Ból bioder podczas leżenia na boku w ciąży – objaw poważnej dolegliwości?

Bóle biodra w ciąży stanowią jeden z często występujących objawów, negatywnie wpływając na komfort codziennego życia. Znacznie obniża jakość snu. Brak odpowiedniego wypoczynku może znacznie podnieść poziom stresu oraz doprowadzić do chronicznego zmęczenia. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, co oznaczają bolące biodra w ciąży i jak sobie z nimi radzić.

Co może oznaczać ból biodra podczas leżenia w ciąży?

Ból biodra w ciąży o różnym nasileniu towarzyszy wielu kobietom podczas drugiego i trzeciego trymestru. W zależności od konkretnego przypadku może powodować jedynie niewielki dyskomfort lub stać się przyczyną dolegliwości o znacznym nasileniu. Bardzo często symptomy pozostają bardziej odczuwalne wieczorem po położeniu się. Najczęściej ból spowodowany jest działalnością relaksyny, czyli hormonu wytwarzanego przez jajniki i łożysko. Jego głównym zadaniem jest rozluźnienie narządów rodnych, co znacznie ułatwia poród.

Jednocześnie obciążenia związane z ciążą sprzyjają powstawaniu kontuzji oraz pogłębianiu wad postawy. Nienaturalne ułożenie ciała może stać się bezpośrednią przyczyną występowania bólu kręgosłupa i bioder. Ból bioder w ciąży podczas spania może wskazywać także na nadwyrężenie lub zapalenie stawu biodrowego. Każdy przypadek najlepiej skonsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą, którzy wykluczą poważniejsze choroby układu ruchu.

Jak łagodzić ból biodra w ciąży?

Najczęściej ból biodra leczony jest podczas fizjoterapii. Niekiedy lekarze mogą zalecić również przyjmowanie określonych leków oraz ziół o działaniu przeciwbólowym. Kobiety w ciąży powinny jednak zachować szczególną ostrożności i zrezygnować z samodzielnego stosowania farmakoterapii, która mogłaby negatywnie wpłynąć na stan dziecka. W pierwszej kolejności najlepiej sprawdzić bezpieczne domowe sposoby na łagodzenie objawów. Odczuwasz ból bioder przy leżeniu na boku? Zacznij od zmiany ułożenia ciała podczas snu. Aby wygodniej się ułożyć, możesz skorzystać z dodatkowych poduszek. Ciekawym pomysłem może okazać się kupno specjalistycznej poduszki dla kobiet w ciąży, która zapewnia dodatkowe podparcie całego ciała. Poduszka umieszczona między kolanami ograniczy ryzyko krzyżowania nóg, co może sprzyjać dalszemu nasilaniu się dolegliwości bólowych.

Dużą skutecznością odznaczają się także ćwiczenia zaproponowane przez fizjoterapeutę. Konsultacja z doświadczonym specjalistą pozwoli na odpowiednie dopasowanie ćwiczeń do stylu życia oraz możliwości pacjentki. Regularne ćwiczenie oraz terapia manualna mogą znacznie zmniejszyć ból bioder podczas leżenia. Do zalecanych ćwiczeń należy m.in. odwodzenie bioder, mające na celu zwiększenie ruchomości stawu. Co więcej, regularny ruch w wodzie uchodzi za skuteczną metodę łagodzenia bólu. Gimnastyka i aqua aerobik należą do bezpiecznych aktywności w ciąży. Zabiegi największą skuteczność przynoszą w drugim trymestrze ciąży, gdy związane są z przeciążeniem układu ruchu. Są mniej skuteczne podczas trzeciego trymestru, gdy dolegliwości najczęściej związane są ze zmianami hormonalnymi. Fizjoterapeuci dodatkowo przykładają wagę do ćwiczeń oddechowych, które będą przydatne również podczas porodu.

Jak ułatwić zasypianie w ciąży?

Ból bioder podczas leżenia na boku w ciąży może znacznie utrudnić zasypianie. Oprócz ćwiczeń i innych metod łagodzenia bólu warto zadbać o jakość codziennego wypoczynku. Zatroszcz się przede wszystkim o komfortowe warunki snu. Dobierz odpowiedni materac, który zagwarantuje optymalne podparcie naturalnych krzywizn kręgosłupa. Równie istotna pozostaje temperatura, która nie powinna przekraczać 20 stopni oraz wilgotność powietrza. Jeśli powietrze w Twoim domu jest zbyt suche, możesz sięgnąć po nawilżacze i oczyszczacze.

Pomocne w odpoczynku mogą okazać się także naturalne mieszanki ziołowe oraz odpowiednia dieta. Wieczorami sięgaj jedynie po lekkie posiłki i nie jedz ich później niż 2-3 godziny przed pójściem spać. Przed snem możesz wypić przy tym napary z melisyrumianku oraz lawendy. Każdego dnia zadbaj o lekki wysiłek fizyczny, który z pewnością ułatwi wieczorne zasypianie.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email
Print
chiński kalendarz płci
Chiński kalendarz płci - czy płeć dziecka da się zaplanować?
Chiński kalendarz płci to starożytna metoda, która ma pomóc w zaplanowaniu lub przewidywaniu płci dziecka....
melisa-w-ciazy-1
Melisa w ciąży
Melisa w ciąży to wciąż kontrowersyjny temat. Czy można bezpiecznie pić to zioło podczas oczekiwania...
najlepszy-krem-na-rozstepy-po-ciazy-1
Najlepszy krem na rozstępy po ciąży
Rozstępy to bardzo powszechna przypadłość, która spotyka młode mamy. Dlatego podpowiadamy, jaki krem...
Fundacja Gajusz
Hospicjum perinatalne - miejsce wzruszających powitań i trudnych pożegnań
Poruszającą historię małego Mieszka poznałam kilka miesięcy temu. Były to dwa, pełne miłości listy napisane...
Cholestaza i cukrzyca w ciąży
Cholestaza i cukrzyca w ciąży: Jaką dietę stosować?
Jakiś czas temu napisałam dwa wpisy o cholestazie ciężarnych. W jednym z nich wspomniałam, że oprócz...
Dieta przy cholestazie
Dieta przy cholestazie ciążowej
Zgodnie z obietnicą, opiszę Wam, jak powinna wyglądać dieta przy cholestazie ciążowej. Cholestaza oznacza...