Mamo, nie czytaj mi w ten sposób!

Mniej więcej rok temu pojawił się w Internecie filmik, który szybko stał się popularny. Obejrzałam fragment, wydał mi się nawet zabawny. Otóż mama czytała swojemu dziecku bajkę. Gdy tylko kończyła, maluch (na oko 8-12 miesięcy) zaczynał zanosić się płaczem. Przestawał dopiero gdy mama ponownie otwierała książeczkę. Filmik zbierał dużo polubień, był chętnie udostępniany. Kilka dni temu ponownie trafiłam na ten materiał. Tym razem obejrzałam go w skupieniu, w całości, ale wcale nie wzbudził u mnie uśmiechu. Filmik możecie obejrzeć na YouTube (zobacz film) ().

Czytająca mama ma bardzo miły głos, przyjemnie intonuje każde zdanie, ale robi to w taki sposób, że gdy kończy czytać, mnie również jest przykro! Obejrzałam filmik jeszcze raz, żeby przeanalizować dlaczego tak się dzieje. I co odkryłam? Mama czyta bardzo szybko i równie szybko przekłada kartki.

Dziecko nie ma szans, aby zastanowić się nad sensem słów, obejrzeć obrazek, kontemplować treść i ilustrację. Mam wrażenie, że dziecko nie nadąża za książeczką – jeszcze chce ją przeżywać i lepiej zrozumieć przygody bohaterów, kiedy nagle ze strony mamy pada wypowiadane triumfalnym tonem słowo: KONIEC. Sama mam ochotę popłakać się w tym momencie, więc nie dziwię się, że dziecko wpada w histerię.

Uwielbiałam, gdy moja mama czytała mnie, a potem mojemu młodszemu bratu. To właśnie na niej się wzorowałam czytając własnemu dziecku. W czym tkwi sekret? Książeczki dla najmłodszych (mam na myśli niemowlęta i dzieci do półtora roku) są zazwyczaj pisane bardzo prostym językiem. Opisują jedną, krótką, nieskomplikowaną przygodę bohatera i są bogate w ilustracje. Żeby pomóc dziecku jak najlepiej zrozumieć treść, a jednocześnie poszerzyć jego słownictwo i bardziej zaciekawić książeczką, warto wzbogacić czytanie kilkoma prostymi zabiegami:

  • Rozmawiać o tym, co widzicie na obrazku z najdrobniejszymi szczegółami – nawet jeśli nie jest to ujęte w treści książki.
  • Oprócz przeczytania treści, która jest na danej stronie, wytłumaczyć dziecku własnymi zdaniami co się dzieje i co przeżywają bohaterowie.
  • Zadawać pytania dotyczące ilustracji i treści książeczki i odpowiadać na nie ubarwiając wszystko gestami oraz dźwiękami. Po kilku podejściach dziecko samo zacznie Ci pokazywać różne rzeczy i gestykulować z ogromnym zaangażowaniem i radością, odpowiadając na pytania. Naprawdę można się zdziwić, ile rozumie np. ośmiomiesięczne dziecko 🙂
  • Porównywać wydarzenia opisane w książeczce oraz przygody bohaterów do sytuacji z życia dziecka. To pomaga dziecku lepiej zrozumieć otaczający go świat.

Ciekawa jestem, czy dziecko z wyżej wspomnianego filmiku płakałoby, gdyby mama przyjęła inną taktykę czytania?

Zdjęcia: Pixabay.com/CC0

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email
Print

3 thoughts on “Mamo, nie czytaj mi w ten sposób!”

  1. Strasznie mi szkoda tego dzieciaczka. Jego mina w drugiej połowie filmu mówi wszystko: jest oczarowany tym, co widzi w książeczce. Bardzo smutna jest scena, kiedy maluszek wyciąga małą rączkę w dramatycznym geście mówiącym, że chce jeszcze popatrzeć, że chce tę książkę z powrotem. Jest bezradny.

    Dla takiego maluszka, wszystko jest czymś nowym, fascynującym i ciekawym!

  2. Ciekawy wpis. Zazwyczaj czytam z dziećmi książeczkę godzinami, tak nam wychodzi, ale wiem już dlaczego… Mam też jedną czytaną na głos książkę, którą znana aktorka czyta bardzo szybko i faktycznie ta pozycja nie cieszy sie popularnością wsród moich dzieci..

Zostaw komentarz

Kolorowanka XXL
Kolorowanka XXL – twórcza zabawa dla całej rodziny
Kolorowanie to nie tylko popularna forma zabawy dla dzieci, ale również kluczowy element wspomagający...
Czarna sypialnia
Czarna sypialnia – jak zaaranżować ją ze smakiem?
Czarny to kolor, który kojarzy się z tajemniczością i klasyczną elegancją. Nie każdy jednak odważy się...
Dlaczego warto liczyć kroki
Dlaczego warto liczyć kroki?
W dzisiejszych czasach dbanie o kondycję fizyczną i pozostanie zmotywowanym jest niezwykle ważne dla...
Wygodne botki damskie
Wygodne botki damskie na sezon 2023/2024 - jaki model wybrać, by komfortowo w nich chodzić?
Sezon 2023/24 przynosi ze sobą nie tylko nowe trendy w modzie, ale także innowacje w zakresie wygody...
Jak pomóc dziecku w nauce
Jak pomóc dziecku w nauce? Metody i techniki efektywnego uczenia się
W obliczu wyzwań, jakie stawia przed młodymi ludźmi dzisiejszy świat, zdolność efektywnej nauki staje...
Jak wybrać zielony kolor ścian do swojego wnętrza
Jak wybrać zielony kolor ścian do swojego wnętrza? Poradnik krok po kroku
Idealny odcień zielonego na ścianie? To możliwe! Poznaj sekret doboru zielonej farby do swojego wnętrza! Wiele...