Angielski dla dzieci – kurs dla początkujących

Angielski dla dzieci pozwala uczyć się przez zabawę. Kiedy warto zapisać malucha na kurs dla początkujących?

Czytając artykuł, dowiesz się:

 • Ile kosztuje kurs angielskiego dla dzieci;
 • Od jakiego wieku dziecko może rozpocząć naukę;
 • Jak wybrać dobrego nauczyciela;
 • Jak samodzielnie uczyć dziecko angielskiego;
 • W jaki sposób piosenki pomagają w nauce języka?

Eksperci są zgodni co do tego, że naukę języka obcego warto rozpocząć jak najwcześniej. Tym, który obecnie rodzice najchętniej wybierają dla swoich pociech, jest język angielski. Pozwala on na swobodną komunikację, jest również bardzo wartościowy w oczach pracodawców czy rekruterów na uczelniach wyższych. Stąd też nie warto zwlekać z zapisaniem dziecka na kurs języka angielskiego.

Zobacz także: Metoda TPR w nauce języka obcego u dzieci

Ile kosztuje nauka angielskiego dla dzieci?

Lekcje języka angielskiego dla najmłodszych mogą odbywać się w szkole językowej bądź w domowym zaciszu, pod okiem doświadczonego pedagoga. Rodzice mogą również we własnym zakresie próbować uczyć dziecko nowych słówek czy spontanicznych reakcji. W każdym przypadku cena kursu będzie nieco inna. W szkole językowej zajęcia zwykle odbywają się raz w tygodniu przez około pół godziny, czasami 40 minut, w zależności od wieku podopiecznych. Roczny kurs będzie nas kosztował minimum 1500 zł, w zależności od miasta, w jakim funkcjonuje placówka. W większych miejscowościach za zajęcia zapłacimy około 2000-2500 zł. Tymczasem koszt prywatnej lekcji z doświadczonym nauczycielem kosztuje około 50-100 zł. Zajęcia, podobnie jak w szkołach językowych, nie trwają dłużej, niż 40 minut – przez mniej więcej taki czas maluch jest w stanie skupić swoją uwagę. Indywidualne nauczanie dziecka wydaje się najtańszą opcją, jednak warto wziąć pod uwagę, iż wszelkie pomoce naukowe musimy zakupić we własnym zakresie. Ponadto indywidualna praca z dzieckiem ma sens w przypadku, gdy dysponujemy odpowiednią wiedzą oraz potrafimy zainteresować dziecko nauką.

Od jakiego wieku można uczyć dziecko angielskiego?

Nauka angielskiego dla dzieci może rozpocząć się już po ukończeniu przez pociechę kilku miesięcy. Profesjonalne kursy zwykle dedykowane są dzieciom, które ukończyły 1. rok życia, jednak wcześniej sami możemy próbować przekazywać wiedzę. Nie należy obawiać się, że maluch zacznie mylić język polski z angielskim – dziecięcy mózg można porównać do doskonałej jakości sitka, które odpowiednio filtruje przekazywane mu informacje. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy rozwój mowy dziecka przebiega w sposób prawidłowy. Jeśli zaobserwowano u pociechy jakiekolwiek opóźnienia, wymagające interwencji logopedy, należy odłożyć naukę języka angielskiego w czasie. Niemniej jednak, jeśli rozwój przebiega prawidłowo, to dziecko powinno zacząć uczyć się języka obcego najpóźniej do ukończenia 3. roku życia. W przypadku, gdy przedszkolak nie miał jeszcze styczności z językiem, warto jak najszybciej zapisać go na kurs.

Kurs dla początkujących – jak wybrać odpowiedniego nauczyciela dla dziecka?

Wybór odpowiedniego nauczyciela dla dziecka to kwestia, która budzi wśród rodziców najwięcej wątpliwości. Język angielski dla dzieci powinni prowadzić doświadczeni pedagodzy, którzy przede wszystkim potrafią pracować z najmłodszymi i wiedzą, jak w ich przypadku przebiega cały proces uczenia się. Cechy dobrego nauczyciela angielskiego to:

 • cierpliwość – praca z dziećmi wymaga dużej dozy cierpliwości, zwłaszcza że najmłodsi nie zawsze zainteresowani są tematem i wykonują polecenia z różnym zaangażowaniem,
 • umiejętność nawiązania kontaktu z dziećmi – złapanie wspólnego języka to pierwszy krok do efektywnej współpracy,
 • kreatywność – pozwala stymulować dziecko do wykonywania konkretnych zadań,
 • uważność – dzieci w czasie zajęć wymagają stałego nadzoru,
 • umiejętność przekazywania wiedzy – nauczyciel musi wiedzieć, jak skomunikować się z dzieckiem, aby zachęcić je do pracy,
 • konsekwentność – nauczyciel powinien dążyć do tego, aby dzieci stale zdobywały nową wiedzę.

Mając na uwadze te wszystkie aspekty, można stwierdzić, że wybór odpowiedniego nauczyciela nie jest łatwym zadaniem. W szkołach językowych na dobór pedagogów nie mamy większego wpływu, inaczej jest jednak w przypadku, gdy decydujemy się zapisać dziecko na zajęcia indywidualne. Warto sprawdzić, czy nauczyciel stosuje jakąś konkretną metodę nauczania, a jeśli tak, to dowiedzmy się, na czym właściwie ona polega i jakie rezultaty można dzięki niej osiągnąć.

Jak uczyć dziecka angielskiego samodzielnie?

Angielski dla dzieci nie musi być prowadzony przez wykwalifikowane osoby – jeśli nie dysponujemy odpowiednimi środkami pieniężnymi bądź wystarczającą ilością czasu, możemy próbować samodzielnie zainteresować malucha językiem obcym. W tym celu warto sięgnąć po sprawdzone pomoce naukowe. Ich charakterystykę przedstawia poniższa tabela.

Materiały pomocne w nauce Cel ich stosowania
Bajki po angielsku Nauka języka potocznego, zastosowanie słów i konstrukcji gramatycznych w praktyce, nauka swobodnego reagowania.
Piosenki po angielsku Nauka słówek, rytmiczne powtarzanie słów i zwrotów, które zapadają w pamięć.
Kolorowanki po angielsku Nauka słówek, w tym głównie kolorów.
Naklejki po angielsku Nauka słówek, w przypadku uzupełnienia naklejkami dłuższych tekstów także nauka poszczególnych konstrukcji i zwrotów.

Obecnie nie mamy większego problemu z zakupem odpowiednich materiałów do nauki, jednak należy pamiętać, aby dopasowywać je odpowiednio do wieku dziecka i umiejętności. W samodzielnej nauce należy pamiętać o regularności. Nie chodzi tutaj o to, aby maluch każdego dnia uczył się angielskiego po kilka godzin dziennie, gdyż w taki sposób może jedynie zniechęcić się do tego, by zdobywać nową wiedzę. O wiele lepiej poświęcać na naukę 15-20 minut dziennie, na przykład oglądając lub czytając bajki dla dzieci po angielsku czy wspólnie śpiewając piosenki po angielsku. Warto pamiętać, że samodzielna nauka sprawdza się głównie w przypadku rodziców, którzy sami nie mają większego problemu z porozumiewaniem się w tym języku obcym.

Piosenki dla dzieci po angielsku

Piosenki dla dzieci po angielsku to jeden z najlepszych sposobów na to, aby rozpocząć przygodę z językiem obcym. Nawet maluszki chętnie słuchają słówek, jeśli tylko towarzyszy im wesoły i przyjemny rytm. Początkowo dziecko będzie jedynie wsłuchiwać się w piosenkę, ewentualnie próbując do niej tańczyć. Niemniej jednak z czasem zacznie powtarzać kolejne słówka, przy czym nie powinno dziwić, że powtórzenia te nie będą idealne. Możemy wtedy delikatnie zasugerować, jak powinno się wymawiać konkretne słówko. Ważny jest również schemat puszczania dzieciom utworów po angielsku. Powinny być one dopasowane do wieku – przykładowo, jeśli maluch jest na etapie nauki kolorów, poszczególne utwory mogą przedstawiać ich nazwy w języku obcym. Piosenki puszczamy maluchom każdego dnia, nie zmieniając ich przez co najmniej tydzień, tak aby mogły one wsłuchać się w tekst. Następnie możemy wprowadzać do repertuaru nowe utwory, jednocześnie pamiętając, aby ich ilość nie była większa, niż 1-2 tygodniowo. W przypadku starszych dzieci możemy pozwolić sobie na nieco większą różnorodność, gdyż te z reguły nieco szybciej nudzą się dobrze znanymi już piosenkami.

Najczęściej zadawane pytania:

Kiedy warto rozpocząć naukę angielskiego dla dzieci?

Jeśli maluch rozwija się prawidłowo, to nie ma przeciwwskazań, aby nauka rozpoczęła się już w okolicach 1. roku życia. Eksperci są zdania, że pierwszy kontakt z językiem dziecko powinno mieć najpóźniej do ukończenia 3. roku życia.

Ile kosztuje kurs językowy dla najmłodszych?

Koszt kursu językowego uzależniony jest przede wszystkim od miasta, w jakim działa szkoła. W mniejszych miejscowościach zapłacimy minimum 1500 zł, w większych nawet 2500 zł. Tymczasem koszt indywidualnej lekcji z nauczycielem waha się w przedziale od 50 do 100 zł.

Jak zacząć samodzielnie uczyć dziecko języka obcego?

Samodzielna nauka języka angielskiego powinna bazować na sprawdzonych materiałach, takich jak bajki, piosenki, kolorowanki czy naklejanki w języku obcym. Dzięki nim dziecko poznaje słówka, uczy się swobodnego reagowania, a także zastosowania konkretnych konstrukcji.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email
Print

Zostaw komentarz

Kolorowanka XXL
Kolorowanka XXL – twórcza zabawa dla całej rodziny
Kolorowanie to nie tylko popularna forma zabawy dla dzieci, ale również kluczowy element wspomagający...
Czarna sypialnia
Czarna sypialnia – jak zaaranżować ją ze smakiem?
Czarny to kolor, który kojarzy się z tajemniczością i klasyczną elegancją. Nie każdy jednak odważy się...
Dlaczego warto liczyć kroki
Dlaczego warto liczyć kroki?
W dzisiejszych czasach dbanie o kondycję fizyczną i pozostanie zmotywowanym jest niezwykle ważne dla...
Wygodne botki damskie
Wygodne botki damskie na sezon 2023/2024 - jaki model wybrać, by komfortowo w nich chodzić?
Sezon 2023/24 przynosi ze sobą nie tylko nowe trendy w modzie, ale także innowacje w zakresie wygody...
Jak pomóc dziecku w nauce
Jak pomóc dziecku w nauce? Metody i techniki efektywnego uczenia się
W obliczu wyzwań, jakie stawia przed młodymi ludźmi dzisiejszy świat, zdolność efektywnej nauki staje...
Jak wybrać zielony kolor ścian do swojego wnętrza
Jak wybrać zielony kolor ścian do swojego wnętrza? Poradnik krok po kroku
Idealny odcień zielonego na ścianie? To możliwe! Poznaj sekret doboru zielonej farby do swojego wnętrza! Wiele...