Półeczki na dziecięce książki

Home/Rzeczy dla Dzieci/Półeczki na dziecięce książki

Zachęcałam ostatnio do czytania dzieciom bajek. Teraz natomiast chciałabym Was zachęcić do stworzenia dzieciom przyjaznych warunków do samodzielnego czytania i oglądania książeczek.

Dlaczego? Ponieważ uważam, że warto dbać o piękną oprawę dla rzeczy, sytuacji lub wydarzeń, które są dla nas ważne, które lubimy. Jeśli piję dobrą kawę, to jestem szczęśliwa. Smak kawy obroni się sam, ale mimo wszystko dużo przyjemniej pije się ją w klimatycznej kafejce albo schludnej i przytulnej kuchni, niż na obdrapanym dworcu czekając na spóźniony pociąg. Jeśli czytam dobrą książkę, to delektuję się jej treścią niezależnie od miejsca, ale jednak czytanie jest dużo przyjemniejsze w ulubionym fotelu, niż w kolejce do lekarza wśród kaszlących pacjentów lub w zatłoczonym autobusie. Myślę, że dzieci również dostrzegają tego typu różnice i że warto budować w nich poczucie estetyki. Chciałabym pokazać Wam pomysły kąciki czytelnicze i półeczki na książki w pokojach dziecięcych, które mnie osobiście urzekły.

1. Półeczki podłogowe dla najmłodszych.
Sprawiają, że małe dziecko ma nieograniczony dostęp do swoich ulubionych książeczek. Ładny dizajn dodatkowo zachęca do korzystania z zawartości tych półeczek:2. Półeczki w kształcie drzewa.
Ten pomysł szczególnie mi się podoba, ponieważ ma w sobie pewną głębię, metaforę. Każda tradycyjna książka ma swoje źródło w drzewie, ponieważ to z niego czerpie się papier. Do tego symbolika drzewa pięknie komponuje się z ideą czytania książek: życie, wzrastanie, rozwój, siła, mądrość.3. Półeczki i szafeczki inne niż wszystkie.
W zależności od wieku i zainteresowań dziecka można stworzyć niepowtarzalną półkę lub szafkę na książki.4. Kąciki czytelnicze.
Ideał. Specjalne miejsce do czytania: klimatyczne, z wygodnym siedzeniem, dobrym oświetleniem.

Zdjęcie główne: Pixabay.com/CC0
Pozostałe zdjęcia są embedowane (w poszanowaniu dla praw autorskich). Jeśli ich nie widzicie, to wystarczy wyłączyć AdBlocka i odświeżyć stronę.