Regał z zabawkami dla dziecka

Regał na zabawki z pojemnikami to doskonałe rozwiązanie, aby uporządkować skarby maluchów. Szkraby dysponują wieloma zabawkami, grami oraz innymi bibelotami.

Z artykułu dowiemy się:

  • Na co zwracać uwagę kupując regał na zabawki z pojemnikami;
  • Jakie są zalety poszczególnych regałów;
  • Co sprawdzi się w pokoju dziecka oprócz regału;
  • Jak za pomocą regału wydzielić w pokoju oddzielną przestrzeń do nauki.

Zapraszamy rodziców do zapoznania się z artykułem Szafeczki jak z bajki.

Czy zagospodarowanie miejsca na regał z zabawkami jest dobrym pomysłem?

Pokój dzieci jest pełen zabawek różnej wielkości. W późniejszym czasie dochodzą książki, zeszyty oraz przybory szkolne. Aby utrzymać porządek w pokoju dziecka, należy wyposażyć pomieszczenie w odpowiednie meble. Ich wybór do dziecięcej sypialni jest ogromny. Na rynku mamy mebelki dziecięce w o różnorodnych wzorach oraz kolorach. Zachwycają się nimi nie tylko maluchy, ale i większość rodziców. Któż z nas nie chciał jako dziecko zasypiać w królewskim łożu? Fantazyjne zabawki ułożone na mebelkach jak z „Alicji z krainy czarów” mają jeszcze większy urok.

Wybierając meble do pokoju dziecka nie powinniśmy zapominać o kwestiach praktycznych. W pierwszych dniach pokój dziecka doskonale pomieści wszelkiego rodzaju zabawki. Jednak z każdym rokiem będą pojawiały się kolejne. Rodzina i znajomi uwielbiają bowiem obdarowywać maluchy wspaniałymi upominkami. Zanim się obejrzymy, a pokój dziecinny będzie przypominał sklep z zabawkami. Aby móc je pomieścić, konieczna jest dobra organizacja przestrzeni. Sprawdzą się nie tylko pudełka, ale także regał na zabawki, który pozwoli wyeksponować najciekawsze bibeloty.

W tabelce poniżej znajdziemy informacje, jakie regały kupić do pokoju dziecka oraz na co zwracać uwagę.

Rodzaj regału Rodzaj zabawek Zalety Wady
Regał otwarty ·         Misie

·         Lalki

·         Samochodziki

·         Gry planszowe

·         Domki dla lalek

·         Zabawki sensoryczne

·         Książki

·         Klocki lego

·         Pozwala na wyeksponowania zabawek

·         Nadaje pokojowi dziecięcego charakteru

·         Dziecko samo może sięgnąć po większość zabawek

·         Wystarczy „rzucić okiem” na regał, by wiedzieć, jakimi zabawkami dysponuje dziecko, dzięki temu żadna zabawka nie zostanie zapomniana ukryta gdzieś w głębi szuflady

·         Zbiera się na nich duża ilość kurzu

·         Przy zbyt wielu drobnych zabawkach pokój sprawia wrażenie, że jest nieuprzątnięty

·         Zabawki mogą rozpraszać dziecko np. podczas nauki

 

Regał z szufladami na zabawki/ Regał na zabawki z pojemnikami Ikea ·         Drobne zabawki

·         Klocki

·         Puzzle

·         Resoraki

·         Gniotki

·         Wycinanki

·         Przybory szkolne

·         Piłeczki

·         Gwarantuje estetyczny wygląd pokoju

·         Pozwala dziecku na utrzymanie porządku w pokoju

·         Znacznie łatwiej się sprząta i przeciera szafki z kurzu

·         Pojemniki Ikea to tanie dodatki do pokoju dziecka, które można dokupić lub wymienić w każdej chwili

·         Łatwo zapomnieć o wielu fantastycznych zabawkach wrzuconych do szuflady lub pojemnika

·         Są bardziej awaryjne – często wysuwana szuflada może się zaciąć np. gdy na jej tył wpadnie zabawka, wkładany i wykładamy kosz również jest mniej trwały niż regał (wymiana pudełka na nowe to niewielki koszt)

·         Jeśli dziecko jest nieostrożne, szuflada lub pudełko może stanowić dla dziecka niebezpieczeństwo np. spadając na nie podczas samodzielnego ściągania

Regał z drzwiczkami ·         Wszelkiego rodzaju zabawki dla dzieci

·         Książki dla dzieci

·         Ubranka dla dzieci

·         Przybory szkolne

·         Gry komputerowe

·         Idealne dla nieco większych dzieci oraz dla osób, które lubią minimalizm – także w pokoju dziecka

·         Nie kurzą się tak bardzo, jak regały otwarte

·         Świetne do utrzymania porządku w pokoju

·         Możemy układać w nich zabawki jedna na drugiej

·         Chaos w szafce nie jest widoczny dla osób wschodzących do pokoju

·         W przypadku pokoju dla dziecka pokój z regałem z drzwiczkami może wydawać się zbyt „sterylny”. Warto zadbać o to, aby chociaż kilka półek było otwartych. Dziecko będzie mogło wyeksponować na nich swoje ulubione zabawki.
Regal w oryginalnych kształtach oraz kolorach ·         Zabawki dla najmłodszych

·         Pieluszki

·         Środki do higieny dziecka

·         Idealny do pokoju małego dziecka, które pozytywnie reaguje na ciekawe kształty oraz żywe kolory

·         Sprawiają radość dzieciom oraz dorosłym

·         Pozwalają dzieciom czuć się dziećmi – księżniczkami, astronautami czy kierowcami rajdowymi

·         Kolorowe mebelki dla dziecka bardzo szybko trzeba będzie wymienić na nowe, gdyż dziecko prędko z nich wyrośnie

Kupując regały do pokoju dziecka powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby zawierały różne elementy tj. otwarte i zamykane półki, szuflady oraz wkładane pudełka. Dzięki temu dzieciom łatwiej będzie utrzymać porządek w pokoju.

Regał na zabawki – porządek i organizacja zabawek

Regał na zabawki z szufladami oraz z pojemnikami Ikea pozwoli na utrzymanie porządku w pokoju dzieckaW przypadku wielu drobnych zabawek warto raz na jakiś czas dokonać ich przeglądu. Dzieci często wrzucają do pudełek zepsute upominki. Z wielu z nich wyrastają. Zapomniane gdzieś głęboko w szufladzie zabierają one niepotrzebnie przestrzeń, której w pokoju dziecinnym może brakować. Nowych szpargałów przybywa bowiem wraz z rozwojem dziecka. Pojawiają się zabawki interaktywne, gry planszowe, elektroniczne czy też gry komputerowe oraz różnego rodzaju sprzęt elektroniczny.

Zepsute zabawki możemy spróbować naprawić. Jeśli nam się to nie uda, trzeba będzie je wyrzucić. Co zrobić z zabawkami, których dziecko już nie używa? Możliwości jest kilka np.

  • Spakowanie i wyniesienie na strych np. gdy przypuszczamy, że w rodzinie może pojawić się kolejne dziecko;
  • Oddanie zabawek znajomym;
  • Oddanie zabawek do domu dziecka;
  • Pluszaki można oddać do schroniska dla zwierząt;
  • Sprzedaż na portalach internetowych.

Pamiętajmy, by nie wyrzucać dobrych zabawek!

Czy dzięki regałowi w pokoju dziecka będzie porządek?

Regał w pokoju dziecka ma ogromny wpływ na porządek w pomieszczeniu, w którym przebywa maluch. Duże znaczenie mają jednak także inne meble, które wyznaczają przestrzeń do nauki czy do spania. Jak ustawić meble w pokoju malucha, aby miał on osobny kącik do odrabiania lekcji, zabawy czy też odpoczynku? Regał na zabawki z pojemnikami ma tą zaletę, że przy jego pomocy możemy wydzielić osobną przestrzeń np. do nauki. Oddzielając biurko regałem od pozostałej części pokoju zadbamy o to, aby podopieczny nie rozpraszał się podczas nauki zabawkami znajdującymi się na półkach.

Na tylnej stronie regału możemy umieścić plan lekcji, kalendarz czy też plakaty zgodne z zainteresowaniem dziecka. W kąciku do nauki niezbędny jest organizier na biurko dla dziecka. Pomieści on drobne przedmioty tj. kredki, flamastry, ołówki, długopisy, nożyczki czy taśma klejąca, które są potrzebne dziecku na co dzień. Świetną alternatywą jest organizer na ścianę. Dzięki temu dziecko będzie miało na biurku więcej miejsca. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszych czasach. Maluchy oprócz książek oraz zeszytów coraz częściej mają do dyspozycji laptop. Każdy wolny centymetr biurka może się przydać.

Jaki kolor i wielkość regału wybrać?

Wybierając regał do pokoju dziecka powinniśmy się zastanowić, jak długo ma on posłużyć dziecku. Jeżeli możemy sobie pozwolić na to, aby 2-3 lata później wymienić go na bardziej klasyczne kolory oraz kształty, możemy zaszaleć i kupić fantazyjne meble w kolorach tj. różowy czy niebieski. Jeśli meble mają posłużyć wiele sezonów – nawet gdy dziecko będzie miało kilkanaście lat, lepiej zdecydować się na klasyczne kolory tj. biały, czarny czy naturalny deseń drewna. Oczywiście rodzice ze zdolnościami majsterkowiczów mogą po kilku latach przerobić meble samodzielnie np. przy pomocy odpowiednich farb lub okleiny do mebli.

Podobnie jest z wielkością mebli. Wraz z wiekiem dziecko będzie potrzebowało coraz więcej miejsca na swoje skarby. Możemy oczywiście w późniejszym czasie dokupywać kolejne regały – jeśli wielkość pokoju nam na to pozwoli. Warto myśleć z dużym wyprzedzeniem i wybrać regał dość sporych rozmiarów. Powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby półki były stosunkowo wysokie oraz głębokie. Ciekawą opcją są takie z regulowaną wysokościąPomysły na aranżacje pokoju dziecinnego możemy czerpać z wielu czasopism wnętrzarskich oraz stron internetowych.

Alternatywy dla regałów – budżetowi rodzice

Zwłaszcza w przypadku małych dzieci niekoniecznie musimy kupować regały z pojemnikami na zabawki. Na początku wystarczą pojemniki oraz kosze na zabawki czy też zamykane skrzynie, otwierane pufy oraz inne siedziska, do których dziecko może wkładać swoje zabawki. Jest to tanie, praktyczne oraz bezpieczne rozwiązanie. Dziecko ma nieograniczony dostęp do zabawek. Może po nie sięgnąć samodzielnie. W przypadku regałów maluchy mogą próbować się na nie wspinać, co nie jest bezpieczne. Ponadto małe szkraby otrzymują mnóstwo zabawek, które nie mieszczą się na półkach regałów.

Faq

Moje dziecko dostało ataku histerii, gdy w ramach porządków w jego pokoju część zabawek oddałam znajomym. Czy nie powinnam tak robić? A może źle wychowałam dziecko nie ucząc go dzielić się z innymi?

W decyzję na temat tego, co zrobić ze starymi zabawkami, warto zaangażować dziecko. Możemy je zapytać, czy chce oddać zabawki innym dzieciom, pieskom, a może nasza latorośl będzie chciała sprzedać je na portalu i kupi sobie za zarobione pieniążki coś nowego. W ten sposób już od małego możemy uczyć dzieci podejmowania ważnych decyzji oraz pokazujemy dziecku, że liczymy się z jego zdaniem. Ponadto warto pozwolić zachować dziecku zabawkę, z którą nie chce się ono rozstać (pomimo, że naszym zdaniem z niej wyrosło). Dziecko musi dojrzeć do tego, aby rozstać się z zabawkami czy też z jedną konkretną zabawką, która z jakiegoś powodu jest dla niego bardzo ważna.

Co zrobić z dużymi zabawkami, które nie mieszczą się na półkach?

Domki dla lalek, sterowane samochody, samochody dla dzieci na pedały lub elektryczne, kuchenki dla dziewczynek, odkurzacze, wózki dla lalek oraz inne zabawki mogą stać bezpośrednio na podłodze. Jest to bardzo praktyczne oraz tanie rozwiązanie. Warto zadbać o to, aby każda zabawka miała swoje miejsce w pokoju i uczyć dziecko, aby po zabawie odkładało je w to miejsce. Dzięki temu w pomieszczeniu będzie panował porządek.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email
Print

Zostaw komentarz

Klapki i sandały dla dzieci na lato
Klapki i sandały dla dzieci na lato - 5 najlepszych modeli
Sandały i klapki stanowią podstawę wyposażenia każdej wakacyjnej garderoby. Odpowiednio dopasowane obuwie...
Jak wybrać pierwszy rower dla dziecka
Jak wybrać pierwszy rower dla dziecka?
Jazda na rowerze jest jedną z ulubionych aktywności każdego dziecka. Dostarcza zdrowej dawki ruchu, pozytywnie...
jakie kocyki wybrać dla niemowlaka
Bawełniane czy bambusowe - jakie kocyki wybrać dla niemowlaka?
Który kocyk dla dziecka jest lepszy – bambusowy czy bawełniany? Oba typy okrycia dla niemowląt...
Sukienki dziewczęce
Sukienki dziewczęce – na święta i na co dzień
Dziewczynki kochają sukienki, podobnie jak dorosłe już kobiety. Miłość ta nie mija z wiekiem. Wśród sukienek...
Jak dobrać krzesła do stołu w jadalni?
Jak dobrać krzesła do stołu w jadalni?
Zakup nowych krzeseł do stołu w jadalni to ważna decyzja, która może wpłynąć na funkcjonalność i wygląd...
Stół Family marki Lissy
Stół Family marki Lissy - wyjątkowa elegancja i funkcjonalność w Twoim Domu
W poszukiwaniu idealnych mebli do Twojego domu, warto wybierać te, które łączą w sobie nie tylko estetykę,...