Mamo, nie czytaj mi w ten sposób!

Mniej więcej rok temu pojawił się w Internecie filmik, który szybko stał się popularny. Obejrzałam fragment, wydał mi się nawet zabawny. Otóż mama czytała swojemu dziecku bajkę. Gdy tylko kończyła, maluch (na oko 8-12 miesięcy) zaczynał zanosić się płaczem. Przestawał dopiero gdy mama ponownie otwierała książeczkę. Filmik zbierał dużo polubień, był chętnie udostępniany. Kilka dni temu ponownie trafiłam na ten materiał. Tym razem obejrzałam go w skupieniu, w całości, ale wcale nie wzbudził u mnie uśmiechu. Filmik możecie obejrzeć na YouTube (zobacz film) (alternatywny link).

Czytająca mama ma bardzo miły głos, przyjemnie intonuje każde zdanie, ale robi to w taki sposób, że gdy kończy czytać, mnie również jest przykro! Obejrzałam filmik jeszcze raz, żeby przeanalizować dlaczego tak się dzieje. I co odkryłam? Mama czyta bardzo szybko i równie szybko przekłada kartki.

Dziecko nie ma szans, aby zastanowić się nad sensem słów, obejrzeć obrazek, kontemplować treść i ilustrację. Mam wrażenie, że dziecko nie nadąża za książeczką – jeszcze chce ją przeżywać i lepiej zrozumieć przygody bohaterów, kiedy nagle ze strony mamy pada wypowiadane triumfalnym tonem słowo: KONIEC. Sama mam ochotę popłakać się w tym momencie, więc nie dziwię się, że dziecko wpada w histerię.

Uwielbiałam, gdy moja mama czytała mnie, a potem mojemu młodszemu bratu. To właśnie na niej się wzorowałam czytając własnemu dziecku. W czym tkwi sekret? Książeczki dla najmłodszych (mam na myśli niemowlęta i dzieci do półtora roku) są zazwyczaj pisane bardzo prostym językiem. Opisują jedną, krótką, nieskomplikowaną przygodę bohatera i są bogate w ilustracje. Żeby pomóc dziecku jak najlepiej zrozumieć treść, a jednocześnie poszerzyć jego słownictwo i bardziej zaciekawić książeczką, warto wzbogacić czytanie kilkoma prostymi zabiegami:

  • Rozmawiać o tym, co widzicie na obrazku z najdrobniejszymi szczegółami – nawet jeśli nie jest to ujęte w treści książki.
  • Oprócz przeczytania treści, która jest na danej stronie, wytłumaczyć dziecku własnymi zdaniami co się dzieje i co przeżywają bohaterowie.
  • Zadawać pytania dotyczące ilustracji i treści książeczki i odpowiadać na nie ubarwiając wszystko gestami oraz dźwiękami. Po kilku podejściach dziecko samo zacznie Ci pokazywać różne rzeczy i gestykulować z ogromnym zaangażowaniem i radością, odpowiadając na pytania. Naprawdę można się zdziwić, ile rozumie np. ośmiomiesięczne dziecko 🙂
  • Porównywać wydarzenia opisane w książeczce oraz przygody bohaterów do sytuacji z życia dziecka. To pomaga dziecku lepiej zrozumieć otaczający go świat.

Ciekawa jestem, czy dziecko z wyżej wspomnianego filmiku płakałoby, gdyby mama przyjęła inną taktykę czytania?

Zdjęcia: Pixabay.com/CC0

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email
Print

3 thoughts on “Mamo, nie czytaj mi w ten sposób!”

  1. Strasznie mi szkoda tego dzieciaczka. Jego mina w drugiej połowie filmu mówi wszystko: jest oczarowany tym, co widzi w książeczce. Bardzo smutna jest scena, kiedy maluszek wyciąga małą rączkę w dramatycznym geście mówiącym, że chce jeszcze popatrzeć, że chce tę książkę z powrotem. Jest bezradny.

    Dla takiego maluszka, wszystko jest czymś nowym, fascynującym i ciekawym!

  2. Ciekawy wpis. Zazwyczaj czytam z dziećmi książeczkę godzinami, tak nam wychodzi, ale wiem już dlaczego… Mam też jedną czytaną na głos książkę, którą znana aktorka czyta bardzo szybko i faktycznie ta pozycja nie cieszy sie popularnością wsród moich dzieci..

Zostaw komentarz

skoki-rozwojowe-u-dzieci-czym-sa-i-kiedy-wystepuja
Skoki rozwojowe u dzieci - czym są i kiedy występują?
Pierwsze lata życia dziecka to intensywny czas w jego rozwoju fizycznym oraz intelektualnym. W tym czasie...
Explaining multiplication table
Tabliczka mnożenia - niezbędny element w nauce matematyki
Tabliczka mnożenia to podstawa matematyki, bez której niemożliwe jest przyswojenie większości zagadnień....
Game of chess
Dlaczego warto uczyć dzieci gry w szachy?
Szachy dla dzieci nie muszą być stereotypowo kojarzoną nudną grą. Czy warto zainteresować swoją pociechę...
Mother and daughter playing card game at home
Gry karciane dla dzieci - wspieraj naukę poprzez zabawę
U dzieci szczególnie istotne jest, aby nauka szła w parze z zabawą. Idealnym rozwiązaniem łączącym te...
Traditional board game
Gry logiczne - odpowiedni sposób na edukację Twojego dziecka
Gry logiczne polegają na osiągnięciu wyznaczonego celu, zwiększając sprawność myślenia. Dlaczego warto...
Child playing wooden educational game in montessori school
Gry edukacyjne dla dzieci i ich największe zalety
Gry edukacyjne pozwalają uczyć się przez zabawę, a także wspierają terapię różnego typu zaburzeń wieku...