Tabliczka mnożenia – niezbędny element w nauce matematyki

Tabliczka mnożenia to podstawa matematyki, bez której niemożliwe jest przyswojenie większości zagadnień. Jak zmotywować dziecko do nauki mnożenia?

W tym artykule dowiesz się:

  • w jaki sposób uczyć dziecko tabliczki mnożenia,
  • jaka jest historia tabliczki mnożenia,
  • kiedy tabliczka mnożenia pojawia się w szkole,
  • jakie gry i zabawy są pomocne w uczeniu dzieci tabliczki mnożenia,
  • na czym polega metoda mnożenia na palcach.

Podobnie jak w przypadku wielu szkolnych zagadnień, tabliczka mnożenia może sprawiać trudności w nauce i wywoływać frustrację – zarówno u dzieci, jak i nauczycieli czy rodziców próbujących ich zmotywować do uczenia się. Jednak można łatwo zapobiec takiej sytuacji poprzez efektywną i przyjemną naukę przez zabawę. Dzięki temu matematyka nie będzie dla dziecka nudna, a przyswojenie tabliczki mnożenia będzie źródłem radości i satysfakcji.

Jeżeli zależy Ci na przyjemnej i skutecznej edukacji Twojego dziecka, zobacz także artykuł: Angielski dla dzieci – kurs dla początkujących.

Jak szybko i skutecznie nauczyć dziecko tabliczki mnożenia?

Tabliczka mnożenia stanowi fundament matematycznej wiedzy, warto więc wprowadzać jej podstawy już od najmłodszych lat. Pamiętaj jednak, że bezmyślne wkuwanie liczb jest mało skuteczne, a wręcz może wywołać frustrację u dziecka. Dlatego w pierwszej kolejności zadbaj o to, by Twoja pociecha zrozumiała sens wykonywania działań – w tym celu możesz wykorzystać przedmioty używane na co dzień takie jak zabawki, monety, owoce czy nawet słodycze. Możesz też wykorzystać korepetycje matematyka Lubin.

Kiedy dziecko zrozumie, po co wykonywane są pewne działania, pojawia się pytanie – jak szybko się nauczyć tabliczki mnożenia? Możesz zacząć od wprowadzenia kilku najważniejszych zasad:

  • mnożenie dowolnej liczby przez 1 zawsze da taką samą liczbę,
  • każda liczba mnożona przez 0 zawsze da 0,
  • mnożenie jest przemienne, więc kolejność liczb nie ma znaczenia,
  • przy mnożeniu przez 10 wystarczy dopisać do mnożonej liczby 0, aby otrzymać wynik.

Po opanowaniu podstaw przychodzi pora na bardziej skomplikowane działania. Niektóre z nich są proste do zapamiętania, gdyż tworzą rymy – przykładowo 5 razy 5 daje 25, a 6 razy 6 to 36. Jak jednak przyswoić trudniejsze obliczenia?  Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na szybką i skuteczną naukę tabliczki mnożenia. Możesz wypróbować je ze swoim dzieckiem i znaleźć metodę, która okaże się dla niego najlepsza.

Nazwa metody Opis
Mnożenie geometryczne Ten sposób mnożenia jest powszechnie wykorzystywany m.in. w japońskich szkołach. Polega na umiejętnym łączeniu linii i kropek, tak aby otrzymać wynik. Przykładowo jeżeli chcesz pomnożyć 2 przez 4, narysuj dwie równoległe linie proste, a następnie prostopadłe do nich cztery linie. Liczba punktów przecięcia – w tym przypadku 8 – stanowi wynik mnożenia.
Historyjki z tabliczką mnożenia W tej metodzie cyfrom od 1 do 9 nadaje się konkretne, obrazowe znaczenie – przykładowo 2 może wyglądać jak łabędź, 4 jak wąż, a 8 jak bałwanek. Następnie możesz tworzyć różne historie z użyciem tych symboli – np. łabędź i wąż spotkali się i ulepili razem bałwanka (jest to obrazowy opis działania 2 x 4 = 8). W ten sposób dziecko kojarzy opowiadania z konkretnymi działaniami i znacznie szybciej je zapamiętuje.
Metoda z opowiadaniem bajek Ten sposób nieco przypomina układanie historyjek, jednak nie wymaga przyporządkowania każdej cyfrze określonego wyglądu. W bajkowej tabliczce mnożenia dziecko słucha bajki (o zwierzętach, pojazdach czy postaciach z kreskówek), w której bohaterom przyporządkowane są określone liczby. Połączenie nauki z mobilizowaniem wyobraźni jest nie tylko prostą, ale również bardzo skuteczną metodą.

 

Niezwykle istotnym elementem nauki tabliczki mnożenia jest ciągłe powtarzanie i utrwalanie. W tym celu możesz skorzystać platform edukacyjnych pozwalających w przyjemny i satysfakcjonujący sposób ćwiczyć zdobyte umiejętności matematyczne. Dobrym rozwiązaniem jest także skorzystanie z tabliczki mnożenia do druku – dzięki temu dziecko może oswoić się z zapisanymi wynikami i coraz sprawniej się nimi posługiwać.

Kto wymyślił tabliczkę mnożenia?

Kiedy właściwie powstała tabliczka mnożenia? Jej historia sięga czasów starożytnych, a za twórcę tego sposobu zestawienia wyników mnożonych liczb uważa się Pitagorasa. Jest to więc metoda znana od dawna, a powszechne wykorzystywanie jej do dzisiaj to niewątpliwie dowód skuteczności.

Warto jednak dodać, że nie tylko Pitagoras wymyślił tabliczkę mnożenia. Niezależnie od tego greckiego matematyka, ta metoda zestawiania wyników mnożenia powstała również w Chinach, ponad 2 tysiące lat temu. Miała ona formę bambusowych tyczek (w liczbie około 2,5 tysiąca), pokrytych chińskimi znakami napisanymi czarnym atramentem. Umożliwiały one pomnożenie między sobą liczb od 1 do 90. Co ciekawe, metoda ta umożliwiała operacje matematyczne nie tylko na całych liczbach, ale również na ich połowach. Chińska tabliczka mnożenia została znaleziona w podniszczonych fragmentach, jednak dzięki naukowcom z Uniwersytetu Tsinghua w Pekinie udało się ją złożyć w jedną, funkcjonującą całość.

Na jakim etapie edukacji występuje w szkole tabliczka mnożenia?

Podstaw tabliczki mnożenia uczą się już drugo i trzecioklasiści. Na tym etapie edukacji dzieci stopniowo przyswajają mnożenie przez 1, 2, 3, 4, 5 oraz 10. Te operacje matematyczne wykonywane są na przykładzie prostych, obrazowych zadań inspirowanych codziennym życiem – dzięki temu nauka jest skuteczniejsza, gdyż dziecko widzi zastosowanie tabliczki mnożenia w praktyce.

Po opanowaniu mnożenia cyfr od 1 do 5, przychodzi pora na bardziej zaawansowane obliczenia. Uczniowie czwartej klasy szkoły podstawowej powinni w pełni opanować tabliczkę mnożenia do 100 i sprawnie się nią posługiwać. Warto więc motywować dziecko do nauki i dbać o systematyczne przyswajanie coraz bardziej skomplikowanych wyników mnożenia. Stopniowe uczenie się jest niezwykle istotne, ponieważ nagła konieczność przyswojenia całej tabliczki na kolejne zajęcia nie tylko jest stresująca i frustrująca dla dziecka – może wręcz wpłynąć na niechęć do matematyki na długie lata. Nieznajomość tej metody znacznie opóźnia tempo pracy, a czasem nawet uniemożliwia zrozumienie kolejnych zagadnień.

Ćwiczenia i gry dla dzieci – sposób na łatwiejsze przyswojenie tabliczki mnożenia

Nie od dziś wiadomo, że najskuteczniejszą metodą przyswajania wiedzy jest nauka poprzez zabawę. Dlatego w uczeniu tabliczki mnożenia warto wykorzystywać różnorodne gry i ćwiczenia atrakcyjne z perspektywy dziecka. Oto przykładowe pomysły na łatwiejszą i przyjemniejszą naukę.

  • Gry online – w Internecie dostępna jest szeroka gama gier pomocnych w nauce matematyki. Odnajdziesz quizy i testy o tabliczce mnożenia, a także zabawy zręcznościowe czy przygodowe.
  • Kolorowanki – kolorowanie liczb jest świetnym ćwiczeniem, które nie tylko pozwala na sprawniejsze przyswojenie wyników mnożenia, ale również stanowi relaksujący sposób spędzenia czasu wolnego.
  • Tabliczka mnożenia w formie memory – to gra, w której na osobnych kartach znajdują się działania i odpowiadające im wyniki. Dzięki temu dziecko usprawni umiejętność szybkiego mnożenia, a ponadto może ćwiczyć pamięć.

Tabliczka mnożenia na palcach – jak wygląda ta metoda?

Jak nauczyć tabliczki mnożenia na palcach? Jest to stosunkowo prosta metoda, z której dziecko może skorzystać w każdej chwili podczas mnożenia przez 6 i wyższe liczby. Na początku numeruje się palce każdej ręki – mały palec to 6, serdeczny 7 i tak dalej, aż do 10 na kciuku. Przy mnożeniu styka się ze sobą odpowiednie palce i na tej podstawie podaje wynik. Przykładowo w działaniu 7 x 7 dziecko styka dwa serdeczne palce, a następnie dodaje je do palców znajdujących się poniżej – łącznie wychodzi 4 i jest to liczba dziesiątek. Następnie dziecko liczy palce powyżej tych stykających się i mnoży sumę palców na lewej ręce przez sumę na prawej (w tym przykładzie jest to 3 x 3, co daje 9 – jest to liczba jedności). Po zestawieniu otrzymuje się więc prawidłowy wynik: 49.

Najczęściej zadawane pytania:

W której klasie dziecko uczy się tabliczki mnożenia?

Podstawy tabliczki mnożenia uczy się w szkole już w 2. i 3. klasie. Czwartoklasiści natomiast powinni w pełni opanować mnożenie do 100.

Jak szybko nauczyć dziecko tabliczki mnożenia?

Najszybszą i najskuteczniejszą metodą jest nauka poprzez zabawę. Możesz też wykorzystać różne metody, aby dziecko efektywnie przyswoiło tabliczkę mnożenia – opowiadanie historyjek, mnożenie geometryczne czy na palcach. Pomocne okazują się też różne ćwiczenia i gry dostępne zarówno online, jak i w formie papierowej.

 

Artykuł przygotowany przy współpracy z partnerem strony.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email
Print
2
Nowoczesne przestrzenie edukacyjne: Jak design i akustyka wspierają rozwój dzieci w przedszkolach i szkołach
W dzisiejszych czasach estetyka i funkcjonalność wnętrz odgrywają ogromną rolę w codziennym życiu – również...
Kolorowanka XXL
Kolorowanka XXL – twórcza zabawa dla całej rodziny
Kolorowanie to nie tylko popularna forma zabawy dla dzieci, ale również kluczowy element wspomagający...
Czarna sypialnia
Czarna sypialnia – jak zaaranżować ją ze smakiem?
Czarny to kolor, który kojarzy się z tajemniczością i klasyczną elegancją. Nie każdy jednak odważy się...
Dlaczego warto liczyć kroki
Dlaczego warto liczyć kroki?
W dzisiejszych czasach dbanie o kondycję fizyczną i pozostanie zmotywowanym jest niezwykle ważne dla...
Wygodne botki damskie
Wygodne botki damskie na sezon 2023/2024 - jaki model wybrać, by komfortowo w nich chodzić?
Sezon 2023/24 przynosi ze sobą nie tylko nowe trendy w modzie, ale także innowacje w zakresie wygody...
Jak pomóc dziecku w nauce
Jak pomóc dziecku w nauce? Metody i techniki efektywnego uczenia się
W obliczu wyzwań, jakie stawia przed młodymi ludźmi dzisiejszy świat, zdolność efektywnej nauki staje...