Kąpiel noworodka to przeżycie i spore wyzwanie dla każdego rodzica. Jakich zasad należy przestrzegać w trosce o maluszka?
Z artykułu dowiesz się:
- W jaki sposób przygotować się do pierwszej kąpieli noworodka;
- Kiedy można po raz pierwszy wykąpać maluszka;
- Jakie kosmetyki do kąpieli będą potrzebne;
- Jak wygląda kąpiel noworodka krok po kroku;
- Jak dbać o skórę noworodka po kąpieli?
Pierwsza kąpiel noworodka to bardzo ważne wydarzenie w życiu rodziców. Pojawia się wtedy wiele obaw o zdrowie i dobre samopoczucie maluszka, a także właściwą pielęgnację jego bardzo delikatnej skóry. Pierwsza przygoda w wannie wymaga oczywiście odpowiedniego przygotowania, na które składa się zakup odpowiednich produktów, dobór odpowiedniej temperatury wody czy zapoznanie się z krótką instrukcją mycia maluszków.
Czytaj także artykuł: Piękne rzeczy dla dzieci
Jak przygotować się do pierwszej kąpieli noworodka?
Ciąża to magiczny czas w życiu obojga rodziców, jednak gdy dziecko przyjdzie na świat, zaczynają oni zadawać sobie wiele pytań. Niektóre z nich dotyczą między innymi kąpieli dziecka, zwłaszcza tej pierwszej. Chcąc po raz pierwszy wykąpać noworodka, będziemy musieli wyposażyć się w niezbędne akcesoria. Należy do nich przede wszystkim wanienka, do której można włożyć także wygodną podstawkę. Wystarczy oprzeć na niej dziecko, tak aby odciążyć swoje barki. Na podstawce, wyglądem przypominającej mały leżaczek, możemy położyć pieluszkę tetrową, dzięki której dziecko nie ześlizgnie się podczas kąpieli. Niezbędny będzie również termometr, za pomocą którego można zmierzyć temperaturę wody. Dawniej stosowano metodę „na łokieć”, jednak bywa ona zawodna. Należy pamiętać, że nie każdy z nas odczuwa ciepło wody w ten sam sposób, dlatego konkretna temperatura dla jednych może być wysoka, dla drugich zbyt niska. Temperatura wody do kąpieli noworodka powinna wynosić około 37°C. Dodatkowo przygotujmy:
- kosmetyki do kąpieli,
- ręcznik dla dziecka,
- płatki kosmetyczne – mogą być przydatne w pielęgnacji oczu oraz pępka,
- pieluszkę,
- ubranko,
- balsam lub oliwkę do nawilżenia skóry po kąpieli,
- szczotkę do włosów.
Ważne, aby kąpiel odbywała się w spokojnym dniu, gdy dziecko nie jest płaczliwe, zmęczone ani głodne.
Po jakim czasie można pierwszy raz wykąpać maluszka?
Nie ma ograniczeń czasowych, które mówiłyby, kiedy właściwie po raz pierwszy można wykąpać noworodka. Pierwsza kąpiel odbywa się już w szpitalu, najczęściej po około 6. godzinach od narodzin, czasami później. A kiedy wykąpać dziecko po raz pierwszy w domowej wanience? Tutaj nie ma jasnych wytycznych – eksperci nie są zgodni co do tego, kiedy powinna odbyć się pierwsza kąpiel noworodka. Niektórzy uważają, że powinna mieć ona miejsce od razu po powrocie ze szpitala. Rzeczywiście, mając na uwadze ilość bakterii i drobnoustrojów, jakie dziecko może – chcąc nie chcąc – przenieść na sobie, kąpiel warto wykonać już pierwszego dnia. Niemniej jednak wielu rodziców daje maluszkom nieco więcej czasu na adaptację w nowym środowisku, i to też jest dobre rozwiązanie. Zmęczenie (zarówno mamy, jak i dziecka), trudności adaptacyjne czy nieumiejętność odnalezienia się w nowej sytuacji nie sprzyjają swobodnej i przyjemnej kąpieli. Z tych też powodów może się ona odbyć 2-3 dni po powrocie do domu. Pamiętajmy jednak, aby w dniu, w którym maluszek nie jest kąpany, przemywać poszczególne okolice, w których może gromadzić się pot czy spływające mleko (pachy, zgięcia rąk i nóg, szyja). Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych odparzeń.
Niezbędne kosmetyki do kąpieli noworodka
Kosmetyki do kąpieli noworodka będą nam potrzebne, jednak nie należy przesadzać z ich ilością. Na sklepowych półkach znajdziemy wiele płynów czy żeli, przeznaczonych dla dzieci już od 1. dnia życia, jednak warto sięgnąć po tradycyjne emolienty, które dodatkowo będą chroniły delikatną skórę dziecka. Jeśli nasza pociecha wyposażona jest w bujną czuprynę, warto zaopatrzyć się dodatkowo w delikatny szampon dla dzieci. Unikajmy natomiast mydełek, gdyż te często wysuszają skórę. Rodzice często zadają sobie pytanie, czy warto wybierać kosmetyki dla alergików? Otóż jeśli nie zauważyliśmy objawów uczulenia, takich jak czerwona wysypka, to kosmetyki dla alergików nie będą koniecznością – można wybrać zwyczajne, przeznaczone dla skóry normalnej. Dobrze jednak, aby były one hipoalergiczne, a więc zawierały jak najmniej sztucznych, potencjalnie uczulających substancji. Wiele wątpliwości budzi również stosowanie myjki. Jest ona pomocnym akcesorium, jednak na jej powierzchni mogą gromadzić się bakterie. Dlatego też po każdym użyciu powinna ona zostać dokładnie wyparzona.
Kąpiel noworodka krok po kroku
Mając już odpowiedni płyn do kąpieli dla noworodka oraz inne, niezbędne akcesoria, można przystąpić do działania. Oto cenne wskazówki dotyczące tego, jak krok po kroku wykąpać dziecko.
Czynność | Charakterystyka |
Nalewanie wody | Woda powinna sięgać do bioder maluszka. |
Umieszczanie dziecka w kąpieli | Trzymanie lewego przeguba dłoni pod główką dziecka z jednoczesnym podpieraniem plecków. |
Przemywanie oczu i ust | Do tej czynności używamy wody destylowanej, niewymieszanej z kosmetykami. |
Pluskanie się | Jeśli maluszek nie płacze, można delikatnie polewać go ciepłą wodą. |
Oczyszczanie poszczególnych partii ciała | W myśl zasady od najczystszego do najbrudniejszego, myjemy kolejno główkę, szyję, ręce, klatkę piersiową, plecy, brzuch, nogi. |
Wyjmowanie dziecka z kąpieli | Dziecko od razu po wyciągnięciu z wody opatulamy ciepłym ręcznikiem. Należy wykonywać szybkie i zdecydowane ruchy, gdyż w tym momencie dziecku może być zimno. |
Kąpiel noworodka wydaje się skomplikowaną czynnością, jednak w miarę upływu czasu rodzice z pewnością nabiorą wprawy. Ważne, aby zadbać o odpowiednią temperaturę powietrza w pomieszczeniu, w którym kąpany jest noworodek – powinna ona wynosić około 23°C. Nie przejmujmy się, jeśli w trakcie pierwszej kąpieli dziecko płacze czy nawet próbuje się wyrywać. Jest to nieznana mu czynność, która może budzić wiele emocji, także tych negatywnych. Pamiętajmy, aby dziecka, które płacze i jak najszybciej chce wyjść z wanny, nie polewać dodatkową wodą w formie pluskania. Jest to czynność przeznaczona wyłącznie dla maluchów, które dobrze odnajdują się w wodzie.
W kontekście przygotowań do pierwszej kąpieli noworodka, niezwykle istotne jest, aby przestrzeń łazienkowa była nie tylko funkcjonalna, ale także bezpieczna i przyjazna dla najmłodszych. W tym względzie, salon łazienek Warszawa oferuje szeroki wybór wyposażenia łazienkowego, które spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa i komfortu użytkowania. Od specjalistycznych wanienek dla niemowląt, poprzez antypoślizgowe maty, aż po delikatne, przyjazne skórze akcesoria kąpielowe – wszystko, co niezbędne do stworzenia idealnych warunków dla pierwszych kąpieli malucha. Dzięki fachowemu doradztwu i bogatej ofercie, rodzice mogą łatwo dobrać produkty, które najlepiej wpisują się w potrzeby ich i ich nowo narodzonych dzieci, zapewniając im komfort, bezpieczeństwo i miłe wspomnienia z tych wyjątkowych chwil wspólnie spędzonych w łazience.
Jak pielęgnować skórę noworodka po kąpieli?
Woda działa wysuszająco na skórę noworodka, zatem bardzo ważna jest jej odpowiednia pielęgnacja. Przez pierwszy miesiąc życia po kąpieli można delikatnie wklepywać w ciało dziecka oliwkę. Kosmetyk należy zaaplikować w momencie, gdy skóra jest jeszcze odrobinę wilgotna, jednak nie jest już mokra. Niektórzy rodzice nie są przekonani do tradycyjnych oliwek, gdyż w pewien sposób obciążają one skórę. W takim przypadku, a także w kolejnych miesiącach życia, warto sięgnąć po specjalistyczne balsamy nawilżające, przeznaczone dla niemowlaków. Im krótszy jest ich skład, tym lepiej dla dziecka. Nieco inaczej kwestia pielęgnacji skóry wygląda w przypadku noworodków skłonnych do alergii. Wtedy też należy wybierać kosmetyki przeznaczone właśnie dla małych alergików – bezzapachowe, bez dodatku sztucznych substancji, które dodatkowo mogłyby podrażnić naskórek. Pamiętajmy, aby nawilżać skórę po każdej kąpieli, bez względu na to, czy wydaje nam się ona przesuszona, czy też nie. W przypadku dzieci, których naskórek bardzo intensywnie się łuszczy, nawilżanie go powinno miejsce nie tylko po kąpieli, ale również o innych porach dnia.
Najczęściej zadawane pytania:
Kiedy powinna mieć miejsce pierwsza kąpiel noworodka?
Pierwsza kąpiel noworodka powinna odbyć się 2-3 dni po powrocie do domu. Niemniej jednak można przeprowadzić ją nawet tego samego dnia, zwłaszcza jeśli chcemy pozbyć się ewentualnych drobnoustrojów, które maluch mógł przynieść na sobie ze szpitala.
Jak się przygotować do pierwszej kąpieli?
Przed pierwszą kąpielą należy zakupić niezbędne akcesoria, takie jak wanienka, termometr do wody czy kosmetyki. Przygotujmy dziecku ubranko, ręcznik oraz pieluszkę, jeszcze zanim włożymy je do wanny.
Jakich kosmetyków używać po kąpieli?
Po każdej kąpieli musimy dokładnie nawilżyć skórę dziecka, zatem wybierajmy oliwkę bądź różnego typu balsamy. W przypadku alergików powinniśmy zaopatrzyć się w produkty nieuczulające, bezzapachowe i bez dodatku sztucznych substancji.
Artykuł powstał przy współpracy z partnerem strony.