Z pewnością znacie magiczną formułę: Babko, babko udaj się! Bo jak nie, to cię zjem!. Taką rymowankę można usłyszeć chyba w każdej piaskownicy. Podejrzewam, że wszyscy w dzieciństwie lubiliśmy zabawę piaskiem, robienie babek, budowanie zamków. Z czasem jednak ta fascynacja przemija i powraca dopiero wtedy, kiedy sami stajemy się rodzicami i uczymy nasze dzieci, jak używać foremek w piaskownicy.
Nad morzem
Zabawa w budowanie zamków to również wakacyjne hobby niektórych plażowiczów. O ile oczywiście uda się znaleźć wolny kawałek plaży w sezonie. 🙂 Zdarza się również, że w nadmorskich miejscowościach są organizowane zabawy związane z tworzeniem budowli. Czasami jest to związane z jakąś akcją marketingową. Na przykład producent zabawek dostarcza łopatki, wiaderka i inne akcesoria, za pomocą których należy zbudować zamek z piasku. Akcja odbywa się w różnych miejscowościach, a następnie ogłasza się zwycięski kurort, w którym zbudowano najwyższy zamek. Niestety słowo zamek jest tu użyte trochę na wyrost, bo zazwyczaj zabawa ta polega na usypaniu jak najwyższego kopca z piasku. Niemniej jednak uważam to za fajną inicjatywę.
Talent, prawdziwa pasja i bicie rekordów
Są również artyści, którzy z piasku robią cuda. Ich zamki i rzeźby to prawdziwe dzieła sztuki. Szkoda tylko, że tak nietrwałe! Budowa tych dzieł zajmuje wiele dni. Często twórcy pracują całymi zespołami, zużywają kilkaset ton piasku. Najczęściej do budowy nie wystarcza zwykła łopatka i wiaderko. Wykorzystuje się maszyny takie jak koparki i dźwigi. Przydatne też są podnośniki i rusztowania, które pozwalają na dotarcie do najwyższych elementów dzieła i ozdobienie ich.
Najlepsi artyści mają swoich patronów, którzy sponsorują ich prace. Na przykład zamek, który w 2015 roku trafił do Księgi Rekordów Guinnessa (13,97 m wysokości) został zbudowany pod patronatem Tureckich Linii Lotniczych – przez zespół wielokrotnego rekordzisty w tej dziedzinie, Teda Sieberta.
Budowanie zamków sprzyja również akcjom charytatywnym. Ed Jarrett, który również jest kilkukrotnym rekordzistą w tej konkurencji, zbudował w 2013 roku wpisany do Księgi Guinnessa zamek o wysokości 11,63 m. Pieniądze, które udało się zebrać przy okazji budowy zamku, Ed przeznaczył na pomoc ofiarom huraganu Sandy, który rok wcześniej nawiedził wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych i spowodował olbrzymie straty.
Biznes nad Bałtykiem za 40 tysięcy zł.
Ciekawa jest też historia pana Grzegorza Pawelskiego, który budowanie zamków z piasku przeistoczył w biznes. Pan Grzegorz mieszka w Kołobrzegu i jest konserwatorem zabytków. Po studiach nie mógł znaleźć pracy. Pewnego dnia wyszedł na plażę i zbudował duży, piękny zamek z piasku. Obiekt budził zainteresowanie. Turyści robili sobie zdjęcia na tle zamku, a panu Grzegorzowi zostawiali w geście podziękowania i uznania drobne pieniądze. Mężczyzna kontynuował więc budowanie zamków, a w następnym sezonie postanowił przekształcić swoją pasję w biznes. Uzyskał nawet bezzwrotną dotację z Unii w wysokości 40 000 zł. Posypało się wiele negatywnych komentarzy, że urzędnicy inwestują w tego typu przedsięwzięcie. Były to jednak opinie osób, które chyba niedokładnie zapoznały się z biznesplanem pana Grzegorza. Głównym profilem działalności firmy miała być konserwacja i renowacja zabytków, a cała kwota dofinansowania miała być przeznaczona na sprzęt do tej działalności. Natomiast tworzenie budowli z piasku oraz prowadzenie warsztatów dla dzieci w sezonie letnim miały być tylko dodatkowymi działaniami o charakterze edukacyjno – reklamowym. Mnie osobiście ten pomysł bardzo się podoba, szczególnie że jest połączeniem umiejętności zawodowych i pasji. Mam więc nadzieję, że firma Pana Grzegorza świetnie prosperuje.
Jak budować zamki z piasku? Kilka praktycznych wskazówek
Po pierwsze, trzeba wybrać miejsce. Na tyle daleko od morza, aby przypływ nie zniszczył nam budowli, ale jednocześnie na tyle blisko, aby nie namęczyć się z bieganiem po wodę. Wiadomo bowiem, że piasek musi być odpowiednio nawilżony. Z suchego piasku nie uda nam się nic zbudować.
Przydatne będą narzędzia:
- Łopatka lub szpadelek do kopania piasku.
- Wiaderko na wodę.
- Ostre narzędzie do rzeźbienia i zdobienia szczegółów. Świetnie sprawdzi się nóż lub łyżka.
- Spryskiwacz do nawilżania wyschniętych elementów budowli.
Jeśli szukacie dziecięcych zabawek i narzędzi do budowania z piasku, to zapraszam tu: Akcesoria do piaskownicy (przegląd ofert).
Należy zacząć od zbudowania solidnego fundamentu. Najlepiej jest usypać kopiec o takiej wysokości i szerokości, jak planowana budowla. Kopiec powinien być mocno ubity. Budowlę powinno się zacząć rzeźbić od najwyższego, środkowego miejsca i stopniowo przechodzić do zewnętrznych elementów. W przeciwnym razie łatwo jest zniszczyć zbudowane już fragmenty. I ostatnie, najważniejsza rzecz: nawet jeśli rzeźba nam nie wychodzi tak pięknie jak to sobie wyobrażaliśmy, to przecież najważniejsza jest dobra zabawa!
Zapraszam też do przeczytania artykułu: Piasek Kinetyczny
Zdjęcia: Pixabay.com/CC0
Wpis zawiera linki afiliacyjne. Jak to działa? Jeśli wejdziecie przez nie na stronę Ceneo, a potem do któregoś z pokazanych tam sklepów, to ja otrzymam z tego tytułu niewielką prowizję od serwisu Ceneo za polecanie produktu.
5 thoughts on “Niesamowite budowle z piasku”
Wow, robią niesamowite wrażenie ! talent, ciężka praca i wytrwałość , coś wspaniałego <3
Ja nie znałam rymowanki z pierwszego akapitu! Ale to nie ważne, piękne t piaskowe budowle. Nie można oczu oderwać 🙂
Ja nie znałam „Babko, babko udaj się bo jak nie to cię zjem”. U mnie mówiło się „Babko, babko udaj się bo jak nie to cię zbije na kwaśne jabłko” 😉
Budowanie zamków z piasku to nieodłączny element dzieciństwa. Ale takie rzeźby to majstersztyk i chapeaux bas dla tych, którzy potrafią je tworzyć i wygrywają konkursy.
NIESAMOWITE! Jak z tak 'kruchego’ i delikatnego surowca może powstać coś tak wspaniałego. Chyba trzeba tu ogromu cierpliwości. Mnie by szlag trafił, jakby się rozsypywało, no ale to też kwestia wprawy 😉 Raz widziałam taki zamek robiony 'na żywo’ w Chorwacji, rewelacja 🙂
Niesamowite budowle. Fantastycznie ile rzeczy można stworzyć z pasku!