Nie oceniaj książki po okładce. Tak mogłabym skwitować początek mojej przygody z grą Labirynt (znanej również pod nazwą Tajemnice Labiryntu). Widziałam ją wielokrotnie na sklepowych półkach, jednak opakowanie wydawało mi się niezbyt zachęcające. W związku z tym, mimo mojej miłości do planszówek, nawet nie podjęłam próby sprawdzenia, co to za gra. Traf chciał, że było mi jednak dane poznać tę planszówkę. Byłam z synkiem w szpitalu i jeden z chłopców na sali grał z mamą w Labirynt. Kiedy zobaczyłam rozłożoną grę, aż mi się oczy zaświeciły. Plansza składała się z kafelków, na których były nadrukowane fragmenty dróg labiryntu. Podczas każdego ruchu ściany się przesuwały, otwierając lub zamykając graczom drogi do ukrytych w labiryncie skarbów. Czasem trzeba było się nieźle nakombinować, aby dotrzeć do szukanego artefaktu. Uwielbiam gdy logiczne, a do tego bardzo spodobał mi się motyw przewodni gry i zachwyciła mnie grafika. Aż ciężko mi było uwierzyć, że jest to właśnie ta gra, która skreśliłam oceniając po niezbyt ładnej według mnie okładce. Oczywiście nie musiałam zbyt długo namawiać męża do zakupu. Zamówił ją właściwie natychmiast, dzięki czemu mieliśmy zapewnioną świetną, rodzinną rozrywkę tuż po wyjściu ze szpitala.
Witaj w świecie Pięknych Rzeczy. Podoba Ci się tutaj? Polub proszę nasz profil na Facebooku, aby być z nami w kontakcie. Zachęcam Cię także do zostawienia komentarza pod artykułem! 🙂
Zasady gry
Na początku należy, w losowy sposób, rozłożyć kafle labiryntu na planszy. Figurki graczy kładziemy na rogach planszy, oznaczonych odpowiednim kolorem. Następnie każdy z uczestników otrzymuje karty tajemnic, na których znajdują się cenne artefakty. Celem gry jest dotarcie do każdego z wylosowanych przedmiotów. Aby tego dokonać, trzeba umiejętnie planować ruchy i przesuwać ścieżki labiryntu tak, aby utorować sobie drogę do szukanych skarbów. Przy okazji, w miarę możliwości, można też nieco przeszkadzać przeciwnikom. Wygrywa gracz, który pierwszy odkryje wszystkie przedmioty ze swoich kart tajemnic i wróci do domu, tzn. na swoje pole startowe. Autor przedstawił w instrukcji dwie wersje gry – trudniejszą, dla doświadczonych graczy oraz łatwiejszą – dla dzieci. W wersji trudniejszej, wylosowane karty tajemnic są zakryte. Odsłaniamy je pojedynczo i musimy dotrzeć do jednego skarbu, aby móc odkryć kolejną kartę. Natomiast w łatwiejszej wersji, gracz może od razu zobaczyć wszystkie karty tajemnic i wybierać, do którego skarbu dotrze w pierwszej kolejności. Ta możliwość ogromnie ułatwia grę. Kiedy gramy ze swoim czteroletnim synkiem, to w celu wyrównania szans, stosujemy zasadę, że dorośli grają według utrudnionej wersji, natomiast dziecko gra według łatwiejszych zasad.
Ocena
- Estetyka: 4 / 5
- Grywalność: 5 / 5
- Jakość wykonania: 4 / 5
- Przystępność zasad: 5 / 5
Gra jest bardzo ładnie i dość solidnie wydana. Naprawdę niewiele zabrakło do przyznania 5 gwiazdek za jakość wykonania. Wśród plusów, należy wymienić: solidnie wykonaną planszę, wraz z kafelkami tworzącymi labirynt; bardzo ładne ilustracje ścian i skarbów Labiryntu; solidne opakowanie i praktyczną wypraskę – która pozwala uporządkować elementy gry tak, żeby nie ulegały uszkodzeniu. Część kafelków jest przytwierdzona na stałe do planszy, dzięki czemu tworzą się swojego rodzaju „prowadnice”, zapobiegające tworzeniu się bałaganu podczas przesuwania ścian. Zaokrąglone rogi kafelków również ułatwiają wykonywanie ruchu. Dlaczego więc odjęłam jedną gwiazdkę za jakość wykonania? Wpłynęły na to bardzo cienkie, narażone na szybkie zniszczenie karty tajemnic (warto opakować je w koszulki). Natomiast ocenę estetyki wykonania obniżyłam za nieatrakcyjny wygląd opakowania.
Moim zdaniem jest to świetna gra nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych. Zasady są proste. Wystarczy kilka minut, żeby je przyswoić. Gra wymaga myślenia i planowania, ale jednocześnie jest lekka i bardzo przyjemna. Plusem jest też fajny klimat gry: szukanie dróg, przesuwanie ścian i odkrywanie artefaktów w tajemniczym labiryncie daje dużo satysfakcji. Całość sprawia wrażenie dobrze przemyślanego produktu.
Powstało wiele wersji gry. Podaję kilka najciekawszych. Po kliknięciu na nazwę otworzy się link do produktu w porównywarce cen. Można tam sprawdzić ceny gry w różnych sklepach. Są to linki afiliacyjne – jeśli wejdziecie przez nie na stronę Ceneo, a potem do któregoś z pokazanych tam sklepów, to ja otrzymam z tego tytułu niewielką prowizję od Ceneo za polecanie produktu.
Labirynt, wersja podstawowa (opisana w recenzji)
Labirynt Junior
Labirynt Star Wars
Labirynt Kraina Lodu
Labirynt Auta 2
Labirynt: Gra świecąca w ciemnościZdjęcia pochodzą z serwisu Ceneo.pl
Wpis zawiera linki afiliacyjne. Jak to działa? Jeśli wejdziecie przez nie na stronę Ceneo, a potem do któregoś z pokazanych tam sklepów, to ja otrzymam z tego tytułu niewielką prowizję od serwisu Ceneo za polecanie produktu.
3 thoughts on “W poszukiwaniu tajemniczych artefaktów. Recenzja gry Labirynt”
Jeśli szukacie innych ciekawych gier rodzinnych, to polecam również: Wsiąść do Pociągu Europa – moja recenzja: https://piekne-rzeczy.pl/wsiasc-do-pociagu-europa/ oraz Kotek Psotek (gra typowo dla dzieci): https://piekne-rzeczy.pl/planszowki-nie-sa-dla-nudziarzy-szukamy-gier-dla-przedszkolaka/
Naprawdę grafika nie zachęca do zakupu, ja również uwielbiam gry planszowe, karciane. Nie mogę się doczekać jak córka będzie duża i będziemy grać całą rodzinną 🙂 My na razie zamęczamy Tabu 🙂
Przed nami dopiero wyzwania związane z planszówkami, bo dzieci za małe