W tym roku wakacyjny urlop spędziliśmy w górach. W ubiegłych latach, ze względu na dziecko, wybieraliśmy wczasy nad morzem lub jeziorem. Trochę się więc obawiałam, czy Młody będzie chętnie pokonywał górskie szlaki, czy wędrówka nie znudzi mu się po kilku metrach. Okazało się, że góry to był strzał w dziesiątkę. Nasz przedszkolak traktował zdobywanie szczytów jako wyzwanie i był tym bardzo zmotywowany. Był też pod dużym wrażeniem zamków i jaskiń i chętnie je z nami zwiedzał. Zaskoczyła mnie tylko jedna rzecz. W trakcie górskich wędrówek, to nie piękne widoki robiły na synku największe wrażenie.
Kiedy chciałam mu zrobić zdjęcie na tle cudnej panoramy, usłyszałam: „Ok, ale potem zrobisz mi zdjęcie z tym żuczkiem? I wiesz, chciałbym mieć jeszcze na pamiątkę zdjęcie tego robaczka, żebym o nim nie zapomniał”. Okazało się, że Młody na górskim szlaku podziwiał przede wszystkim faunę – wypytywał o zwierzątka i owady wszelkiej maści. A takie rzeczy jak mrowisko lub padalec na środku ścieżki to było niemalże wydarzenie dnia:)
Książka jest bardzo ładnie wydana. Duży format, twarda okładka, ładne ilustracje – to wszystko robi wrażenie i sprawia, że ta pozycja świetnie się sprawdzi w roli prezentu.
Najważniejsze jednak, że książka jest bardzo ciekawa. Niektóre rozdziały są poświęcone ogólnej wiedzy na temat tytułowych „robali”, np. Dzieciństwo owadów, Drzewo rodowe robali, Robaki w domu, Pracowite robaki. Są też sekcje poświęcone poszczególnym rodzajom żyjątek, takich jak: chrząszcze, biedronki, motyle, mrówki, pszczoły (i wiele innych).
Z książki dowiemy się między innymi następujących rzeczy:
- Za co ogrodnicy kochają biedronki?
- Czy owady boją się ciemności?
- Jak robaki nam pomagają?
- Ile oczu ma pająk?
- Jak szybko i na jakich dystansach potrafią latać owady?
- Dlaczego mrówki maszerują w kolumnie?
- Co sprawia, że koniki polne cykają?
Myślę, że książka zaciekawi nie tylko te dzieci, które są zafascynowane robakami. Jest to również świetna pozycja dla dzieci, które nieco boją się wszelkich owadów lub pająków. Dzięki lekturze dowiedzą się bowiem, że większość tych żyjątek, to niegroźne, a czasem wręcz przyjazne stworzenia.
Jeśli książka Was zainteresowała, znajdziecie ją tu:
Wielka Księga Robali w księgarni niePrzeczytane.pl
Co to są drobnoustroje? Książka z okienkami. Pierwsze pytania maluchów
Jeśli nasze dziecko zainteresowało się robalami, to z pewnością równie ciekawy okaże się temat bakterii i wirusów, bo przecież najczęściej, według dziecięcych wyobrażeń, są to po prostu „takie małe, niewidoczne robaki” 🙂 Tu z pomocą przychodzi świetna książeczka „Co to są drobnoustroje?”.
Książka, w bardzo przystępny sposób przekazuje wiedzę o otaczającym nas mikro świecie, ale również uczy dziecko zasad bezpieczeństwa i higieny. Z pewnością więc przypadnie do gustu troskliwym rodzicom.
W książce znajdziemy odpowiedzi na takie pytania, jak:
- Czym są i gdzie żyją drobnoustroje?
- Jak się rozprzestrzeniają bakterie i wirusy?
- Jak organizm człowieka broni się przed zarazkami?
- Po co są lekarstwa i jak działają?
- Czym się różnią bakterie od wirusów?
- Czy bakterie mogą być pożyteczne?
- Jak zachowywać się przy skaleczeniu?
- Dlaczego trzeba myć ręce?
- Czy trzeba zasłaniać usta przy kichaniu?
Podczas czytania, dużą atrakcją okazują się dla dziecka okienka na wszystkich stronach książeczki. Po ich otwarciu znajdujemy kolejne ciekawostki o drobnoustrojach. Mam wrażenie, że to odkrywanie okienek działa na podobnej zasadzie jak odnajdywanie skarbów – dzieci są zafascynowane, a ukryta za okienkiem informacja wydaje się być po stokroć ciekawsza, dzięki tej atrakcyjnej formie.
Jeśli zainteresowała Was ta pozycja, to możecie znaleźć ją tu:
Co to są drobnoustroje? Książka z okienkami. Pierwsze pytania maluchów w księgarni niePrzeczytane.pl
Artykuł powstał we współpracy z niePrzeczytane.pl