Najpopularniejsze sporty dla dzieci

Sport może okazać się doskonałym hobby dla dziecka, a nawet pasją na lata. Jak zachęcić pociechę do aktywnego spędzania czasu?

Jeśli interesuje Cię rozwój i wychowanie, przeczytaj też poświęcony tej tematyce artykuł.. A jakie informacje zdobędziesz podczas lektury poniższego tekstu?

  • Jak przekazać dziecku miłość do uprawiania sportu;
  • czy sztuki walki to dobry pomysł na sport dla dziecka;
  • dlaczego warto od najmłodszych lat praktykować pływanie;
  • jaka aktywność fizyczna będzie odpowiednia dla niepełnosprawnych dzieci;
  • jak ubezpieczyć aktywne dziecko.

Jak zaszczepić w dziecku miłość do sportu

Aktywne dziecko, to zdrowe dziecko. Coraz częściej jednak korzystanie z komputerów czy urządzeń mobilnych zniechęca pociechy do spędzania czasu aktywnie. Największą rolę w budowaniu przekonań o zdrowym stylu życia odgrywają rodzice oraz ich schematy postępowania. Jak wspierać dziecko i przekazać mu miłość do sportu?

  • Odpowiedni wzorzec – aktywni fizycznie rodzice, którzy w wolnym czasie uprawiają sport są dla dziecka inspiracją i wzorem. Nawet podświadomie, pociecha uczy się, że ruch i aktywność do ważne wartości, które wpływają na funkcjonowanie całego systemu rodzinnego. 
  • Wsparcie finansowe – nie bez znaczenia jest też finansowanie dodatkowych zajęć sportowych i zapewnianie dojazdu na treningi. Nie zawsze bowiem da się skorzystać z darmowych opcji, a dla pracowitych dzieci, które lubią trenować, często poziom amatorski staje się niewystarczający.
  • Wsparcie emocjonalne – aprobata dla czynionych postępów i zaangażowania w aktywność umacnia w dziecku zamiłowanie do sportu. Zachęcanie do ruchu powinno być regularne, a nie sporadyczne. Wspomoże to wyrabianie nawyków. Warto też dodawać dziecku pewności siebie i nie wywoływać nieracjonalnego lęku przed różnymi aktywnościami, takimi jak chociażby skoki na trampolinie
  • Zainteresowanie – dodatkowym bodźcem zachęcającym do działania jest uczynienie sportu ważną częścią życia poprzez częste rozmowy. Warto pytać co działo się na treningach oraz jakie dziecko ma potrzeby czy emocje związane z uprawianą dyscypliną. 
  • Oferowanie swobodnego wyboru – aby aktywność fizyczna nie stała się przykrym obowiązkiem, nie warto zmuszać dzieci do uczęszczania na zajęcia, które nie dają im satysfakcji i zadowolenia. Warto zaproponować wybór spośród różnych dyscyplin sportowych, a nawet umożliwić spróbowanie kilku różnorodnych typów aktywności. Czasem, jeśli dziecko nie chce uczęszczać na zajęcia sportowe, warto pozostawić mu wolną rękę. Nuda może być twórcza i istnieje prawdopodobieństwo, że po pewnym czasie pociecha sama wyrazi chęć powrotu do aktywności fizycznej. 

Czy sztuki walki dla dziecka są dobrym pomysłem?

Jaka sztuka walki dla dziecka będzie dobrym wyborem? Czy w ogóle tego typu aktywność to dobry pomysł? Sporty walki to nie tylko praca nad kondycją fizyczną, ale też rozwój różnorodnych kompetencji poznawczych oraz behawioralnych. Treningi z reguły odbywają się w dużych grupach. Sprawia to, że dziecko uczy się współpracy z rówieśnikami poprzez ćwiczenia wykonywane w parach. Gry i zabawy praktykowane podczas treningów umożliwiają relaks i są odskocznią od szkolnej codzienności, a także rozładowanie negatywnych emocji w konstruktywny sposób.  

Jaki sport walki dla dziecka będzie odpowiedni? Zależy to od wielu czynników. Przede wszystkim od wieku – szkoły oferujące tego typu zajęcia z reguły określają minimalny wiek, który umożliwi udział w proponowanych zajęciach. Warto także sprawdzić co faktycznie spodoba się dziecku. Najczęściej wybierane jest judo, aikido, kung-fu. Zaletą tych dyscyplin jest praca nad skupieniem, która może nawet przyczynić się do poprawy wyników w nauce.  

Dlaczego nauka pływania jest idealnym pomysłem dla dziecka od pierwszych miesięcy?

Jaki sport dla dziecka w każdym wieku będzie odpowiedni? Uniwersalna odpowiedź to pływanie. Już kilkumiesięczne maluchy mogą próbować swoich sił na basenie. Jest to czas, w którym intensywnie rozwija się układ nerwowy. W tym czasie dziecko pod wpływem odpowiedniej stymulacji otrzymuje dodatkowe zakończenia nerwowe. Nauka pływania wpływa pozytywnie na stymulację ruchową i angażowanie pod kątem odbioru różnorodnych bodźców. Fizjoterapeuci potwierdzają, że takie dzieci posiadają większe ilości zakończeń ruchowych mięśni. Wspólne wizyty na pływalni to też odpowiedź na pytanie jak aktywnie spędzić czas z dzieckiem. 

Jak najczęściej wyglądają zajęcia na basenie dla dzieci w zależności od wieku?

Wiek Jak wygląda nauka pływania?
Dzieci, które nie ukończyły jeszcze 3 roku życia Przede wszystkim rodzice uczą się asekurowania dziecka, a pociecha oswaja się z warunkami panującymi na pływalni. Często jest to etap nauki wstrzymywania oddechu.
3-4 lata: zajęcia z rodzicami Dzieci uczą się samodzielnego pływania strzałką, powoli rozpoczynają naukę pływania na plecach i skaczą do basenu z różnorodnych pozycji.
5-6 lat: zajęcia bez rodziców Trening obejmuje różnorodne style pływackie, które są trenowane z asekuracją w postaci przyrządów. Wprowadzany jest także zeskok ze słupka.
zajęcia dla dzieci od 7 lat Starsze dzieci doskonalą dotychczas poznane umiejętności.

 

Aktywność fizyczna dla niepełnosprawnych dzieci

Dzieci niepełnosprawne intelektualnie z reguły z większym trudem nabywają umiejętności dotyczące koordynacji, a także mają problemy z równowagą. Z kolei mnogość rodzajów niepełnosprawności fizycznych nie pozwala na określenie jednego, konkretnego problemu – zdolność do aktywności fizycznej jest inna w przypadku każdego dziecka i należy oceniać ją indywidualnie. 

Bez względu na rodzaj niepełnosprawności warto pamiętać, że ruch, gry zespołowe i współzawodnictwo są niezwykle ważne dla dzieci i młodzieży z dysfunkcjami. Z reguły polecane dyscypliny to pływanie i jazda na rowerze – są bowiem wyjątkowo uniwersalne. W szkołach często prowadzona jest też gimnastyka korekcyjna. Wszechstronny rozwój fizyczny wzmacnia pewność siebie i wpływa na dobre samopoczucie psychiczne. Niestety wiele drużyn i szkół trenujących najmłodszych w różnorodnych dyscyplinach nie przyjmuje na zajęcia dzieci niepełnosprawnych. Pociechy zmagające się z takimi problemami potrzebują więc wyjątkowo zaangażowanych rodziców, którzy będą oferowali wsparcie i umożliwią swojemu dziecku realizowanie ulubionego sportu.

Jakie ubezpieczenie dobrać dla aktywnego dziecka?

Ubezpieczenia dla dziecka uprawiającego sport to niezwykle ważna kwestia, o którą warto zadbać. Standardowe polisy mogą być niewystarczające. Zastanawiając się jakie ubezpieczenie warto wybrać, należy dokładnie przeanalizować ofertę firmy ubezpieczeniowej i wybrać jak najszerszą ochronę. 

Z reguły ubezpieczenia dla sportowców wyszczególniają konkretne urazy, wypadki, pobyty w szpitalu i operacje, których koszty zostaną pokryte przez ubezpieczalnię. Warto też uwzględnić ochronę w wypadku nastąpienia wypadku, który uniemożliwi powrót do uprawiania sportu, a także kontuzji wywołującej trwałe inwalidztwo. W przypadku wyjazdów na zawody sportowe, zaleca się zastrzeżenie, że wybrany pakiet obejmuje również udział we współzawodnictwie. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email
Print

Zostaw komentarz

2
Nowoczesne przestrzenie edukacyjne: Jak design i akustyka wspierają rozwój dzieci w przedszkolach i szkołach
W dzisiejszych czasach estetyka i funkcjonalność wnętrz odgrywają ogromną rolę w codziennym życiu – również...
Kolorowanka XXL
Kolorowanka XXL – twórcza zabawa dla całej rodziny
Kolorowanie to nie tylko popularna forma zabawy dla dzieci, ale również kluczowy element wspomagający...
Czarna sypialnia
Czarna sypialnia – jak zaaranżować ją ze smakiem?
Czarny to kolor, który kojarzy się z tajemniczością i klasyczną elegancją. Nie każdy jednak odważy się...
Dlaczego warto liczyć kroki
Dlaczego warto liczyć kroki?
W dzisiejszych czasach dbanie o kondycję fizyczną i pozostanie zmotywowanym jest niezwykle ważne dla...
Wygodne botki damskie
Wygodne botki damskie na sezon 2023/2024 - jaki model wybrać, by komfortowo w nich chodzić?
Sezon 2023/24 przynosi ze sobą nie tylko nowe trendy w modzie, ale także innowacje w zakresie wygody...
Jak pomóc dziecku w nauce
Jak pomóc dziecku w nauce? Metody i techniki efektywnego uczenia się
W obliczu wyzwań, jakie stawia przed młodymi ludźmi dzisiejszy świat, zdolność efektywnej nauki staje...