Rozstępy to bardzo powszechna przypadłość, która spotyka młode mamy. Dlatego podpowiadamy, jaki krem na rozstępy po ciąży wybrać!
Z tego artykułu dowiesz się:
- Czym są rozstępy i jak powstają?
- Czy można uniknąć rozstępów w ciąży?
- Jakie radzić sobie z rozstępami po ciąży?
- Jakie są zabiegi na rozstępy po ciąży?
- Jakie kosmetyki na rozstępy po ciąży warto stosować?
Koniecznie przeczytaj również artykuł „Sukienka do karmienia na chrzest – jaką wybrać?” i dowiedz się, która sukienka sprawdzi się najlepiej!
Rozstępy – czym są i jak powstają?
Problem w postaci rozstępów dotyka nawet 70% nastolatek i nawet do 90% kobiet w dorosłym wieku. Po raz pierwszy pojawiają się one w okresie intensywnego wzrostu, najczęściej jednak są one pozostałością ciąży i są efektem nadmiernego rozciągnięcia się skóry w krótkim czasie. Co więcej, mogą one powstawać również u osób, które zmagają się z dużymi wahaniami wagi, a nawet i sportowców, u których doszło do zbyt szybkiego przyrostu masy. Rozstępy przybierają formę równoległych i nieregularnych linii na ciele, które mogą mieć kolor taki, jak w poniższej tabelce.
Czerwone rozstępy | Faza zapalenia skóry | Mogą przyjmować odcienie fioletu i mogą im towarzyszyć pieczenie, obrzęk oraz swędzenie |
Białe rozstępy | Faza gojenia się skóry | Na tym etapie rozstępy zaczynają się goić, co prowadzi do powstawania chropowatych blizn, które można wyczuć pod palcami |
Rozstępy pojawiają się głównie na obszarze takim jak: brzuch, uda, pośladki, piersi, ramiona, a w okresie dorastania najczęściej na plecach.
Jakie są przyczyny powstawania rozstępów?
Pomimo dość dużej wiedzy na temat tego, jak walczyć z rozstępami, niestety w dalszym ciągu do końca nie wiadomo, jak dochodzi do ich powstawania. Zdaniem naukowców mogą na to mieć wpływ m.in.:
- Czynniki genetyczne – osoby, u których w rodzinie pojawiał się problem rozstępów, są znacznie bardziej podatne na ich powstawanie;
- Zmiany hormonalne – a dokładniej zmiany w produkcji.
- Estrogenów – zbyt wysoki poziom u kobiet w ciąży powoduje, że włókna kolagenowe są mniej wytrzymałe, wskutek czego pojawiają się rozstępy.
- Kortyzolu – czyli „hormonu stresu”, którego podwyższony poziom w trakcie ciąży i połogu pogarsza funkcjonowanie fibroblastów. To właśnie one są odpowiedzialne za produkcję włókien kolagenowych.
- Zbyt wysoki poziom glukozy i insuliny – im są one wyższe, tym większe staje się także ryzyko pojawienia się rozstępów.
- Zła dieta – pojawianie się rozstępów zwiastuje niedobory w składnikach odżywczych, witamin, minerałów oraz antyoksydantów, a zwłaszcza niedobory witaminy A, E i C, substancji takich jak nienasycone kwasy tłuszczowe oraz minerałów w postaci cynku, magnezu i krzemu. Powinno się więc unikać jedzenia wysoko przetworzonego i jeść zdrowe produkty.
- Rytm dobowy – a dokładniej to, czy się wysypiamy, co wpływa na gospodarkę hormonalną.
Niezależnie jednak od przyczyny ich występowania, istnieją skuteczne metody na to, by sobie z nimi poradzić. Pomogą w tym kosmetyki na rozstępy po ciąży oraz zabiegi, o których opowiemy poniżej.
Rozstępy w ciąży – czy można ich uniknąć?
Rozstępy w ciąży są zupełnie naturalną przypadłością – tak jak cholestaza ciążowa, czy tycie w ciąży. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że pojawiają się one na brzuchu i udach ciężarnej. Na szczęście jednak istnieją sposoby na to, by ograniczyć, a nawet i zapobiec ich powstawaniu. Tajemnica tkwi we właściwej pielęgnacji skóry w ciąży. Niezwykle pomocne stają się m.in. kremy oraz produkty typu „zasłyszane przez mamę”, czyli olej kokosowy, olejek migdałowy, czy masło shea, które należą do jednych z najbardziej skutecznych metod naszych babć. Delikatnie wmasowywane w skórę każdego dnia, poprawią elastyczność skóry. Oczywiście można działać zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz – stosując dodatkowo odpowiednią suplementację, np. w postaci kwasu foliowego.
Sposoby radzenia sobie z rozstępami po ciąży
Tu pojawia się również pytanie, co na rozstępy po ciąży? W końcu nie każda z pań miała okazję stosować krem lub inne domowe metody, jeszcze będąc w trakcie ciąży. A te mogą okazać się nieskuteczne w walce z rozstępami, które się już pojawiły. Jak zatem się ich pozbyć? Z pomocą przychodzi specjalny preparat na rozstępy po ciąży w postaci kremu lub olejku. Równie skuteczne okazują się peelingi, które wykonuje się na skórze w celu poprawy mikrokrążenia. Świetnie do tego nadaje się również peeling kawowy, który można samodzielnie przygotować w domu. Skutecznie zredukuje on warstwę rogową i wygładzi pokrytą rozstępami skórę.
Kosmetyki na rozstępy po ciąży
Krem na rozstępy po ciąży przede wszystkim skład pełen aktywnych składników. Bardzo dobrym działaniem cieszą się te preparaty na rozstępy po ciąży, które powstały na bazie soku z bażyny czarnej, ekstraktu z siedmiu ziół, wyciągu z mikroalgi oraz oleju z róży rdzawej. Ich regularne stosowanie zmniejszy widoczność rozstępów, które są już widoczne. Wystarczy jedynie w trakcie ich stosowania wykonać delikatny masaż w miejscu, w którym się one pojawiły. Ponadto poleca się również stosować kosmetyki, które zawierają:
- Alantoina;
- D-panthenol;
- Ekstrakt z wąkrotki azjatyckiej;
- Kwas hialuronowy;
- Kwasy owocowe z grupy AHA
- Masło shea;
- Masło kakaowe;
- Olej słonecznikowy;
- Olej lniany;
- Witamina C;
- Witamina E.
Substancje te skutecznie wspierają syntezę włókien kolagenowych, pobudzają produkcję kolagenu i elastyny oraz zwiększają spójność skóry. W efekcie więc rozstępy stają się mniej widoczne, aż w końcu zanikają. W dodatku są one równie skuteczne, co zabiegi na rozstępy, o których opowiemy poniżej.
Zabiegi na rozstępy po ciąży
Na końcu warto również wspomnieć o tym, jakie zabiegi są niezwykle pomocne przy usuwaniu rozstępów. Są to zabiegi takie jak mezoterapia, ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym (tzw. wampirzy lifting) oraz laseroterapia.
Mezoterapia na rozstępy po ciąży
Jedną z najpopularniejszych metod na pozbycie się rozstępów po ciąży jest mezoterapia. Polega ona na ostrzykiwaniu miejsca, w którym pojawiły się rozstępy kwasem hialuronowym. Bardzo często stosuje się także preparat wzbogacony witaminami. Niezależnie od tego, jakiego preparatu się użyje, efekty mezoterapii są praktycznie identyczne. Skóra staje się bardziej elastyczna i jędrna, a rozstępy stają się niewidoczne.
Osocze bogatopłytkowe na rozstępy po ciąży
Metoda ta polega ona na ostrzykiwaniu miejsca, w którym pojawiły się rozstępy osoczem bogatopłytkowym, przez co często określana jest jako wampirzy lifting. Metoda ta skutecznie regeneruje skórę, usuwając z niej nie tylko rozstępy, ale i wszelkie inne defekty. Osocze może więc być używane w walce z przebarwieniami, bliznami, zrogowaceniami itd. Warto również dodać, że jest to całkiem naturalną metodą – osocze pochodzi bowiem od pacjenta. To z pozwala uniknąć ryzyka uczulenia na któryś ze składników preparatu.
Laseroterapia na rozstępy po ciąży
Ostatnim z zabiegów godnych polecenia jest laseroterapia. Co więcej, w zależności od lasera można uporać się nawet z najbardziej „utrwalonymi” rozstępami. Poddana działaniu wiązki lasera skóra zaczyna się regenerować. Podobnie jak naczynia krwionośne, które sprawiają, że rozstępy wyglądają na przekrwione i opuchnięte. Z pomocą lasera znikają nie tylko nieestetyczne ślady i przebarwienia na skórze, ale i zgrubienia, które gromadzą się w jej głębszych warstwach.
FAQ
Dlaczego powstają rozstępy?
Rozstępy są efektem rozciągnięcia skóry wskutek ciąży, dorastania, szybkiego spadku lub przybrania na wadze, zmian hormonalnych (zwłaszcza kortyzolu i estorgenów), niewłaściwej diety, a nawet i dziedziczenia niektórych genów.
Czy można zapobiec rozstępom w trakcie ciąży?
Oczywiście, że tak. Wystarczy stosować w tym celu specjalne kosmetyki i kremy na rozstępy. Pomóc mogą także domowe sposoby i smarowanie brzucha olejem kokosowym, olejkiem migdałowym lub masłem shea.
Jakie zabiegi pomogą usunąć rozstępy?
Rozstępy na skórze można usunąć przy pomocy zabiegów takich jak: mezoterapia, ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym, mikrodermabrazja oraz laseroterapia.