Dieta niemowlaka opiera się głównie na mleku, jednak już od 4-5 miesiąca życia można powoli ją rozszerzać. Z czasem kaszki i obiadki dla niemowląt będą coraz częściej gościć w menu dziecka, ale na wszystko musi przyjść pora. Jak powinno się podejść do rozszerzania diety niemowlaka?
Rozszerzanie diety niemowlaka to proces, do którego musisz podejść z dużą dozą cierpliwości. Po pierwsze, dlatego, że kolejne produkty trzeba wprowadzać powoli, a po drugie, dlatego, że dziecko niekoniecznie będzie od razu ochoczo zjadało nowe rzeczy, które będziesz mu podsuwać.
Pierwsze kroki w rozszerzaniu diety niemowlaka
Kiedy nadejdzie czas na to, by dieta niemowlaka obejmowała coś więcej niż samo mleko, zacznij od warzyw, a następnie powoli wprowadzaj owoce. Nie wprowadzaj kilku produktów jednocześnie – rób to pojedynczo i stopniowo. Dlaczego zacząć od warzyw? Każdy nowy produkt to dla dziecka nowe doświadczenie smakowe, a smak warzyw z reguły jest trudniej akceptowany. Zaczynając rozszerzanie diety niemowlaka od warzyw, dasz swojemu dziecku szansę na to, że będzie je lubiło w przyszłości.
Dieta niemowlaka na początkowym etapie powinna być rozszerzana cierpliwie – na początek wystarczy, by dziecko zjadło kilka łyżeczek nowego produktu. Obserwując reakcje dziecka na nowy produkt nie tylko zyskamy wiedzę o tym, co smakuje mu bardziej, a co mniej, ale możemy także w porę zaobserwować ewentualne reakcje alergiczne. To właśnie też ze względu na możliwość alergii rekomenduje się pojedyncze wprowadzanie nowych produktów do diety.
Kiedy wprowadzić kaszki do diety niemowlaka?
Już po ukończeniu 4. miesiąca życia jest dobry czas na to, by wprowadzić do diety kaszki. To właściwie najbardziej oczywisty produkt uzupełniający na początku rozszerzania diety. Na początek należy podać dziecku kaszki glutenowe, np. kaszę mannę. Gluten powinien bowiem być wprowadzony do diety najpóźniej przed ukończeniem 12. miesiąca życia. Kaszki stanowią ważny element diety niemowlaka, ponieważ zawierają węglowodany, które są głównym źródłem energii.
Zobacz kaszki dla niemowląt: https://humana-baby.pl/kategoria/kaszki/
Od mleka do obiadku dla niemowlaka
Rozszerzając dietę niemowlaka, pamiętaj o tym, że do ukończenia 6. miesiąca życia posiłki powinny mieć gładką konsystencję. Od 7. miesiąca konsystencja może i powinna zmienić się na papki z grudkami – dziecko będzie rozwijało umiejętności żucia i gryzienia. W drugiej połowie pierwszego roku życia posiłki powoli powinny zastępować mleko – 2-3 posiłki uzupełniające dziennie to optymalna liczba, dlatego pora wprowadzić obiadki dla niemowląt. Możesz wesprzeć się tymi ze słoiczka, ale pamiętaj, by były dostosowane do wieku dziecka oraz zawierały produkty, których wcześniej niemowlę miało okazję już spróbować. Wprowadzając nowe smaki, zawsze warto łączyć je z tymi, które dziecko już zna. Obiadki dla niemowląt możesz też przyrządzać samodzielnie. Pamiętaj zawsze, by były świeże i miały odpowiednią temperaturę. Dieta niemowlaka z każdym miesiącem życia będzie się poszerzała, a stopniowo dziecko będzie też coraz bardziej samodzielnie w jedzeniu.
Artykuł i zdjęcia dostarczone przez/na zlecenie firmy: HUMANA