęściej wykorzystuje się go do wspomagania leczenia i profilaktyki schorzeń. Sok brzozowy jest też nieocenionym wspomagaczem odchudzania oraz składnikiem wielu kosmetyków.
Zastosowanie lecznicze i wspomagające
Sok z brzozy może być pomocny w leczeniu:
- dny moczanowej,
- chorób dróg moczowych,
- zapalenia nerek,
- kamicy nerkowej,
- objawów bólowych choroby reumatycznej,
- chorób niedokrwiennych serca,
- chorób wątroby.
Wspomaganie odchudzania
Sok z brzozy niezwykle często stosowany jest w celu wspomagania odchudzania. Dlaczego? Przede wszystkim z powodu zawartości kwasu chlorogenowego, który w znacznym stopniu zmniejsza apetyt oraz jest katalizatorem metabolizowania tłuszczów. Kwas ten reguluje także wydzielanie glukozy i sprzyja utrzymaniu stałego poziomu cukru we krwi. Dzięki temu mniej prawdopodobne stają się ataki głodu i podjadanie.
To jednak niejedyna zaleta soku z brzozy. Napój ma tylko 3 kcal w 100 ml, co sprawia, że można go pić niemal bez ograniczeń. To z kolei sprawia, że organizm staje się prawidłowo nawodniony i może efektywnie pozbywać się szkodliwych substancji. W wyniku działania moczopędnego organizm reguluje poziom wody i wydala jej nadmiar. Z tego powodu po kuracji z pewnością odnotujesz utratę centymetrów oraz redukcje cellulitu. Niestety tutaj należy przyznać, że będzie to spowodowane głównie utratą wody. Bez odpowiedniej diety i ćwiczeń niestety nie osiągnie się wymarzonych, trwałych rezultatów.
Sok z brzozy sprawdza się również doskonale u pań w ciąży, które obawiają się o nadmierny przyrost wagi. Regularne picie napoju przyczynia się do zmniejszenia częstotliwości zachcianek żywieniowych, co przekłada się na mniejsze przybieranie na wadze. Ponadto istnieją również badania wykazujące pozytywny wpływ soku brzozowego na laktację.
Zastosowanie w kosmetyce
Sok z brzozy znajduje zastosowanie w kosmetykach przyśpieszających gojenie ran i oparzeń. Bardzo dobrze sprawdza się również w produktach do włosów. Zapobiega ich wypadaniu i wzmacnia je. Pozwala także pozbyć się problemu przetłuszczania. Kąpiele z jego dodatkiem zmniejszają pocenie i regulują prace gruczołów łojowych.
Kiedy i jak pić sok z brzozy?
Wiesz już, jakie właściwości ma sok z brzozy, jednak do tej pory nie wspomnieliśmy o dawkowaniu. Jak pić sok z brzozy? Po pierwsze schłodzony, ponieważ w takiej formie zachowuje on pełnie swoich zbawiennych składników. Po drugie, napój trzeba pić regularnie! W ciągu doby najlepiej przyjmować 150 ml soku w trzech porcjach. Kuracja powinna trwać 2-3 tygodnie w przypadku chęci poprawy zdrowia lub nawet 6 tygodni w przypadku chęci zgubienia kilku kilogramów. Po trzecie warto łączyć sok brzozowy z innymi dodatkami takimi jak miód lub syropy owocowe.
Przechowywanie soku z brzozy
Wiele osób zastanawia się jak przechowywać sok z brzozy. Odpowiedź na to pytanie brzmi: krótko. Świeżo zebrany sok z brzozy należy zużyć w przeciągu 4 dni, w czasie których przechowuje się go w lodówce. Jak więc zrobić sok z brzozy na zimę? Istnieje na to kilka sposobów, a jednym z nich jest zrobienie z niego leczniczej nalewki. W tym celu do soku wystarczy dodać spirytusu.
Jeżeli chcemy zachować oryginalny smak i właściwości wody brzozowej istnieją także inne metody konserwacji. Pierwszą z nich jest zamrożenie. W takim przypadku wystarczy przelać sok do plastikowych butelek, a następnie włożyć do zamrażalnika. Podobnie zadziała pasteryzacja. Wykonujemy ją wkładając słoiki z sokiem brzozowym do garnka z wodą i doprowadzając do wrzenia. Następnie obracamy słoiki zakrętkami do góry. Tak przygotowany napój należy spożywać w ciągu roku.
FAQ
W jakich dawkach pić sok z brzozy?
Sok najlepiej pić trzy razy dziennie w porcjach po około 25-50 ml. Standardowy czas kuracji to 3 tygodnie.
Jak długo można przechowywać sok z brzozy?
Świeży sok przechowuje się w lodówce maksymalnie 4 dni. Można przedłużyć świeżość soku, mrożąc go, pasteryzując lub dodając do niego alkoholu.