Wsparcie bliskiej osoby jest niezbędne podczas odchudzania

Kłopoty potęgują zwłaszcza nadmierny apetyt czy chwilowy brak postępów w odchudzaniu. Bardzo istotne dla osób będących na diecie jest wsparcie bliskich. Jak pomóc odchudzającemu się, tak aby osiągnął on wymarzony cel?

 

Pozytywne wsparcie – na czym polega?

Dopingowanie bliskiej osoby, która zamierza zgubić zbędne kilogramy, jest niezwykle ważne i motywujące. Niemniej jednak wsparcie nie może ograniczać się wyłącznie do rozmowy, podnoszenia na duchu czy proponowaniu nowych rozwiązań, dzięki którym odchudzanie będzie jeszcze efektywniejsze. Te aspekty są oczywiście bardzo istotne, jednak warto też zwrócić uwagę na czyny, które w jeszcze większym stopniu motywują do pracy. Możemy na przykład zdecydować o wspólnym unikaniu słodyczy, dań gotowych czy fast foodów. Dobrze, aby nie podjadać nawet w czasie nieobecności bliskiej nam osoby – jedzeniowe grzeszki często wychodzą na jaw w najmniej spodziewanym momencie. Wykluczenie z menu niezdrowych, lecz bardzo smacznych przekąsek jest trudne, jednak zdecydowanie łatwiej jest to zrobić, jeśli mamy świadomość, że ktoś udziela nam wsparcia i sam również decyduje się porzucić zgubne nawyki. Warto również zmodyfikować swoje menu. Jeśli jemy więcej warzyw, to oboje, jeśli rezygnujemy ze smażenia, to również w dwójkę. W przeciwnym razie prędzej czy później pojawi się zazdrość, mogąca prowadzić nawet do poważnego konfliktu.

Wspólna aktywność fizyczna

Odchudzanie to nie tylko porzucenie zgubnych nawyków żywieniowych, ale również aktywność fizyczna, najlepiej każdego dnia, a przynajmniej trzy razy w tygodniu. Początki ćwiczeń zwykle bywają bardzo obiecujące, jednak już w krótkim czasie mogą pojawić się zakwasy czy brak energii. Hamulcem ćwiczeń może być również brzydka pogoda lub zmęczenie po całym dniu pracy. Samodzielnie bardzo trudno zmotywować się do regularnej aktywności fizycznej, nawet jeśli wybieramy sporty, które lubimy. Rozwiązaniem są oczywiście wspólne ćwiczenia, na przykład wyjście na siłownię czy jazda na rowerze. Dzięki temu odchudzającemu się o wiele łatwiej zmotywować się do ćwiczeń, nawet jeśli nie ma dużej ochoty na ich wykonywanie.

Wspólna dieta? Dlaczego nie!

Idealnie byłoby, gdyby osoby mieszkające razem przeszły na dietę w tym samym czasie. Z pozoru pomysł ten wydaje się adekwatny tylko w niektórych przypadkach, gdy oboje rzeczywiście potrzebujemy odchudzania. Tymczasem okazuje się, że na wspólnej diecie możemy osiągnąć bardzo zadowalające efekty. Ważne, aby jadłospis był skomponowany w odpowiedzialny sposób, mając na uwadze przede wszystkim potrzeby żywieniowe obojga. Dlatego też korzystanie z gotowych menu nie zdaje egzaminu – nie uwzględniają one rzeczywistego zapotrzebowania kalorycznego ani na składniki odżywcze. O wiele lepiej zastosować dietę spersonalizowaną, ułożoną przez profesjonalistę. Dzięki temu możemy być pewni, że z jednej strony pomoże ona osiągnąć zadowalające rezultaty, z drugiej strony będziemy odżywiać się przede wszystkim zdrowo. Chcąc odchudzać się wspólnie, warto rozważyć dietę dla par, z której szczegółami można zapoznać się na stronie internetowej https://kalkulatorkalorii.net/landing/dieta-dla-par. Odchudzanie we dwoje wydaje się najlepszym możliwym rozwiązaniem, jednak jeśli z jakichś powodów nie możemy sobie na nie pozwolić, to dobrze zsynchronizować przynajmniej część posiłków, tak aby nie pojawiały się momenty zwątpienia czy zazdrości. Podjadanie wieczorami, jedzenie obfitych porcji czy fundowanie sobie sporych rozmiarów deserów nie służy ani nam, ani osobie odchudzającej się.

Wsparcie, które daje mnóstwo korzyści

Wydaje się, że wspieranie na duchu osoby bliskiej w odchudzaniu jest naszym obowiązkiem, jednak często ograniczamy się wyłącznie do wsparcia werbalnego. Polega ono na ustnym motywowaniu, które oczywiście jest bardzo potrzebne, lecz z drugiej strony zwyczajnie niewystarczające. Jak się okazuje, aktywne wspieranie bliskiej osoby w odchudzaniu może przynieść korzyści nie tylko jej samej, ale również i nam. Dzięki temu:

  • uczymy się jeść zdrowiej,
  • możemy pozbyć się przynajmniej kilku zbędnych kilogramów,
  • dbamy o kondycję fizyczną,
  • zaczynamy prowadzić zdrowy tryb życia,
  • unikamy niepotrzebnych konfliktów i nieporozumień,
  • zacieśniamy łączącą nas relację,
  • pokazujemy, że bliska osoba zawsze może na nas liczyć.

Zgodnie z powyższym, zalet wspólnego odchudzania i motywowania się jest naprawdę sporo. Dobrze, aby zdrowe nawyki weszły nam w krew i pozostały z nami na dłużej, a nie tylko podczas procesu utraty zbędnych kilogramów. Pozwalają one uniknąć efektu jo-jo i innych, nieprzyjemnych skutków powrotu do dawnych zwyczajów. Jednocześnie warto mieć na uwadze, że całkowity brak wsparcia może przyczynić się do ograniczenia zaufania i kontaktów, a w skrajnych przypadkach nawet do zerwania relacji. Wspólne podejmowanie wyznań i trudności to zadanie, które niejako wpisane jest w każdy udany związek, zbudowany na silnych fundamentach.

Treść promowana kalkulatorkalorii.net

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email
Print

Zostaw komentarz

szafka nocna
Czy szafka nocna powinna być wyższa od łóżka?
Wysokość szafki nocnej w stosunku do łóżka to kwestia, która wpływa zarówno na komfort, jak i estetykę...
kurkuma
Kurkuma: złota przyprawa o niezwykłych właściwościach zdrowotnych
Kurkuma, znana również jako złote przyprawy, to roślina o niezwykłych właściwościach zdrowotnych. Wykorzystywana...
karnisze
Karnisze metalowe, drewniane, plastikowe – porównanie materiałów
Wybór odpowiedniego karnisza to nie tylko kwestia estetyki. Materiał, z którego jest wykonany, ma wpływ...
ocet jabłkowy
Ocet jabłkowy: właściwości, zastosowanie i domowe sposoby przygotowania
Ocet jabłkowy to popularny produkt, który zdobył uznanie zarówno w kuchni, jak i w kosmetyce czy medycynie...
siemie lniane
Siemię lniane - naturalny superfood o niezliczonych właściwościach
Siemię lniane to nasiona lnu, które zdobywają coraz większą popularność jako naturalny superfood. Swoją...
Jak usunąć manicure żelowy
Jak usunąć manicure żelowy? Poznaj sprawdzone metody!
Przedłużanie naturalnej płytki przy pomocy żelu to popularny sposób na uzyskanie pięknego, trwałego manicure....